تحصیل پزشکی بدون کنکور در خارج از کشور

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی روسیه 2022
شرایط دریافت بورسیه تحصیلی روسیه 2022
آوریل 27, 2022
بهترین کشور برای مهاجرت ورزشی کدام است؟
بهترین کشور برای مهاجرت ورزشی کدام است؟
می 10, 2022

تحصیل پزشکی بدون کنکور در خارج از کشور

تحصیل پزشکی بدون کنکور در خارج از کشور

در حال حاضر، تحصیل در رشته پزشکی به دلیل بازار کار و تقاضای زیادی که دارد، مورد توجه دانشجویان و محصلان زیادی قرار گرفته است. تحصیل پزشکی بدون کنکور در خارج از کشور یکی از چالش‌هایی است که با نکات و موارد زیادی همراه است.

در این مقاله، قصد داریم به مبحث تحصیل پزشکی بدون کنکور در خارج از کشور بپردازیم و درباره شرایط تحصیل در کشور‌های مختلف صحبت کنیم.

تحصیل پزشکی بدون کنکور در کانادا

کانادا کشوری با آب و هوای سرد است که در طی سال‌های اخیر با تسهیل قوانین مهاجرتی خود توانسته مقصد افراد زیادی از سرتاسر دنیا باشد. چنانچه قصد تحصیل پزشکی بدون کنکور در خارج از کشور را دارید، کانادا می‌تواند مقصد خوب و مناسبی برای شما باشد؛ چرا که این کشور، از لحاظ پذیرش فرهنگ‌های مختلف، در جایگاه خوبی قرار دارد.

درخواست‌های زیاد از جانب افرادی که کشور کانادا را برای تحصیل پزشکی انتخاب کرده‌اند، باعث شده که پذیرش در این رشته، بسیار سخت و رقابتی باشد و دانشجویان بین المللی برای اخذ پذیرش، نیاز به شرایط مالی خوب (برای تامین هزینه‌های خود) و یک رزومه قوی داشته باشند.

بنابراین، افرادی که قصد تحصیل پزشکی در کانادا را دارند، می‌بایست نمره زبان بالا، تمکن مالی و ترجیحا یک مدرک کارشناسی مرتبط با رشته پزشکی (مانند کارشناسی زیست ‎شناسی) داشته باشند.

داشتن مدرک کارشناسی به این دلیل توصیه می‌شود که می‌تواند رزومه‌ای مرتبط با رشته پزشکی برای فرد به همراه داشته و پذیرش او را راحت‌تر کند و همچنین، در آزمون ورودی دانشگاه نیز موفق‌تر عمل کند.

دانشگاه‌های کشور کانادا، برای تقویت پایه دانشجویان بین المللی متقاضی تحصیل در رشته پزشکی، یک دوره یک ساله که شامل دروس پایه علوم انسانی، علوم اجتماعی و دروس زیست‌شناسی می‌باشد را برگزار می‌کنند.

در مرحله بعد، دوره دو ساله‌ای به نام pre-extern وجود دارد که باید توسط دانشجویان گذرانده شود تا مهارت‌های اولیه را کسب نموده و بتوانند در بخش‌های عملی پزشکی، به دانش کافی دست پیدا کنند. پس از گذراندن این دوره، نوبت به دوره extern می‌رسد که عموما در محیط بیمارستان گذرانده می‌شود و شامل یک پروسه رزیدنتی می‌باشد.

چنانچه شهروند کانادا باشید و اقامت دائم این کشور را داشته باشید، پذیرش شما راحت‌تر خواهد بود. دانشجویان متقاضی تحصیل در رشته پزشکی در کشور کانادا، علاوه بر قبولی در آزمون ورودی، داشتن معدل و نمره زبان بالا، تمکن مالی و رزومه درخشان، باید در آزمون‌های بیم المللی CASPer یا MCAT نیز نمره بالایی کسب نماید.

تحصیل پزشکی بدون کنکور در کانادا

تحصیل پزشکی بدون کنکور در ایتالیا

ایتالیا یکی از کشور‌های اروپایی است که به دلیل نزدیکی تقریبی به ایران نسبت به کشورهایی نظیر آمریکا یا کانادا و همچنین هزینه‌های زندگی نسبتا مقرون به صرفه، افراد زیادی ترجیح می‌دهند که مدرک پزشکی خود را در آنجا اخذ نمایند.

اگر قصد تحصیل در رشته پزشکی در کشور ایتالیا را دارید، قبل از هر چیزی، می‌بایست در آزمون زبان انگلیسی IMAT نمره قبولی را دریافت نمایید. در ادامه، مواردی وجود دارد که برای اخذ پذیرش پزشکی و همچنین اخذ ویزای تحصیلی، باید رعایت شوند. این موارد عبارتند از:

 • نمره حداقلی 6. 5 برای مدرک زبان آیلتس.
 • ترجمه (آخرین) مدارک تحصیلی که شامل مدرک دیپلم یا مدارک دانشگاهی هستند.
 • نمرات بالا در دروسی مانند زیست‌شناسی، فیزیک، شیمی، ریاضی.
 • به همراه داشتن نامه تمکن مالی صادر شده از یک بانک معتبر.
 • فیش پرداخت ادمیشن فی.
 • داشتن ترجمه انگیزه‎نامه.
 • به همراه داشتن نتایج آزمایش‌های درخواست شده (تست کرونا و…).
 • به همراه داشتن گواهی عدم سوء پیشینه.
 • معرفی/توصیه‎نامه اساتید دانشگاهی (غیر ضروری است).
 • تکمیل فرم درخواست پذیرش دانشگاه.
 • به همراه داشتن کپی معتبر و اصل پاسپورت.
 • رعایت شرط سنی حداقل 17 سال.
 • کسب حداقل معدل 3 در GPA.

تحصیل پزشکی بدون کنکور در مالزی

طی سال‌های اخیر، کشور مالزی توانسته با پیشرفت در زمینه آموزش و تحصیل، به یکی از قطب‌های تحصیلی برای دانشجویان مهاجر تبدیل شود. رنکینگ جهانی دانشگاه‌های پزشکی مالزی بالا بوده و همچنین هزینه تحصیل در این کشور، برای دانشجویان ایرانی بسیار مناسب است.

دوره‌های آموزشی پزشکی در کشور مالزی، در دو‌ بخش پیش‎بالینی و بالینی ارائه می‌شوند. البته، در برخی از دانشگاه‌ها، دوره‌های پزشکی به صورت آموزش یکپارچه ارائه می‌شوند. کسب تجربه‌های ارزشمند و آشنایی با رویکرد حل مسئله، از مزایای تحصیل پزشکی در کشور مالزی به شمار می‌رود. شرایط پذیرش این رشته در کشور مالزی عبارتند از:

 1. کسب حداقل معدل 3. 5 در GPA
 2. داشتن مدرک زبان آیلتس با حداقل نمره 5. 5 یا مدرک زبان تافل با حداقل نمره 550
 3. به همراه داشتن ترجمه مدارک تحصیلی قبلی و ریز‎نمرات
 4. داشتن نمرات بالا در دروس اصلی مانند زیست‌شناسی، شیمی، فیزیک
 5. رعایت شرط سنی حداقل 17 و حداکثر 25 سال
 6. به همراه داشتن فیش پرداخت ادمیشن فی
 7. به همراه داشتن کپی معتبر و اصل پاسپورت
 8. به همراه داشتن تاییدیه تمکن مالی از یک بانک معتبر
 9. به همراه داشتن نتایج آزمایش‌های پزشکی خواسته شده (تست کرونا و…)
 10. موفقیت در مصاحبه حضوری
 11. به همراه داشتن توصیه‎نامه از اساتید دانشگاهی (غیر ضروری)
 12. داشتن ترجمه انگیزه نامه

تحصیل پزشکی بدون کنکور در قبرس

تحصیل پزشکی بدون کنکور در قبرس

قبرس شمالی نیز یکی از کشور‌هایی است که به تازگی مقصد پرترددی برای دانشجویان متقاضی تحصیل پزشکی بدون کنکور در خارج از کشور تبدیل شده است. برای تحصیل پزشکی در قبرس، به اخذ ویزای تحصیلی یا به همراه داشتن مدرک کارشناسی و حتی آزمون ورودی نیازی نخواهید داشت. در نتیجه، از لحاظ پذیرش، استرس و نگرانی خاصی را تجربه نخواهید کرد! همچنین، هزینه‌های زندگی و تحصیل در این کشور زیبا بسیار کم است.

علاوه براین، نیازی به رعایت حداقل نمره معدل زبان ندارید و تنها با ارائه مدارک، می‌توانید پذیرش خود را دریافت نمایید.
شرایط کلی برای اخذ پذیرش پزشکی از دانشگاه‌های قبرس عبارتند از:

داشتن حداقل معدل 16 از آخرین مدرک تحصیلی (دیپلم، کاردانی یا کارشناسی و…)؛

ارائه مدرک زبان (در صورت نداشتن این مورد، می‌توانید دوره آماده‌سازی زبان انگلیسی را در دانشگاه‌های قبرس شمالی بگذرانید)؛

داشتن ترجمه انگیزه‌نامه؛

داشتن توصیه‎نامه از اساتید دانشگاهی (اختیاری)؛

به همراه داشتن کپی معتبر و اصل پاسپورت؛

ترجمه مدارک قبلی و ریز‎نمرات؛

به همراه داشتن فیش پرداخت ادمیشن فی؛

موفقیت در مصاحبه حضوری و غیر حضوری.

با شرایط تحصیل دندانپزشکی در روسیه آشنا شوید.

تحصیل پزشکی بدون کنکور در ترکیه

تحصیل رشته پزشکی در ترکیه هم با کنکور و هم بدون کنکور امکان‌پذیر است. نزدیکی ترکیه به ایران، هزینه‌های زندگی بسیار مناسب، نزدیکی فرهنگ و آداب و رسوم مردم کشور ترکیه به فرهنگ ما، زیبایی‌ها و مکان‌های گردشگری زیاد و… از جذابیت‌های این کشور برای دانشجویان ایرانی متقاضی رشته پزشکی به شمار می‌روند.

در کشور ترکیه، می‌توانید دانشگاه‌های دولتی و خصوصی زیادی را که از کیفیت آموزش بالا و شهریه بسیار کم برخوردارند پیدا نموده و بدون دریافت ویزای تحصیلی، شروع به تحصیل نمایید.

از آنجایی که بیشتر دوره‌های آموزشی در دانشگاه‌های ترکیه به زبان ترکی استانبولی برگزار می‌شوند، باید زبان ترکی را در حد قابل قبولی بلد باشید تا بتوانید واحد‌های خود را با موفقیت بگذرانید.

اگر هدف شما تحصیل با هزینه بسیار کم در دانشگاه‌های دولتی باشد، پس از اخذ پذیرش، برای ورود به دانشگاه‌های دولتی، می‌بایست آزمون ورودی و سراسری یوس را با موفقیت پشت سر بگذارید. در صورتی که نمی‌خواهید در کنکور شرکت نمایید، می‌توانید با صرف هزینه بیشتر، در دانشگاه‌های خصوصی به زبان انگلیسی تحصیل نمایید. پس از اخذ پذیرش از دانشگاه‌های خصوصی، می‌بایست آزمون ورودی ساده‌تر دانشگاه را نیز با موفقیت پشت سر بگذارید.

دوره‌های پزشکی در دانشگاه‌های کشور ترکیه، در 6 سال ارائه می‌شوند. دو سال اول، شما دروس تئوری اختصاصی را اخذ می‌کنید و از سال سوم، دروس عملی پزشکی به صورت کارآموزی در بیمارستان اخذ می‌شوند.

تحصیل پزشکی بدون کنکور در چین

تحصیل پزشکی بدون کنکور در چین

دانشگاه‌های تراز اول و معتبر زیادی در کشور چین وجود دارند که تحصیل در رشته پزشکی را برای دانشجویان بین المللی فراهم می‌کنند. برای تحصیل در رشته پزشکی در چین که با نام MBBS نیز شناخته می‌شود، نیاز به اخذ ویزای تحصیلی و همچنین پذیرش از دانشگاه مورد نظر دارید.

هزینه‌های پایین زندگی و تحصیل در چین باعث شده که دانشجویان زیادی این کشور را به عنوان مقصد خود در نظر گیرند. با اینکه برای تحصیل در رشته پزشکی در کشور چین، نیازی به شرکت در کنکور نخواهید داشت، اما ممکن است لازم باشد در مصاحبه یا آزمون ورودی دانشگاه شرکت نمایید.

برخی از مدارک و شرایط مورد نیاز برای تحصیل بدون کنکور پزشکی در کشور چین عبارتند از:

 • اخذ حداقل نمره 60% در دروس اصلی دوره متوسطه مانند زیست‌شناسی، شیمی و فیزیک.
 • داشتن بیش از 18 سال سن.
 • ترجمه دقیق آخرین مدرک تحصیلی به همراه ریز‌نمرات.
 • تکمیل فرم درخواست پذیرش.
 • به همراه داشتن فیش پرداخت ادمیشن فی.
 • به همراه داشتن مدرک زبان انگلیسی.
 • به همراه داشتن نتیجه آزمایش‌های خواسته شده ( مانند تست کرونا و…).
 • به همراه داشتن کپی معتبر و اصل پاسپورت.
 • به همراه داشتن نامه تمکن مالی از بانک معتبر که نشان می‌دهد حداقل 7000 دلار موجودی در حساب خود دارید.
 • به همراه داشتن رزومه خوب و برنامه تحصیلی.
 • به همراه داشتن ترجمه انگیزه‌نامه.

تحصیل پزشکی بدون کنکور در روسیه

نزدیکی کشور روسیه به ایران و هزینه‌های زندگی و تحصیل بسیار پایین در این کشور، باعث شده که افراد زیادی به فکر مهاجرت به روسیه و ادامه تحصیل در آن بیفتند. همچنین، بازار کار در حال رشد این کشور و مدارک معتبری که دانشگاه‌های عالی آن ارائه می‌دهند، می‌توانند تضمینی برای پیدا کردن هرچه راحت‌تر کار و کسب موفقیت‌های شغلی در آینده باشد.

علاقه‌مندان به مهاجرت به روسیه و تحصیل پزشکی در این کشور، قبل از هر چیزی، باید با این حقیقت آشنا باشند که برخی از واحد‌های درسی به زبان روسی ارائه می‌شوند. در نتیجه، شرکت در دوره یک ساله پادفک روسیه و قبولی در آن الزامی است.

همچنین، دوره پزشکی روسیه حتی در عالی‌ترین دانشگاه‌های این کشور نیز با بورسیه ارائه نمی‌شود. در نتیجه، می‌بایست هزینه‌های تحصیل را مدنظر قرار داده و سپس نسبت به درخواست پذیرش اقدام نمایید.

یکی از مواردی که قبل از پر کردن فرم درخواست پذیرش باید به آن توجه نمایید این است که تحصیل پزشکی در روسیه، به دو سطح تقسیم می‌شود.

سطح 1:

این سطح خود به سه‌بخش تقسیم می‌شود:

پرستاری و پیراپزشکی: دوره‌های رشته‌های پرستاری و پیراپزشکی به صورت 4 ساله هستند و پس از گذراندن این دوره، فرد با دریافت مدرک لیسانس علوم پزشکی، می‌تواند با عنوان پیراپزشک یا پرستار، حرفه خود را شروع نمایند.

داروسازی: مدت زمان دوره داروسازی در دانشگاه‌های روسیه 5 ساله می‌باشد.

پزشکی عمومی: دوره پزشکی عمومی در دانشگاه‌های روسیه به مدت 6 سال طول می‌کشد. علاقه مندان تحصیل دندانپزشکی در روسیه می‌بایست پذیرش این سطح را دریافت نمایند. فارغ التحصیلان می‌توانند به عنوان دندانپزشک عمومی، متخصص کودک یا پزشک عمومی به فعالیت مشغول شوند.

سطح 2:

علاقه‌مندان به تحصیل در رشته‌های تخصصی پزشکی، می‌توانند پس از گذراندن دوره‌های پزشکی عمومی، در قالب رزیدنت عمومی تحصیل خود را آغاز نمایند. برخی از رشته‌های تخصصی پزشکی عبارتند از متخصص زنان و زایمان، پوست، ریه، اعصاب، گوارش و…
برخی از شرایط تحصیل در روسیه بدون شرکت در کنکور عبارتند از:

 1. به همراه داشتن ترجمه معتبر مدارک تحصیلی دبیرستان و پیش دانشگاهی به همراه ریز نمرات.
 2. داشتن حداقل معدل 16 در درس‌های اصلی مانند زیست‌شناسی، فیزیک و شیمی.
 3. داشتن حداقل 17 سال سن.
 4. به همراه داشتن کپی معتبر و اصل پاسپورت.
 5. به همراه داشتن نتیجه آزمایشات خواسته شده (مانند تست کرونا و…).
 6. داشتن توصیه‌نامه اساتید دانشگاهی.
 7. به همراه داشتن ترجمه انگیزه‌‎نامه.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.