دانشگاه دوستی ملل روسیه

دانشگاه دوستی ملل رودن دانشگاه دوستی ملل که یکی از مقاصد اعزام دانشجو به روسیه است، در پنجم فوریه ١٩٦٠ به دستور رئیس جمهور وقت بنا شد. در ٢٢ فوریه سال ١٩٦١ عنوان پاتریسا لومبی – یکی از سنبل های مبارزه مردم آفریقا برای استقلال – به این دانشگاه عطا کردند. اولین رئیس دانشگاه دوستی ملل سرگی واسیلویچ رومیانتسف- پروفسور و دکترای علوم فنی – بود( از ١۹٧٠ –١۹٦٠ ). دوره ی پیش دانشگاهی آموزش زبان روسی به دانشجویان خارجی از سال ١۹٦٠ در ٦ دانشکده این دانشگاه ( دانشکده مهندسی، تاریخ و علم زبان، پزشکی، کشاورزی، ریاضی فیزیک و علوم طبیعی، اقتصاد و حقوق) آغاز شد. در سال ١۹٦٤ این دانشگاه به عضویت انجمن بین المللی دانشگاه ها برای تحصیل پزشکی در روسیه در آمد.

تاریخچه دانشگاه دوستی ملل رودن

در سال ١۹٦٥ ، ٢٢٨ متخصص از ٤٧ کشور جهان از این دانشگاه فارغ التحصیل شدند. در سال ١۹٦٦ ساخت بنای جدید دانشگاه در جنوب غربی شهر مسکو آغاز شد. دومین رئیس این دانشگاه ولادیمیر فرانتسویچ ستانیس – دکترای علم اقتصاد و پروفسور- بود ( از ١۹۹٣- ١۹٧٠). تا سال ١٩٧٥ حدود ٥٦٠٠ دانشجو از این دانشگاه فارغ التحصیل شدند که ٤٢٥٠ نفرآنها از ٨۹ کشور جهان بودند که در همان سال به این دانشگاه عنوان دوستی ملل به خاطر خدماتش جهت تربیت و آموزش متخصص برای کشورهای آسیا، آفریقا و آمریکای لاتین برای تحصیل دندانپزشکی در روسیه اعطا شد. پنجم فوریه ١۹۹٢ بنا به دستور رئیس جمهور روسیه نام دانشگاه به نام دانشگاه روسی دوستی ملل برای تحصیل در روسیه تغییر یافت. از سال ١۹۹٨- ١۹۹٣ ولادیمیر میخائلوویچ فیلیپف، فارغ التحصیل دانشگاه دوستی ملل به نام پاتریسا لومبی، ١۹٧٣ریاست دانشگاه را به عهده گرفت و از سال ١۹۹٨ تا ٢٠٠٤ به عنوان وزیر آموزش و پرورش روسیه فعالیت می کرد. از سال ٢٠٠٥- ٢٠٠٤ معاون رئیس جمهور دولت روسیه در مورد مسائل آموزش و پرورش و فرهنگ بوده است. در این مدت ریاست دانشگاه به عهده ی دمیتری پتروویچ بلیبین- فارغ التحصیل دانشگاه دوستی ملل،1966، دکتر و پروفسور علوم پزشکی بوده است. چهارم مارس ٢٠٠٥ ریاست دانشگاه دوباره به عهده ولادیمیر میخائلوویچ فیلیپف – دکترای علوم ریاضی- فیزیک، پروفسور، آکادمیک، عضو هیئت رئیسه آکادمی آموزش و پرورش روسیه درآمد و هم اکنون نیز ایشان رئیس دانشگاه می باشند. در سالهای ١۹۹٠ دانشکده های جدید بنا شدند: دانشکده زیست، دانشکده اقتصاد، دانشکده حقوق، دانشکده زبان شناسی، دانشکده علوم انسانی و علوم اجتماعی، دانشکده آموزش زبان روسی به عنوان یک زبان خارجی، دانشکده آموزش کارکنان بهداشت و مؤسسات آموزشی: زبان های خارجه، اقتصاد جهانی و تجارت، توریسم و گردشگری. از هزینه تحصیل در روسیه در سال 2022 چه میدانید؟

گسترش دانشگاه رودن مسکو

در سال ٢٠٠٠ در دانشگاه کرسی سیاست های آموزش و پرورش تطبیقی که دارای عنوان کرسی علمی یونسکو بود افتاح شد. در حال حاضر دانشگاه روسی دوستی ملل یکی از مراکز آموزش عالی مهم در جهان می باشد. این دانشگاه تنها دانشگاهی می باشد که سالانه در آن از ١٤٠ کشور جهان دانشجو آموزش می بیند. آموزش دانشجویان در ٦٢ رشته و گرایش انجام می شود. در حاضر در این دانشگاه حدود ٢٧٠٠٠ دانشجو تحصیل می کنند. این دانشگاه یک مرکز علمی بزرگ در فرهنگ روسیه می باشد که حدود ٤٥٠٠ کارمند در آن همکاری می کنند که ٢٢٠٠ نفر آنها استاد می باشند. از بین آنها ٤٠٠ پروفسور و دکترای علوم و بیش از ۹٠٠ نفر دانشیار و کاندیدای علوم می باشند. دانشگاه، روابط بین المللی گسترده ای با دانشگاه های خارجی و با سازمانهای بین المللی دارد. دانشگاه روسی دوستی بین الملل عضو انجمن بین المللی دانشگاه ها، عضو انجمن دانشگاه های اروپایی و آسیایی می باشد و دارای بیش از ١٦٠ تفاهم نامه ی همکاری با دانشگاه های خارجی و مراکز علمی می باشد و با سازمان بین المللی فرانکفورد، انجمن های دانشگاهی پایتخت های کشورهای اروپایی و آسیایی همکاری می کند و همچنین در برنامه ها و انجمن های سازمان ملل متحد، یونسکو، اروپا و سایر سازمان های بین المللی شرکت می کند. این دانشگاه همچنین یکی از بنیان گذاران شبکه همکاری دانشگاه های اروپا و آسیای مرکزی، شبکه علمی دانشگاه های کشورهای اروپای شرقی و غربی می باشد. در طول ٥٠ سال، دانشگاه شهرت جهانی یافت و برای سالهای متمادی رتبه ی پنجم دانشگاههای برتر روسیه  کسب کرد.

دانشکده های دانشگاه دوستی ملل رودن

- دانشکده اقتصاد : دارای 13 بخش و 7 گرایش تحصیلی - دانشکده علوم انسانی و علوم اجتماعی : دارای 15 بخش و 8 گرایش تحصیلی - دانشکده زبان روسی و رشته های عمومی : دارای 8 بخش - دانشکده علوم فیزیکی ، ریاضی و علوم طبیعی : دارای 9 بخش و 7 گرایش تحصیلی - دانشکده فلسفه : دارای 10 بخش و 6 گرایش تحصیلی - دانشکده اکولوژی : دارای 6 بخش و 2 گرایش تحصیلی - دانشکده فناوری فضایی : دارای 4 بخش و 5گرایش تحصیلی - دانشکده پزشکی : دارای 26 بخش و 5 گرایش تحصیلی - دانشکده فناوری بیوشیمیایی و فناوری نانو : دارای 4 گرایش تحصیلی - دانشکده اقتصاد و تجارت جهانی : دارای 6 بخش و 4 گرایش تحصیلی - دانشکده تجارت و گردشگری هتل : دارای 3 گرایش تحصیلی - دانشکده زبانهای خارجی : دارای 2 بخش - دانشکده آموزشی و علمی جاذبه و کیهان شناسی - دانشکده حقوق : دارای 15 بخش و 2 گرایش تحصیلی - دانشکده فناوری کشاورزی : دارای 6 بخش و 8 گرایش تحصیلی

تقويم آموزشی دانشگاه دوستی ملل رودن

سال تحصيلي  شامل دو ترم می باشد. ترم اول از اول سپتامبر و ترم دوم از هفتم فوريه آغاز می شود. تعطيلات دانشجويی به مدت دو هفته در ماه های ژانويه و فوريه و به مدت 6 هفته در ماه های جولاي و آگوست  مانند دانشگاه فدرال کازان می باشد.

برنامه های آموزشی:

دانشجويان می توانند در 56 رشته مختلف علوم انسانی، فنی مهندسی، کشاورزی و پزشکی پس از اخذ ویزای روسیه تحصيل کنند: - مدت تحصيل در دوره کارشناسي ( باکالاور ) -4 سال - مدت زمان تحصيل در ديپلم تخصصی – 5 سال - مدت زمان تحصيل در رشته پزشکي – 6 سال - مدت زمان تحصيل در دوره کارشناسی ارشد ( مگيستراتورا ) - 2 سال از سال 2010 در دوره کارشناسي ارشد برخي از رشته های دانشکده هاي مهم، آموزش به زبان انگليسي و اسپانيايي آغاز شده است: - اقتصاد - کشاورزی - فلسفه تطبيقي - روابط بين الملل ( مسائل سياسي روابط بين الملل ) - سازماندهي و مديريت تجارت - مديريت نوآوري - ساختمان سازي - مديريت نفت و گاز - شيمي محيط زيست - فيزيک تئوري - روزنامه نگاری - زبان شناسي تئورتيک و کاربردي - اقتصاد بخش منابع طبيعي - بيوتکنولوژي اکولوژيک - مديريت - اقتصاد ( کالاهای بين المللی ) - فقه - تئوری ارتباطات و روابط بين الملل - مطالعات منطقه اي - اقتصاد، تحقيقات بر روی آمريکای لاتين،( زبان اسپانيايی )

تحصيلات تکميلی :

در دانشگاه دوستی ملل برای تحصيل در دوره دکترا 129 رشته و گرايش وجود دارد: - مدت زمان تحصيل در دوره دکترای حضوری 4 – 3 سال می باشد و هزينه آن نيز از 1750 دلار تا 5350 دلار می باشد. - مدت زمان تحصيل در دانشکده پزشکی از 5 – 2 سال می باشد و هزينه آن نيز از 3250 دلار تا 5900 دلار می باشد. - مدت زمان تحصيل در دوره کارآموزی از 1 ماه تا يک سال- از 450 دلار تا 550 دلار در ماه

تازه های دوره دکترا از سال 2010

دانشگاه دوستی ملل آغاز به آموزش دانشجويان خارجی به زبان انگليسی در مقطع دکترا در رشته های زير و به صورت حضوری کرد: - گياه پزشکی - مسائل سياسی روابط بين الملل و توسعه جهانی - قلب و علوم مربوط به قلب - فيزيک تئوری - روزنامه نگاری - اکولوژی - اقتصاد جهانی - حقوق بين الملل

خدمات پزشکی دانشجويان:

دانشگاه دارای کلينيک خصوصی ،‌داروخانه و مرکز پزشکی می باشد. هزينه خدمات پزشکی برای دانشجويان خارجی به طور سالانه 200 تا 250 دلار در سال می باشد.