10 مکان دیدنی روسیه که نباید از دست بدهید

ورزشگاه‌های بزرگ کشور روسیه را بشناسیم
ورزشگاه های بزرگ کشور روسیه را بشناسیم
ژوئن 14, 2022
تجربه زندگی در روسیه
تجربه زندگی در روسیه
ژوئن 18, 2022

10 مکان دیدنی روسیه که نباید از دست بدهید

10 مکان دیدنی روسیه که نباید از دست بدهید

علاوه بر سطح علمی، رنکینگ دانشگاه‌ها و همچنین هزینه تحصیل در روسیه، جاذبه و مکان‌های دیدنی این کشور نیز یکی از دلایل افزایش مهاجرت تحصیلی به روسیه است. در واقع به دلیل مساحت بسیار زیاد این کشور و به تبع آن برخورداری از جاذبه‌های طبیعی فوق العاده زیبا، معماری منحصر به فرد ساختمان‌ها و همچنین تاریخ غنی، روسیه به یکی از مقاصد تفریحی، تجارتی و تحصیلی در جهان تبدیل شده است.

به جرات می‌توان گفت که مکان های دیدنی روسیه هوش از سر همه گردشگران می‌پراند. از این رو در ادامه به معرفی مکان های دیدنی روسیه خواهیم پرداخت. در انتهای این مقاله متوجه خواهید شد که همزمان با تحصیل در روسیه، می‌توانید از یک فرصت عالی برای دیدن زیباترین مناظر و جاذبه‌ها برخوردار شوید.

موزه آرمیتاژ

موزه آرمیتاژ

موزه آرمیتاژ دارای ۴۶۰ اتاق می‌باشد و در شهر سنت پترزبورگ واقع شده است. در این موزه هنری و سلطنتی تقریبا ۳ میلیون اثر هنری وجود دارد. این موزه که به صورت مجموعه‌ایی می‌باشد از ۵ ساختمان جداگانه و در عین حال متصل به یکدیگر ساخته شده است که شامل کاخ زمستانی، ارمیتاژ قدیمی، ارمیتاژ جدید، آرمیتاژ کوچک و تئاتر می‌باشد.

در موزه آرمیتاژ شاهد آثار هنرمندان به نامی از جمله داوینچی، روبنز، تیتان، رافائل و … خواهید بود. علاوه بر این قدمت عتیقه جات و آثار موجود در این موزه به قرن ۲۰ برمی‌گردد و نشان دهنده تمدن باستان بسیاری از کشورها از جمله یونان، رم، مصر، ایران و هند است. موارد ذکر شده تنها بخشی از دلایل شهرت موزه آرمیتاژ است.

در حقیقت آثار و آیتم‌های موجود در این موزه به قدری فوق العاده و منحصر به فرد است که تنها می‌توان آن را با موزه‌های گالری هنر ملی بریتانیا و لوور پاریس مقایسه نمود.
بنابراین در صورتی که بورسیه روسیه را اخذ نموده‌ایید و یا قصد مهاجرت به این کشور را دارید بازدید از موزه آرمیتاژ را از دست ندهید.

کاخ کرملین و میدان سرخ

کاخ کرملین نمادی از مسکو و کل کشور روسیه است. قدیمی‌ترین قسمت شهر مسکو کرملین می‌باشد که شاهزاده یوری دولگوروکی کاخی در آن ساخته است. نخستین بار در سال ۱۱۴۷ از این کاخ در تاریخ، نام برده شده است. کرملین مجموعه‌ای از ساختمان‌های قرن ۱۵ تا ۱۹ است. این ساختمان‌ها عبارتند از کاخ کرملین، سنا، اتاق جنگ‌افزار، کلیساها، محلی برای اقامت رئیس جمهور روسیه و … .

قسمت شرقی ساختمان کرملین را میدان سرخ نامیده‌اند که در قدیم محلی برای افراد فقیر بوده است. میدان سرخ که در حومه شهر واقع شده است یکی از مکان های دیدنی روسیه تبدیل شده است.

ستون لنا

ستون لنا

ستون‌های لنا که در شرق روسیه واقع شده‌اند و در امتداد رود لنا یعنی ۴۵۰۰ کیلومتر قرار دارند. این رود به بزرگ‌ترین رود سیبری معروف است. در قسمت ساحلی این رود چشم‌انداز زیبایی از صخره‌های ستون شکلی را مشاهده می‌کنید که جزء زیباترین مناظر سیبری محسوب می‌شوند.

این صخره‌های ستون شکل از برخورد امواج آب ایجاد شده‌اند. اگر در زمان غروب آفتاب به این منطقه بروید، می‌توانید یکی از زیباترین مناظر طبیعی عمرتان را مشاهده کنید. یکی از دلایل اعزام دانشجو به روسیه، داشتن مکان‌های دیدنی بی‌شمار و بسیار چشم‌نواز است.

کلیسای جامع سنت باسیل

کلیسای جامع سنت باسیل در سال ۱۵۵۲ و به دستور ایوان ساخته شد. این کلیسا یکی از بهترین مکان های دیدنی روسیه است. ایوان بعد از پیروزی در برابر مغول‌ها و پس گرفتن شهر قازان دستور به ساخت این کلیسا را داد.

در زمان حکومت استالین، بازدید از این کلیسا ممنوع بود. حتی گفته شده که بیزاری استالین از این بنا آنقدر زیاد بوده است که دستور تخریب آن را نیز صادر کرده بود.

قدمت این کلیسا به ۴۵۰ سال می‌رسد. لازم به ذکر است که نام این کلیسا ابتدا مریم مقدس بوده است. این کلیسا دارای چند سقف با معماری قطره‌ای شکل و رنگارنگ می‌باشد که با دیدن آن یاد قصرهای دنیای دیزنی خواهید افتاد. توجه داشته باشید که نمای این کلیسا، ۲۰۰ سال قبل رنگ آمیزی شده است که از آن زمان رنگ‌ها باقی مانده‌اند.

موزه صندوق الماس

موزه صندوق الماس

اگر به سنگ‌های گران قیمت و جواهرات علاقه دارید، بازدید از موزه صندوق الماس خالی از لطف نیست. این مکان دیدنی که دولت وظیفه نگهداری و محافظت از جواهرات و فلزات ارزشمند آن را دارد، زیباترین جواهرات را در خود جای داده است.

تمامی جواهرات و سنگ‌های با ارزش موجود در این موزه قدمت تاریخی دارند. افتتاح این موزه به قرن ۱۸ و زمان شاه پیتر اول بازمی‌گردد. همچین در این موزه تاج جواهرات نیز وجود دارد که در هر موزه‌ای پیدا نخواهد شد.

دریاچه بایکال

این دریاچه بین شهرهای ایرکوتسک و بوریاتیا قرار دارد که در مرکز سیبری هستند. آب دریاچه بایکال، شیرین است و از زیباترین مکان های دیدنی روسیه محسوب می‌شود که در یونسکو نیز به ثبت رسیده است. اهمیت این دریاچه در اکوسیستم محیط زیست این منطقه غیر قابل انکار است. همچنین گونه‌های خاص جانوری در این قسمت وجود دارد. دریاچه بایکال مساحتی در حدود ۳۱۵۰۰ کیلومتر مربع دارد و دارای ۲۰٪ از آب شیرین جهان است.

پارک و موزه تساریتسینو، یکی از محبوب‌ترین مکان های دیدنی روسیه

پارک و موزه تساریتسینو واقع شده در املاک تساریتسینو (قدمت آن به قرن ۱۸ برمی‌گردد) و جنوب مسکو است. این پارک و موزه مشهور دارای باغ‌های دراماتیک با معابر دارای طاق، چشمه و برکه‌های موسیقی دار است.

از آنجایی که پارک و موزه تساریتسینو بیش از ۴۰۵ هکتار مساحت دارد جز بزرگترین ملک اشرافی روسیه شناخته می‌شود که به دستور ملکه کاترینای دوم، کاخ ییلاقی وی را در آنجا ساختند. در ابتدا در این موزه تنها هنرهای تزئینی قرار داشت اما با گذشت زمان آثار هنری دیگر از روسیه و کشورهای اروپایی مربوط به قرن ۱۸ تا ۲۰ را نیز در این موزه قرار دادند.

یکی از ویژگی‌های متمایزکننده و مهم پارک و موزه تساریتسینو برگزاری برنامه‌های آموزشی است.

میدان مانژ

میدان مانژ

بعد از میدان سرخ که اولین میدان مهم روسیه به شمار می‌رود، میدان مانژ دومین آن است. اهمیت این میدان بدان جهت است که موزه‌های علمی و هنری زیادی در آن ساخته شده است. این میدان حدود ۷۰ سال سن دارد که محلی برای اجرای رویدادهای نظامی است. قبل از ساخت این میدان، در این محل صومعه وجود داشته است.

کوه‌های آلتایی

آلتایی نام یک منطقه در ناحیه جنوب شرقی سیبری است. وجود جاذبه‌های طبیعی و چشم نواز این منطقه باعث جذب بسیاری از گردشگران شده است. در این منطقه جغرافیایی ۴ پارک طبیعی وجود دارد که تحت حفاظت و ثبت یونسکو است. جاذبه اصلی این پارک طبیعی وجود کوه‌های دوقلو با ارتفاع ۴۵۰۶ متر می‌باشد.

این کوه‌های دو قلو تماما با برف و یخ همیشگی پوشیده شده‌اند. تقریبا ۵۰ درصد از مساحت این کوه‌های دو قلو را یخچال‌های طبیعی تشکیل داده‌اند. همچنین رودخانه کوتون (رودخانه مورد علاقه قایق‌رانان) در این منطقه جغرافیایی واقع شده است. از دیگر جاذبه‌های طبیعی این منطقه می‌توان به وجود آبشاری زیبا از دریاچه‌های یخبندان و ناحیه ساحلی Ukok (فلات بالا) اشاره کرد.

آسمان خراش مسکو

آسمان خراش مسکو، از جذاب‌ترین مکان های دیدنی روسیه

آسمان خراش‌های مسکو که با نام هفت خواهران استالین معروف است در سال ۱۹۵۷به دستور رئیس جمهور وقت آن زمان استالین ساخته شده‌اند. این آسمان خراش‌ها که به صورت حلقه‌ایی بنا شده‌اند امروزه به یکی از جذاب‌ترین مکان های دیدنی روسیه تبدیل شده‌اند.

اولین آسمان خراش دارای بیشترین ارتفاع (۳۶ طبقه) است که امروزه به عنوان دانشگاه ملی مسکو شناخته می‌شود و از ظرفیت ۳۰ هزار دانشجو برخوردار می‌باشد. ام جی او نیز نام دومین آسمان خراش است.

دانشگاه ملی مسکو (اولین آسمان خراش) در بلندترین نقطه مسکو بنا شده است. زیرا روسیه بر این باور است که علم دارای بالاترین جایگاه می‌باشد. وجود چنین دیدگاه و دانشگاه‌هایی دلیل اصلی مهاجرت تحصیلی به روسیه است.

نتیجه گیری

روسیه کشوری با تمدنی غنی و چند فرهنگی است. این کشور آسیایی-اروپایی یکی از مهاجرپذیرترین کشورها در سراسر جهان محسوب می‌شود. علاوه بر مقاصد تحصیلی وجود جاذبه‌های طبیعی و دست ساز بشر باعث ترغیب و استقبال افراد مختلف از دیدن این کشور و مهاجرت به آنجا می‌شود.

برای مثال در شهر مسکو شاهد تجدید معماری‌ها در سطح جهان، کلیسای جامع یا سقف طلایی، عمارت‌های پیازی شکل و … خواهید بود. از دیگر مکان های دیدنی روسیه می‌توان به نقاشی‌ها و مجسمه‌های باستانی، میدان مانژ، موزه تاریخی ملی روسیه، کوه‌های آلتایی، مناظر طبیعی سرسبز، خیابان‌های شیک و لوکس و … اشاره کرد.

لینک های مرتبط:

بورسیه روسیه

تحصیل در روسیه

دانشگاه پزشکی روسیه

تحصیل پزشکی در روسیه

مهاجرت تحصیلی به روسیه

تحصیل دندانپزشکی در روسیه

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.