شرایط اخذ اقامت روسیه در سال 2022

تحصیل در روسیه به زبان روسی-روسانا
تحصیل در روسیه به زبان روسی
فوریه 20, 2022
ریجکت شدن ویزای تحصیلی روسیه-روسانا
دلایل ریجکت شدن ویزای تحصیلی روسیه
فوریه 23, 2022

شرایط اخذ اقامت روسیه در سال 2022

شرایط اخذ اقامت روسیه در سال 2021

از آنجا که کشور روسیه یکی از کشورهای مطرح در آسیا و اروپا است،اقامت روسیه یکی از گزینه‌هایی است که این روزها،با اعزام دانشجو به روسیه پر رنگ‌تر جلوه می‌کند. اما باید بدانید که به چه صورت می‌توانید مجوز اقامت روسیه را دریافت نمایید.

آیا با تحصیل پزشکی در روسیه قادر به دریافت مجوز اقامت هستید یا فقط از طریق ویزای کاری روسیه قادر به دریافت اقامت هستید. در این مقاله شما را با شرایط اخذ اقامت روسیه بیشتر آشنا خواهیم کرد.

 مجوز اقامت در روسیه

شهروندان خارجی که می‌خواهند در روسیه زندگی کنند باید برای اخذ مجوز اقامت روسیه اقدام کنند. مقامات روسی برای شهروندان خارجی دو نوع مجوز اقامت صادر می‌کنند: مجوز اقامت موقت و مجوز اقامت دائم. اخذ مجوز اقامت روسیه منجر به تابعیت روسیه برای کسانی می‌شود که می‌خواهند گذرنامه روسیه را بدست آورند.

در سال 2015، دولت قانون مهاجرت را اصلاح كرد و وكلاي روسي ما مي‌توانند توضيح دهند كه اين تغييرات جديد چه مفهومي دارد و چگونه این تغییرات می‌توانند بر روي افرادي كه مي‌خواهند براي اخذ اقامت روسیه اقدام كنند تأثير بگذارند.

اولین قدم برای کسب مجوز اقامت دائم روسیه، اخذ مجوز موقت است. وکلای ما در روسیه به شما کمک می‌کنند تا هر دو نوع مجوز اقامت را درخواست کنید و روندهای سال 2022 و هزینه تحصیل در روسیه را توضیح می‌دهند.

مهاجرت به روسیه 2022

اقامت روسیه -چگونه می‌توان در سال 2021 به روسیه مهاجرت کرد؟

شهروندان خارجی که به روسیه مهاجرت می‌کنند می‌توانند با پیدا کردن کار در یک شرکت محلی یا افتتاح یک شرکت در این کشور شروع کنند. همچنین شرایط خاصی وجود دارد که در آن یک شهروند خارجی می‌تواند در روسیه درخواست پناهندگی کند.

با این حال، در بیشتر موارد مهاجرت نیروی کار دلیل اصلی ورود خارجی‌ها به روسیه است. در این شرایط، شرکت روسی که کارگر خارجی استخدام می‌کند فرآیند دریافت گذرنامه شغلی را اداره می‌کند. چندین نوع ویزای روسیه وجود دارد که فدراسیون روسیه می‌تواند صادر کند:

 •       ویزای دانشجویی (برای دانشجویانی که اقدام به تحصیل دندانپزشکی در روسیه، تحصیل پزشکی در روسیه و …. می‌نمایند)
 •       ویزا برای معلمان؛
 •       ویزا برای دیپلمات‌ها و نمایندگان سازمان‌های بین‌المللی؛
 •       ویزای موقت، که در مورد کارمندان نیز اعمال می‌شود؛
 •       مجوز اقامت دائم.

طبق قانون مهاجرت روسیه، برای اخذ اقامت دائم، ابتدا باید درخواست اقامت موقت کنید. آخرین نوع ویزا پس از دو سال زندگی شهروند خارجی در روسیه صادر می‌شود.

اخذ تابعیت در روسیه

بر اساس قانون مهاجرت، اتباع خارجی که به مدت پنج سال بدون وقفه در روسیه زندگی می‌کنند مجاز به درخواست تابعیت هستند. تابعیت روسیه را می‌توان به یکی از روش‌های زیر بدست آورد:

 •       با تولد؛
 •       با ازدواج با یک شهروند روسی؛
 •       با قبول تابعیت؛
 •       با ثبت نام.

فدراسیون روسیه مقرراتی را که طبق آن افراد و سرمایه‌گذاران واجد شرایط خارجی می‌توانند شهروندی دریافت کنند ساده کرده است، با این حال، باید با تشریفات 2021 همسو باشد.

با توجه به اینکه مجوز اقامت روسیه براساس سهمیه سالانه صادر می‌شود، ابتدا باید تعداد ویزاهای صادر شده را تأیید کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد قانون مهاجرت، می‌توانید با وکلای ما در روسیه تماس بگیرید.

۱- اخذ مجوز اقامت موقت روسیه

ویزای اقامت موقت همان حقوق شهروندی هر شهروند دیگر روسیه را به یک شهروند خارجی اعطا می‌کند. مجوز اقامت موقت برای مدت سه سال صادر می‌شود اما باید هر سال مجدداً تأیید شود. مجوز اقامت موقت روسیه توسط سرویس مهاجرت فدرال صادر می‌شود و فرد باید با رویه‌ها و تشریفات مربوط به سال 2021 هماهنگ باشد.

شهروندان خارجی با مجوز اقامت موقت روسیه فقط پس از اخذ ویزای خروج و ورود مجدد به روسیه مجاز به ترک کشور هستند. برای اخذ مجوز اقامت موقت، باید معیارهای زیر را داشته باشید:

 •       شهروند خارجی باید در روسیه متولد شده باشد،
 •       باید یک عضو خانواده روسی داشته باشد،
 •       باید با یک شهروند روسی ازدواج کرده باشد،
 •       باید یک سرمایه‌گذار باشد که در روسیه تجارت می‌کند،
 •       باید در خدمت سربازی روسیه ثبت نام کرده باشید.

برای کسب اطلاعات در مورد اسناد مورد نیاز برای درخواست مجوز اقامت موقت در سال 2021، می‌توانید به دفتر حقوقی ما در روسیه اعتماد کنید.

۲- مجوز اقامت دائم روسیه

مجوز اقامت دائم اولین قدم برای اخذ تابعیت روسیه است. مجوز اقامت دائم روسیه را می‌توان پس از دو سال داشتنِ ویزای اقامت موقت دریافت کرد. مجوز اقامت دائم روسیه دارای پنج سال اعتبار است و می‌تواند بدون محدودیت تمدید شود. با این حال، درست مانند ویزای اقامت موقت، باید به صورت سالانه احراز هویت شود.

همچنین شهروندان خارجی که دارای ویزای اقامت دائم روسیه هستند می‌توانند بدون درخواست ویزاهای دیگر، کشور را ترک کنند. دارندگان مجوز اقامت دائم می‌توانند بدون مجوز کار در روسیه کار کنند.

اقامت از طریق معاملات املاک و مستغلات

معامله املاک و مستغلات می‌تواند در یک بازه زمانی معین بین یک تبعه روسی و یک خارجی انجام شود، همانند یک توافقنامه بین دو تبعه روسی. هنگامی که یک فرد خارجی املاک و مستغلات را خریداری کرد، به طور خودکار مجوز اقامت موقت برای او صادر نمی‌شود. شرط اصلی درخواست مجوز اقامت موقت اثبات اقامت در روسیه برای مدت حداقل یک سال است.

داشتن ملک روند اخذ مجوز اقامت موقت را ساده‌تر می‌کند، زیرا یکی دیگر از الزامات درخواست مجوز اقامت، داشتن یک آدرس خاصِ ثبتی است. بنابراین، اگر در روسیه مالک املاک و مستغلات باشید، آدرس خود را ثبت می‌کنید و نیازی به یافتن یک صاحبخانه (یعنی «طرفِ پذیرنده»)‌ نخواهید داشت.

با این حال، در واقع، روند رسمی اخذ مجوز اقامت موقت، شامل خرید ملک نیست. به طور معمول، یک خارجی که می‌خواهد به روسیه نقل مکان کند، ابتدا فقط برای مدت زمانی مشخص با داشتن کارت مهاجرت در روسیه می‌ماند.

پس از آن، برای اخذ اقامت موقت درخواست می‌دهد، سپس روند مجوز اقامت دائم را طی می‌کند و فقط پس از آن درخواست تابعیت روسیه را می‌دهد. تمام این مراحل توسط ادارات مهاجرت وزارت امور داخلی تنظیم می‌شوند.

 

 اقامت سرمایه‌گذاری در روسیه  2022

اقامت روسیه - شرایط دریافت اقامت از طریق سرمایه‌گذاری در روسیه در سال 2021

در سال 2014، روسیه وارد لیست کشورهایی شد که برنامه‌های ویژه‌ای را برای سرمایه‌گذاران خارجی که قصد نقل مکان در اینجا را دارند اجرا می‌کند. این برنامه که به ویزای سرمایه‌گذاری تجاری نیز معروف است، شرایط بسیار مطلوبی را فراهم می‌کند که تحت آن کارآفرینان خارجی می‌توانند بر اساس سرمایه‌گذاری مجوز اقامت روسیه را اخذ کنند. برای اخذ مجوز اقامت روسیه به عنوان سرمایه‌گذار باید شرایط زیر را رعایت کنید:

 • حداقل مبلغ سرمایه‌گذاری 100.000 دلار آمریکا است (این یکی از ارزانترین برنامه‌های سرمایه‌گذاری در جهان است).
 • سرمایه‌گذاری باید در صنایع خاص انجام شود، از جمله صنایع نفت و گاز، کشاورزی، انرژی، دارو، فناوری اطلاعات و تحقیقات و نوآوری.
 • مبلغ سرمایه‌گذاری شود باید از یک منبع قانونی حاصل شود (این مسئله باید توسط مقامات اثبات شود).
 • متقاضی باید 90 روز قبل از درخواست مجوز اقامت سرمایه‌گذار در روسیه زندگی کند.

از جمله مزایای مجوز اقامت سرمایه‌گذار روس می‌توان به زمان کوتاه پردازش تقریباً یک ماهه، امکان اخذ اقامت دائم پس از 3 سال و امکان اخذ تابعیت روسیه پس از 5 سال اشاره کرد.

شرکت حقوقی روسی ما می‌تواند از طریق تابعیت با برنامه سرمایه‌گذاری به سرمایه‌گذاران خارجی که می‌خواهند در اینجا نقل مکان کنند کمک کند. ما می‌توانیم شرایط مورد نیاز را توضیح دهیم و به جمع‌آوری اسنادی که باید به مقامات مهاجرت ارائه دهید کمک کنیم.

درخواست مجوز اقامت موقت در روسیه 

در روسیه مجوز اقامت موقت را می‌توان در یک سهمیه یا خارج از آن دریافت کرد.

مناطق مختلف روسیه سهمیه‌ها را با در نظر گرفتن نیاز محلی به متخصصان واجد شرایط در زمینه‌های خاص توزیع می‌کنند. اگر تحصیلات و تجربه‌ی اثبات شده‌ی یک تبعه خارجی به نفع خدمات مهاجرت فدرال باشد، شانس تأیید سهمیه را پیدا می‌کند. تعداد تأیید سهمیه محدود است و آنها هر ساله بین متقاضیان توزیع می‌شوند.

طبق قانون جدید مهاجرت، کلیه اشخاص خارجی که می‌خواهند اقامت روسیه را بدست آورند باید دانش خود را در مورد زبان روسی، تاریخچه و قوانین آن ثابت کنند. دانش آنها باید توسط اسناد صادر شده توسط مقامات روسی تأیید شود. گروه‌های زیر در هنگام درخواست مجوز اقامت در روسیه از برخی شرایط معاف هستند:

 •       افراد زیر 18 و بالای 60 سال که نباید نشان دهند روسی صحبت می‌کنند یا اینکه تاریخ کشور را می‌دانند.
 •       دانشجویان خارجی ثبت نام شده در دانشگاه‌های معتبر روسیه یا مدارس دیگر می‌توانند مجوز اقامت موقت را دریافت کنند؛
 •       اتباع خارجی که در زمینه‌های خاصی که شرکت‌های روسی به دنبال آن هستند تخصص دارند نیز از شرایط فوق‌الذکر معاف هستند؛
 •       شهروندان خارجی که اعضای خانواده آنها اهل اتحاد جماهیر شوروی هستند و می‌خواهند به روسیه برگردند.

در اینجا لیستی از مواردی وجود دارد که نشان می‌دهد یک تبعه خارجی بدون تأیید سهیمه می‌تواند مجوز اقامت موقت را اخذ کند:

 •       وی با یک شهروند روسیه ازدواج کرده است.
 •       وی در خاک روسیه متولد شده است.
 •       وی یک شهروند خارجی است و سرپرست قانونی یکی از اقوام در روسیه است که ناتوان است.
 •       وی یک شهروند خارجی است و یک فرزند خردسال نیز دارد که تابعیت روسیه را دارد.

مدارک اخذ مجوز اقامت موقت در روسیه

 •       2 عدد فرم درخواستِ پر شده؛
 •       4 قطعه عکس (3 در 4 سانتیمتر)؛
 •       گواهی اثبات عدم سوءپیشینه کیفری، صادر شده در ایالات متحده؛
 •       یک گواهینامه پزشکی که عدم اعتیاد به مواد مخدر و تعدادی از بیماری‌های واگیر را اثبات می‌کند، مثل: HIV، برخی شرایط مقاربتی خاص و سل؛
 •       گواهی اثبات تسلط به زبان روسی و آگاهی از تاریخ روسیه و قوانین اساسی (برای خارجی‌های بالای 65 سال لازم نیست).
 •       سند ازدواج و گذرنامه روسی همسر (برای کسانی که به دلیل ازدواج درخواست مجوز اقامت موقت می‌دهند).

این اسناد به دفتر محلی مرکز مهاجرت ارسال می‌شود. روند اثر انگشت به طور همزمان انجام می‌شود و اثر انگشت متقاضی در پایگاه داده سراسری وارد می‌شود.(اسناد و درخواستِ ارسالی طی یک دوره شش ماهه بررسی می‌شود.)

پس از این، انتظار آغاز می‌شود. متقاضی می‌تواند بررسی کند که آیا درخواست او بررسی شده و مجوز او در وب سایت رسمی وزارت امور داخلی فدراسیون روسیه آماده شده است.

طولانی شدن مجوز اقامت دائم

برای مدت زمان طولانی، مجوز اقامت روسیه برای مدت پنج سال صادر می‌شد. کسانی که چنین مجوزی را اخذ کرده‌اند می‌توانند پس از انقضاء، مدت آن را برای پنج سال دیگر تمدید کنند. تعداد این مجوزهای طولانی مدت نامحدود بود.

اکنون، مجوزهای اقامت تازه صادر شده به طور نامحدود معتبر هستند، اما اگر مهاجری دارای مجوز 5 ساله باشد، برای جلوگیری از طولانی شدن زمان، باید آن را با فرم جدید مجوز عوض کند.

دلایلی رد شدن اقامت

بعضی اوقات، مجوز اقامت برای اتباع خارجی رد می‌شود. اما در بسیاری از این شرایط می‌توان کاری در این مورد انجام داد. نکته اصلی در اینجا اصلاح پیامدهای اقدامات اشتباه در یک بازه زمانی مشخص است.

رایج‌ترین دلیل رد، وجود خطا در اسناد مورد نیاز است. برخی از خارجی‌ها هنگام پر کردن فرم درخواست خود اشتباه می‌کنند یا مجموعه کامل اسناد را ارسال نمی‌کنند. در چنین حالتی، رد درخواست می‌‎تواند بسیار ناراحت کننده باشد، زیرا تمام برنامه‌های شخص فقط به دلیل یک اشتباه کوچک یا یک سوءتفاهم از بین می‌رود.

بنابراین، اگر کاملاً مطمئن نیستید که قادر خواهید بود از تمام مشکلات جلوگیری کنید و به همه تفاوت‌های ظریف در مورد اخذ مجوز اقامت تسلط پیدا کنید، باید پیش از این خدمات مشاوره تخصصی دریافت کنید.

در برخی موارد دیگر، مسئله این است که یک تبعه خارجی تمام اطلاعات مربوطه را ندارد. مثلاً او تناسبی با گروه افرادی که می‌توانند درخواست مجوز اقامت دهند ندارند، اما حتی این مسئله را نمی‌داند.

در همین حال، قانون فدراسیون روسیه به طور واضح دسته‌هایی از اتباع خارجی را تعریف می‌کند که در صورت درخواست مجوز اقامت، درخواستشان رد می‌شود. این سناریو منجر به اتلاف وقت و لغو تمام برنامه‌های شخص می‌شود. در پایین لیستی از دلایل قانونی برای رد درخواست را مشاهده خواهید کرد:

 •       دیپورت شدن یا اخراج از کشور؛
 •       ارسال اطلاعات نادرست، جعل اسناد؛
 •       سابقه کیفری قابل توجه، ارتکاب جرایم؛
 •       عدم توانایی در تأمین هزینه‌های زندگی خود یا خانواده خود بدون کمک دولت؛
 •       عدم توانایی در تامین هزینه تحصیل در روسیه
 •       اقامت در کشور دیگر برای مدت بیش از شش ماه؛
 •       عفونت‌های خطرناک، اعتیاد به مواد مخدر؛
 •       ازدواج صوری.

دلایل رسمی دیگری نیز برای رد درخواست اقامت دائم وجود دارد. لازم به یادآوری است که معمولاً قوانین حاوی نکات قابل اعتنایی هستند که فقط یک وکیل بسیار واجد شرایط می‌تواند آنها را حل کند.

برای جلوگیری از قرار گرفتن در موقعیت ناخوشایند، همیشه توصیه می‌شود قبل از ارائه‌ی درخواست خود برای مجوز اقامت در روسیه، با یک وکیل مشورت کنید تا احتمال تایید درخواستتان را ارزیابی کنید

نحوی دریافت گذرنامه روسی

اقامت روسیه -چگونه می‌توان یک گذرنامه روسی گرفت؟

اگر مدارک مورد نیاز برای درخواست تابعیت روسیه توسط وکیل مهاجرت از طرف یک شهروند ایالات متحده جمع‌آوری شود، می‌توان گذرنامه روسی را فقط طی 7 مرحله زیر دریافت کرد:

 1. اخذ ویزا در دفتر یک مأموریت دائمی، کنسولگری یا سفارت فدراسیون روسیه؛
 2. عبور از مرز روسیه؛
 3. اخذ کارت مهاجرت ظرف یک هفته از ورود به روسیه؛
 4. اخذ تأییدیه سهمیه، مگر اینکه فرد دلایلی برای اعطای اقامت یا تابعیت روسیه از طریق یک روش ساده داشته باشد؛
 5. اخذ مجوز اقامت موقت با 3 سال اعتبار؛
 6. اخذ مجوز اقامت دائم با مدت اعتبار 5 ساله و تأیید وضعیت شخص به عنوان یک مقیمِ سالانه با ارائه مدرک اثبات درآمد و سندی از محل اقامت دائم خود به اداره مهاجرت فدرال؛
 7. درخواست گذرنامه یک شهروند فدراسیون روسیه.

برای هر مرحله، تعدادی از اسناد باید جمع‌آوری، پر شده و به درستی گردآوری شود. وكیل ما می‌تواند این کار را برای شما انجام دهد و تمام فرم‌های لازم را پر كند. او هر مجموعه از اسناد را به گونه‌ای جمع می‌کند که برای اولین بار توسط بازرسان اداره مهاجرت فدرال تأیید شود.

 اقامت شخص  و پرداخت مالیات

وضعیت «مقیم مالیاتی» به افرادی اعطا می‌شود که به عنوان مقیم ثبت شده‌اند و در واقع در قلمرو فدراسیون روسیه اقامت دارند، در حالی که تمام شرایط قانونی قابل اجرا را دارند.

در اینجا لیستی از افرادی ارائه شده است که طبق قانون روسیه دارای وضعیت اقامت مالیاتی در این کشور هستند:

 •       شهروندان روسیه (یعنی کسانی که گذرنامه مدنی دارند)، مگر اینکه بیش از 365 روز در خارج از این کشور اقامت داشته باشند؛
 •       شهروندان روسیه که مجوز اقامت دائم در کشور دیگری را اخذ کرده‌اند.
 •       شهروندان روسیه که برای تحصیل یا با ویزای کار در کشور دیگری اقامت دارند؛
 •       خارجیانی که مجوز اقامت روسیه را اخذ کرده‌اند.
 •       اشخاص حقوقی که رسماً ثبت شده‌اند.
 •       کارمندان کنسولگری‌ها و موسسات دیپلماتیک مستقر در کشورهای دیگر؛
 •       ارگان‌های شهرداری و نهادهای تشکیل دهنده‌ی آنها.

غیر مقیم آن دسته از اشخاص حقیقی / حقوقی هستند که در روسیه اقامت دائم ندارند (یعنی مقیم دائم نیستند). افرادی که طی یک سال، کمتر از 183 روز در کشور روسیه بمانند غیر مقیم در نظر گرفته می‌شوند.

اشخاص حقیقی و حقوقی که به عنوان مقیم مالیاتی شناخته می‌شوند به ترتیب از نرخ مالیات 13٪ و 20٪ برخوردار هستند. افراد غیر مقیم مالیاتی، نرخ مالیات 30٪ پرداخت می‌کنند. برای برخی از گروه‌های افراد غیر مقیم، نرخ مالیات ممکن است کاهش یابد:

 •       افرادی که دارای وضعیت پناهنده، مهاجر یا متخصص بسیار واجد شرایط هستند و همچنین افرادی که اعضای خدمه کشتی‌های دریایی یا کارگرانی هستند که به دلیل امتیازنامه استخدام شده‌اند، مالیات بر درآمد شخصی خود را با نرخ 13٪ پرداخت می‌کنند؛
 •       افرادی که در روسیه سرمایه‌گذاری کرده‌اند، 15٪ از درآمد دریافت شده در طول انجام فعالیت‌های سرمایه‌گذاری خود را پرداخت می‌کنند.

تفاوت‌های اصلی بین وضعیت مالیات دهندگان مقیم و غیر مقیم 

 •       نرخ‌های مختلف مالیات؛
 •       لیست‌های مختلف اشیاء مشمول مالیات؛
 •       روند متفاوت برای تعیین پایه مالیات؛
 •       گزینه‌های مختلف کسر و محاسبه‌ی مالیات.

یک فرد مقیم در روسیه مسئولیت اطلاع‌رسانی و پرداخت مالیات برای تمام مبلغ درآمد دریافتی را بر عهده دارد، در حالی که مالیات دهنده‌ی غیر مقیم فقط مالیات بر درآمد خود را در داخل کشور می‌پردازد.

سوالات متداول در مورد اخذ  مجوزهای اقامت در روسیه

از جمله سوالات متداول در مورد مجوز اقامت در روسیه عبارتند از:

 1. آیا مجوز اقامت روسیه منقضی می‌شود؟

بله، مجوزهای اقامت موقت و دائم منقضی می‌شوند، با این وجود می‌توانند برای چند بار نامحدود تمدید شوند.

 1. چه مدت طول می‌کشد تا مجوز اقامت موقت در روسیه اخذ شود؟

حدود 6 ماه طول می‌کشد تا مجوز اقامت موقت صادر شود.

 1. آیا اگر مجوز اقامت داشته باشم می‌توانم در روسیه شرکتی تاسیس کنم؟

بله، شما مجاز به شروع کار در روسیه بر اساس مجوز اقامت هستید.

 1. آیا می‌توانم براساس مجوز اقامت در روسیه کار کنم؟

بله، اگر دارنده ویزای اقامت موقت یا دائم باشید، مجوز کار در روسیه را دارید.

 1. آیا می‌توانم در صورت داشتن مجوز اقامت در روسیه تابعیت بگیرم؟

تابعیت روسیه را می‌توانید بر اساس مجوز اقامت دائم دریافت کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.