همه چیز درباره ویزای کاری روسیه

مزایای تحصیل در روسیه
مزایای تحصیل در روسیه
فوریه 19, 2022
توصیه های مهم برای دانشجویانی که قصد تحصیل در روسیه را دارند؟
توصیه های مهم برای دانشجویانی که قصد تحصیل در روسیه را دارند؟
فوریه 19, 2022

همه چیز درباره ویزای کاری روسیه

همه چیز درباره ویزای کاری روسیه

اگر قصد اقامت در روسیه را دارید یکی از روش‌های آن از طریق کار است. پس باید ویزای کاری روسیه را کسب کنید.از طریق این ویزا می‌توانید خانواده خود را به روسیه بیاورید و فرزندان‌تان می‌توانند در هر رشته‌ای که مایل باشند تحصیل در روسیه کنند حتی می‌توانند به تحصیل دندانپزشکی در روسیه بپردازند و سال‌های سال در این کشور زندگی کنند.

با داشتن ویزای کار روسیه علاوه بر استفاده از مزایای تحصیل در روسیه، می‌‍توانید به سهولت اخذ ویزای شینگن اروپا را تسهیل نمایید. در این مقاله شما را با مزایا و شرایط اخذ ویزای کاری روسیه بیشتر آشنا خواهیم کرد.

یکی از سوالاتی که برای همه کسانی که مایلند از طریق ویزای کاری اقامت روسیه را داشته باشند مطرح می‌شود این است که، آیا با کار در روسیه می‌توانم اقامت بگیرم؟

پاسخ بله است. اخذ اقامت با کار در روسیه امکان‌پذیر است، اما فقط با کار در مشاغل خاص و برآورده‌سازی برخی نیاز‌مندی‌ها می‌توانید اقامت بگیرید. همچنین کسانی که مایل به تحصیل پزشکی در روسیه هستند می‌توانند از این طریق اقدام کنند.

بسیاری از شهروندان خارجی که در روسیه زندگی می‌کنند، به عنوان معلم زبان خارجی در آموزشگاه‌های زبان، مهدکودک‌ها و مدارس بین‌المللی نیز مشغول به کار هستند.

قانون مهاجرت روسیه به موسسات آموزشی از هر نوعی از جمله مدارس خصوصی، اجازه می‌دهد که ویزای روسیه را برای شهروندان خارجی را که برای کار در سازمان‌های خود به روسیه می‌آیند، حمایت کنند. شرط اصلی این است که موسسه آموزشی در دولت روسیه معتبر شناخته شود.

این شهروندان خارجی برای کار قانونی در روسیه حتی نیازی به اجازه کار ندارند. تنها چیزی که نیاز دارند ویزای آموزشی است که توسط موسسه آموزشی معتبر محل کار خود در روسیه حمایت شود.

بهترین اتفاق این است که از فوریه ۲۰۲۰، هر شهروند خارجی که به عنوان معلم استخدام می‌شود، واجد شرایط تقاضای اقامت و تابعیت در روسیه است.

مدارک لازم برای شهروندان خارجی جهت کار به عنوان معلم

 برای واجد شرایط بودن تقاضای اقامت کار کنند به شرح زیر است:

 • توافق‌نامه کاری با موسسه آموزشی آن‌ها
 • یک گواهی از صندوق بازنشستگی روسیه که تأیید می‌کند کارفرما برای کارمند حداقل ۶ ماه حق بیمه بازنشستگی اعمال کرده است

توجه به این نکته مهم است که این مسیر برای اخذ اقامت فقط برای معلمانی است که به طور رسمی در مدارس معتبر مشغول به کار هستند و نه معلمان فریلنس. کار فریلنس علاوه بر کار روزانه مجاز است، اما برای اخذ اقامت ، باید دو مدرک ذکر شده در بالا را ارائه دهید.

نظام آموزشی

شرایط اخد ویزای کار در روسیه در سال 2022

با شیوع کرونا قوانین این روزهای روسیه تغییراتی داشته است .اگر قصد دریافت ویزای کاری این کشور را دارید بایستی پیشنهاد شغلی از یک کارفرمای روسی داشته باشید زیرا اولویت روسیه بر اساس تامین نیروی کار داخلی است. علاوه بر این باید در زمینه زبان روسی نیز دانشی داشته باشید .

نکاتی که یک کارفرما در خصوص استفاده از یک تبعه خارجی باید در نظر داشته باشید عبارتند از:

 • کارفرما نسبت به دریافت جای خالی در مرکز اشتغال یا دریافت سهیمه از وزارت کار و اشتغال اقدام نماید
 • اخذ مجوز اشتغال نیروی کار خارجی
 • درخواست اجازه کار
 • ارسال اسناد برای دعوت به کار

اسنادی که فرد متقاضی کار باید به شرکت کارفرما ارائه شود:

 • گواهی پزشکی و سلامت فرد برای اقامت
 • اخذ اجازه استخدام برای کارگران خارجی
 • دعوت نمودن افراد برای دریافت ویزا که از ناحیه سفارت خانه و یا اداره پلیس مهاجرت محلی این کشور داده می شود.

طی چند سال گذشته، روسیه به تدریج قانون مهاجرت و روش‌های لازم برای دریافت اقامت را ساده کرده است. بحران جمعیتی روسیه، رشد منفی جمعیت و کاهش رشد اقتصادی عوامل اصلی اجرای این تغییرات بوده‌اند.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه به صراحت اظهار داشت که قانون مهاجرت باید تغییر کند و هدف از این تغییر اضافه شدن ۱۰ میلیون شهروند در ۱۰ سال آینده است. این هدف بلند پروازانه است، اما به نظر می‌رسد این سیاست‌ها تاکنون موثر بوده است.

تغییرات قانون مهاجرت در سال های 2019 و 2020 که توسط دولت روسیه انجام شده:

 • در صورتی که فرزند شما تابعیت روسیه داشته باشد، می‌توانید تقاضای اقامت کنید در نتیجه نیازی به تقاضای اقامت موقت نیست. در اینجا می‌توانید جزئیات را بخوانید.
 • دانشجویان خارجی که از دانشگاه‌های معتبر روسیه فارغ‌التحصیل شده‌اند اکنون می‌توانند اقامت موقت و متعاقباً اقامت دائم را بدست آورند.
 • دولت روسیه همچنین لیستی از مشاغل خاص را تهیه کرده است برای جلب استعدادهای خارجی بیشتر برای زندگی و کار در روسیه که واجد شرایط تقاضای اقامت هستند.
 • یکی از انتظارات طولانی مدت در قانون مهاجرت روسیه در آستانه اجرا است. در حدود تابستان سال ۲۰۲۰، قانون جدیدی اعمال می شود که اجازه می دهد تابعیت مضاعف برای کسانی که تابعیت روسیه را کسب می کنند، باشد. تاکنون برای اخذ تابعیت روسیه ملزم به ترک تابعیت خود بودید، مانعی آشکار برای شهروندان غربی که قصد زندگی و اقامت در روسیه را دارند.
 • یکی از تغییراتی که مدت‌ها در قانون مهاجرت روسیه مورد انتظار بود در آستانه اجرا است. حدود تابستان سال ۲۰۲۰، قانون جدیدی اعمال می‌شود که اجازه تابعیت دوگانه برای کسانی که تابعیت روسیه دارند را می‌دهد. تاکنون برای اخذ تابعیت روسیه ملزم به دست کشیدن از تابعیت خود بودید، مانعی آشکار برای شهروندان غربی که قصد زندگی و اقامت در روسیه را دارند.
 • همچنین، قوانین جدیدی برای آسان‌سازی رویه اخذ اقامت، کوتاه شدن زمان رسیدگی و معتبرسازی اقامت به طور نامحدود به جای ۵ سال، وضع شده است.

بسیاری از کارشناسان و آینده‌پژوهان معتقدند که در ۱۰ تا ۲۰ سال آینده، روسیه به مکانی بسیار مطلوب برای اقامت تبدیل خواهد شد و دلیل آن این است که روسیه ۲ مزیت عمده نسبت به بسیاری از کشورهای دیگر دارد (منظور نفت و گاز نیست).

مزیت روسیه نسبت به سایر کشورها بیشتر به وسعت کشور و کاهش تغییرات آب‌و‌هوایی مربوط به موقعیت آن در کره‌زمین است. اگر تغییرات آب‌و‌هوایی را در روسیه بررسی کنید، در دهه‌های آینده روسیه احتمالاً یکی از معدود مکان‌های روی زمین است که در آن مردم در اثر گرمای شدید یا افزایش سریع سطح دریا نمی‌میرند.

کشور کم‌ جمعیت نیز مزیت قابل توجهی است زیرا بسیاری از کشورهای پرجمعیت از ازدحام جمعیت رنج می‌برند. برخی از کارشناسان حتی بر این باورند که قطعا در ۵۰ سال آینده صدها میلیون نفر به روسیه مهاجرت می‌کنند. 

سیستم مهاجرت روسیه برای پناهندگان پیشنهاد نمی‌شود (به استثنای اوکراین)، اما قانون‌گذاران دائماً سعی در آسان‌سازی قانون برای جذب متخصصان واجد شرایط و دانشجویان خارجی در نیروی کار روسیه دارند.

اخذ اقامت و تابعیت روسیه به عنوان یک متخصص واجد شرایط

امروزه، یکی از آسان‌ترین راه‌ها برای اخذ اقامت روسیه به طور نامحدود، کار به عنوان یک متخصص واجد شرایط است. از فوریه سال ۲۰۲۰، دولت روسیه لیستی از ۱۳۵ شغل را برای «متخصصین واجد شرایط» تصویب کرده است که آن‌ها را برای ادامه رشد اقتصادی و فرهنگی روسیه ضروری می‌داند.

اتباع خارجی که برای کار در یکی از این مشاغل به روسیه می‌آیند پس از ۶ ماه کار رسمی در هر یک از مشاغل موجود در لیست مجاز به اخذ اقامت هستند. جالب اینجاست که دولت روسیه یک گزینه سریع برای اخذ تابعیت روسیه برای این متخصصان نیز ارائه می‌دهد.

برخی از مشاغل محبوب موجود در لیست متخصصان واجد شرایط که می‌توانند پس از شش ماه تقاضای اقامت کنند، پزشکان، پرستاران، داروسازان، مهندسان (از جمله متخصصان فناوری اطلاعات)، کارگران ساختمانی، معلمان و بسیاری از افراد فاقد صلاحیت و دارای صلاحیت هستند. دیگران. اگر می‌خواهید لیست کامل را مشاهده کنید، می‌توانید به این لینک مراجعه کنید. 

زمان رسیدگی به تقاضای اخذ اقامت ۴ ماه از تاریخی است که شما با موفقیت تقاضای خود را به مسئولین مربوطه مهاجرت ارسال می‌کنید. زمانی که به مدت یک سال به عنوان معلم در روسیه به طور قانونی کار کردید، می‌توانید از طریق برنامه fast track درخواست تابعیت روسیه را بدهید.

تقاضای اقامت و تابعیت به تنهایی امکان پذیر است، اما درک کنید که این روند آسان نیست. متأسفانه، واقعیت این است که متصدیان مهاجرت به دنبال هر فرصتی برای رد تقاضای شما هستند. بنابراین، اگر می‌خواهید با یک وکیل تأیید شده صحبت کنید، در صورت تمایل با تیمور در Vista Immigration تماس بگیرید (مشخصات وی در زیر آمده است) یا با ما تماس بگیرید contact@expatriant.com. خوشحال خواهیم شد که یک مشاوره اولیه مختصر و یک قیمت پیشنهادی برای اخذ اقامت و تابعیت خود را بر اساس اشتغال شما به عنوان یک معلم در روسیه ارائه دهیم.

چه کسی می‌تواند ویزا و مجوز کار روسی را دریافت کند؟

اگر تبعه خارجی هستید که برای کار به روسیه می‌آیید، به مجوز و ویزای کار احتیاج دارید. با این حال، تنها در صورت پیشنهاد کار از کارفرمای روسی که مجوز کار را تضمین کرده است و دولت به آن‌ها اجازه استخدام اتباع خارجی برای مشاغل خاص را می‌دهد، می‌توانید درخواست مجوز کار و ویزا در روسی کنید.

تعداد مجوزهای اشتغال موجود برای کارگران خارج از کشور سالانه با توجه به شرایط اقتصادی روسیه و سیاست‌های دولت توسط ظرفیت‌های دولت تصمیم‌گیری می‌شود. در ظرفیت کلی، ظرفیت‌های مشخصی برای مناطق روسیه، بخش‌های شغلی و ملیت‌های خارجی در نظر گرفته شده است. سهمیه کلی سال ۲۰۱۷، برابر با ۱۷۷.۰۴۳ تعیین شده است که ۱۷٪ نسبت به سهمیه سال ۲۰۱۶ کاهش یافته است.

اتباع خارجی برای ورود به روسیه و کار به ویزا و مجوز نیاز دارند. برای اطلاعات بیشتر در مورد اینکه چه کسی برای ورود به روسیه نیاز به ویزا دارد، به مقاله ما در مورد ویزای روسیه و مجوز اقامت مراجعه کنید. معافیت‌های خاصی وجود دارد که در زیر به تفصیل آورده شده است. 

اتباع کشورهای مستقل مشترک المنافع (CIS)، که برای ورود به روسیه نیازی به ویزا ندارند و تنها تبعه‌ای هستند که به مجوز کار و ویزا یا پیشنهاد شغلی کارفرمای روسی احتیاجی ندارند. از سال ۲۰۱۵، اتباع CIS دیگر به سهمیه مجوز کار روسی محدود نیستند. در عوض، آن‌ها باید ظرف ۳۰ روز پس از ورود به روسیه درخواست کار کنند و سپس باید ۶۰ روز پس از دریافت درخواست کار، کار خود را پیدا کنند.

شما نمی‌توانید از طریق ویزای دیگری غیر از ویزای کار روسی وارد این کشور شوید (برای مثال ویزای تجاری یا ویزای توریستی) و شروع به کار کنید. باید از کشور خارج شوید و مجدداً با ویزای کار روسی وارد شوید.

معافیت‌های ویزای کار در روسیه

گروه‌های زیر از اتباع خارجی از داشتن ویزا یا مجوز کار در روسی معاف هستند:

 • اتباع خارجی مقیم روسیه که قبلاً مجوز اقامت دائم روسیه را کسب کرده‌اند
 • اتباع خارجی که به طور موقت برای یک شرکت خارج از کشور کار می‌کنند، می‌توانند برای ویزای تجاری درخواست کنند، که به کارگران اجازه می‌دهد تا یک سال برای اهداف تجاری در روسیه بمانند. اطلاعات بیشتر در مورد ویزای تجاری روسیه در مقاله ما در مورد ویزای روسی در اینجا موجود است.
 • کارمندان نمایندگی‌های دیپلماتیک یا موسسات کنسولی کشورهای خارجی در روسیه، همراه با هر کارمند خصوصی داخلی
 • کارمندان کشورهای خارجی که نصب، سرویس یا تعمیرات تجهیزات نصب شده را انجام می‌دهند
 • روزنامه‌نگاران معتبر در روسیه
 • دانشجویانی که دارای ویزای تحصیلی معتبر روسی هستند که در زمان تعطیلات یا در محل تحصیل خود کار می‌کنند
 • کسانی که برای تدریس در موسسات آموزشی به روسیه دعوت شده‌اند

کسانی که در زمینه‌های بسیار تخصصی کار می‌کنند، می‌توانند برای مهاجران با مهارت بالا که امتیاز خاصی به آن‌ها اعطا می‌کند مجوز کار ویژه روسی را درخواست کنند. اطلاعات بیشتر در این مورد در زیر است.

آمدن به روسیه برای کار به عنوان کارمند

شرایط ویزای کار روسی این است که مگر اینکه شما یک شهروند CIS باشید، برای کار در روسیه لازم است قبل از درخواست ویزای کار روسی، کار پیدا کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بازار کار روسیه به راهنمای ما در مورد مشاغل در روسیه مراجعه کنید.

همانطور که گفته شد، روسیه ظرفیت تعداد اتباع خارجی که می‌تواند در سال استخدام کند را صادر می‌کند. اگر کارفرمایی بخواهد کارمندان خارجی استخدام کند، باید نشان دهد که به کارمندان خارجی نیاز دارند. این کار با تشکیل یک اظهارنامه و سپس درخواست مجوز کار از اداره امور مهاجرت روسیه (GUVM) انجام می‌شود.

در پروانه اشتغال صادر شده به کارفرما مشخص خواهد شد که چه تعداد کارمند خارجی می‌توانند استخدام شوند، چه ملیتی را می‌توانند استخدام کنند و کدام پست‌ها را می‌توان پر کرد. بنابراین برای یافتن شغل در روسیه، باید کارفرمایی با مجوز استخدام مناسب پیدا کنید. اگر کارفرمایی پیدا کردید که مجوز استخدام کردن شما را ندارد، باید برای GUVM درخواست یک کار بفرستند.

درخواست مجوز کار و ویزا روسی

کارفرمای شما با مراجعه به GUVM از گرفتن مجوز کار روسی شما را به عهده میٰ‌گیرد. شما باید مدارک زیر را ارائه دهید:

 • عکس گذرنامه رنگی
 • گذرنامه یا شناسه معتبر
 • کپی گواهی‌های صلاحیت لازم
 • گواهی پزشکی تایید عدم وجود بیماری‌ها
 • رسید پرداخت هزینه‌ها

پس از اخذ مجوز، شما یک دعوت‌نامه ویزای کار روسی از GUVM دریافت خواهید کرد. باید این کار را در سفارت یا کنسولگری روسیه در کشور خود انجام دهید. لیستی از سفارتخانه‌ها و کنسولگری‌های روسیه در سراسر جهان در اینجا موجود است.

نسخه‌ای از فرم درخواست ویزای کار روسی در اینجا موجود است.

شما باید مدارک زیر را به همراه فرم تکمیل شده ویزای کار روسی ارائه دهید:

 • گذرنامه
 • یک عکس گذرنامه
 • دعوت‌نامه از GUVM
 • نامه‌ای از کارفرما با مشخصات شغلی، محل کار و تاریخ قرارداد
 • گواهی پزشکی تایید عدم وجود بیماری‌ها

کارمندان برخی کشورها ممکن است نیاز به ارائه مدارک اضافی داشته باشند. جزئیات کامل الزامات هر کشور در اینجا موجود است.

در حال حاضر برخی از کشورها متقاضیان را ملزم به حضور در سفارت یا کنسولگری روسیه برای انجام مراحل اسکن بیومتریک می‌کنند. برای بررسی صحت این امر باید با سفارت یا کنسولگری روسیه در کشور خود مشورت کنید.

زمان رسیدگی و اعتبار ویزا

زمان رسیدگی به ویزای کار روسی حدود ۲۰ روز است، اگرچه کل زمان از پرس‌و‌جو در مورد دریافت مجوز کار روسی تا دریافت ویزای کار روسی می‌تواند از ۳ تا ۶ ماه طول بکشد.

پس از دریافت ویزای کار روسی می‌توانید به روسیه سفر کنید. همه ورودی‌های خارجی به روسیه باید ظرف ۷ روز ورود شما را در دفتر محلی GUVM ثبت کنند. این کار اغلب توسط کارفرمای شما انجام می‌شود اما لازم است که برای اطمینان آن را بررسی کنید. عدم ثبت‌نام در GUVM می‌تواند منجر به جریمه نقدی و در برخی موارد اخراج از روسیه شود. لیستی از شعب GUVM در اینجا موجود است.

ویزای کار روسی معمولاً ۹۰ روز اعتبار دارد اما می‌تواند تا یک سال و پس از آن سالانه تمدید شود. این کار باید از طریق شعبه GUVM در منطقه شما انجام شود. اگر بیش از ۹۰ روز در روسیه اقامت دارید، باید از طریق GUVM (غیر از متخصصان واجد شرایط که به صورت خودکار مجوز اقامت ۳ ساله دریافت می‌کنند) مجوز اقامت موقت را درخواست کنید.

هزینه‌ ویزای کار در روسیه

هزینه ویزای کار در روسیه در هر کشور متفاوت است، به این بستگی دارد که ویزا یکبار ورود یا چند بار ورود می‌خواهید و یا اینکه درخواست خدمات استاندارد یا اکسپرس را دارید. هزینه این ویزا برای شهروندان انگلستان از ۱۶۵ پوند شروع می‌شود.

در روسیه به عنوان فریلنسر یا دارنده شغل آزاد کار کنید.

از طریق همان سیستم کارگران شاغل می‌توانید برای خود اشتغالی در روسیه درخواست مجوز کار و ویزا دهید. خودتان باید برای دریافت مجوز به GUVM مراجعه کنید. ممکن است برای تایید سود خود اشتغالی به توصیه نامه‌ایی از طرف فرد یا سازمانی در روسیه نیاز داشته باشید. هنگام درخواست ویزای کار روسیه، شما یا کارفرما باید نامه مقدماتی را ارائه دهید. این روش برای ویزای کار روسیه برای شهروندان هندی نیز صادق است.

اگر کارآفرینی هستید که قصد شروع شغلی در روسیه را دارید و می‌توانید برای این کشور درآمدزایی و ایجاد شغل ایجاد کنید، می‌توانید به جای اقدام از طریق ویزای کار روسیه از طریق اخذ ویزای تجاری روسیه اقدام نمایید. اگر مبلغ مشخصی را سرمایه گذاری کنید، واجد شرایط دریافت اقامت دائم نیز خواهید بود.

کارهای داوطلبانه و آموزش در روسیه

امکان اخذ ویزاهای مختلف روسیه برای اهداف داوطلبانه و آموزشی وجود دارد. از ویزای بشردوستانه روسیه می‌توان برای سفرهای خیریه یا ارائه کمک‌های بشردوستانه و همچنین جهت بازدیدهایی با اهداف فرهنگی، سیاسی، علمی یا ورزشی استفاده کرد.

برای اهداف تجارت رسمی یا خصوصی مانند شرکت در آموزش یا سمینارها یا کار بدون حقوق برای سازمان‌های خصوصی می‌توان از ویزای تجاری روسیه استفاده شود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.