شرایط سنی تحصیل در روسیه

فرهنگ روسیه
فرهنگ روسیه
ژانویه 28, 2022
تحصیل در روسیه بدون آزمون-روسانا
تحصیل در روسیه بدون آزمون
فوریه 6, 2022

شرایط سنی تحصیل در روسیه

شرایط سنی تحصیل در روسیه-روسانا

شرایط سنس تحصیل د روسیه از آنجایی که بین کشورهای ایران و روسیه روابط سیاسی خوبی برقرار است دریافت ویزای تحصیلی در این کشور بسیار آسان می‌باشد.

علاوه بر اخذ آسان ویزای تحصیلی روسیه، نزدیک بودن کشور روسیه به ایران، عدم وجود شرط معدل، عدم نیاز به مدرک زبان، سطح کیفی و رنکینگ بالای دانشگاه‌ها، هزینه تحصیل در روسیه زندگی پایین و … دلایل محبوبیت این کشور در بین متقاضیان است.

یکی از سوالات پرتکرار متقاضیان در این زمینه شرایط سنی تحصیل در روسیه می‌باشد. در واقع بسیاری از افراد متقاضی تحصیل در روسیه درباره حداقل و حداکثر سن مورد نیاز ابهاماتی دارند. از این رو در این مقاله نکات مهم شرایط سنی تحصیل در روسیه را بازگو می‌کنیم.با موسسه اعزام دانشجو به روسیه همراه باشید.

شرایط سنی تحصیل در روسیه

بسیاری از افراد گمان می‌کنند شرایط سنی تحصیل در روسیه بر اساس نظام آموزشی روسیه ممکن است سد راه آنها برای ادامه تحصیل باشد. برای این دسته افراد این سوال مطرح می‌شود که آیا امکان تحصیل در کشور روسیه در سنین بالاتر امکان پذیر است؟

لازم است بگوییم که هر کشوری با توجه به سیاست‌های داخلی خود برای تحصیل در رشته‌ها و مقاطع مختلف، شرایط و قوانین سنی مخصوصی را ارائه داده‌اند. کشور روسیه نیز از این قانون پیروی می‌کند که بسیاری از افراد متقاضی نیز از این قوانین بی اطلاع هستند. 

شرایط سنی تحصیل در روسیه-روسانا

حداکثر شرایط سنی تحصیل پزشکی در روسیه

افرادی که می‌خواهند برای تحصیل پزشکی در روسیه اقدام کنند، می‌توانند بعد از دریافت مدرک دیپلم و حداقل سن ۱۷ سال برای دریافت ویزای پزشکی روسیه اقدام کنند. در نتیجه شرایط سنی تحصیل پزشکی در روسیه برای سنین کم می‌باشد. افراد بدون داشتن مدرک دیپلم و زیر سن ۱۷ سال نمی‌توانند برای ویزای پزشکی روسیه و دوره پادفک روسیه اقدام نمایند. 

در کل دریافت پذیرش از دانشگاه‌های روسیه محدودیتی ندارد اما برای سنین بالا ممکن است کمی سخت و مشکل‌ساز باشد. 

حداقل شرایط سنی تحصیل پزشکی در روسیه-روسانا

آیا فاصله افتادن بین مقاطع تحصیلی مانع ادامه تحصیل است؟

اغلب متقاضیان پس از اتمام دوره دبیرستان و اخذ مدرک دیپلم برای اخذ ویزای تحصیلی روسیه  اقدام می‌نمایند. این در حالی است که بسیاری از افراد دیگر در سنین۳۰ تا ۵۰ سالگی و به دلایل مختلفی از جمله ورود زودهنگام به بازار کار به فکر ادامه تحصیل و یا تحصیل مجدد در مقاطع بالاتر می‌افتند.

از آنجایی که دریافت ویزای تحصیلی برای این محدوده سنی کمی دشوار و مشکل ساز است و تحت تاثیر شرط سنی تحصیل پزشکی در روسیه قرار می‌گیرد، بهتر است متقاضیان پس از اخذ مدرک دیپلم و در سنین پایین (۱۷ سالگی) برای پذیرش تحصیلی در روسیه اقدام نمایند.

از طرفی افرادی که ویزای اقامتی در دانشگاه دوستی ملل روسیه دارند و هدفشان از ادامه تحصیل ارتقا موقعیت شغلی است، می‌توانند در سنین بالاتر جهت ادامه تحصیل در روسیه اقدام کنند و پذیرش بگیرند.

توجه داشته باشید اگر متقاضیان بتوانند برای وقفه تحصیلی خود دلیل‌های قابل قبول و محکمه پسندی ارائه دهند، موفق به اخذ ویزای تحصیلی و ادامه تحصیل با این شرایط سنی خواهند شد.

حداکثر شرایط سنی تحصیل پزشکی در روسیه

برای تحصیل پزشکی در روسیه حداکثر شرایط سنی ذکر نشده است. این در حالی است که در بیشتر کشورهای خارجی برای تحصیل پزشکی محدودیت سنی وجود دارد. در نتیجه محدودیت سنی برای کشور روسیه تعیین نشده است و افراد بالای ۱۷ سال در هر سنی می‌توانند برای دریافت ویزای تحصیلی در دانشگاه فدرال کازان اقدام کنند. 

رشته‌های تحصیلی در روسیه

بعد از بررسی شرایط سنی تحصیل در روسیه، حال می‌خواهیم برترین رشته‌های تحصیلی در روسیه را به شما معرفی کنیم. این رشته‌های تحصیلی از مهم‌ترین و پرطرفدارترین رشته‌های دانشگاه‌های روسیه هستند.

بنابراین اگر می‌خواهید تحصیلات خود را در کشور روسیه ادامه دهید بهتر است در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا فاکتورهایی مانند پذیرش، اعتبار مدرک دانشگاهی، اعتبار دانشگاه و همچنین بازار کار رشته مورد نظر شما را بررسی کنیم. 

پزشکی

پزشکی و تحصیل پزشکی در روسیه   از رشته‌های بسیار پرطرفدار چه در کشور ما و چه در کشورهای دیگر خصوصا روسیه می‌باشد. بازار کار این رشته و زیر شاخه‌های آن تقریبا خوب است به همین دلیل اکثر افراد تحصیل در این رشته‌ها را ترجیح می‌دهند.

دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور روسیه از امکانات و سطح کیفی مناسبی برخوردار هستند. دانشگاه‌های علوم پزشکی مانند سچینوا، کازان، نووسیبیرسک، پاولوف، رودن و … می‌باشند. 

 دندانپزشکی

تحصیل دندانپزشکی در روسیه  رشته دندانپزشکی جزء زیر شاخه‌های پزشکی به شمار می‌آید. اما به دلیل اهمیت بسیار زیاد در بین رشته‌های پزشکی به صورت جداگانه بررسی می‌شود. تمامی دانشگاه‌هایی که در قسمت قبل برای رشته پزشکی معرفی کردیم، رشته دندانپزشکی را نیز ارائه می‌دهند. هزینه تحصیل دندانپزشکی در کشور روسیه به نسبت کشورهای اروپایی کاملا به صرفه است. 

مهندسی نفت و گاز

رشته مهندسی نفت و گاز و زیر شاخه‌های آن‌ها اهمین بسیار ویژه‌ای در کشور روسیه دارند. دانشگاه نفت و گاز گوبکین مسکو از جمله بهترین و بزرگ‌ترین دانشگاه‌های روسیه می‌باشد که رشته‌ مهندسی نفت و گاز و زیر شاخه‌های آن را پوشش می‌دهد.

این دانشگاه در مسکو، پایتخت این کشور است و حدود ۱۱ هزار دانشجو از کشورهای مختلف جهان دارد. 

خلبانی

از دیگر رشته‌های پرطرفدار برای تحصیل در روسیه، رشته خلبانی است که در یکی از دانشگاه‌های کشور روسیه به نام دانشگاه ایالتی هوا و فضای سن پترزبورگ وجود دارد.

این دانشگاه از بهترین مراکز تحصیلی برای یادگیری پرواز و زیر شاخه‌های رشته خلبانی می‌باشد. بیشتر دانشگاه‌های خلبانی ماهیت نظامی دارند و دانشجوی خارجی نمی‌پذیرند اما دانشگاه هوا و فضای سن پترزبورگ دانشجویان خارجی را پذیرش می‌کند. 

 داروسازی

رشته داروسازی نیز بسیار پرطرفدار و محبوب می‌باشد که در دانشگاه‌های علوم پزشکی رودن و فدرال کازان ارائه می‌شود. این دو دانشگاه نسبت به دانشگاه‌های دیگر اعتبار بیشتری دارند. لازم به ذکر است که این رشته بازار کار بسیار خوبی دارد. 

۶. آی تی (IT) و کامپیوتر

رشته‌های مربوط به کامپیوتر و فناوری اطلاعات در دسته رشته‌های بسیار کارآمد و پرطرفدار به شمار می‌آیند. روسیه که یکی از ابر قدرت‌های دنیا است، اهمیت این رشته را نادیده نگرفته و دانشگاه‌های زیادی را برای ارائه این رشته و زیر شاخه‌هایش معرفی کرده است.

دانشگاه ملی فناوری اطلاعات ایتمو در سن پترزبورگ، دانشگاه نووسیبیرسک، دانشگاه لومونسف و…  در دسته بهترین دانشگاه‌های ارائه‌دهنده این رشته قرار می‌گیرند. 

 فناوری هسته‌ای

همانطور که می‌دانید روسیه جزء پیشگامان انرژی هسته‌ای در دنیا است. تحصیل در بعضی از رشته‌های زیر شاخه انرژی هسته‌ای نیز در این کشور برای دانشجویان خارجی مانعی ندارد. 

دانشگاه MEPhI در شهر مسکو یکی از بهترین دانشگاه‌های روسیه برای رشته‌های فناوری هسته‌ای می‌باشد. دانشگاه پلی تکنیک بائومان مسکو و دانشگاه ملی پلی تکنیک سنت پترزبورگ نیز این رشته را  ارائه می‌دهند.

شهرهای دانشجویی روسیه

به دلیل سطح بالای سیستم آموزشی روسیه تمامی متقاضیان در هر شهر و دانشگاهی بهترین آموزش‌ها را دریافت می‌کنند. با این وجود بهترین شهرهای دانشجویی روسیه عبارتند از:

  • مسکو (بزرگ‌ترین و گران‌ترین شهر روسیه)
  • سنت پترزبورگ (دومین شهر بزرگ روسیه و معروف به پایتخت فرهنگی روسیه)
  • نووسیبیرسک 
  • کازان  
  • تومسک
  • نیژنی نووگورود
  • سامارا 
  • امسک 
  • یکاترینبورگ 

شرایط سنی تحصیل پزشکی در روسیه و بیمه تحصیلی

از آنجا که دانشجویان بین المللی مدت زمان زیادی را برای اتمام تحصیلات در روسیه می‌گذرانند، بیمه مسافرتی مناسب آنها نیست. از این رو دانشجویان پس از وارد شدن به کشور روسیه ناگزیر به تهیه بیمه درمانی داوطلبانه می‌شوند.

دانشجویان با خرید بیمه درمانی داوطلبانه (VHI) می‌توانند از حداقل خدمات پزشکی از جمله مراقبت‌های سرپایی، بستری شدن و حمل و نقل استفاده نمایند. اما سوال مهمی که مطرح می‌شود این است که آیا بیمه تحصیلی روسیه دولتی است؟ متاسفانه دانشجویان بین المللی محصل در دانشگاه‌های دولتی نیز باید هزینه بیمه درمانی خصوصی را بپردازند.

دانشجویان پس از وارد شدن به روسیه از ۲ طریق می‌توانند برای اخذ بیمه درمانی خصوصی اقدام نمایند: ۱. از طریق بیمه بین المللی در ایران، ۲. از طریق طرح بیمه درمانی روسی. در صورت دریافت بیمه از روش اول پرداخت هزینه خدمات پزشکی به صورت نقدی است که بعد از اتمام تحصیل و برگشت به ایران شرکت بیمه آن را بازپرداخت می‌نماید.

بیمه تحصیلی در روسیه-روسانا

نتیجه گیری

اگرچه روسیه قوانین سختگیرانه‌ایی درباره شرایط سنی تعیین نکرده است اما توجه داشته باشید که تحصیل در سنین بالا، شانس اخذ ویزای تحصیلی کشور روسیه را کاهش می‌دهد. از این رو حداقل و بهترین سن برای تحصیل در روسیه ۱۷ سالگی و پس از اخذ دیپلم است. 

با این وجود پیشنهاد می‌شود افراد متقاضی تحصیل در روسیه قبل از اقدام برای اخذ پذیرش و ویزا به شرایط سنی تحصیل در این کشور توجه نمایند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.