توصیه های مهم برای دانشجویانی که قصد تحصیل در روسیه را دارند؟

همه چیز درباره ویزای کاری روسیه
همه چیز درباره ویزای کاری روسیه
فوریه 19, 2022
تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی-روسانا
تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی
فوریه 19, 2022

توصیه های مهم برای دانشجویانی که قصد تحصیل در روسیه را دارند؟

توصیه های مهم برای دانشجویانی که قصد تحصیل در روسیه را دارند؟

با توجه به افزایش روزافزون متقاضیان برای تحصیل در روسیه، اعتبار و مورد تایید بودن دانشگاه مورد نظر توسط وزارت علوم و وزارت بهداشت اصلی‌ترین و بزرگ‌ترین نگرانی متقاضیان می‌باشد. بنابراین ضروری است که چند توصیه به دانشجویان عزیز ارائه کرد.

بهتر است متقاضی قبل از اتمام پروسه اخذ پذیرش و ویزای دانشجویی، مورد تایید بودن دانشگاه را بررسی نماید. متقاضی برای آگاهی از لیست دانشگاه‌های مورد تایید می‌تواند به سایت وزارت علوم یا وزارت بهداشت مراجعه نماید یا از موسسه انتخابی اعزام دانشجو کمک بگیرد.

نکته حائز اهمیت این است که هنگام انتخاب موسسه اعزام دانشجو به روسیه حتما باید اعتبار آن را بررسی نمایید. در ادامه مقاله علاوه بر ارائه اطلاعات جامع درباره تحصیل یا ادامه تحصیل در روسیه، به معرفی یکی از معتبرترین موسسات اعزام دانشجو می‌پردازیم.

تحصیل در کدام دانشگاه‌ها مورد تایید وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران است؟

توصیه به دانشجویان در روسیه -تحصیل در کدام دانشگاه‌ها مورد تایید وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران است؟

در چند دهه قبل روسیه به یکی از بزرگ‌ترین کشورهای دانشجو پذیر به ویژه در رشته پزشکی و دندانپزشکی تبدیل شده است. اکثر دانشگاه‌های روسیه دارای رنکینگ جهانی و ارائه دهنده آموزش با بالاترین کیفیت ممکن می‌باشند.

اکثر این دانشگاه‌ها مورد تایید سازمان جهانی بهداشت و در نتیجه ارائه مدرک معتبر هستند. با این وجود اگر قصد دارید پس از اتمام تحصیل در ایران به طبابت بپردازید لازم است که در دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت و وزارت علوم تحصیل نمایید.

بر اساس بیست منتشر شده توسط وزارت علوم در سال تحصیلی ۲۰۲۲-۲۰۲۱ دانشگاه‌های زیر برای تحصیل  دندانپزشکی در روسیه و تحصیل پزشکی در روسیه مورد تایید قرار گرفتند:

توجه: وزارت بهداشت تحصیل رشته پزشکی در روسیه و دندانپزشکی را فقط به زبان روسی تایید می‌کند. بنابراین رشته‌های ارائه شده به زبان انگلیسی مورد تایید نیستند. همچنین تنها دانشگاه‌های ذکر شده مورد تایید می‌باشند و دانشکده‌ها و موسسات زیر مجموعه این دانشگاه‌ها مورد تایید نمی‌باشند.

یادگیری زبان روسی از توصیه‌های دانشجویی برای تحصیل در روسیه

توصیه به دانشجویان در روسیه - تحصیل در کدام دانشگاه‌ها مورد تایید وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران است؟

اگر قصد تحصیل در روسیه را دارید بهتر است ابتدا زبان روسی را یاد بگیرید. البته اگر بخواهید به زبان روسی تحصیل کنید می‌توانید با شرکت در دوره‌های مقدماتی، زبان روسی فرا بگیرید. باید بدانید که مدت زمان دوره مقدماتی برای دانشجویان بین‌المللی در روسیه یک سال می‌باشد.

دوره مقدماتی شامل دروس روسی (۴ تا ۶ ساعت در روز) و همچنین دروس ریاضیات، شیمی و سایر علوم است. بیشتر استادان زبان روسی می‌گویند که دانشجویان بعد از یکسال تسلط کافی بر زبان روسی دارند. برخی دانشگاه‌ها دوره‌هایی را با توجه به میزان خوب بودن زبان روسی دانشجویان طراحی می‌کنند که فقط برای برای دانشجویانی که زبان روسی را فرا گرفته‌اند مناسب است.

این دوره‌ها عبارتند از: «زبان روسی از طریق فیلم و ادبیات»، «زبان رسانه»، «تجارت روسی». این دوره‌ها از ۲ هفته تا ۴ ماه به طول می‌انجامند. این دوره‌ها کیفیت بالای دارند، به این دلیل که دانشجویان در حین تحصیل در روسیه با اساتید دانشگاهی که زبان روسی را به عنوان یک زبان خارجی تدریس می‌کنند در ارتباط هستند.

دانستن زبان روسی برای تحصیل در روسیه حتی اگر پیش پا افتاده هم باشد به شما کمک زیادی خواهد کرد، زیرا یادگیری زبان به شما کمک می‌کند تا زودتر با آداب و فرهنگ مردم روسیه آشنا شوید. 

دوره‌های آموزش زبان روسی تقریباً در همه جای دنیا وجود دارد. دوره‌های آموزش زبان روسی در بیشتر از ۵۰ کشور جهان در مراکز علمی و فرهنگی روسیه (RCSC) در دسترس هستند. همچنین لازم است بدانید که ۹۰ درصد مدرسین زبان روسی بومی هستند. این دوره‌ها که سالانه بیش از ۲۰۰۰۰ نفر در آن‌ها شرکت می‌کنند رایگان نیستند.

هزینه دوره‌ها در هر کشور متفاوت است. دوره هایی نیز در موسسه خیریه Russkiy Mir برگزار می‌شوند که می توانید در مراکز مختلف این موسسه در هر کشور زبان روسی را فرا بگیرید. لازم به ذکر است که دوره‌های این موسسه هم به صورت رایگان و هم دارای هزینه هستند. 

اعتماد نکردن به موسسات غیر معتبر اعزام دانشجو

توصیه به دانشجویان در روسیه - اعتماد نکردن به موسسات غیر معتبر اعزام دانشجو

با پیشرفت شبکه‌های اجتماعی اعتماد کردن به موسسات بسیار سخت‌تر از قبل شده است، زیرا هر شخصی می‌تواند با تبلیغ در این شبکه‌های اجتماعی افراد را فریب دهد و کلاه‌برداری کند. می‌دانید که موسسات یا حتی افرادی هستند که حتی شماره ثبت ندارند اما ادعای اعزام دانشجو به خارج از کشور می‌کنند و مبالغ زیادی به دست می‌آورند.

در اینجا نکاتی را بررسی می‌کنیم که راهنمای شما برای اعتماد به موسسات قانونی و معتبر باشد. 

 • شما می‌توانید اطلاعات لازم را از طریق سایت دانشگاه و گروه‌های بین‌المللی دانشجویان در شبکه‌های اجتماعی به دست آورید. این موارد تا حد زیادی به شما کمک می‌کند تا در دام موسسات غیر قانونی نیفتید. 
 • برای دریافت اطلاعات برای تحصیل در روسیه حتی‌الامکان به وب‌سایت، گروه‌ها و کانال‌های موسسات معتبر مراجعه کنید. روسانا یکی از این موسسات است که به شما برای تحصیل در خارج از کشور کمک می‌کند. 
 • برای اطمینان از اینکه موسسه معتبری را انتخاب کنید، می‌توانید به وب‌سایت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مراجعه نمایید تا لیست به روز‌ شده‌ای از موسسات معتبر دریافت کنید. 
 • در زمان گرفتن مشاوره از این موسسات به این نکته توجه کنید که هر موسسه برای تعدادی کشور مجوز اعزام دانشجو می‌گیرد و اعزام دانشجو به کشورهایی که برای آن‌ها مجوزی ندارد غیر قانونی و نامعتبر است. 
 • نرخ مشاوره و تعرفه اعزام دانشجو به خارج از کشور از طرف وزارت علوم اعلام می‌شود، در صورتی که مشاهده کردید در ازای هر یک از این خدمات مبلغ هنگفتی از شما تقاضا می‌شود، می‌توانید به وزارت علوم تخلف را اطلاع دهید. 
 • قرارداد این موسسات باید مهر شود و موسسه باید دارای شماره ثبت باشد. 
 • مجوزی که برای این موسسات صادر می‌شود دائمی نیست در نتیجه می‌توانید مرتبا به سایت ذکر شده در بالا مراجعه کنید تا از معتبر بودن موسسه انتخابی اطمینان حاصل کنید. 

گذراندن دوره پادفک از توصیه‌های دانشجویی برای تحصیل در روسیه

اگر می‌خواهید در روسیه به زبان روسی در مقاطع کارشناسی، پزشکی و دندانپزشکی تحصیل کنید باید دوره پادفک را بگذرانید. در این دوره هم زبان روسی و هم علوم زیست و شیمی به متقاضیان آموزش داده می‌شود.

این دوره برای آمادگی متقاضیان شرکت در آزمون ورودی دانشگاه است. هزینه این دوره حدود ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ دلار است. لازم به ذکر است، دانشجویانی که بورسیه تحصیلی دارند می‌توانند به صورت رایگان این دوره را بگذرانند اما در صورت قبولی در این دوره بورسیه تحصیلی آن‌ها لغو می‌شود. 

این دوره حدود ۶ الی ۱۰ ماهه طول می‌کشد که متقاضی باید بر اساس رشته انتخابی دوره  پادفک را بگذراند. دروس این دوره با توجه به رشته انتخابی شما متفاوت هستند. برای مثال متقاضی رشته‌های علوم پزشکی باید در دوره پادفک pre-medical شرکت کند و متقاضی رشته‌های مهندسی باید پادفک engineering را بگذراند. 

 

اقامت در خوابگاه دانشجویی در دانشگاه‌های روسیه

توصیه به دانشجویان در روسیه - اقامت در خوابگاه دانشجویی در دانشگاه‌های روسیه

بسیاری از دانشجویان زندگی در خوابگاه را برای کم‌تر شدن هزینه‌های خود ترجیح می‌دهند، زیرا این خوابگاه‌ها نزدیک به دانشگاه هستند. اتاق‌های خوابگاه‌ها در روسیه از ۲ نفر تا ۶ نفر ظرفیت دارند. اتاق‌های ۲ نفره برای دانشجویان کارشناسی ارشد و یک نفره برای دانشجویان دکتری می‌باشد، همچنین اتاق‌های ۶ نفره به دانشجویان کارشناسی تعلق می‌گیرد. 

داخل اتاق‌ها تخت، کمد، میز، صندلی و … وجود دارد. در هر طبقه نیز اتو و جاروبرقی برای استفاده دانشجویان فراهم شده است. در تعدادی از دانشگاه‌ها ماشین لباسشویی نیز نصب شده است. خوابگاه‌ها از امنیت بسیار خوبی برخوردار هستند. دوربین‌های مدار بسته و همچنین نگهبان به صورت ۲۴ ساعته بر امنیت خوابگاه‌ها نظارت دارند. 

هزینه خوابگاه نیز بسته به نوع خوابگاه، محل دانشگاه و … متغیر است. هزینه برای خوابگاه‌ با امکانات معمولی ۵۵ تا ۳۲۰ دلار و برای خوابگاه‌های مدرن ۴۵۰ تا ۶۵۰ دلار می‌باشد. 

 

اجاره خانه از توصیه‌های دانشجویی برای تحصیل در روسیه

توصیه به دانشجویان در روسیه -اجاره خانه از توصیه‌های دانشجویی برای تحصیل در روسیه

بسیاری از افراد می‌خواهند زندگی راحت‌تری داشته باشند بنابراین اجاره خانه را ترجیح می‌دهند. در ابتدا باید بدانید که از فردی در این زمینه مشاوره بگیرید که به قوانین آنجا آشنا باشد. سپس می‌توانید به جستجو برای خانه بپردازید که در نزدیکی دانشگاه باشد. 

نکته‌ای که هنگام اجاره باید به آن توجه کنید مدت اقامت شماست. اگر برای مدت کوتاهی اقامت دارید خانواده‌هایی که اتاقی در منزل خود را اجاره می‌دهند می‌توانند گزینه مناسبی برای شما باشند. به این نکته نیز توجه کنید که اجاره بلند مدت یعنی اقامت ۶ ماه به بالا در روسیه. 

مسئله بعدی مبلغ اجاره ماهیانه است که هر چه شهر اقامت شما کوچک‌تر باشد و از شهرهای بزرگ دورتر باشد مبلغ اجاره کم‌تر خواهد بود. اما باید بدانید که در میان تمامی شهرهای روسیه، سنت پترزبورگ و مسکو جزء گران‌ترین شهرهای روسیه هستند. نرخ اجاره آپارتمان در روسیه از حدود ۳۰۰ دلار شروع می‌شود و ممکن است تا ۷۰۰ دلار نیز برسد. 

 

پیدا کردن کار دانشجویی در کشور روسیه

توصیه به دانشجویان در روسیه - پیدا کردن کار دانشجویی در کشور روسیه

برای پیدا کردن کار دانشجویی در روسیه بهترین مرجع سایت‌های کاریابی روسی می‌باشند. همچنین اگر دوستی در روسیه دارید می‌توانید از او نیز در پیدا کردن کار کمک بگیرید.

اما باید بدانید که توانایی صحبت به زبان روسی یکی از مهارت‌هایی است که به شما در یافتن سریع‌تر کار کمک بسیاری می‌کند. وب‌سایت‌های کاریابی که می‌توانید به آن‌ها برای پیدا کردن کار مراجعه کنید عبارتند از: Trudvsem ،Career Jet ،Indeed ،Learn 4 Good. 

مدارک لازم برای دریافت مجوز کار همزمان با تحصیل 

توصیه به دانشجویان در روسیه -مدارک لازم برای دریافت مجوز کار همزمان با تحصیل 

برای دریافت مجوز کار همزمان با تحصیل باید دانشجوی تمام وقت یکی از دانشگاه‌های دولتی روسیه باشید، همچنین سن شما باید بالای ۱۸ سال باشد. مدارک لازم برای اخذ مجوز کار همزمان با تحصیل در روسیه در ادامه آورده شده است: 

 • ارائه پاسپورت با حداقل ۶ ماه اعتبار 
 • ارائه گواهی اشتغال به تحصیل در روسیه
 • قرارداد کار با یکی از شرکت‌های روسی
 • فرم درخواست (که باید از اداره مهاجرت شهر محل تحصیل خود در روسیه تهیه کنید)
 • کارت اقامت کشور روسیه
 • رسید پرداخت وجه در اداره مهاجرت
 • گواهی عدم اعتیاد و عدم ابتلا به ایدز

نتیجه‌گیری

از اهمیت یادگیری زبان روسی صحبت کردیم. اگر قصد تحصیل در روسیه را دارید یادگیری زبان روسی را اولویت قرار دهید، زیرا کمک زیادی به شما برای تحصیل و حتی پیدا کردن شغل می‌کند.

در واقع اگر برای یادگیری این زبان هزینه‌ای را پرداخت کنید، مطمئن باشید که در روسیه اوقات راحت‌تری را خواهید داشت. وب‌سایت روسانا یکی از موسسات معتبر اعزام دانشجو به روسیه می‌باشد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.