زندگی دانشجویی در روسیه

تحصیل در رشته پزشکی برای ایرانیان در کشور روسیه
تحصیل در رشته پزشکی برای ایرانیان در کشور روسیه
جولای 28, 2021
شرط معدل برای تحصیل در روسیه-روسانا
شرط معدل برای تحصیل در روسیه
دسامبر 30, 2021

زندگی دانشجویی در روسیه

زندگی دانشجویی در روسیه-روسانا

جالب است بدانید روسیه پس از کانادا و استرالیا رتبه سوم پذیرش بیشترین دانشجو را به خود اختصاص داده است. از این رو مهم‌ترین دغدغه‌ افراد متقاضی مهاجرت یا تحصیل در روسیه شرایط زندگی دانشجویی در روسیه است. خوشبختانه هزینه زندگی دانشجویی در روسیه نسبت به سایر کشورها پایین‌تر است.

در واقع یکی از مزایای تحصیل در روسیه مناسب بودن هزینه تحصیل و زندگی می‌باشد. متداول‌ترین سوالات متقاضیان درباره شرایط اقامت در خوابگاه‌ها، اجاره آپارتمان، هزینه حمل و نقل، غذا و … است. از این رو در این مقاله همراه موسسه اعزام دانشجو به روسیه روسانا شرایط زندگی دانشجویی در روسیه را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

زندگی دانشجویی در روسیه

شرایط زندگی دانشجوی در روسیه برای تحصیل پزشکی در روسیه برای هر فردی متفاوت است. هزینه زندگی در روسیه برای تحصیل دندانپزشکی در روسیه با توجه به شهر انتخابی و هزینه‌هایی از جمله هزینه درمان، رفت و آمد و … محاسبه می‌شود.

گران‌ترین شهرهای روسیه به ترتیب عبارتند از: مسکو، سن پترزبورگ، نووسیبیرسک و کازان. برای مثال هزینه زندگی در مسکو در مقایسه با سن پترزبورگ تقریبا ۳۰٪ بیشتر است. 

زندگی دانشجویی در روسیه-روسانا

شرایط خوابگاه‌های دانشجویی

هزینه زندگی دانشجویان در صورت اقامت در خوابگاه‌های دانشجویی با توجه به فرهنگ روسیه بسیار مناسب و مقرون به صرفه است. امکان استفاده از خوابگاه  به طور مثال در دانشگاه فدرال کازان برای تمام دانشجویان محصل در دانشگاه‌های روسیه وجود دارد. مزیت استفاده از خوابگاه‌های دانشجویی نزدیکی آنها به دانشگاه و در نتیجه سهولت رفت و آمد می‌باشد.

معمولا در هر اتاق ۲-۴ دانشجو مستقر می‌شوند که هر اتاق مجهز به صندلی، میز تحریر، کمد، سیستم روشنایی، گرمایی و سرمایشی، قفسه کتاب و … می‌باشد. همچنین استفاده از باشگاه، سالن مطالعه، سالن غذاخوری، آشپزخانه و … به طور مشترک برای همه دانشجویان فراهم شده است.

هزینه سکونت در خوابگاه دانشجویی به صورت سالانه، ترمی یا ماهانه دریافت می‌شود. دانشجویان در صورت پرداخت به صورت سالانه از تخفیف‌های بسیار خوبی بهره مند می‌شوند.

تمامی دانشجویان موظف به رعایت برخی قوانین از جمله عدم آسیب به وسایل، عدم ایجاد مزاحمت صوتی، رعایت نظافت خوابگاه و … هستند.

امکان استفاده از خوابگاه در ۲ حالت زیر برای دانشجویان وجود دارد:

۱. برای تمام دوره تحصیلی ثبت‌ نام کرده باشید.

۲. برای یک ترم یا فقط جهت شرکت در امتحانات ثبت نام کرده باشید.

به طور خلاصه به یاد داشته باشید هنگام انتخاب خوابگاه به این موارد توجه نمایید:

  • موقعیت مکانی خوابگاه 
  • نوع اتاق و امکانات آن
  • نحوه پرداخت هزینه خوابگاه

شرایط خوابگاه‌های دانشجویی روسیه-روسانا

هزینه‌های زندگی دانشجویی در روسیه

موارد زیر در برآورد هزینه‌های زندگی دانشجویی در روسیه تاثیر بسیاری دارند:

۱. هزینه حمل و نقل

خوشبختانه روسیه امکانات رفاهی بسیار زیادی را در خدمت شهروندان و مهاجران قرار می‌دهد. همه شهرهای این کشور از خدمات حمل و نقل عمومی از جمله تاکسی، اتوبوس، تراموا، مترو و … برخوردارند. از این رو به راحتی و با هزینه کم می‌توانید به مقصدهای مورد خود رفت و آمد کنید.

پیشنهاد می‌کنیم هنگام تردد با وسایل نقلیه عمومی حتما از کارت حمل و نقل استفاده کنید. چرا که نه تنها هر بار به تهیه بلیط نیاز ندارید بلکه از هزینه‌های شما نیز کاسته می‌شود. علاوه بر این در صورت اقامت در خوابگاه هزینه رفت و آمد شما تا حد زیادی کم می‌شود.

به جرات می‌توان گفت تهیه کارت حمل و نقل یکی از ضروریات زندگی دانشجویی است. البته دانشجویان از ۵۰٪ تخفیف برای رفت و آمد وسایل نقلیه عمومی برخوردارند. به طور میانگین هزینه استفاده از وسایل نقلیه عمومی برای دانشجویان حدود ۶ دلار می‌باشد.

۲. هزینه درمان

هزینه بیمه‌های خصوصی برای دانشجویان و اتباع خارجی سالانه حدود ۱۴۰۰ دلار است. اما نگران نباشید در صورت استفاده از خدمات بیمه دولتی (بیمه سلامت داوطلبانه) می‌بایست سالانه هزینه‌ایی معادل ۷۰ تا ۱۷۰ دلار پرداخت نمایید. این هزینه به صورت سالانه یا ترمی دریافت می‌شود.

۳. هزینه خورد و خوراک

خبر خوب این است که دانشجویان ساکن روسیه در مقایسه با سایر کشورها هزینه خورد و خوراک کمتری را متحمل می‌شوند. برای مثال اگر به رستوران رفتن علاقه دارید، هر وعده غذایی در یک رستوران معمولی به حدود ۸ دلار نیاز دارد. این در حالی است که یک وعده غذایی فست فود حدودا ۵ دلار می‌شود. اگر هم تمایل به آشپزی داشته باشید قیمت گوشت قرمز ۷ دلار، گوشت سفید ۳.۸۵ دلار، برنج ۱.۲ دلار، نان ۰.۵ دلار و … می‌باشد.

۴. هزینه پوشاک 

احتمالا شنیده‌ایید که هزینه خرید پوشاک در روسیه کمی بالا است و از طرفی به دلیل آب و هوای سرد روسیه خرید پوشاک و کفش مناسب زمستان از ضروریات می‌باشد. اما از آنجا که انتخاب پوشاک بسته به سلیقه فردی خود شماست به راحتی می‌توانید لباس‌های با کیفیت و با قیمت مناسب خریداری نمایید.

زندگی دانشجویی در روسیه؛ اجاره آپارتمان

امری واضح است که زندگی دانشجویی در روسیه در خوابگاه‌ در مقایسه با اجاره آپارتمان هزینه بسیار کمتری خواهد داشت. با این وجود اگر به سکونت در خوابگاه‌های دانشجویی تمایل ندارید ۲ راه حل پیش روی شماست:

۱. اجاره آپارتمان

ممکن است دانشجویان از همان ابتدای تحصیل یا چندی بعد تصمیم بگیرند به سراغ اجاره آپارتمان شخصی بروند. هزینه اجاره آپارتمان شخصی بسته به شهر، موقعیت آپارتمان، میزان دسترسی به وسایل نقلیه و تعداد اتاق خواب متفاوت است. اما به طور تقریبی حداقل هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه ۴۵۰ دلار و حداکثر هزینه برای آپارتمان ۳ خوابه ۱۱۵۰ دلار می‌باشد.

۲. اجاره اتاق و زندگی با خانواده‌ها

هزینه این گزینه از اجاره آپارتمان کمتر و از اقامت در خوابگاه بیشتر است. مهم‌ترین مزیت اجاره اتاق علاوه بر نزدیکی به محل دانشگاه، یادگیری سریع‌تر زبان و فرهنگ روسی است. توجه داشته باشید به تمام هزینه‌های ذکر شده هزینه مصرف برق، آب و … نیز افزوده می‌شود.

شهریه دانشگاه‌های خصوصی روسیه

از بین تمامی دانشگاه‌های موجود در روسیه ۳۶۶ دانشگاه خصوصی وجود دارد. سطح علمی این دانشگاه‌ها مانند سایر دانشگاه‌های دولتی این کشور از رنکینگ بالایی برخوردار هستند. همچنین شهریه دانشگاه‌های خصوصی روسیه در مقایسه با سایر کشورها بسیار ارزان و مقرون به صرفه می‌باشد. برای مثال هزینه‌های تحصیل در دانشگاه‌های پزشکی خصوصی عبارتند از:

  • دوره پادفک به زبان روسی ۲۵۰۰ تا۴۵۰۰ دلار
  • دوره پادفک به زبان انگلیسی ۳۵۰۰ تا ۵۰۰۰ دلار
  • هزینه تحصیل به زبان روسی ۴۵۰۰ تا ۷۵۰۰ دلار
  • هزینه تحصیل به زبان انگلیسی ۶۰۰۰ تا ۸۵۰۰ دلار

شهریه دانشگاه‌های خصوصی روسیه-روسانا

شهریه دانشگاه‌های ارزان روسیه

همانطور که گفتیم تحصیل در دانشگاه‌های روسیه در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی بسیار ارزان‌تر است. با این وجود برخی از دانشگاه‌های روسیه نیز نسبت به دیگر دانشگاه‌های آن ارزان‌تر می‌باشند.

برای مثال دوره لیسانس در دانشگاه دولتی آلتای ۶۰۰ تا ۲۴۰۰ دلار، دانشگاه دولتی مسکو ۹۸۰ تا ۴۵۰۰ دلار، دانشگاه فدرال کازان ۱۷۰۰ تا ۶۵۲۹ دلار است. رتبه گران‌ترین دانشگاه نیز به دانشگاه دوستی ملل روسیه با هزینه ۳۸۲۰ تا ۵۶۵۰ دلار می‌رسد.

شهریه دانشگاه‌های ارزان روسیه-روسانا

نتیجه گیری

هزینه زندگی دانشجویی در روسیه به عوامل مختلفی مانند نوع اقامت، تغذیه، خرید پوشاک، رفت و آمد و از همه مهم‌تر شهر مورد نظر بستگی دارد. چرا که هزینه‌های زندگی شهرهای توریستی مانند سن پترزبورگ و مسکو بسیار بیشتر از سایر شهرها است. با این حال به طور میانگین تخمین زده شده هر دانشجو برای گذراندن زندگی خود به صورت ماهانه به ۳۰۰ تا ۶۰۰ دلار نیاز دارد.

اگر همچنان درباره شرایط زندگی در روسیه سوال دارید با مراجعه به سایت rusanedu.com از کارشناسان و مشاورین خبره ما کمک بگیرید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.