معرفی بهترین کشورها برای مهاجرت مسلمانان

مردم روسیه کریسمس را چگونه جشن می گیرند؟
مردم روسیه کریسمس را چگونه جشن می گیرند؟
می 11, 2022
خوش طعم ترین غذاهای روسی که باید بچشید!
خوش طعم ترین غذاهای روسی که باید بچشید!
ژوئن 6, 2022

معرفی بهترین کشورها برای مهاجرت مسلمانان

معرفی بهترین کشورها برای مهاجرت مسلمانان

بهترین کشورها برای مهاجرت مسلمانان همواره جزو دغدغه‌های مسلمانان سراسر جهان بوده است تا با خیال راحت ادامه‌ زندگی خود را در آن کشور سپری کنند. به طور کلی اهداف مهاجرت شامل سه دسته‌ اصلی مهاجرت برای تحصیل، مهاجرت برای سرمایه گذاری و مهاجرت برای کار است.

برحسب هر دسته بهترین کشورها برای مهاجرت مسلمانان می‌توانند با یکدیگر متفاوت باشند. با ما همراه باشید تا برخی از کشورهای مهاجر پذیر برای مسلمانان را با هم بررسی کنیم.

بهترین کشورها برای مهاجرت

بهترین کشورها برای مهاجرت

گفتیم که هدف از مهاجرت می‌تواند تحصیلی، کاری و یا سرمایه گذاری باشد و براساس آن کشورها تقسیم بندی می‌شوند. اگر بخواهیم از دید کار به مهاجرت نگاه کنیم باید بگوییم که بهترین کشور برای کار، آن‌جایی است که شرایط زیر را داشته باشد:

 • ترس از اخراج وجود ندارد.
 • دخل و خرج با هم همخوانی دارند.
 • امنیت شغلی بالا باشد.
 • درآمد دریافتی کفاف تمام هزینه‌ها زندگی را بدهد.
 • دسترسی به مشاغل و بازار کار راحت باشد.
 • رضایت شغلی و اجتماعی بالایی وجود داشته باشد.

بدیهی است که یکی از دلایل مهم مهاجرت مردمان جهان‌ سومی به سایر کشورها نداشتن رفاه کافی و درجا زدن با وجود تلاش شبانه‌روزی است که در کشورهای پیشرفته به راحتی قابل دستیابی است.

اگر از دید تحصیلی به مهاجرت نگاه کنیم، برخی از فاکتورها حائز اهمیت بیشتری خواهند بود. اگر هدف از هجرت ادامه تحصیل باشد باید به مواردی همچون: کیفیت آموزش در رشته تحصیلی مورد نظر، رتبه دانشگاه و هزینه‌های تحصیل دقت شود. اما می‌توان به طور رایج برخی از کشورها را به عنوان مقصد دانشجویان برای مهاجرت نام برد، ‌ایم کشورها عبارتند از:

 • انگلستان
 • امریکا
 • چین
 • ترکیه
 • ایتالیا
 • کانادا
 • استرالیا

گستردگی محل زندگی مهاجران مسلمان در اروپا

با استناد به نتایج تحقیق پیو بهترین کشورها برای مهاجرت مسلمانان در اروپا را می‌توان بدین ترتیب بررسی کرد.

1- دو کشور فرانسه و آلمان بزرگترین جمعیت مسلمان اروپا را به خود اختصاص می‌دهند، البته به طور خاص منطقه‌ای که از بیشترین جمعیت مسلمان برخوردار است قبرس است، چرا که مسلمانانی موجود در آن یک چهارم جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهد که اغلب ترک‌های قبرس هستند و از قدمت دیرینه‌ای بهره می‌برند.

2- روز به روز سهم جمعیت مسلمان اروپا افزایش پیدا می‌کند و این به دلیل شرایط زندگی متعادل و مناسبی است که در این قاره مهیا است. می‌توان پیش بینی کرد که در دهه‌های آینده هم این رشد ادامه خواهد داشت. البته این افزایش مهاجرت به کشورهای اروپایی که بهترین کشورها برای مهاجرت مسلمانان به حساب می‌آیند، بستگی دارد به اینکه چه تعداد مهاجر اجازه ورود به اروپا پیدا کنند.

3- معمولا مسلمانانی که به کشورهای اروپایی به دلیل تحصیلات یا کار مهاجرت می‌کنند، جوان هستند و نسبت به سایر اروپاییان فرزندان بیشتری دارند. طبق بررسی‌ها، زنان مسلمان در اروپا به طور میانگین یک کودک بیشتر از میانگین زنان غیر مسلمان اروپایی به دنیا خواهند آورد.

4- گفته می‌شود که مسلمان به دلایلی همچون: آوارگی و بیکاری یا تحصیل به اروپا مهاجرت کرده‌اند و این نکته بزرگترین عامل رشد جمعیت مسلمان اروپا محسوب می‌شود. البته از موضوع تغییر مذهب هم نباید غافل شد! برخی از افراد با هدف تغییر مذهب وارد اروپا می‌شوند و این عامل کوچکی برای افزایش جمعیت اروپا بوده است.

5- در شرق و جنوب اروپا دیدگاه مسلمانان به شکل قابل توجهی نسبت به دیگر کشورهای اروپایی متفاوت است، چرا که دیدگاه منفی در این مناطق نسبت به مسلمانان بیشتر است. این مسئله باعث شده است که شرق و جنوب اروپا از لحاظ میزبان بودن مهاجران اولویت کمتری را به خود اختصاص دهد.

بهترین کشورها برای مسلمانان مهاجر

با شرایط تحصیل دندانپزشکی در روسیه آشنا شوید.

بهترین کشورها برای مسلمانان مهاجر

بهترین کشورها برای مهاجرت مسلمانان برای داشتن یک زندگی آرام و به دور از نژاد پرستی و غیره با ذغدغه‌های ذهنی مانند: پولدار بودن یا داشتن تحصیلات عالیه برای زندگی در آن کشور کافی است؟ همراه خواهد بود.

شاید در برخی از کشورها تحصیلات و پول ملاک اصلی زندگی راحت در کشورهای اروپایی همچون روسیه باشد و به این دلیل امروزه مهاجرت تحصیلی به روسیه رو به افزایش بوده است اما برخی کشورهای دیگر مشکلاتی همچون نژادپرستی و مخالفت با دین برای مهاجران وجود خواهد داشت.

در ادامه به برخی از کشورهایی که از مسلمانان زیادی بهره می‌برد و بدین ترتیب می‌تواند میزبانان خوبی برای افراد مسلمان باشد اشاره خواهیم کرد. این کشورهای عبارتند از:

آلبانی، به عنوان یک کشور اروپایی و بسیار زیبا

آلبانی‌هایی‌ها از لحاظ صلح و امنیت و در عین حال انسان‌دوستی خوش نام هستند. این کشور به دلیل مزیت‌های خاصی که دارد می‌تواند یکی از بهترین گزینه‌ها برای مهاجرت مردم مسلمان باشد. بنابراین، حضور پررنگ مسلمانان در این کشور محسوس است.

برخی از ویژگی‌های آلبانی را می‌توان بدین گونه در نظر داشت که منجر به هجرت گسترده مسلمانان به این کشور شده‌اند:

 1. جاذبه‌های شگفت‌انگیز
 2. امنیت و آرامش
 3. ارزان بودن هزینه‌های زندگی

اندونزی، به عنوان بهشت گرمسیری

شاید بدانید که کشور اندونزی لقب بزرگ‌ترین کشور مسلمان جهان را به خود اختصاص داده است و در حدود 87. 2% از مسلمانان پیرو اسلام جمعیت آن را تشکیل داده است.

بهتر است بدانید به اندونزی بهشت گرمسیری نیز گفته می‌شود و با این لقب در جهان معروف است. علاوه بر این، شرایط آب و هوایی مناسب که باب میل خیلی از مسلمانان است به همراه سواحل رویایی و جاذبه ‌های اندوزی، گزینه خوبی برای هجرت مردم مسلمان است.

مراکش، کشوری شگفت‌انگیز و مسلمان‌نشین

مراکش یکی از کشورهای مهاجر پذیر در اروپا به شمار می‌آید که در قلب آفریقا جای گرفته است. شاید مراکش همان کشوری باشد که برای مهاجرت نیاز دارید، چرا که کشوری امن و جذاب محسوب می‌شود که نمونه آن را در هیچ جای دیگر نمی‌توان پیدا کرد.

اردن، کشوری با پیشینه طولانی

اردن را می‌توان یکی دیگر از کاندیداهای بهترین کشورها برای مهاجرت مسلمانان دانست که دارای جمعیتی مسلمان بالغ بر حدود 93. 8% است. اردن کشوری است که از قدما طولانی مدتی برخوردار است و به همین دلیل دارای تاریخچه غنی و بناهای تاریخی است. برخی از شهرهای باستانی جهان را می‌توان در این کشور مشاهده کرد.

اگر بخواهیم به معرفی برخی دیگر از کشورهایی که می‌توانند اولویت مهاجرت برای مسلمانان قرار گیرد، بپردازیم باید کشورهای زیر را نام ببریم:

 • مالدیو
 • ترکیه
 • مالزی
 • امارات متحده عربی
 • عربستان سعودی
 • قطر
 • عمان

طبقه اجتماعی جمعیت مسلمانان مهاجر

شاید این مسئله که در بعضی از کشورها طبقه اجتماعی مردم مسلمان به دلیل بی عدالتی و تبعیض پایین است، قابل پیش‌بینی باشد. اما در مقابل کشورهایی مانند: سوئد و روسیه به دلیل شرایط زندگی مناسب مسلمانان از طبقه اجتماعی بهتری بهره می‌برند.

به‌هر حال باید این نکته را در نظر داشت که در برخی از کشورها مسلمانان مهاجر به دلیل اینکه در کشور مادری خود زندگی نمی‌کنند با مشکلاتی مواجه شوند و از لحاظ اجتماعی منزلت بالایی نداشته باشند اما در بعضی کشورهای دیگر هیچ فرقی بین مسلمانان مهاجر و غیرمهاجر وجود ندارد و طبقه اجتماعی آن‌ها یکسان خواهد بود.

شاید به جرات بتوان گفت هستند کشورهایی که در آن‌ها طبقه اجتماعی مسلمانان مهاجر از خود مردم آن کشور بالاتر است و این کاملا مربوط به سیاست‌های آن کشور و حس برابری کشور مربوطه است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.