چرا تحصیل داروسازی در روسیه بهترین گزینه است؟

تحصیل در دانشگاه های دندانپزشکی روسیه-روسانا
تحصیل در دانشگاه های دندانپزشکی روسیه
فوریه 19, 2022
دانشگاه های پزشکی روسیه-روسانا
دانشگاه های پزشکی روسیه
فوریه 19, 2022

چرا تحصیل داروسازی در روسیه بهترین گزینه است؟

تحصیل داروسازی در روسیه -

حرفه داروسازی بعد از حرفه پزشکی دومین شغل عالی و معتبر در جهان محسوب می‌شود. یک متخصص با تحصیلات عالی اثر دارویی دقیق هر دارو را می‌داند و می‌تواند آن را تولید و بررسی کند.

نه تنها تحصیل پزشکی در روسیه، بلکه تحصیل داروسازی در روسیه نیز،به دلیل فرهنگ روسیه و برنامه‌های آموزشی متنوعی که در بهترین دانشگاه‌های دولتی ارائه می‌شود به شدت مورد استقبال دانشجویان بین‌المللی قرار دارد. در این مقاله تحصیل داروسازی در روسیه را بررسی خواهیم کرد.

در تحصیل این رشته دانشجویان می‌توانند زبان آموزش را انتخاب کنید (مثلاً زبان روسی یا انگلیسی). همچنین هزینه تحصیل در  روسیه معقول است. تحصیل پزشکی در روسیه 6 سال است. داروسازی کمی کوتاهتر است – فقط 4 تا 5.5 سال.

هر دوره داروسازی به این معناست که دانشجو در رشته‌ی انتخابی خود دانش کافی را از نظر تئوری و عملی کسب خواهد کرد، علاوه بر دوره‌های جامع داروسازی، فرصتی برای انتخاب رشته‌هایی مانند داروسازی اجتماعی و اداری، استانداردسازی و کنترل کیفی داروها، فناوری داروها:

زیست‌دارو نیز وجود دارد. شما می‌توانید دوره‌های داروسازی را در بهترین دانشگاه‌های دولتی روسیه انتخاب کنید و هزینه تحصیل در روسیه نسبت به کشورهای اروپایی مقرون به صرفه‌تر می‌باشد.

موسسات آموزش عالی روسیه دارای رویکردهای قوی در دوره‌های بین‌المللی هستند. در اینجا به بررسی تحصیل داروسازی در روسیه، بهترین دانشگاه‌های داروسازی، شرایط پذیرش و … می‌پردازیم.

مقاطع تحصیلی داروسازی روسیه

تحصیل داروسازی در روسیه - مقاطع تحصیلی داروسازی روسیه

این امکان برای متقاضیانِ رشته داروسازی در دانشکده‌های داروسازی روسیه وجود دارد که در هر سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری تحصیل کنند. دانشجویان در مقطع کارشناسی رشته داروسازی در روسیه نحوه‌ی کاربرد داروها، اثرات و عوارض داروها و نقش آنها در بهبود روند بیماری‌ و همچنین نحوه مراقبت‌های بهداشتی را فرا می‌گیرند.

دانشجویان بلافاصله پس از اخذ مدرک کارشناسی خود می‌توانند جویای کار شوند و در داروخانه‌ها یا بیمارستان‌های شهری، محلی و روستایی مشغول به کار شوند. فارغ‌التحصیلان دوره کارشناسی داروسازی این مهارت را دارند که داروهای جدیدی را تجویز کنند و گزینه‌های درمانی گوناگونی را به بیماران پیشنهاد دهند.

دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد داروسازی در دانشگاه‌های روسیه، آموزش‌های پایه و همچنین تخصصی‌تری را دریافت می‌کنند. دانشجویان در این مقطع تحت آموزش‌های توسعه یافته‌ و پیشرفته‌ای قرار می‌گیرند و میتوانند دانش و مهارت خود را در حیطه‌ی نحوه‌ی کاربرد داروها، بررسی داروها و اطلاعات و ارتباطات بسط و گسترش دهند.

در مقطع دکتری داورسازی در کشور روسیه، دانشجویان به دانش و مهارت دقیق و تخصصی دست خواهند یافت و به عنوان دانشمند داروساز فارغ‌التحصیل خواهند شد. تخصص‌های فارماکولوژی، داروسازی بالینی و یا کشف داروها در این مقطع تحصیلی برای دانشجویان فراهم خواهد شد.

 

دوره‌های داروسازی در روسیه

تحصیل داروسازی در روسیه - دوره‌های داروسازی در روسیه

متقاضیان تحصیل در رشته داروسازی در روسیه می‌توانند گرایش‌های تحصیلی داروسازی شامل اداری و اجتماعی، کنترل کیفی داروها، زیست دارو و تکنولوژی داروها را انتخاب کرده و دانش و مهارت‌های لازم عملی و تئوری را کسب نمایند.

زبان آموزشیِ دوره‌های داروسازی اداری و اجتماعی، زبان انگلیسی است. در این دوره‌های داروسازی، دانشجویان با انواع مهارت‌های روش تحقیق در داروسازی، توسعه‌ی طرح کسب و کار، مدیریت موسسات داروسازی و اصول بازاریابی آشنایی پیدا می‌کنند.

دانشجویان پس از فارغ‌التحصیلی در این رشته و با فراگیری دانش و مهارت‌های گوناگونِ دارویی می‌توانند در کشور روسیه و یا در موسسات و شرکت‌های دارویی بین‌المللی مشغول به کار شوند.

بهترین دانشگاه‌های داروسازی روسیه

تحصیل داروسازی در روسیه - بهترین دانشگاه‌های داروسازی روسیه

روسیه دارای دانشگاه‌های داروسازی و پزشکی با سطح علمی بالایی است و تحصیل در رشته داروسازی و همچنین تحصیل پزشکی در روسیه مزایای تحصیل در روسیه بسیار زیادی برای فارغ‌التحصیلان خواهد داشت.

مدارک علمی صادر شده از دانشگاه‌های داروسازی کشور روسیه دارای اعتبار بالایی هستند، بسیاری از دانشگاه‌های پزشکی و داروسازی روسیه مورد تأیید جهانی هستند و کیفیت آموزش در این دانشگاه در سطح بالایی قرار دارد، در نتیجه دانشگاه‌های پزشکی و داروسازی این کشور در لیست برترین دانشگاه‌های جهان قرار گرفته‌اند.

تحصیل در رشته داروسازی در دانشگاه‌های روسیه در مقایسه با دانشگاه‌های اروپایی بسیار مفید و حائز اهمیت است. این کشور با هموار ساختنِ مهاجرت تحصیلی، روند تحصیل و حمایت مالی از دانشجویان بین‌المللی را تسهیل می‌بخشد.

دانشگاه‌های پزشکی و داروسازی روسیه در رتبه‌بندی‌ها جهانیِ برترین دانشگاه‌های پزشکی جهان، در رتبه‌های بالایی قرار دارند. در این رتبه‌بندی‌ها، حدود ۳۰ رتبه‌ی برتر به دانشگاه‌های پزشکی و داروسازی روسیه اختصاص دارد. در پایین، برخی از برترین دانشگاه‌های داروسازی کشور روسیه را معرفی می‌کنیم:

همچنین برخی از معتبرترین دانشگاه‌های پزشکی و داروسازی روسیه که مورد تأیید وزارت بهداشت ایران هستند، عبارتند از:

 •       دانشگاه علوم پزشکی و داروسازی ایالتی لومونوسوف روسیه با رتبه جهانی ۳۱۰۴۰۰
 •       دانشگاه علوم پزشکی و داروسازی ایالتی نووسیبیرسک با رتبه جهانی ۵۰۱۶۰۰
 •       دانشگاه علوم پزشکی و داروسازی دوستی ملل (رودن) با رتبه جهانی ۵۰۱۶۰۰
 •       دانشگاه علوم پزشکی و داروسازی کازان با رتبه جهانی ۵۰۱۶۰۰
 •       دانشگاه علوم پزشکی و داروسازی سیچینوا با رتبه جهانی ۶۰۱
 •       دانشگاه علوم پزشکی ملی تحقیقات روسیه پیراگوف با رتبه جهانی

 

شرایط پذیرش در داروسازی روسیه

تحصیل داروسازی در روسیه - شرایط پذیرش در داروسازی روسیه

جهت پذیرش در رشته داروسازی، دانشجویان ابتدا باید درخواست تحصیل خود را به دانشکده‌های داروسازی این کشور ارسال کنند و به اصطلاح اپلای کنند.

برای این کار، دانشجویان باید فرم درخواست هر دانشگاهی که تمایل تحصیل در آن را دارند تکمیل کنند. همچنین باید مدارک زیر را به دانشگاه مورد نظر ارسال کنند:

 •       کپی مدارک شناسایی (کارت ملی و شناسنامه)
 •       ترجمه‌ی مدارک تحصیلی شامل مدرک دیپلم و پیش‌دانشگاهی به همراه ریز نمرات آنها به زبان روسی و ارسال مدارکِ ترجمه شده
 •       ارائه‌ی یک قطعه عکس
 •       تکمیل فرم درخواست ویزا و فرم پذيرش از دانشگاه روسیه
 •       پرداخت هزینه‌های مربوط به ویزا و پذیرش دانشگاه مورد نظر

اخذ ویزا و مدارک موردنیاز

تحصیل داروسازی در روسیه - اخذ ویزا و مدارک موردنیاز

متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌های کشور روسیه باید اقدام به دریافت ویزای تحصیلی یا ویزای دانشجویی روسیه نمایند. یکی از بهترین و آسانترین روش‌های مهاجرت به کشور روسی، اخذ ویزای تحصیلی از این کشور می‌باشد.

برای اخذ ویزای تحصیلی روسیه باید یک دعوتنامه از دانشگاهی که قصد تحصیل در آن را دارید در اختیار داشته باشید. برای دستیابی به این دعوتنامه باید به دانشگاه مورد نظر اپلای کنید (درخواست دهید) و پس از ارسال دعوتنامه‌ی دانشگاه، باید جهت اخذ ویزای دانشجویی به سفارت روسیه مراجعه نمایید.

در مرحله نخست، باید فرم درخواست ویزای تحصیلی روسیه را کامل کنید، بعد از تکمیل این مرحله، یک ایمیل رمزنگاری شده از طرف سفارت برای شما ارسال خواهد شد که به شما اطلاع می‌دهد فرم درخواست شما به دست آنها رسیده است. سپس باید مدارک خود را آپلود کنید.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای دانشجویی روسیه

 •       اصل پاسپورت بین‌المللی و کپی از صفحه اول آن
 •       یک قطعه عکس 3.5 در 4.5
 •       فرم تکمیل شده‌ی درخواست ویزای تحصیلی روسیه
 •       اصل دعوتنامه رسمی دانشگاه برای ورود به روسیه

افراد زیر 18 سال باید برگه رضایتنامه والدین با مهر دفتر اسناد رسمی را برای اخذ ویزای تحصیلی روسیه به همراه داشته باشند.

مدارک لازم برای پذیرش تحصیلی روسیه

 •       ترجمه آخرین مدرک تحصیلی و ریزنمرات (این مدارک باید دارای مهر تائیدیه‌ی وزارت امور خارجه و دادگستری باشند)
 •       پاسپورت معتبر (حداقل اعتبار آن باید یک سال باشد)
 •       ترجیحاً داشتن مدرک زبان
 •       انگیزه‌نامه (برای مقطع دکتری الزامی است)
 •       ویزای دانشجویی روسیه
 •       پر کردن فرم ویزا
 •       یک قطعه عکس جدید
 •       اصل مدارک شناسایی کارت ملی و شناسنامه و ترجمه‌ی آنها (این مدارک باید دارای مهر تائیدیه‌ی وزارت امور خارجه و دادگستری باشند)
 •       اصل رسید پرداخت شهریه دانشگاه
 •       بیمه مسافرتی پزشکی

افراد زیر 18 سال باید برگه رضایتنامه والدین با مهر دفتر اسناد رسمی را برای اخذ ویزای تحصیلی روسیه به همراه داشته باشند.

در هر کشوری که اقامت داشته باشید، برای اخذ ویزای تحصیلی روسیه، باید به سفارت یا کنسولگری روسیه مراجعه کنید و در آنجا جهت اخذ ویزای روسیه درخواست دهید. به سایت سفارت روسیه بروید تا فرم ویزای تحصیلی روسیه را دانلود و پرینت بگیرید و آن را بر اساس اطلاعات شخصی خود تکمیل کنید.

سپس باید فرم درخواست ویزای تحصیلی روسیه را امضاء کرده، آن را به سفارت ببرید و برای اخذ ویزای تحصیلی روسیه و اقامت روسیه درخواست بدهید.

آزمون‌های ورودی داروسازی

تحصیل داروسازی در روسیه - آزمون‌های ورودی داروسازی

 

برای تحصیل رشته داروسازی در یکی از دانشگاه‌های روسیه، با توجه به اینکه ادامه تحصیل بر اساس بودجه شخصی است یا با تامین مالی دولتی (بورسیه‌های تحصیلی) صورت می‌گیرد، متقاضیان باید در آزمون‌های ورودی دانشگاه روسیه شرکت کنند.

در زمان ثبت نام در دانشگاه روسیه معمولاً متقاضیان باید نتایج امتحان هماهنگ دولتی (EGE) را به دانشگاه ارائه دهند یا در آزمون‌های ورودی مختص دانشگاه نمره قبولی کسب کنند.

تمام فارغ‌التحصیلان دبیرستانی در روسیه باید در آزمون EGE شرکت کنند. نتایج این آزمون برای ثبت نام در دانشگاه‌های روسیه قابل قبول می‌باشد.

متقاضیان بین‌المللی نیز همانند متقاضیان روسی می‌توانند برای ثبت نام در یک دانشگاه بخصوص در روسیه در آزمون EGE شرکت کنند. البته بعضی‌ از دانشگاه‌های روسی نیز آزمون‌های پذیرش جداگانه‌ای را جهت جذب دانشجویان خارجی برگزار می‌کنند.

نمایندگان دانشگاه معمولاً از کشورهای گوناگون بازدید کرده و آزمون‌های مورد نظر را برای همکاران خود در خارج ارسال می‌نمایند. متقاضیانی که بهترین نتایج را در آزمون کسب می‌کنند شانس زیادی برای ثبت نام در دانشگاه‌های روسیه را دارند.

آینده شغلی تحصیل داروسازی در روسیه

تحصیل داروسازی در روسیه -آینده شغلی تحصیل داروسازی در روسیه

فارغ‌التحصیلان رشته داروسازی در کشور روسیه می‌توانند جهت کار در روسیه به بیمارستان‌ها، داروخانه‌ها، موسسات و شرکت‌های دارویی و آزمایشگاه‌های داروسازی مراجعه کرده و در آنجا مشغول به کار شوند.

همچنین با توجه به مدرک تحصیلی خود (کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری) می‌توانند در سِمت‌های دستیار مدیر داروخانه، دستیار داروسازی، داروساز بالینی، داروساز هسته‌ای، تکنسین داروسازی بیمارستان، مدیر مطالعات بالینی و مدیر داده‌های بالینی کار کنند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.