چالش های مهاجرت به کشورهای دیگر

مهاجرت بدون مدرک زبان به کدام کشورها امکان‌پذیر است؟
مهاجرت بدون مدرک زبان به کدام کشورها امکان‌پذیر است؟
آوریل 14, 2022
یادگیری زبان روسی چقدر طول می کشد؟
یادگیری زبان روسی چقدر طول می کشد؟
آوریل 17, 2022

چالش های مهاجرت به کشورهای دیگر

چالش های مهاجرت به کشورهای دیگر

از چالش های مهاجرت به کشورهای دیگر خبر دارید؟ مهاجرت از کشور و زندگی رؤیایی که به آن فکر می‌کنید، یک طرف و چالش هایی که بعد از رفتن با آنها روبرو می‌شوید، طرف دیگر ماجرا قرار دارد. کسانی که تصمیم به رفتن از کشور می‌گیرند باید از مشکلات و چالش‌های بعد از مهاجرت با خبر باشند و بدانند چگونه با آنها روبرو شوند و رفع شان برنامه ریزی کاملی داشته باشند.

زندگی در کشور جدید، سرنوشت هر فردی را به‌طور کلی تغییر می‌دهد و مدت‌ها طول می‌کشد فرد با جامعه جدید در جهات مختلف مانند فرهنگ، اقتصاد و… آشنا شود. مخصوصاً این روزها که دولت‌های خارجی قوانین سخت گیرانه‌ای برای مهاجرین ایرانی در نظر گرفته و مسیر پیش رو را سخت‌تر کرده است. اما اگر تمام چالش‌های پیش رو به‌خوبی رفع شود، بدون شک مهاجرت روی خوش خودش را نشان می‌دهد و از مزایا و امکانات کشور مورد نظر بهره‌مند خواهید شد.

مهم‌ترین مشکلات و چالش های مهاجرت

مهاجرت به روش‌های مختلفی امکان پذیر است و هر فردی تلاش می‌کند از بهترین و راه ترین راه‌ها برای رفتن به کشور مورد نظر استفاده کنند. البته دلیل مهاجرت به کشور جدید، در این راه پرچالش چندان بی تأثیر نیست و باعث می‌شود شخص انگیزه کافی برای ترک وطن را داشته باشد و موانع را راحت تر برطرف کند.

به‌عنوان مثال، برخی‌ها برای ادامه تحصیل، مهاجرت را انتخاب می‌کنند و برخی دیگر به‌دلیل یافتن موقعیت شغلی ترجیح می‌دهند در کشور مقصد شرایط زندگی بهتری را فراهم کنند. بنابراین هر فردی بدون هدف و انگیزه نمی‌تواند در این راه قدم بردارد.

یکی از کشورهای پرطرفدار برای مهاجرت ایرانی‌ها به‌خصوص جوانان علاقه مند به تحصیل، روسیه است. تحصیل در روسیه شرایط منحصر به فردی برای علاقه مندان دارد که آنها می‌توانند با اخذ ویزا و دریافت پذیرش براحتی به کشور روسیه سفر کنند. حتی با یافتن شغل مناسب دریافت اقامت روسیه ممکن است امکان پذیر شود.

برای آشنایی بیشتر با چالش های بر سر راه مهاجرت در ادامه حتماً همراه ما باشید:

یادگیری زبان؛ مهم‌ترین چالش

یادگیری زبان جز مهم‌ترین چالش های مهاجرتی است که در صورت داشتن مدرک زبان رسمی، نحوه برقرار ارتباط و تعامل بیشتر با کشور مورد نظر و مردمان آن راحت‌تر می‌شود. همچنین پیدا کردن شغل مناسب آسان‌تر خواهد شد و دیگر دغدغه‌ای بابت پیدا کردن آدرس، خرید و… تجربه نخواهید کرد.

برای حضور در هر کشور باید حداقل یکی از زبان‌های رسمی آن کشور را یاد بگیرید. تصور کنید مهارت‌های مختلف و منحصر به فردی دارد. اما اگر نتوانید با دیگر افراد رابطه برقرار کنید هیچ کسی متوجه این مهارت‌ها نخواهد شد و براحتی نمی‌توانید در کشور مقصد به فعالیت بپردازید.

پیدا کردن شغل

یکی دیگر از مشکلات اصلی مهاجران برای شروع یک زندگی ایده آل، پیدا کردن شغل مناسب است. برای برطرف کردن نیازهای زندگی در کشور خارجی داشتن شغل مناسب بسیار حیاتی است که برای کسب فرصت‌های شغلی نیاز به رزومه مناسب، تجربه کافی و مدرک تحصیلی دارید. همچنین اگر بتوانید بخوبی به زبان کشور جدید صحبت کنید، در این راه موفق‌تر خواهید بود.

دقت کنید برای استخدام در دیگر کشورها باید مدرک شما تاییدیه لازم را داشته باشد و توسط کشور مهاجر به رسمیت شناخته شود. بنابراین قبل از مهاجرت حتماً به این نکته توجه کافی داشته باشید و مطمئن شوید در آن کشور شغل مناسبی بر اساس ویژگی و شرایط تان قابل دستیابی است.

پیدا کردن مسکن مناسب

معمولاً کشوری که مهاجر پذیر است و امکان اعزام دانشجو را در اختیار دیگر کشورها قرار می دهد، شرایط ایده آلی برای اجاره یا خرید مسکن ارائه می‌دهد. اما بهتر است قبل از ورود به کشور جدید اطلاعات دقیقی در مورد محله‌ها، فرهنگ ساکنین و خانه‌های ارائه شده به مهاجرین به‌دست آورید. همیشه پیدا کردن مسکن مناسب با قیمت و بودجه انتخابی سخت به نظر می‌رسد. از طرفی، عدم آگاهی در مورد نرخ خرید و اجاره مسکن باعث قرار گرفتن در دام سودجویان می‌شود.

یکی از نکاتی که باید برای رفع این چالش بدانید این است که قوانین کشورهای خارجی برای خرید ملک توسط مهاجرین ایرانی سخت گیرانه است. پس قبل از مهاجرت نسبت به این قوانین اطمینان کامل کسب کنید. به‌عنوان مثال کشور سوئد جز مورد توجه مهاجرین است که اجازه خرید ملک را بعد از ده سال ارائه می‌دهد.

پیدا کردن شغل مناسب، یکی از مهم‌ترین چالش های مهاجرت

تفاوت‌های فرهنگی

متأسفانه خیلی‌ها به تفاوت فرهنگی اهمیت چندانی نمی‌دهند. اما به محض ورود به کشور جدید و مشاهده این تفاوت‌ها با تضعیف روحیه بسیاری مواجه می‌شوند. به‌عنوان مثال، نحوه رانندگی، معاشرت و برقراری ارتباط در کشورهای مختلف بسیار متفاوت است و در صورت عدم آگاهی نسبت به هر کدام، ممکن است به آسانی با توهین و اعتراض روبرو شوید و حتی برخورد غیر طبیعی دیگران شما را بسیار آزرده خاطر کند و رؤیایی که از مهاجرت در ذهنتان تصور کردید، کاملاً برهم زند.

با شرایط تحصیل دندانپزشکی در روسیه آشنا شوید.

احساس تنهایی و دوری از وطن

یکی از چالش های مهاجرت به کشورهای دیگر، احساس تنهایی و غربت است. تنها زمانی متوجه از دست دادن حمایت خانواده و احساس تنهای خواهید شد که از زندگی در کشور خودتان محروم شوید و برای مدتی در کشور زندگی کنید. حال هرچقدر حمایت خانواده تان بیشتر باشد، احساس تنهایی و مشکل دوری جدی‌تر خواهد بود.

معمولاً خانواده‌های ایرانی جز خانواده‌های صمیمی و متعهد هستند و مهاجرت و جدایی بین خانواده‌ها موضوع بسیار جدی شناخته می‌شود. در حالی که صمیمیت خانواده‌ها در کشورهای غربی کمتر به چشم می‌خورد. اگر بخوبی نتوانید با این چالش روبرو شوید و با زندگی در محیط جدید همخوانی پیدا کنید ممکن است از نظر روحی آسیب جدی ببینید. این مشکل رفته‌رفته برطرف می‌شود و اگر فردی مستقل و خودساخته باشید زودتر با این مشکل کنار می‌آیید.

احساس نگرانی و ترس از آینده

آیا واقعاً مهاجرت می‌تواند موقعیت بهتری برای زندگی فراهم کند یا خیر؟ آینده و موقعیت شغلی چه می‌شود؟ این سؤالات جز دغدغه‌های اصلی هر فردی است که تصمیم به مهاجرت می‌گیرد. در حالی که با شرایط کشور مورد نظر آشنایی کامل ندارد و نمی‌تواند حدس بزند چه آینده‌ای در انتظارش خواهد بود. مخصوصاً، اگر فردی هنوز موفق به دریافت اقامت دائم کشور نشده باشد و هزینه‌های درمانی و خدماتی بسیار بالایی و چالش های بسیاری همراه است.

همچنین افرادی که سعی می‌کنند در مراحل زندگی ثبات خاصی را حفظ کنند، بدون شک مواجه شدن با تغییرات و شرایط خاص زندگی باعث اضطراب و ترس آنها می‌شود. این دسته افراد برای اینکه با شرایط کنار بیایند مجبورند زمان زیادی را برای رفع اضطراب و استرس‌ها کنند.

احساس نگرانی پس از مهاجرت

مالیات‌های سنگین و هزینه‌های تفریحی بالا

هزینه بالای زندگی در کشورهای خارجی یکی از اصلی‌ترین چالش های مهاجرین است که با توجه به درآورد هزینه‌های سالانه بسنجید آیا امکان شرایط زندگی در کشور مورد نظر را دارید یا خیر.

البته سیستم اقتصادی دیگر کشورها نسبت به ایران بسیار متفاوت است و میزان مالیات و هزینه‌های زندگی با توجه به درآمد ماهانه مشخص می‌شود. اما باز هم ممکن است در ابتدا مهاجرت نسبت به پرداخت هزینه دچار مشکل شوید و نیاز به یک سرمایه اولیه مناسب داشته باشید.

سخن آخر

در نظر گرفتن چالش‌های مهاجرت یکی از مهمترین اقدامات قبل از سفر است که باید رفتن به کشور جدید نسبت به هر کدام از این چالش‌ها اطمینان کافی به‌دست آورید و با خیال راحت نسبت به فراهم کردن مرحل سکونت، یافتن شغل مناسب، تأمین هزینه زندگی و کنار آمدن با دوری از خانواده و وطن اقدام به خروج از کشور کنید.

بدون شک کشوری با شرایط جدید، زندگی و سرنوشت جدیدی برای شما رقم می‌زند و باید تمام تلاش خود را برای روبرو شدن با چالش‌ها کنید تا به موفقیت و سرنوشتی که دوستش دارید و به آن فکر می‌کنید برسید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.