دانشگاه سچینوا مسکو

دانشگاه سچینوا مسکو یکی از بزرگ‌ترین و پیشرفته‌ترین دانشکده پزشکی تحقیقاتی در روسیه است. در این دانشگاه مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در بسیاری از رشته‌ها از جمله رشته‌های پزشکی، زیست شناسی و بیوتکنولوژی، دوره‌های CME و دوره دستیار بالینی به زبان انگلیسی و روسی ارائه می‌شود. دانشگاه سچینوا استعدادها، دانش و فناوری‌های جهانی را دور هم جمع می‌کند. هدف این دانشگاه تبدیل شده به دانشگاهی در سطح جهانی، با تمرکز بر آموزش و تحقیق و مشارکت با صنعت است. برای مشاوره با موسسه روسانا که در زمینه اعزام دانشجو و پذیرش تحصیلی در روسیه در دانشگاه های معتبری همچون دانشگاه پزشکی سن پترزبورگ ،دانشگاه پیراگف، دانشگاه پاولوف فعالیت می‌کند می‌توانید با این مجموعه در تماس باشید.

اگر قصد تحصیل در دانشگاه سچینوا مسکو را دارید تا انتهای مقاله با همراه باشید تا از تمام اطلاعات لازم درباره این دانشگاه آگاه شوید.

تاریخچه

دانشگاه سچینوا مسکو یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه دولتی در مسکو و برترین دانشگاه پزشکی در روسیه است. به همین علت دانشجویان برای تحصیل پزشکی در روسیه این دانشگاه را انتخاب می‌کنند. تاریخ تاسیس این دانشگاه به سال 1755 به عنوان دانشکده پزشکی در دانشگاه امپریال مسکو برمی‌گردد به پیشنهاد دانشمند بزرگ روسی م.و لامانوسوف و فرماندار ای.ای شووالوف در زمان سلطنت ملکه الیزابتا پتروونا اولین آکادمی پزشکی مسکو تاسیس یافته بود که در آن زمان دانشگاه امپریال مسکو نامگزاری شده بود ، پس از اصلاحات آموزش عالی پزشکی در سال 1930 دانشگاه به موسسه مستقلی سازماندهی شد. از سال 1955 مؤسسه عنوان دانشمند برجسته روسیه سچینوف رابه خود گرفت.

امروزه دانشگاه _ بزرگترین مجموعه علمی آموزشی برای تحصیل دندانپزشکی در روسیه در روسیه می باشد. در سال 1755 در اواسط سالهای دهه 60 قرن 18ام گرایش ها افزایش یافتند . و قبل از آغاز قرن نوزدهم دانشگاه پزشکی دارای 3 گروه آموزشی شده بود.بیش از ۲۰۰ سال است که دانشگاه سچینوا در سیستم پزشکی و بهداشتی روسیه پیشرو بوده است. تعداد بیشماری از پزشکان و دانشمندان برجسته و نخبه که باعث پیشرفت‌های بزرگی در علم پزشکی شده‌اند، در این دانشگاه مشغول به کار بودند. دانشگاه سچینوا در سال ۲۰۱۸، ۲۶۰‌مین سالگرد تاسیس خود را جشن گرفت.

دانشگاه سچینوا اقدامات تاثیر گذاری را برای ایجاد آینده‌ای موفق انجام داده است. در سال ۲۰۲۰ دانشگاه سچینوا به پلتفرمی بین‌ المللی تبدیل شد. بخش تحقیقاتی دانشگاه از همکاری دانشجویان، اساتید و دیگر شرکا برای ایجاد و توسعه محصولات و فناوری‌های جدید حمایت می‌کند.در حال حاضر دانشگاه سچینوا تنها عضو مدرسه عالی اقتصاد روسیه با رتبه جهانی QS بر اساس رشته (پزشکی) است. علاوه بر این از آنجا که آموزش‌ها برپایه تحقیقات در سطح جهانی است، موقعیت‌های حرفه‌ای جدیدی برای نسل بعدی متخصصان فراهم می‌شود.

آشنایی با دانشگاه

دانشگاه سچینوا - آشنایی با دانشگاه

دانشگاه سچینوا مرکزی برای آموزش بین المللی است که فرصت‌های بیشماری برای کسب دانش و پیشرفت را در اختیار دانشجویان می‌گذارد. برنامه‌هایی از جمله سخنرانی‌های متعدد فوق برنامه محققان و پزشکان عالی رتبه، جلسات گروه‌های دانشجویی در زمینه‌های مختلف پزشکی و مراقبت‌های بهداشتی و آزمون‌های فکری برگزار می‌شود.

به فعالیت بدنی دانشجویان بسیار اهمیت داده می‌شود. امکانات ورزشی مانند استادیوم، زمین تنیس و استخر در دسترس است.

مرکز داوطلبان برای کسانی است که مشتاق کمک به دیگران یا مشارکت در ابتکارات جهانی در زمینه اکولوژی، مددکاری اجتماعی، کمک پزشکی و غیره هستند.

در مرکز فرهنگ و هنر دانشجویی می‌توانید به تئاتر دانشجویی بپیوندید و در نمایش های مختلف، گروه‌های موسیقی و کلاس رقص شرکت کنید. 

کسانی که به مسافرت و فعالیت علاقمندند، انجمن مسافرتی دانشجویی تورهایی را به مکان‌های تاریخی، موزه‌ها، شهرهای مجاور و حتی پیاده روی و کمپینگ در جنگل‌ را اجرا می‌کنند.

دانشگاه سچینوا به دلیل کیفیت سطح آموزشی در رشته‌های پزشکی عمومی، دندانپزشکی و داروسازی در جهان به شهرت رسیده است و در بسیاری از کشورها شناخته شده است. دوره‌ها به دو زبان انگلیسی یا روسی ارائه می‌شوند.

چارت درسی دوره‌ها طبق بهترین و بروزترین شیوه‌های جهانی و روسی برنامه ریزی می‌شود که شامل پیشرفته‌ترین تحقیقات و توسعه بنیادی و کاربردی است. همچنین رویکرد بین رشته‌ای و مسیرهای یادگیری فردی نیز ارائه می‌شود.

از آنجا که برنامه‌های آموزشی به دقت و متعادل چیده شده‌اند، دانشجویان به داشتن عملکرد تحصیلی بهتر و شرکت در فعالیت‌های ورزشی‌، فرهنگی و تفریحی ترغیب می‌شوند.

امروزه از مجموع ۱۹۰۰۰ دانشجوی کارشناسی تقریبا ۳۰۰۰ نفر از آنها دانشجویان بین المللی هستند. از سال ۱۹۴۹، در ابتدا فقط ۱۰ دانشجوی خارجی از بلغارستان و چین پذیرفته شدند. از آن زمان تاکنون بیش از ۶۰۰۰ متخصص از دانشگاه فارغ التحصیل شده اند. بیشترین تعداد دانشجویان خارجی از ایران، مالزی، چین، آذربایجان، نامیبیا، آفریقای جنوبی، ازبکستان، عراق، قزاقستان، هند و غیره هستند.

علاوه بر این هزینه تحصیل در روسیه در مقایسه با دانشگاه‌های برتر جهان بسیار مقرون به صرفه است.

رتبه بندی دانشگاه سچینوا

دانشگاه سچینوا یکی از بهترین دانشگاه‌های دولتی مسکو است که در سطح جهانی QS دارای رتبه ۷۰۰ـ ۶۵۱ قرار دارد.
 رتبه‌بندی دانشگاه   رتبه  امتیاز
رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی  ۶۴۰ ۳۱.۹۱۶
رتبه آموزش  ۳۶۶ ۵۲.۸۳۸
رتبه‌بندی تحقیقات  ۷۳۳ ۱۰.۸۲۰
رتبه‌بندی تنوع بین المللی ۶۷۸ ۲۱.۳۵۸
رتبه ثبات مالی ۷۰۴ ۲۸.۶۷۰

دانشکده‌ها:

دانشگاه سچینوا - رتبه بندی دانشگاه

دانشکده و موسسات دانشگاه سچینوا عبارتند از:

 • دانشکده پزشکی
 • موسسه دندانپزشکی
 • موسسه داروسازی
 • دانشکده پزشکی پیشگیرانه
 • دانشکده اطفال
 • دانشکده آموزش پرستاری، روانشناسی و مددکاری اجتماعی
 • دانشکده تحصیلات تکمیلی تخصصی پزشکان
 • بخش آمادگی برای متقاضیان بین المللی
 • موسسه آموزش تخصصی
 • مرکز برنامه‌های کارشناسی ارشد
پزشکی ، درمانی و پیشگیری ، داروسازی ، پرستاری ، دندان سازی ، آمادگی پرسنل آموزشی ، دانشجویان خارجی و آموزش نظامی و همچنین بخش تحصیلات در مقطع کارشناسی ارشد ، مدیریت بهداشت ، کارشناسی ارشد بخش اطفال ، دانشکده آموزش های حرفه ایی اساتید . مدت تحصیل 4 الی 6 سال می باشد و در دانشکده های گرایش های بعد از کارشناسی از 72 الی 1500 ساعت. همچنین در دانشگاه آموزش پیش دانشگاهی نیز برنامه ریزی شده است . دانشگاه دارای اولویت در پیاده سازی و توسعه اشکال جدیدی از آموزش در تخصص های پزشکی و داروسازی می باشد. 160 گروه آموزشی در دانشگاه تشکیل شده است که نزدیک به 2000 متخصص و استاد در آن فعالیت می کنند.

دانشکده‌های تحصیلات تکمیلی

دانشگاه سچینوا رشته‌های زیر را در مقطع کارشناسی ارشد ارائه می‌دهد:

 • زیست شناسی
 • فناوری‌های اطلاعاتی
 • پزشکی عمومی

روابط بین المللی دانشگاه :

دانشگاه عضو انجمن بین المللی دانشگاهها می باشد و بر اساس توافقنامه و قراردادهای به امضا رسیده با دانشگاههای کشور های ایالان متحتده آمریکا ، آلمان ، نروژ، هلند و دیگر کشور ها همکاری می کند . هر سال بیش از 300 همکار را به منظور ماموریت به خارج اعزام می کند و حدود 100 متخصص خارجی را می پذیرد.تبادل دانشجو نیز به طور فعال انجام می گیرد. حدود 2500 دانشجو از خارج از روسیه از بیش از 70 کشور در حال حاضر در رشته های پزشکی عمومی ، داروسازی ، دندانپزشکی و تخصص های دیگر آموزش می بینند.دانشگاه تمامی سطوح آموزش و پرورش را از مقطع کارشناسی به کارشناسی ارشد ،کارآموزی ، پزشکی بالینی ، دوره های تخصصی برای پزشکان ، دکتری و فوق دکتری را فراهم آورده است.

رشته پزشکی در دانشگاه سچینوا مسکو

دانشگاه سچینوا - رشته پزشکی در دانشگاه سچینوا مسکو

دانشکده پزشکی قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین دانشکده در این دانشگاه است. امروزه این دانشگاه از بیمارستان‌های آموزشی و آزمایشگاه‌های تحقیقاتی تشکیل شده است.

دانشکده پزشکی، تحصیلات تکمیلی را در زمینه پزشکی عمومی ارائه می‌دهد. فارغ التحصیلان مدرک پزشکی دریافت می‌کنند. پس از اتمام درس، که برای دانشجویان تمام وقت ۶ سال و برای دانشجویان پاره وقت ۷ سال طول می‌کشد، به دانشجویان مدرک پزشکی اعطا می‌شود. سالانه حدود ۶۰۰ دانشجو فارغ التحصیل می‌شوند.

دانشکده پزشکی، تحصیلات تکمیلی را نیز ارائه می‌دهد. بسته به شاخه پزشکی، می‌تواند یک سال کارآموزی، ۲ تا ۳ سال رزیدنتی یا ترکیبی از هر دو باشد.

این دانشگاه همچنین بورسیه‌ دکتری ارائه می‌دهد که دکتری ۳ تا ۴ سال طول می‌کشد، مانند دکتری سایر رشته‌ها.

تصمیم‌گیری برای دانشگاه بر عهده استادان، اعضای آکادمی علوم، علوم پزشکی، علوم طبیعی و آموزش و پرورش روسیه است. اکثر اعضای هیئت علمی دارای مدرک تحصیلی دکتری یا دکترای پزشکی هستند.

دانشکده پزشکی در زمینه مراقبت از بیمار، در بیمارستان‌های آموزشی MSMU، بیمارستانهای وابسته، زایشگاه، بیمارستان‌های جانبازان و ۱۴ کلینیک برای بیماران خارج از مسکو آموزش می‌دهد.

آموزش در دانشکده پزشکی این دانشگاه این امکان را فراهم می‌کند که به متخصصی واجد شرایط تبدیل شوید، به‌روزترین دانش و توانمندی‌های حرفه‌ای را بدست آورید. اعضای هیات علمی توسط رهبران علوم و اقدامات بالینی روسیه و جهان انتخاب می‌شوند.

فارغ التحصیلان دانشکده، پزشکان برجسته، محققان، متخصصان علوم و بهداشت در روسیه و اکثر کشورهای جهان هستند.

لازم به ذکر است که اگر قصد دارید در رشته پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی را به زبان روسی تحصیل کنید باید دوره‌ایی یک ساله (پادفک) را بگذرانید.

هزینه تحصیل در این دانشگاه

دانشگاه سچینوا - هزینه تحصیل در این دانشگاه

دوره‌های موجود: پزشکی عمومی، اطفال، دندان‌پزشکی، داروسازی، پرستاری، بهداشت عمومی

هزینه دوره برای سال ۲ ۲۰۲ میلادی

تحصیل در مقطع کارشناسی

هزینه تحصیل، زبان انگلیسی 

۶ سال، سالانه ۱۱۸۰۰ دلار
هزینه تحصیل، زبان روسی 

۶ سال، سالانه ۹۶۰۰ دلار

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

هزینه تحصیل 

۳ سال، سالانه ۱۰۰۰۰ دلار
هزینه بخش آماده‌سازی برای ورود به دانشگاه

سالانه ۴۹۰۰ دلار

هزینه اقامت 

سالانه ۳۸۰۰ دلار

شهریه دانشگاه به روبل روسیه تعیین می‌شود و ثابت است.

هزینه فوق با توجه به نرخ تبدیل ۱ دلار= ۶۰ روبل محاسبه می‌شود.

سایر هزینه‌ها برای این دانشگاه عبارتند از: 
 • بیمه درمانی، معاینه پزشکی، اجازه اقامت موقت: سالانه ۳۰۰ دلار
 • معادل‌سازی مدارک آموزشی توسط وزارت آموزش و پرورش فدراسیون روسیه: ۲۰۰ دلار
 • هزینه‌های اولیه دیگر: ۱۸۰۰ دلار (یکبار پرداخت)

خوابگاه دانشگاه و شرایط استفاده از آن: 

دانشگاه سچینوا - خوابگاه دانشگاه و شرایط استفاده از آن

چهار خوابگاه در محوطه دانشگاه وجود دارد و یک خوابگاه جدید نیز در حال ساخت است. دو خوابگاه شامل واحدهای با ۳ـ ۲ اتاق و حمام و آشپزخانه است. دو خوابگاه دیگر با آشپزخانه و ۲ یا ۳ حمام مشترک نیز وجود دارد. اتاق‌ها کاملاً مبله هستند. 

هر اتاق دارای یک یخچال، کامپیوتر، تلفن، تبلت و همچنین مایکروویو، کتری و اتو است.

در همه خوابگاه‌ها اینترنت وایرلس موجود است. در برخی خوابگاه‌ها سالن مطالعه و سالن ورزشی وجود دارد.

از طرفی خوابگاه‌ها دارای هیئت مدیره است که از ۹ عضو تشکیل شده است. اولین و مهم‌ترین اصل، حفاظت از حقوق دانشجویان ساکن در خوابگاه‌ها است.

امکانات دانشگاه سچینوا مسکو

دانشگاه سچینوا - امکانات دانشگاه سچینوا مسکو

دانشگاه سچینوا با وسعت ۳۶۰ هزار متر مربع، امکاناتی در سطح جهانی را ارائه می‌دهد. این امکانات عبارتند از:

 • بزرگ‌ترین بیمارستان‌های دانشگاهی با بیش از ۳۵۰۰ تخت
 • باغ‌های گیاه شناسی
 • هفت بخش رادیولوژی
 • ۱۶ مرکز تشخیص و درمان بین فردی
 • مرکز شبیه سازی با بیمارستان مجازی
 • مرکز مهارت‌های جراحی
 • دانشگاه داروسازی 
 • استادیوم با استخر، امکانات ورزشی سرپوشیده و روباز
 • مرکز داوطلبین
 • مجموعه چند رسانه‌ای
 • آزمایشگاه‌های تحقیقاتی دانشجویی
 • مرکز دانشجویی مشاغل علمی

سوالات متداول:

 • آیا دانشگاه سچینوا مسکو مورد تایید وزارت بهداشت ایران است ؟

دانشگاه سچینوا مسکو اولین دانشگاه دولتی روسیه با رتبه جهانی ۱۳۲۱ جز بهترین دانشگاه‌های جهانی قرار دارد. دانشگاه‌ها با توجه به عملکردشان در مجموعه‌ای از شاخص‌ها رتبه بندی می‌شوند. از ۱۳ شاخص برای محاسبه رتبه کلی بهترین دانشگاه‌های جهانی، دانشگاه سچینوا دارای همه این معیارها است.

 • رشته پزشکی و دندانپزشکی این دانشگاه مورد تایید ایران است؟

وزارت بهداشت سالانه لیستی از دانشگاه‌های مورد تاییدش را منتشر می‌کند. اگر قصد دارید پس از تحصیل در روسیه برای طبابت به به ایران برگردید، باید یکی از دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت را انتخاب نمایید. دانشگاه سچینوا مسکو در لیستی که وزارت بهداشت در سال تحصیلی ۲۰۲۱-۲۰۲۲ منتشر کرد، قرار نگرفته است و فقط ۹ دانشگاه از جمله دانشگاه لومونوسف مسکو در این لیست قرار دارد.

نتیجه گیری

دانشگاه سچینوا مسکو اولین دانشگاه دولتی روسیه در سطح جهانی است. این دانشگاه یکی از معتبرترین دانشگاه‌های بین المللی است که تقریبا ۱۹۰۰۰ دانشجو در آنجا مشغول به تحصیل هستند. دانشگاه سچینوا دارای دانشکده‌های مختلف از جمله دانشکده پزشکی، دانشکده پزشکی اطفال، دانشکده روانشناسی و ... است. امکان تحصیل در ۳ مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری وجود دارد. 

اگر قصد تحصیل در این دانشگاه پیشرفته و مجهز را دارید یا به دنبال کسب اطلاعات بیشتر درباره تحصیل در روسیه هستید گروه مهاجرتی روسانا در این مسیر شما را همراهی خواهند کرد.