بهترین رشته های تحصیلی در روسیه

ویزای توریستی روسیه-روسانا
همه چیز درباره ویزای توریستی روسیه
فوریه 27, 2022
اقامت روسیه از طریق ازدواج-روسانا
اقامت روسیه از طریق ازدواج
مارس 9, 2022

بهترین رشته های تحصیلی در روسیه

بهترین رشته های تحصیلی در روسیه-روسانا

طی چند سال اخیر، کشور روسیه با پیشرفت در حوزه دانشگاه‌هایش، به یکی از قطب‌های تحصیلی برای دانشجویان ایرانی تبدیل شده است. رتبه بالای دانشگاه‌های این کشور و کیفیت مطلوب زندگی، از جمله دلایل مهاجرت دانشجویان به روسیه می‌باشد. دانشجویان می‌توانند با توجه به علاقه خود، یکی از بهترین رشته‌های تحصیلی در روسیه را انتخاب نموده و دوره‌های آن را طی نمایند.

در ادامه، با بهترین رشته‌های تحصیلی در روسیه از نظر بازار کار، ارزش مدرک و هزینه‌ها، آشنا خواهیم ش با موسسه اعزام دانشجو به روسیه همراه باشید.

بهترین رشته‌ها برای تحصیل در روسیه

کشور روسیه، توانسته در سال‌های اخیر، نظر بسیاری از دانشجویان علاقه‌مند به تحصیل پزشکی در روسیه و کار را به سمت خود جلب کند. هزینه‌های پایین، کیفیت بالای زندگی، نزدیکی و راحتی مهاجرت به کشور‌های اروپایی دیگر و… از جمله دلایلی هستند که می‌توانند مشوق افراد زیادی برای هزینه تحصیل در روسیه باشند.

جالب است بدانید که هزینه شهریه و مخارج زندگی در کشور روسیه، نسبت به بسیاری از کشور‌های اروپایی دیگر، بسیار کمتر است و در مقابل، مدارکی که دانشگاه‌های معتبر برای تحصیل دندانپزشکی در روسیه آن به شما ارائه می‌دهند، از ارزش و اعتبار بالایی برخوردارند. حتی اگر نخواهید که بعد از تحصیل، در روسیه مشغول به کار شوید یا ادامه تحصیل دهید، می‌توانید به راحتی از دانشگاه‌های معتبر دنیا پذیرش گرفته و یا در بهترین شرکت‌ها در هر کشوری، مشغول به کار شوید.

در ادامه، بهترین رشته‌های تحصیلی در روسیه را از نظر بازار کارشان و هزینه‌های تحصیل، معرفی خواهیم کرد.

بهترین رشته‌ها برای تحصیل در روسیه-روسانا

بهترین رشته‌ها برای تحصیل در روسیه از نظر بازارکار

یکی از عواملی که بر روی انتخاب کشور مقصد برای ادامه تحصیل، تاثیر می‌گذارد، بازار کار رشته‌ی مورد نظر در آن کشور و در کشورهای دیگر می‌باشد. برخی از رشته‌ها نسبت به بقیه، بازار کار گسترده تری دارند و می‌توانید پس از فارغ التحصیلی، به سرعت جذب بازار کار شده و درآمد بالایی داشته باشید.

برخی از بهترین رشته‌های تحصیلی در روسیه از نظر بازار کار و درآمد، عبارتند از:

بهترین رشته‌ها برای تحصیل در روسیه از نظر بازارکار-روسانا

رشته‌های زیر شاخه پزشکی

رشته‌هایی که زیرشاخه رشته پزشکی محسوب می‌شوند، مانند پزشکی عمومی، پزشکی تخصصی، دندانپزشکی و داروسازی، در کشور روسیه، از شرایط پذیرش خوب و راحت تری نسبت به سایر کشور‌های اروپایی برخوردارند. علاوه بر این، کیفیت آموزش در دانشگاه‌های پزشکی روسیه نیز بسیار بالا می‌باشد. همچنین، دانشگاه‌های پزشکی روسیه، مورد تایید سازمان‌های بهداشت جهانی (WHO) و یونسکو (UNESCO) می‌باشند. مانند دانشگاه لومونسف مسکو

تمام این دلایل، باعث شده که پس از فارغ التحصیلی، جذب نیروی کار پزشکی برای دانشجویان این رشته ها، نه تنها در کشور روسیه، بلکه در کشور‌های دیگر نیز، بسیار بالا باشد. از جمله دانشگاه فدرال کازان روسیه 

رشته‌های زیر‎شاخه مدیریت کسب و کار

با توجه پیشرفت‌های چند سال اخیر کشور روسیه در تجارت داخلی و بین المللی، نیاز‌های این کشور به استخدام نیروی کار ماهر و آموزش دیده در حوزه مدیریت کسب و کار، بسیار بالا می‌باشد. رشته‌هایی مانند مدیریت بازاریابی، MBA، اقتصاد و تجارت بین المللی، متقاضیان زیادی در بازار کار دارند و همچنین از درآمد های نسبتا بالایی برخوردارند.

رشته‌های زیر شاخه حقوق

جذب نیروی کار در رشته‌های زیر شاخه حقوق در کشور روسیه بسیار بالا می‌باشد و درآمد فارغ التحصیلان این حوزه، نسبتا بالا است. فارغ التحصیلان این رشته‌ها، در حقوق بین الملل، رشته‌های علوم  سیاسی و روابط بین الملل، موقعیت‌های بسیار مناسب و درآمد بالایی خواهند داشت.

رشته‌های زیر شاخه مهندسی

دانشگاه‌های فنی و پلی تکنیک روسیه، برای دانشجویان رشته‌های مختلفی مانند مهندسی نرم‌افزار، مهندسی نفت، مهندسی فناوری اطلاعات، هوافضا و… امکان ایجاد بازار کار مناسب را فراهم نموده‌اند. موقعیت‌های شغلی و درآمد این رشته‌ها در کشور روسیه، بسیار بالا می‌باشد.از جمله دانشگاه دولتی سنت پترزبورگ

بهترین رشته‌ها برای تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی

دانشجویان خارجی مشغول به تحصیل در دانشگاه‌های روسیه، می‌توانند علاوه بر گذراندن دوره پادفک و تحصیل به زبان روسی، در صورت تمایل، به تحصیل به زبان انگلیسی مشغول شوند.

اکثر رشته‌های پرطرفدار در دانشگاه‌های معتبر روسیه، مانند رشته‌های زیرشاخه پزشکی یا مهندسی و… در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری، امکان تحصیل به زبان انگلیسی را برای دانشجویان خود فراهم کرده‌اند.

می‌توانید از طریق مراجعه به سایت رسمی دانشگاه‌های روسیه (studyinrussia. ru)، از رشته‌ها، موقعیت دانشگاه‌ها، مقاطع تحصیلی، مدت دوره و شرایط دیگری که برای تحصیل به زبان انگلیسی مشخص شده است، مطلع شوید.

بهترین رشته‌ها برای تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی-روسانا

پر هزینه‌ترین رشته‌های تحصیلی در روسیه

آمار‌ها نشان می‌دهند که هر ساله، نزدیک به 33000 نفر، با قصد ادامه تحصیل، به کشور روسیه مهاجرت می‌کنند. یکی از فاکتورهایی که بر روی انتخاب رشته مورد نظر تاثیر دارد، هزینه‌های مستقیم و غیر مستقیم تحصیل در کشور مقصد است.

برخی از شناخته شده‌ترین رشته‌های تحصیلی که متقاضیان زیادی هم دارند، شهریه بیشتری نسبت به سایر رشته‌ها دارند. به طور مثال، در بین رشته‌های زیرشاخه پزشکی، رشته‌های پزشکی تخصصی و دندان‎پزشکی، شهریه بالاتری به نسبت بقیه رشته‌ها دارند.

یا در بین رشته‌های مهندسی، رشته خلبانی که تنها در دانشگاه ایالتی هوافضای سن پترزبورگ برای دانشجویان خارجی ارائه می‌شود، یا رشته مهندسی هسته و… از هزینه شهریه نسبتا بالایی برخوردار هستند.

با این حال، در صورتی که جزو واجدین شرایط دریافت بورسیه یا فاند تحصیلی (مخصوصا در مقطع دکتری) شوید، بسته به میزانی که فاند تحصیلی هزینه‌ها را پوشش می‌دهد، می‌توانید بخشی یا تمام هزینه‌ها را با استفاده از کمک هزینه‌های تحصیلی، پرداخت نمایید.

پر هزینه‌ترین رشته‌های تحصیلی در روسیه-روسانا

ارزانترین رشته‌های تحصیلی در روسیه

برخی از افراد، با توجه به بودجه محدودی که در اختیار دارند، باید در زمان انتخاب رشته، به دنبال رشته‌هایی که شهریه کمتری دارند، باشند. علاوه بر هزینه شهریه دانشگاه، باید قسمتی از پس انداز خود را برای هزینه خوابگاه، هزینه‌های رفت و آمد، هزینه خوراک و پوشاک، هزینه کتاب و… در نظر بگیرید. همچنین، واجد شرایط شدن در بورسیه و فاند نیز می‌تواند تغییر بزرگی در مدیریت هزینه‌ها و انتخاب رشته مورد نظر داشته باشد.

به طور کلی، برخی از زیر شاخه‌های رشته‌های پرطرفدار، دارای شهریه کمتری نسبت به سایر زیرشاخه‌ها هستند. به طور مثال،  در بین رشته‌های زیرشاخه پزشکی، رشته‌های داروسازی و پزشکی عمومی، شهریه کمتری دارند.

رشته‌های مهندسی نرم‌افزار، مهندسی سخت‌افزار، مهندسی صنایع و… نیز از شهریه مناسب تری نسبت به سایر رشته‌های مهندسی برخوردارند.

ارزانترین رشته‌های تحصیلی در روسیه-روسانا

ارزشیابی مدرک دانشگاهی روسیه در ایران

به طور کلی، در کشور ایران، مدارک پزشکی و غیر پزشکی دانشگاه‌های روسیه، به صورت زیر ارزشیابی می‌شوند:

ارزشیابی مدارک غیر پزشکی کشور روسیه، توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران

  •       Bakalavr (Bachelor): معادل مدرک کارشناسی است. شرایط: گذراندن دوره چهار ساله تحصیل در موسسات معتبر + به همراه داشتن مدرک دیپلم 12 ساله دبیرستان یا پیش‎دانشگاهی.
  •       Specialist Diploma –  Magister(Master): معادل مدرک کارشناسی ارشد است. شرایط: گذراندن 1 الی 2 سال تحصیل در موسسات معتبر + به همراه داشتن مدرک کارشناسی معتبر (یا گذراندن 5 الی 6 سال دوره تحصیلی در موسسات و دانشگاه‌های معتبر) + دیپلم 12 ساله دوره دبیرستان یا پیش‎دانشگاهی.
  •       Kandidat Nauk (Ph. D): معدل مدرک دکتری است. شرایط: گذراندن حداقل 3 سال دوره تحصیلی در دانشگاه‌های معتبر + داشتن مدرک کارشناسی ارشد معتبر.

ارزشیابی مدارک پزشکی کشور روسیه توسط وزارت بهداشت ایران

  1. شرکت و قبولی در امتحانات جامع علوم پایه در رشته‌های پزشکی، داروسازی و دندان‎پزشکی.
  2. قبول شدن در امتحان پری‎انترنی و گذراندن دوره انترنی در کشور ایران.
  3. شرکت، قبولی و تکمیل دوره جایابی برای دانشجویان رشته‌های داروسازی و دندان‎پزشکی.
  4. برای دانشجویانی که از تاریخ 2003/9/1 به بعد، در رشته‌های زیر شاخه پزشکی شروع به تحصیل نموده‌اند، شرایط زیر نیز در نظر گرفته می‌شود:
  •       معدل کتبی دبیرستان نظام قدیم، از 15 به بالا باشد و معدل نظام جدید یا پیش‎دانشگاهی، بالای 16 باشد.

·        دیپلم دوره دبیرستان، علوم تجربی یا ریاضی فیزیک باشد (دیپلم انسانی یا هنرستان مورد قبول نیست).

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.