دوره پادفک روسیه (padfak)

کشور روسیه دارای مراکز آموزشی و دانشگاه‌های بسیار معتبری است. همین امر سبب شده ،مقصد خوبی برای اعزام دانشجو به روسیه باشد و سالانه افراد زیادی از سراسر دنیا جهت ادامه تحصیل و اخذ مدارک آموزشی عالی و بین‌المللی راهی این کشور شوند. کشور روسیه در حال حاضر امکان تحصیل در دو زبان انگلیسی و روسی را برای متقاضیان فراهم آورده است که مدارک اخذ شده با زبان روسی از اعتبار بیشتری بهره‌مند هستند. لزوم تحصیل به زبان روسی در این کشور گذراندن دوره پادفک و اخذ نمرات قبولی در دروس این دوره است. اگر قصد دارید برای ادامه تحصیل به کشور روسیه سفر کرده و مدارک عالی بین‌المللی اخذ نماید لطفاً با ما همراه شوید، تا ارتباط دوره پادفک و رابطه آن با هزینه تحصیل در روسیه را برای شما شرح دهیم.

دوره پادفک روسیه چیست

دوره پادفک روسیه - پادفک روسیه چیست؟

دوره پادفک روسیه یک دوره آمادگی برای دانشجویانی است که قصد ادامه تحصیل در این کشور به زبان روسی را دارند. در این دوره زبان روسی به همراه چند درس اختصاصی و مرتبط با رشته تحصیلی دانشجو به او آموزش داده می‌شود.

جهت درک بهتر مفهوم این دوره و تفسیر آن به زبان ساده‌تر باید بگویم که پادفک، تقریبا مشابه با دوره پیش دانشگاهی در کشور خودمان است که دانشجویان قبل از ورود به محافل آموزش عالی باید آن را پشت سر بگذارند.

مدت زمان لازم برای فراگیری آموزش‌هایی که در دوره پادفک ارائه می‌شود، اگر به صورت فشرده باشد حدود ۹ ماه طول می‌کشد. اما اگر ویزای تحصیلی روسیه فراگیری آموزش‌ها فشرده نباشد، زمان مورد نیاز برای آموزش تقریبا دو برابر شده و ۱۸ ماه زمان می برد. 

 هزینه دوره پادفک روسیه 

دوره پادفک روسیه -  دوره پادفک روسیه و شرایط عمومی محتوا و منابع آموزشی در آن

دوره آموزشی پادفک در کشور روسیه شامل دو دوره آمادگی برای تحصیل در رشته مورد نظر و یادگیری زبان روسی است. البته برخی در از دانشگاه‌های این کشور دوره‌ای آموزشی زبان انگلیسی را در کنار دو دوره اجباری ذکر شده به صورت تکمیلی نیز به دانشجویان ارائه می‌گردد.

لازم به ذکر است که برخی از دانشگاه‌ها نیز اختصاصا پادفک انگلیسی را به همراه پذیرش اختصاصی برگزار می‌کنند. اما به طور کلی پادفک روسیه رسمی‌تر و فراگیر از پادفک انگلیسی در این کشور می‌باشد. جزئیات و منابع آموزشی در پادفک نیز بر اساس رشته تحصیلی متفاوت است. البته یکی از منابع اصلی و مشترک در تمام رشته‌های تحصیلی در دوره‌های پادفک روسیه، آموزش زبان روسی و منابع آموزشی زبان روسی مورد تایید مرکز آموزش عالی این کشور می‌باشد.

دوره پادفک روسیه

همانطور که گفتیم دوره پادفک روسیه، یک دوره آموزشی و الزامی برای تمامی رشته‌های تحصیلی در دانشگاه‌های روسیه است که دانشجویان قبل از شرکت در آزمون‌های ورودی در دانشگاه‌ها باید این دوره را پشت سر بگذارند. هدف اصلی برگزاری این دوره آموزش زبان روسی به صورت تخصصی بوده و قطعا کسانی که این دوره‌ را گذرانده باشند قطعا هیچ شانس و اقبالی برای قبولی در آزمون ورودی دانشگاه‌های روسی زبان این کشور و تحصیل در آن‌ها ندارند.

۱- دوره پادفک پزشکی

پادفک پزشکی روسیه یکی از پادفک‌های پر طرفدار است که این دوره آموزشی برای رشته‌های مختلف حوزه پزشکی نظیر دامپزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و غیره یک دوره مشترک بوده و دانشجویان متقاضی تحصیل پزشکی در روسیه و تحصیل دندانپزشکی در روسیه  پس از گذراندن این دوره، هیچ محدودیتی برای انتخاب رشته پزشکی مورد نظر خود ندارند. به عبارت دیگر برای تمامی رشته‌های پزشکی روسیه فقط یک دوره پادفک وجود دارد و این دوره برای همه مشترک می‌باشد.

در دوره پادفک پزشکی روسیه، دانشجویان علاوه بر گذراندن دوره آموزشی زبان روسی باید دروس شیمی و زیست شناسی که در این دوره عرضه می‌شود را نیز فرا بگیرند. لازم به ذکر است که برخی از دانشگاه‌های کشور روسیه علاوه بر عرضه سه درس اجباری معرفی شده، در دو دوره، یک سری دروس تکمیلی دیگر نظیر فیزیک را نیز به دانشجویان عرضه می‌کنند.

 ۲- دوره پادفک دندانپزشکی 

دوره پادفک روسیه - دوره پادفک دندانپزشکی 

همانطور که در مبحث قبلی نیز عنوان کردیم دوره پادفک همان دوره پادفک پزشکی است. به عبارت دیگر کسانی که قصد ادامه تحصیل در رشته دندانپزشکی در دانشگاه‌های دندانپزشکی در روسیه را دارند باید قبل از شرکت در آزمون‌های مربوطه، ابتدا دوره‌های آموزشی پادفک پزشکی که برای تمام رشته‌های تخصصی پزشکی یکسان است را پشت سر بگذارند.

با توجه به مطالب گفته شده می توان گفت که در دوره‌های پادفک دندانپزشکی، دانشجویان باید سه درس اصلی، آموزش زبان روسی، زیست شناسی و شیمی را فرا بگیرد. 

هزینه شرکت در دوره پادفک روسیه 2022

دوره پادفک روسیه - هزینه شرکت در دوره پادفک روسیه

هزینه پادفک در همه دانشگاه‌های این کشور یکسان نیست. در واقع هر دانشگاه بر اساس خدمات و دورسی که در این دوره ارائه می‌دهد، میزان شهریه را محاسبه می‌کنند. به عنوان مثال  دانشگاه سنت پیترزبورگ روسیه به دلیل ارائه دروس تکمیلی نظیر فیزیک علاوه بر درس‌های اجباری نسبت به دانشگاه‌های که فاقد این درس تکمیلی هستند. هزینه تحصیل بالاتری دارد.

همچنین دیگر عامل تاثیر گذار بر روی هزینه تحصیل، رشته تحصیلی است. برخی رشته به دلیل ماهیت سختی که دارند شهریه و هزینه بیشتری برای پادفک آن در دانشگاه‌های مختلف در نظر گرفته می‌شود.

به طور کلی عوامل متعددی هستند، که به صورت مستقیم و غیر مستقیم در هزینه تحصیل در روسیه ، دوره‌های پادفک تاثیر گذار هستند که این عوامل شامل موارد زیر می باشند.

 • نوع دانشگاه
 • رزومه تحصیلی و سطح زبان افراد
 • شهر محل تحصیل
 • هزینه زندگی دانشجویی
 • مدت زمان گذراندن دوره 

شهریه پادفک

دوره پادفک روسیه - شهریه پادفک

شهریه پادفک معمولا با طول دوره آموزشی رابطه مستقیم دارد. در واقع هر چقدر که طول دوره آموزشی بیشتر باشد به طبع آن شهریه پادفک نیز افزایش خواهد یافت. اما به طور کلی شهریه پادفک حدود ۲۵۰۰ الی ۳۵۰۰ دلار بوده و تفاوت چندانی در بین رشته‌های پزشکی و غیر پزشکی در این باره وجود ندارد.

البته ناگفته نماند که این هزینه در همه دانشگاه‌های این کشور ثابت نبوده و ممکن است در برخی کمتر و در برخی نیز بیشتر باشد.

زمان ثبت نام در دوره پادفک روسیه

 

دوره پادفک روسیه - زمان ثبت نام در دوره پادفک روسیه

زمان دقیق ثبت نام پادفک روسیه همانند هزینه آن در دانشگاه‌های مختلف این کشور یکسان نیست. در واقع هر کدام از دانشگاه‌های این کشور قوانین خاص خود در این باره دارند. بنابراین نمی‌توان یک زمان مشخص و دقیق برای همه دانشگاه‌های روسیه جهت گذراندن دوره پادفک در رشته‌های مختلف تعیین نمود.

اما زمان ثبت نام پادفک مورد تایید کشور ما از مرداد ماه شروع شده و تا شهریور ماه ادامه دارد. البته باید یادآوری کنیم که اجباری به سپری کردن  پادفک در دانشگاه‌های مورد تایید ایران، برای دانشجویان ایرانی وجود ندارد. بلکه دانشجویان می‌توانند در هر دانشگاهی که تمایل دارند در کشور روسیه پادفک را پشت سر بگذارند و سپس در آزمون ورودی دانشگاه‌های این کشور شرکت نمایند‌.

حداقل معدل برای پادفک پزشکی

دوره پادفک روسیه - حداقل معدل برای پادفک پزشکی

در کشور روسیه برای رود به دانشگاه‌ها شرط معدل وجود ندارد. این ویژگی در رابطه با دوره‌‌های پادفک نیز صدق کرده و متقاضیان تحصیل در این کشور برای ثبت نام در دوره پادفک هیچ محدودیتی ندارند. بنابراین بدون در نظر گرفتن نمرات کسب شده در دوره‌های آموزشی قبلی می‌توانند جهت تحصیل ثبت نام کنند.

البته باید متذکر شویم که در طی چند سال اخیر به دلیل افزایش تقاضا و ظرفیت محدود، برخی از دانشگاه‌های پزشکی این کشور، نظیر پاولوف پیترزبورگ شرایط معدل را پیش زمینه ورد دانشجویان رشته پزشکی در نظر گرفته‌ و اشخاصی که در دروس شیمی و زیست شناسی در دوره دبیرستان نمرات بیشتری را کسب کرده‌اند، در اولویت برای تحصیل در این دانشگاه قرار دارند.

بدون دوره پادفک

کسانی که قصد تحصیل در کشور روسیه بدون اخذ مدرک پادفک را دارند، فقط می‌توانند در دانشگاه‌های انگلیسی زبان این کشور حضور یابند. به عبارت دیگر امکان ادامه تحصیل در روسیه در دانشگاه‌های روسی زبان فقط در صورتی وجود دارد که افراد متقاضی مدرک پادفک را اخذ کرده باشند‌. در غیر این صورت فقط می‌توانند در دانشگاه‌های انگلیسی زبان به تحصیل اشتغال یابند. البته ناگفته نماند که داشتن مدرک پادفک شرایط و‌ کیفیت تحصیل را بهتر کرده و دانشجویان با صرف هزینه‌های کمتر می‌تواند مراحل تحصیل خود را پشت سر بگذارند.

آزمون دوره پادفک

آزمون دوره پادفک آزمونی است که پس از سپری شدن دو دوره آموزش زبان روسی و دروس تخصصی از دانشجو گرفته می‌شود. در این آزمون دانشجویان با توجه به آموزش‌هایی که در طول دوره فراگرفته‌اند مورد ارزیابی قرار گرفته و نمره دریافت می‌کنند. در صورتی که دانشجویان موفق به اخذ حداقل نمرات قابل قبول در آزمون مذکور شوند، به آن‌ها مدرک پادفک ارائه می‌گردد. تمام دانشجویانی که در آزمون پادفک قبول می‌شوند اجازه شرکت در آزمون‌ ورودی تمام دانشگاه‌های کشور روسیه را دارند.

باید متذکر شویم که صرفا قبولی در آزمون پادفک، امکان تحصیل در دانشگاه‌های روسیه، برای متقاضیان تحصیل در این کشور را فراهم نمی‌کند. بلکه علاوه بر آزمون پادفک، شرکت در آزمون‌ ورودی دانشگاه نیز جهت ادامه تحصیل در مراکز علمی و آموزش عالی این کشور لازم و ضروری است.

دوره اختصاصی

دوره اختصاصی پادفک، شامل دوره‌ای است که دانشجویان پس از سپری کردن آموزش‌های لازم برای فراگیری زبان روسی بعد از چهار الی شش ماه فرا می‌گیرند. همانطور که متوجه شدید در پادفک دانشجو به منظور تحصیل در دانشگاه‌های روسیه در کنار روسی زبانان، زبان روسی را می‌آموزد. سپس  در دوره اختصاصی پادفک که پس از شش ماه آموزش در پادفک شروع می‌شود دانشجو دروس تخصصی رشته مورد نظر خود را آموزش می‌بیند. به عنوان مثال دانشجویان رشته‌های پزشکی در دوره اختصاصی پادفک باید دروس شیمی و زیست شناسی را بخوانند.

موسسات آموزشی برتر دوره پادفک روسیه

دوره پادفک روسیه - موسسات آموزشی برتر دوره پادفک روسیه

افرادی که به قصد ادامه تحصیل در دانشگاه‌های معتبر روسیه، به این کشور سفر کرده و اقدام گذراندان دوره پادفک می کنند؛ در طول دوره پادفک با موسسات آموزشی برتر این کشور نیز آشنا شده و راحت‌تر می‌توانند دانشگاه متناسب با ایده‌های خود را یافته و آن را  برای ادامه تحصیل  انتخاب کنند.

در حال حاضر در کشور روسیه دانشگاه‌های زیادی وجود دارند که به متقاضیان بین‌المللی تحصیل در این کشور زبان روسی را به صورت تخصصی آموزش می‌دهند. بنابراین کسانی که قصد گذراندن دوره پادفک را دارند، گزینه‌های بسیار متعددی پیش روی آن‌ها برای این منظور است که برخی از مهمترین و معتبرترین آن‌ها به شرح زیر می‌باشد.

مدرسه زبان ادوکا

 • دانشگاه سنت پترزبورگ
 • مرکز زبان پرویا
 • موسسه درژاوین
 • مرکز زبان اکسترا کلاس
 • مرکز آموزش زبان روسی مدرسه اروپایی
 • موسسه فرهنگی و زبان روسی دانشگاه لومونوسف مسکو
 • موسسه زبان روسی دانشگاه پوشکین
 • مرکز زبان روسی و آموزش پیش‌دانشکاهی، دانشگاه دولتی روسیه

تحصیل در دانشگاه های روسیه از طریق دوره پادفک

دوره پادفک روسیه - تحصیل در دانشگاه های روسیه از طریق دوره پادفک

تمامی داوطلبان بین‌المللی از مزایای تحصیل در روسیه باید اطلاع داشته باشند و دانشجویانی که توانسته‌اند در دوره پادفک شرکت کرده و این دوره را با اخذ نمرات قبولی با موفقیت پشت سر بگذرانند، قادر هستند در تمامی دانشگاه‌های روسی زبان این کشور به ادامه تحصیل مشغول شوند. البته باید علاوه بر گذراندن دوره پادفک، در آزمون ورودی دانشگاه مورد نظر نیز شرکت کرده و پس از قبولی در دانشگاه به ادامه تحصیل بپردازند.

تحصیل در کشور روسیه از طریق مدرک پادفک امکانات بیشتری را برای دانشجویان فراهم می‌آورد. حتی کسانی که این دوره را آموزش دیده و موفق به اخذ مدرک ام شده‌اند، قادر به دریافت بورسیه تحصیلی از مراکز آموزش عالی این کشور می‌باشند 

مدارک مورد نیاز برای شرکت در دوره پادفک روسیه

دوره پادفک روسیه - مدارک مورد نیاز برای شرکت در دوره پادفک روسیه

معمولا دوره‌های پادفک در دانشگاه‌های این کشور برگذار می‌گردد. به همین دلیل یک نظام و قانون مشخصی برای آن در این کشور وجود ندارد. در واقع هر دانشگاه بر اساس نظام و قوانین خود این دوره پیش دانشگاهی را برگزار می‌کند. بنابراین مدارک مورد نیاز برای سپری کردن این دوره نیز بر اساس قوانین هر دانشگاه در این کشور متفاوت است.

اما به طور کلی مدارک مشترک بین همه دانشگاه‌های به شرح زیر می‌باشد.

 • مدرک دیپلم و پیش‌دانشکاهی که مورد تایید آموزش پرورش کل کشور و دارای مهر تایید قهوه قضاییه باشد.
 • ریز نمرات ترجمه شده به زبان روسی، مورد تایید اداره کل آموزش پرورش رسمی هر کشور
 • گذرنامه
 • عکس پرسنلی
 • فیش پرداختی هزینه‌های ثبت نام

تحصیل در روسیه بدون مدرک پادفک

تحصیل در کشور روسیه بدون در دست داشتن مدرک پادفک، آزمون پادفک روسیه، شرایط تحصیل در این کشور را برای متقاضیان بین‌المللی تا حدود زیادی محدود خواهد کرد. مراکز آموزشی که اشخاص بدون مدرک پادفک امکان تحصیل در آن را دارند بسیار کم و محدودتر از زمانی است که با اخذ این مدرک برای تحصیل در روسیه اقدام می شود. زیرا کسانی که دوره مهم پادفک را سپری نکرده‌اند اجازه تحصیل در دانشگاه‌های روسی زبان این کشور نداشته و فقط امکان حضور در مراکز آموزشی را دارند که به زبان انگلیسی تدریس می‌کنند.. 

چرایی نیاز به گذراندن دوره پادفک

فلسفه اصلی گذراندن دوره‌های پادفک، این است دانشجویان بتوانند زبان روسی را فرا بگیرند، البته اهمیت دوره‌های پادفک فقط در فراگیری مباحث آموزشی در دانشگاه‌ها با زبان روسی نسیت. بلکه دانشجویانی که این دوره را پشت سر گذرانده باشند، قادر به دریافت بورسیه تحصیلی از کشور روسیه نیستند. به عبارت دیگر فقط کسانی می‌توانند به اخذ بورسیه تحصیلی از کشور روسیه فکر کنند که دارای مدرک پادفک باشند. همچنین دانشجویانی که تسلط به زبان انگلیسی داشته و قصد تحصیل به این زبان در کشور روسیه را دارند هیچ شانس و اقبالی برای اخذ بورسیه تحصیلی در این کشور را ندارند.

سخن پایانی

دوره پادفک روسیه یک دوره پیش نیاز آموزشی در کشور روسیه است که می توان آن را معادل دوره پیش دانشگاهی در کشور خودمان در نظر گرفت. این دوره نیز همچون دیگر دوره های آموزشی دارای نظام و قوانین خاص خود است. متقاضیان اخذ بورسیه تحصیلی در کشور روسیه باید حتما این دوره را پشت سر بگذرانند و به زبان روسی تسلط کامل داشته باشند. شرایط و هزینه‌های دوره‌های پادفک در دانشگاه‌ها و رشته‌های مختلف آن متفاوت بوده و باید دانشجویان بر اساس شرایطی که دارند، دانشگاه و رشته مناسب را انتخاب نمایند.

سوالات متداول

1مدارک مورد نیاز شرکت در دوره پادفک روسیه چیست؟
مدارک مورد نیاز بر اساس قوانین موسسه آموزشی متفاوت است. اما به طور کلی مدارک مشترک بین همه دانشگاه‌‌ها شامل مدرک دیپلم و پیش ‌دانشگاهی که مورد تایید آموزش پرورش کل کشور و مهر تایید قوه قضاییه باشد،  ریز نمرات ترجمه شده به زبان روسی، مورد تایید اداره کل آموزش پرورش رسمی هر کشور، گذرنامه، عکس پرسنلی و فیش پرداختی هزینه‌های ثبت نام می‌باشد
2زمان ثبت نام در دوره پادفک روسیه چه زمانی است؟
زمان دقیق ثبت نام پادفک روسیه همانند هزینه آن در دانشگاه‌های مختلف این کشور یکسان نیست. در واقع هر کدام از دانشگاه‌های این کشور قوانین خاص خود در این باره دارند. بنابراین نمی‌توان یک زمان مشخص و دقیق برای همه دانشگاه‌های روسیه جهت گذراندن دوره پادفک در رشته‌های مختلف تعیین نمود. اما زمان ثبت نام پادفک مورد تایید کشور ما از مرداد ماه شروع شده و تا شهریور ماه ادامه دارد. 
3هزینه دوره پادفک چقدر است؟
هزینه دوره پادفک در روسیه به عوامل متعددی بستگی دارد. در واقع دانشجویان برای محاسبه هزینه تحصیل در این دوره باید عواملی همچون نوع دانشگاه، رزومه تحصیلی و سطح زبان افراد، شهر محل تحصیل، هزینه زندگی دانشجویی، مدت زمان گذراندن دوره را در نظر بگیرند.