دانشگاه دندانپزشکی سماشکو

دانشگاه دندانپزشکی سماشکو مسکو یکی از بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل دندانپزشکی در روسیه است. این دانشگاه در سال 2021 مورد تأیید کشور ایران و وزارت بهداشت و درمان ایران بوده است و موقعیت تحصیلات عالی را برای دانشجویان داخلی و خارجی فراهم می‌کند. دانشگاه سماشکو مسکو یا دانشگاه پزشکی و دندانپزشکی ایالتی مسکو در سال 1922 تأسیس گردید. چند سال پس از تأسیس دانشکده دندانپزشکی سماشکو، دولت روسیه که با معضلات دندانپزشکی مردم کشورش روبرو بود این دانشگاه را به خانه دندانپزشکی شوروی سابق تبدیل کرد. در موسسه روسانا به تفصیل به معرفی دانشگاه دندانپزشکی سماشکو می‌پردازیم.

دانشگاه دندانپزشکی سماشکو روسیه

دانشگاه دندانپزشکی سماشکو - رتبه بندی

دانشگاه دولتی پزشکی و دندانپزشکی یوداکیموف (سماشکو) مسکو (MSUMD) در سال ۱۹۲۲ تأسيس گردید و از همان روزهای نخست به یکی از رهبران آموزش عالی پزشکی تبدیل شد. دانشگاه سماشکو یکی از بزرگترین مراکز علمی آموزشی (عملی) در روسیه و همچنین در اروپا است و به عبارت دیگر پیشگام‌ترین سازمان آموزش عالی و تخصصی در رشته‌های دندانپزشکی و پزشکی در کشور روسیه می‌باشد.

دانشکده دانشجويان خارجی دانشگاه سماشکو در سال ۱۹۵۰ تأسيس گردید و از زمان تأسيس تاکنون بيش از ۳۵۰۰ دانشجو از کشورهای مختلف از جمله ايران را آموزش داده است.

دانشگاه سماشکو از اولین روزهای فعالیت به کار خود بر آموزش و تربیت متخصصان علوم پزشکی و دندانپزشکی تمرکز کرده است. دانشگاه سماشکو مسکو در طی این سالها دانشمندان و متخصصان فوق‌العاده‌ای را از سراسر کشور روسیه و حتی کشورهای دیگر جهان تعلیم و تربیت نموده است و به جهانیان هدیه داده است و به خصوص تحصیل دندانپزشکی در روسیه بسیار مورد استقبال دانشجویان بین‌المللی قرار گرفته است. دانشگاه سماشکو مسکو در حال حاضر در رشتههای پزشکی و دندانپزشکی، به یکی از بزرگترین و برترین دانشگاه‌های روسیه تبدیل شده است. در ضمن، هزینه تحصیل در روسیه نیز نسبت به کیفیت آموزشی و در مقایسه با سایر دانشگاه‌های اروپایی بسیار مقرون به صرفه می‌باشد.

آشنایی با دانشگاه

دانشگاه دندانپزشکی سماشکو - آشنایی با دانشگاه

دانشگاه سماشکو یک دانشگاه تخصصی دندانپزشکی و پزشکی در شهر مسکو در کشور پهناور روسیه است. امروزه نام این دانشگاه تغییر پیدا کرده و تحت عنوان موسسه دندانپزشکی مسکو یا دانشگاه یوداکیموف معروف شده است. دانشگاه سماشکو در سال ۱۹۲۲ تأسیس گردید. و قدمت آن به قبل از تأسیس دانشگاه دوستی ملل (رودن) روسیه و همچنین دانشگاه نووسیبیرسک برمی‌گردد. لازم به ذکر است که این دانشگاه مهمترین و اصلی‌ترین موسسه‌ آموزشی عالی در رشته‌ی دندانپزشکی است و تمامی تحقیقات و پژوهش‌های علمی بزرگ در حوزه‌ی دندانپزشکی در روسیه به طور فعال در این دانشگاه صورت می‌گیرد. دانشگاه سماشکو دارای یک دانشکده‌ی بخصوص برای دانشجویان خارجی می‌باشد و هر ساله تعداد زیادی از دانشجویان‌ بین‌المللی جهت تحصیل در رشته‌های مختلف زیرشاخه‌ی دندانپزشکی در این دانشگاه ثبت نام می‌کنند. بسیاری از دانشجویان ایرانی نیز برای تحصیل به دانشگاه سوماشکو مراجعه می‌کنند و این دانشگاه تا به امروز میزبان دانشجویان ایرانی بسیاری بوده است.

کادر علمی دانشگاه سماشکو شامل بیشتر از ۳,۰۰۰ کارشناس، ۱,۲۶۹ استاد، ۱۲۶ پزشک و ۷۲۹ داوطلب علوم است. این دانشگاه دارای بیش از ۷,۰۰۰ دانشجو است. دانشگاه سماشکو مسکو در هر سال تعداد ۶۰ پزشک و ۵۰ استاد را تربیت می‌کند و آنها را وارد دنیای حساس پزشکی می‌کند. دانشجویان این دانشگاه علاوه بر دروس نظری، دروس بالینی را نیز پشت سر می‌گذارند. بیمارستان‌های بالینی در این دانشگاه ساخته شده که دانشجویان را قادر می‌سازد تا آموخته‌ها و دانش اکتسابی خود را به طور بالینی و تجربی به کار گیرند و برای ورود به دنیای پزشکی آمادگی پیدا کنند. علاوه بر تحصیل، شهروندان روسی می‌توانند از خدمات بهداشتی و پزشکی این بیمارستان‌ها استفاده کنند.

از مهمترین رشته‌هایی که در این دانشگاه روسی تدریس می‌شود می‌توان به رشته‌های دندانپزشکی و پزشکی اشاره کرد. البته، این دانشگاه دارای دانشکده‌های دیگری نیز هست که در بخش‌های دیگر این مطلب به معرفی آنها می‌پردازیم. لازم به ذکر است که دانشگاه دندانپزشکی سماشکو روسیه از کیفیت آموزشی بالایی برخوردار است و نه تنها سطح علمی بالایی دارد، بلکه امکانات و تسهیلات خوبی را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد. این دانشگاه در بین متقاضیان رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی بسیار مورد استقبال واقع شده و طرفداران زیادی دارد و رقابت بر سر ورود به این دانشگاه تنگاتنگ است.

رنکینگ دانشگاه دندانپزشکی سماشکو

دانشگاه دندانپزشکی سماشکو مسکو در روسیه بسیار مجهز و معتبر بوده و دارای رتبه ۴ در فهرست ۹۷ دانشکده تخصصی در روسیه قرار دارد. همچنین بیشتر اساتید این دانشگاه دارای مدارک دانشگاهی و دکترای علوم پزشکی و استاد تمام هستند. بر این اساس، دانشگاه سماشکو طبق نتیجه‌گیری هیئت اعتبارسنجی Rosobrnadzor رتبه هشتم کشور روسیه را به خود اختصاص داده است.

 •       رتبه‌ی دانشگاه سماشکو در کلاس جهانی: 5436
 •       رتبه‌ی دانشگاه سماشکو در روسیه: 136

بخش‌های مختلف دانشگاه و دانشکده‌ها

دانشگاه دندانپزشکی سماشکو - دانشکده تحصیلات تکمیلی

دانشگاه سماشکو مسکو دارای ۱۱ دانشکده گوناگون است که می‌توان به دانشکده‌های دندانپزشکی، پزشکی، پزشکی جراحی، دانشکده روانشناسی بالینی، اقتصاد، دانشکده تحصیلات تکمیلی، آموزش حرفه‌ای متوسطه، دانشکده آموزش پزشكي در دانشکده پزشکی، دانشکده منطقه‌ای مسکو، دانشکده تربیت بدنی و دانشکده کار و امور اجتماعی اشاره کرد.

دانشگاه دندانپزشکی سماشکو دارای دو دانشکده با ظرفیت ۸۵ صندلی و دوره‌هایی با گنجایش بیش از ۳۰۰۰ نفر است.

دانشکده‌های تحصیلات تکمیلی

دانشگاه سماشکو دوره‌های آموزشی در رشته‌های گوناگونی را برگزار می‌کند، از پزشکی و دندانپزشکی گرفته تا تحصیلات تکمیلی و غیره. متقاضیانی که تصمیم گرفته‌اند در این دانشگاه ادامه تحصیل دهند، در ابتدا باید رشته‌ی مورد نظر خود را انتخاب کنند و سپس مراحل لازم برای ثبت‌نام در این دانشگاه را طی نمایند. دانشگاه سماشکو همچنین دارای دانشکده‌ تحصیلات تکمیلی است. در نتیجه دانشجویان می‌توانند تحصیلات خود را در این دانشگاه ادامه دهند و به درجات علمی بالاتری برسند.

دانشکده ها:

 • دانشکده پزشکی عمومی
 • دانشکده دندانپزشکی( اين دانشکده يکی از قديمی ترين دانشکده های این دانشگاه می باشد که در سال 1922 تاسيس يافت.)
 • دانشکده روانشناسی بالينی
 • دانشکده اقتصاد (در اين دانشکده دانشجويان در زمينه اقتصاد و مديريت خدمات بهداشتی آموزش می بينند.)
 • دانشکده دانشجويان خارجی( اين دانشکده در سال 1950 تاسيس شد. از زمان تاسيس اين دانشکده بيش از 3000 دانشجو از کشورهای مختلف ازجمله ايران تربيت کرده است. لازم به ذکر است که در اين دانشکده ،‌ گروه آموزشی زبان روسی برای دانشجويان خارجی از همان سالهای تاسيس دانشکده وجود دارد تا دانشجويان دوره آموزش زبان روسی را بگذرانند. مدارک لازم جهت پذيرش دانشجويان خارجی: تکميل فرم درخواست ثبت نام، کپی مدرک تحصيلی ترجمه شده به زبان روسی، گواهی پزشکی، کپی پاسپورت و ويزا، عکس 4*3 )
 • دانشکده مدد کاری( سال تاسيس: 2008)

دانشکده تحصيلات تکميلی: ( از سال 1950 مقاطع کارشناسی ارشد ( مگيستراتورا ) و دکترا ( آسپيرانتورا ) در اين دانشگاه تاسيس شد.)

در مقطع دکترا ( PH.D) تخصص های زير وجود دارد:

  زنان و زایمان

 آناتومی

بیوشیمی بیماری های گوش و حلق و بینی داخلی بیماری های چشم بیماریهای عفونی تاریخچه علم و صنعت پوست و بیماریهای مقاربتی اقتصاد و مدیریت از اقتصاد غدد قلب و عروق اطفال بیماری عصبی انکولوژی فیزیولوژی پاتولوژی روانپزشکی رادیولوژی و رادیوتراپی دندانپزشکی پزشکی قانونی فارماکولوژی فارماکولوژی بالینی جراحی جراحی مغز و اعصاب سلامت عمومی و بهداشت جراحی اطفال بیهوشی و احیا جراحی قلب و عروق روانشناسی عمومی روانشناسی شخصیت ، تاریخ روانشناسی در مقطع دکترای تخصصی تخصص های زير وجود دارد:

داخلی

پزشکی

پزشکی قانونی

قلب و عروق

جراحی

بیماریهای واگیردار

داروشناسی

داروشناسی بالینی

بیماریهای عصبی

بیهوشی و احیا

دندانپزشکی

رشته پزشکی در دانشگاه دندانپزشکی سماشکو

دانشگاه دندانپزشکی سماشکو - پزشکی دانشگاه سماشکو

دانشگاه سماشکو غالباً تحت عنوان دانشگاه دندانپزشکی شناخته می‌شود اما رشته پزشکی نیز در این دانشگاه آموزش داده می‌شود و دوره‌های مربوط به آن برگزار می‌گردد. دوره پزشکی دانشگاه سماشکو به مدت ۶ سال طول می‌کشد. زبان آموزش در دانشگاه سماشکو روسی است اما این امکان برای دانشجویان بین‌المللی وجود دارد که دوره‌ی پزشکی را به زبان انگلیسی نیز بگذرانند.

البته توجه داشته باشید که بر اساس آخرین بخشنامه وزارت بهداشت کشور ایران در سال ۲۰۲۱ میلادی، فقط رشته دندانپزشکی دانشگاه سماشکو مسکو مورد تأیید ایران است و رشته پزشکی سماشکو هنوز مورد تأیید کشور ایران نیست.

دانشکده‌های پزشکی و دندانپزشکی سماشکو

خیلی از افراد برای مهاجرت به کشور روسیه و شهر مسکو از راه تحصیل اقدام می‌کنند. این افراد بعد از گرفتن اقامت تحصیلی و پذیرش تحصیلی، اقدام به اخذ تابعیت یا شهروندی کشور روسیه می‌کنند، البته لازم به ذکر است که این فقط یکی از روش‌های مهاجرت به این کشور می‌باشد. همچنین می‌توان از روش‌های دیگری مثل اخذ ویزای کار و سرمایه‌گذاری اقدام به مهاجرت کرد.

دانشگاه سماشکو روسیه بیشتر به خاطر دانشکده‌های پزشکی و دندانپزشکی خود معروف شده اما مجموعاً شامل 11 دانشکده است که در بالا شرح دادیم.

موسسه دندانپزشکی مسکو شامل دانشکده‌ دندانپزشکی و دانشکده پزشکی عمومی است.دانشکده دولتی پزشکی و دندانپزشکی مسکو در واقع دانشگاه اصلی برای پرورش پزشکان و دندانپزشکان آینده در یکی از برترین دانشگاه‌های کشور روسیه در زمینه آموزش پزشکی و دندانپزشکی به شمار می‌آید. این دانشگاه سابقه طولانی در زمینه‌ی رشته‎ی دندانپزشکی در کشور روسیه دارد.

هزینه دندانپزشکی دانشگاه سماشکو روسیه

دانشگاه دندانپزشکی سماشکو - هزینه تحصیل

هزینه دوره‌های مختلف آموزشی در این دانشگاه عبارت است از:

 •       دوره پادفک (یک ساله): حدود 4000 دلار در سال
 •       دوره دندانپزشکی به زبان روسی (5 ساله): 7500 دلار در سال
 •       هزینه خوابگاه: 1500 تا ۳۰۰۰ دلار در سال

امکانات دانشگاه

دانشگاه دندانپزشکی سماشکو - امکانات

دانشگاه سماشکو روسیه از امکانات، تسهیلات و خدمات رفاهی خوبی برای دانشجویان داخلی و خارجی برخوردار است. به طور مثال، خوابگاه‌های دانشجویی این دانشگاه برای اقامت دانشجویان غیر بومی بسیار مقرون و کم هزینه است و از امکانات خوبی نیز برای زندگی برخوردار است. ساختمان خوابگاه‌های این دانشگاه حدوداً نزدیک به ساختمان دانشگاه اصلی ساخته شده‌اند و دانشجویان به راحتی می‌توانند در عرض کمتر از ۳۰ دقیقه به ساختمان دانشگاه برسند و با خیالی آسوده در کلاس‌ها شرکت کنند.

همچنین، وسایل نقلیه‌ی عمومی رایگان برای رفت و آمد دانشجویان به دانشگاه در نظر گرفته شده است که بین دانشگاه و خوابگاه تردد می‌کنند. این دانشگاه دارای سه خوابگاه است که هر سه مجهز به امکانات رفاهی بسیار خوبی هستند. هزینه‌ی اقامت در خوابگاه دانشگاه سماشکو حدود ۱۰ دلار در ماه است. البته این مبلغ با توجه به شرایط اتاقی که دانشجو انتخاب می‌کند متغیر است. مثلاً اتاق‌های خوابگاه چند نفره، دو نفره یا تک نفره و دارای چند تخت هستند. دانشجویان می‌توانند برای اقامت در اتاق‌های چند نفره، دو نفره و تک نفره به مسئول خوابگاه دانشجویی دانشگاه درخواست دهند.

خوابگاه دانشگاه دندانپزشکی سماشکو

بر اساس آنچه که گفتیم مشخص است که دانشگاه سماشکو روسیه یکی از برترین دانشگاه‌ها در این کشور، مخصوصاً در رشته دندانپزشکی، است. این دانشگاه از امکانات و رتبه‌بندی مطلوبی برخوردار است. از لحاظ رتبه‌بندی، می‌توان گفت که این دانشگاه جزو بهترین دانشگاه‌های کشور روسیه در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی است و از نظر امکانات نیز دارای خوابگاه‌های عالی و همچنین مقرون‌ به صرفه‌ای است. هزینه‌ی اقامت در این خوابگاه‌ها خیلی ارزان است و فقط برای دانشجویان سال سوم این امکان وجود دارد که از این خوابگاه‌ها استفاده کنند. دانشجویان سال پایینی نیز می‌توانند در شهر مسکو خوابگاه‌های مناسبی را پیدا کنند. بنابراین، دانشجویان به هیچ وجه نباید نگران محل زندگی خود در کشور روسیه باشند.

دانشگاه سماشکو مسکو روسیه یا به عبارتی دانشگاه علوم پزشکی و دندانپزشکی سماشکو مسکو شامل چندین خوابگاه گوناگون در این شهر است. این دانشگاه سه خوابگاه برای اقامت دانشجویان خارجی دارد. خوابگاه‌های این دانشگاه دارای مبلمان و اثاثیه زندگی دانشجویی راحت و آسوده هستند. همچنین، خوابگاه‌های شماره دو و سه دانشگاه سماشکو مجهز به کتابخانه‌های حرفه‌ای هستند.

1رشته پزشکی و دندانپزشکی این دانشگاه مورد تایید ایران است؟
امسال (2021) نیز دانشگاه سماشکو روسیه در فهرست دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت بهداشت و درمان ایران جای گرفته است. اما توجه داشته باشید که فقط رشته دندانپزشکی دانشگاه سماشکو مورد تأیید کشور ایران قرار دارد.
1آیا این دانشگاه معتبر است؟
دانشگاه سماشکو که یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌ها در زمینه تخصصی دندانپزشکی در مسکو است مورد تأیید وزارت بهداشت ایران قرار دارد و یکی از معتبرترین دانشگاه‌ها در کشور روسیه می‌‎باشد.
امتیاز کاربران