آشنایی با آداب و رسوم مردم روسیه

خوش طعم ترین غذاهای روسی که باید بچشید!
خوش طعم ترین غذاهای روسی که باید بچشید!
ژوئن 6, 2022
مشهورترین فستیوال های روسیه را بشناسیم
مشهورترین فستیوال های روسیه را بشناسیم
ژوئن 11, 2022

آشنایی با آداب و رسوم مردم روسیه

آشنایی با آداب و رسوم مردم روسیه

هر کشور فرهنگ و آداب و رسوم خاص خود را دارد و مردم آن کشور ملزم به رعایت آن هستند. آداب و رسوم مردم روسیه نیز از ویژگی‌های خاصی برخوردار است که مختص مردم کشور روسیه می‌باشد، این آداب پیشینه‌ای دیرینه دارند و از پیشینیان بر جای مانده است.

در این مقاله قصد داریم در مورد آداب و رسوم مردم روسیه صحبت کنیم، اگر می‌خواهید با این رسوم آشنا شوید یا در پی کسب اطلاعات بیشتر از آداب روسیه برای مهاجرت به روسیه یا بورسیه روسیه هستید تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

آداب هدیه دادن در روسیه

آداب هدیه دادن در روسیه

یکی از عادات خوبی که در بین آداب و رسوم مردم روسیه گنجانده شده این است که در روزهای مناسبی برای یکدیگر هدیه می‌خرند. به علاوه، معمولا مردم روسیه وقتی برای اولین بار به خانه یکدیگر می‌روند یا برای صرف یک وعده غذایی دعوت می‌شوند، هدیه‌ای را با خود برای میزبان می‌برند.

هدیه می‌تواند هر چیزی باشد حتی یک شاخه گل! اما مراقب باشید که گل زرد هدیه ندهید. اما چرا نباید گل زرد هدیه داد؟ از آنجایی که مردم روسیه مردمانی به نسبت خرافاتی هستند و گل را نشانه کاهش وفاداری و علاقه‌ شخص مقابل می‌دانند، از دادن گل زرد به عنوان هدیه امتناع می‌کنند.

پس وقتی به منزل یک روسی دعوت شدید هرگز دست خالی نروید و این را هم در نظر داشته باشید که به هیچ وجه برای نوزادی که به دنیا نیامده است کادو نگیرید، زیرا این کار از نظر مردم روسیه بدشگون است یا اینکه کیف پول خالی را به عنوان هدیه در نظر نگیرید چون نوید تهی دستی دارد.

مذهب و زبان در روسیه

در آداب و رسوم مردم روسیه، زبان مردم تقریبا مشترک است. از آنجایی که روسیه کشوری مهاجرپذیر می‌باشد و افراد زیادی اقدام به مهاجرت تحصیلی به روسیه می‌کنند، شامل جمعیت زیادی است که از مذب‌های مختلفی برخوردار هستند اما به طور کلی می‌توان آنها را بدین ترتیب تقسیم بندی کرد: ۱۵ تا ۲۰ درصد از مردم آن ارتدکس مسیحی بوده و ۱۰ تا ۱۵ درصد مردم روسیه را مسلمانان تشکیل می‌دهد.

اما در مورد زبان باید بگوییم که بیش از ۸۱ درصد از مردم به زبان روسی معاشرت و صحبت می‌کنند؛ بنابراین، زبان روسی زبان اصلی مردم روسیه خواهد بود و تاتاری زبان حدود 3 درصد از زبان مردم روسیه می‌باشد. از آنجایی که هزینه تحصیل در روسیه مناسب است افراد زیادی اقدام به مهاجرت به روسیه می‌کنند و بهتر است تا حدودی با زبان روسی آشنایی داشته باشند.

فرهنگ احوالپرسی در روسیه

فرهنگ احوالپرسی در روسیه

فرهنگ احوالپرسی در آداب و رسوم مردم روسیه بسیار جالب است و در بعضی موارد از خرافات نشات می‌گیرد. به طور کلی در هنگام برخورد آقایان، به یکدیگر دست می‌دهند و ارتباط چشمی برقرار می‌کنند. در عین حال هنگام دیدن اعضای خانواده یا دوستان یکدیگر را در آغوش می‌کشند.

در هنگام ملاقات خانم‌ها، آن‌ها یکدیگر را سه بار می‌بوسند و به هم دست می‌دهند. این در حالی است که وقتی دو خانم برای اولین بار یکدیگر را می‌بینند به دست دادن بسنده می‌کنند و گاهی اوقات فقط سر را به نشانه تایید تکان خواهند داد. دیدیم که دست دادن هم در بین خانم‌ها و هم آقایان رواج داد اما نکته‌ای که باید در این خصوص رعایت کرد این است که هرگز نباید با دستکش دست داد، زیرا حرکتی کاملا بی ادبانه به شمار می‌آید.

بنابراین در هنگام ملاقات حتما دستکش خود را در بیاورید. رسم دیگری که در هنگام احوالپرسی بی ادبانه به شمار می‌آید این است که هرگز در ورودی در دست ندهید چون روس‌ها آن را نشانه‌ بدشانسی می‌دانند. پس اگر می‌خواهید به تحصیل در روسیه بپردازید در معاشرت به این نکته توجه کنید.

رسوم مربوط به ازدواج در روسیه

در بین خانواده‌های روسی ازدواج از جایگاه بالایی بهره می‌برد و رسومات مربوط به آن بسیار غنی بوده و پیشینه‌ای دیرینه دارد. با اینکه مردم روسیه به آداب خاصی که برای ازدواج دارند می‌بالند، برخی دیگر از آداب آن آگاهی کاملی ندارند. هنگامی که عروس و داماد حلقه ازدواج را به انگشت دست راست خود می‌کنند، عهد می‌بندند که تا همیشه در کنار یکدیگر زندگی کنند.

در صورتی که انگشتر در انگشت وسطی دست چپ قرار گیرد نشان می‌دهد که همسر شخص فوت کرده است. در بدو ورود به منزل داماد می‌بایست عروس را در آغوش کشیده و وارد منزل کند تا شیطان فریب بخورد و عروس را نظر نکند.

جالب است بدانید که در روستاهای روسیه در صورتی که زن باکره باشد یک ظرف گلی شکسته می‌شود و عروس تکه‌ای از آن را به نشانه محبت در جیب داماد قرار می‌دهد.

فرهنگ غذا در آداب و رسوم مردم روسیه

فرهنگ غذا در روسیه

در این بخش می‌خواهیم به آداب و رسوم مردم روسیه در زمینه‌ی فرهنگ غذایی بپردازیم. اگر موفق به گرفتن ویزای تحصیلی روسیه به روسیه شدید و در این کشور زندگی کردید به فرهنگ غذایی آن کشور توجه کنید.

در صورتی که توسط یک خانواده روسی برای صرف وعده غذا دعوت شدید، سعی کنید حتما سر موقع و با در دست داشتن هدیه حاضر شوید، نهایت زمان تاخیر برای رسیدن به خانه میزبان 15 دقیقه خواهد بود. برای جلوگیری از کثیف شدن فرش، هنگامی که به درب منزل رسیدید کفش‌هایتان را در بیاورید و اگر میزبان دمپایی برای شما در نظر گرفته بود آن را بپوشید.

کفش‌تان را دم در دربیاورید و اگر میزبان دمپایی گذاشته بود آن را بپوشید در پوشش خود دقت کنید که لباس رسمی و پوشش مناسب بر تن کنید، چرا که در غیر اینصورت به میزبان بی احترامی کرده‌اید. در امر چیدن میز غذا یا جمع‌آوری ظروف غذا پس از صرف غذا به میزبان کمک کنید و اگر در ابتدا تعارف کردند و این کار را نپذیرفتند روی خواسته خود پافشاری کنید، البته اگر واقعا دوست دارید به میزبان کمک کنید.

پافشاری روی تعارف به این دلیل است که مردم روسی بسیار تعارفی هستند و از این لحاظ با فرهنگ ایرانی نزدیک هستند. زمانی که شروع به خوردن غذا کردید چاقو را در دست راست و چنگال را دست چپ بگیرید و هرگز شروع به صرف غذا نکنید تا اینکه میزبان شروع کند یا به شما تعارف کند. همچنین تا زمانی که میزبان غذایش را تمام نکرده است از سر میز بلند نشوید و دقت کنید که آرنج خود را روی میز قرار ندهید.

آداب و رسوم تجاری در روسیه

برای داشتن یک همکاری تجاری موفق نیازی نیست که دوست صمیمی باشید اما صمیمیت و صداقت در رابطه از بارزترین نکاتی است که در آداب و رسوم مردم روسیه و روابط تجاری به چشم می‌خورد. اگر می‌خواهید با یک روسی روابط تجاری برقرار کنید و باید به مذاکره بپردازید، بهتر است موارد زیر را در نظر داشته باشید.

  • روس‌ها در مذاکرات خود هیچ عجله‌ای ندارند؛ بنابراین، جلسات و مذاکرات با آن‌ها کند خواهد بود.
  • بهتر است در هنگام مذاکره با روس‌ها از متخصصان فنی در تیم مذاکره کننده خود استفاده کنید.
  • برای روس‌ها سن، مرتبه و مقام‌ها اهمیت بالایی دارد. آن‌ها تصمیم گیری نهایی را بر عهده مسن ترین افراد می‌گذارند.
  • هنگام مذاکره با یک مقام روسی از مقام هم رده آن بهره ببرید، چرا که مدیران روس ترجیح می‌دهند با افرادی با رتبه و مقام مشابه جلسه برگزار کنند.
  • روس‌ها اعتقادی به استراتژی برد-برد در مذاکرات خود ندارند، برای آن‌ها یا برد یا باخت معنا دارد.
  • اگر برای رسیدن به نتیجه با محدودیت زمانی مواجه هستید، آن را روس‌ها نشان ندهید. چرا که روس‌ها اغلب از زمان به عنوان یک تاکتیک استفاده می‌کنند.
  • در حین مذاکره هیچ فشاری را به طرف مقابل وارد نکنید، زیرا ممکن است علیه شما کار کنند.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.