تحصیل پزشکی در روسیه

امروزه از بین همه کشورهای جهان، دانشجویان علاقه‌مند به تحصیل دندانپزشکی در روسیه و یا تحصیل پزشکی در روسیه هستند.

در واقع روسیه قطب اصلی آموزش پزشکی در اروپا است. به دلیل جدیدترین فناوری‌ها و امکانات، کیفیت بالا و سیستم نظام آموزشی روسیه درحوزه پزشکی، این کشور بین دانشجویان خارجی شهرت و محبوبیت زیادی به دست آورده است.

موسسه روسانا با مشاوره در زمینه اعزام دانشجو  و هزینه تحصیل در روسیه می‌تواند در مورد نحوه پذیرش در یک دانشگاه روسی و مراحل ثبت نام به شما کمک کند.

تحصیل پزشکی در روسیه 2022

دانشگاه‌های پزشکی روسیه با روش‌های تدریس منحصر به فرد و غیر قابل مقایسه با کشورهای دیگر، در سطح جهانی جایگاه خود را تثبیت کرده‌اند. روسیه با داشتن امکانات بی نظیر در جذب و اعزام دانشجو به روسیه و تحصیل پزشکی در روسیه بسیار موفق عمل کرده است.

بنابراین اگر قصد دارید به دلیل کیفیت بالا و مزایای تحصیل در روسیه، به این کشور اقدام کنید حتماً یکی از دغدغه‌های اصلی شما می‌تواند یافتن دانشگاهی باشد که مورد تایید وزارت علوم و تحقیقات باشد. بنابراین با یافتن لیست دانشگاه‌های معتبر برای تحصیل پزشکی در روسیه با خاطری آسوده می‌توانید به تحصیل بپردازید.

هنگام انتخاب دانشکده پزشکی، دانشجویان در مورد تحصیل MBBS در خارج از کشور تردید دارند. بسیاری از متقاضیان MBBS هنگامی که نمی‌توانند در کالج‌های پزشکی کشورشان قبول شوند، از هدف خود برای دریافت مدرک پزشکی منصرف می‌شوند.ولی شما یکی از این افراد نیستید! چرا؟

دانشجویان عزیز ایرانی امکان تحصیل در رشته پزشکی عمومی، دندانپزشکی و داروسازی در چندین دانشگاه برتر روسیه را دارند و این دانشگاه‌ها مورد تایید وزارت بهداشت ایران می‌باشند. همه دوره‌هایی که ارائه می‌شوند به زبان انگلیسی و روسی می‌باشند.

شرط ورود به دانشگاههای پزشکی روسیه:

برای تحصیل پزشکی در روسیه نیازی به شرط معدل برای ورود به دانشگاه نیست. همچنین شرط سنی برای تحصیل در این رشته در روسیه وجود ندارد. بلکه برای ورود به دانشگاه برای تحصیل پزشکی بایستی دوره پادفک زبان روسی را بگذرانید و بعد از کسب نمره قبولی در آزمون وارد دانشگاه شوید.

دوره‌های پزشکی مورد تایید وزارت بهداشت ایران

تحصیل در روسیه برای ایرانیان - دوره‌های پزشکی برای ایرانیان (مورد تایید وزارت بهداشت ایران)

* هزینه‌های تحصیل، سالانه و به دلار است.

سایر هزینه‌ها:

پزشکی عمومی به زبان انگلیسی

پزشکی عمومی به زبان روسی

دندانپزشکی به زبان انگلیسی

دندانپزشکی به زبان روسی

دوره مقدماتی

دانشگاه RUDN 

سال اول ۹۰۰۰ دلار

سال دوم تا ششم ۸۵۰۰ دلار

سال اول ۸۰۰۰ دلار سال دوم تا ششم ۷۵۰۰ دلار سال اول ۹۰۰۰ دلار سال دوم تا ششم ۸۵۰۰ دلار سال اول ۸۵۰۰ دلار سال دوم تا ششم ۸۰۰۰ دلار ۵۰۰۰ دلار

دانشگاه فدرال Kazan 

۶۹۰۰ دلار ۴۵۰۰ دلار ۸۹۰۰ دلار ۴۵۰۰ دلار ۲۵۰۰ دلار

دانشگاه دولتی Novosibirsk 

سال اول ۶۹۰۰ دلار سال دوم تا ششم ۶۰۰۰ دلار سال اول ۵۴۰۰ دلار سال دوم تا ششم ۴۵۰۰ دلار ۵۴۰۰ دلار

دانشگاه دولتی سن پترزبورگ

بهترین دانشگاه‌های پزشکی روسیه

در طول این دهه، تعداد دانشجویان خارجی که به دنبال مدرک MBBS در روسیه هستند، افزایش یافته است. برای دریافت مدرک MBBS در روسیه بیش از ۵۰ کالج پزشکی وجود دارد. با این تعداد کالج برای انتخاب، دانشجویان اغلب نمی‌دانند چگونه دانشگاه مناسب خود را انتخاب کنند.

روسیه به عنوان قطب تحصیل MBBS در حال رشد است و بنابراین، امکانات ویژه‌ای را برای دانشجویان بین‌المللی که مایل به دریافت مدرک MBBS در این کشور هستند، فراهم می‌کند. با این تعداد زیاد کالج، دانشجویان اغلب گیج یا گمراه می‌شوند. اما راه‌حل چیست؟

برای انتخاب کالج مناسب، می‌توانید پارامترهای موسسات را لیست کنید یا از مشاوره کمک بگیرید. آن‌ها می‌توانند به شما کمک کنند جوانب مثبت و منفی را بسنجید و دانشگاه پزشکی خود را عاقلانه انتخاب کنید.

یکی از این خدمات مشاوره‌ای، موسسه روسانا است که به شما کمک می‌کند بهترین دانشگاه برای رشته پزشکی را انتخاب کنید.

برترین موسسات پزشکی روسیه:

تحصیل در روسیه برای ایرانیان - برترین موسسات پزشکی روسیه:

روسیه با داشتن ۳۰ دانشگاه در میان ۱۰۰ دانشگاه برتر پزشکی، در حال تبدیل شدن به گزینه‌ای برای متقاضیان MBBS است که مایل به تحصیل در خارج از کشور هستند.

 • دانشگاه پزشکی دولتی Orenburg 
 • دانشگاه پزشکی دولتی Tver
 • دانشگاه پزشکی دولتی Perm 
 • دانشگاه دولتی Mari 
 • دانشگاه پزشکی دولتی Siberian 
 • I.M. Sechenov اولین دانشگاه پزشکی دولتی مسکو
 • دانشگاه دولتی پزشکی Bashkir 
 • دانشگاه پزشکی دولتی Kursk 
 • دانشگاه فدرال Crimea 

  هزینه تحصیل پزشکی در روسیه به تومان و روبل 2022

  دانشگاه شهریه به روبل روسیه شهریه به تومان
  لومونسف مسکو ۵۱۱۰۰۰ ۱۸۴ میلیون
  رودن مسکو روسی ۷۹۰۰ یورو ۲۵۰ میلیون
  رودن مسکو انگلیسی ۸۸۰۰ یورو ۲۸۵ میلیون
  پیراگف مسکو روسی ۴۴۰۰۰۰ ۱۵۹ میلیون
  پیراگف انگلیسی ۴۴۰۰۰۰ ۱۵۹ میلیون
  ملی سن پترزبورگ ۳۲۸۰۰۰ ۱۱۸ میلیون
  پاولوف روسی ۲۹۰۰۰۰ ۱۰۴ میلیون
  پاولوف انگلیسی ۳۷۰۰۰۰ ۱۳۳ میلیون
  فدرال کازان روسی ۲۳۷۰۰۰ ۸۵ میلیون
  کازان انگلیسی ۳۸۰۰۰۰ ۱۳۷ میلیون
  نواسیبیرسک ۶۵۰۰ دلار ۲۱۰ میلیون

نحوی انتخاب دانشگاه

همانطور که در بالا گفتیم، می‌توانید پارامترهای دانشگاه را بررسی کنید تا ببینید آیا مناسب شما هست یا خیر. بیایید نگاهی گذرا به این پارامترها بیاندازیم: هنگام انتخاب کالج پزشکی روسی، چندین نکته مهم را باید در خاطر داشته باشید. برخی از آن‌ها شامل:

۱. دوره MBBS

متقاضیان MBBS باید از سرفصل‌های دوره MBBS آگاه باشند. اگر دانشجو زبان انگلیسی را انتخاب کند، این دوره ۶ سال است. اگر زبان انتخابی روسی باشد ۷ سال است که ۱ سال آن آموزش زبان روسی می‌باشد. 

۲. روش تدریس

یکی از مهم‌ترین آنها روش تدریس است. زبان مورد استفاده می‌تواند روسی، انگلیسی باشد یا دوزبانه باشد. توجه به این نکته مهم است که طول دوره با توجه به روش تدریس متفاوت است. گاهی دیده می‌شود که متقاضیان MBBS یک دوره پزشکی با زبان روسی را انتخاب می‌کنند که بعدا پشیمان می‌شوند و باید با رویای خود برای رشته پزشکی را کنار بگذارند.

۳. موسسه شناخته شده

دانشگاه پزشکی روسی باید توسط ارگان‌هایی مانند MCI، WHO و غیره به رسمیت شناخته شود. دوره MBBS که انتخاب می‌کنید باید از دانشگاه پزشکی دولتی یا یک کالج معتبر پزشکی روسی باشد.

۴. تحقیق دقیق

هنگام انتخاب دانشگاه روسی برای دوره MBBS، متقاضیان MBBS باید تحقیق دقیقی درباره دانشگاه داشته باشند. برای این منظور می‌توانند به منابع اطلاعاتی قابل اعتماد موجود در اینترنت یا هر کسی که می‌دانند در حال اخذ مدرک MBBS از روسیه است اعتماد کنند.

۵. انتخاب مشاور

اگر متقاضی رشته پزشکی به دنبال انتخاب مشاور است، باید فردی مطمئنی را انتخاب نماید که بتواند او را برای دوره پزشکی و انتخاب بهترین موسسه راهنمایی و کمک کند. خدمات مشاوره‌ای روسانا به دانشجویان کمک می‌کند تا بهترین تصمیم را برای خود بگیرند.

۶. کوچینگ غربالگری MCI 

برخی از کالج‌های پزشکی کوچینگ در آزمون‌های غربالگری MCI را برای دانشجویان هندی و همچنین کوچینگ سایر آزمون‌های شورای پزشکی را برای دانشجویان خارجی دیگر ارائه می‌دهند. این امکانات به دانشجو کمک می‌کند تا برای کار در هند و هر دانشجوی بین‌المللی دیگر برای کار در کشور خودش آماده شود.

۷. امکانات اقامتی 

همچنین باید امکانات اقامتی ارائه شده توسط موسسه پزشکی بررسی شود. این امکانات باید برای دانشجویان ایمن و راحت و در عین حال مقرون به صرفه باشد. 

۸. آموزش با کیفیت

نکته مهم دیگر کیفیت آموزشی است که توسط دانشکده پزشکی ارائه می‌شود. باید به روز باشد و به میزان کافی دانشجویان را درگیر کند. آموزش‌های عملی چیزی است که باید به دنبال آن باشید.+

۹. کمک هزینه تحصیلی

هنگام تصمیم‌گیری برای انتخاب دانشگاه پزشکی سهولت در دریافت کمک هزینه تحصیلی نیز مهم است. مراحل ارائه شده برای کمک هزینه تحصیلی باید راحت و آسان باشد.

شرایط تحصیل پزشکی در روسیه

همانطور که می‌دانید یکی از دلایل محبوبیت تحصیل پزشکی در روسیه شرایط آسان دریافت پذیرش و ویزای تحصیلی است. برای مثال جهت تحصیل در دانشگاه‌های روسیه نیاز به شرکت در آزمون‌های ورودی نیست. علاوه بر این جهت تحصیل پزشکی در روسیه  مانند دانشگاه پیراگوف روسیه هیچ محدودیت سنی نیز وجود ندارد. فقط کافیست دوره یک ساله پادفک که به زبان روسی است را پشت سر بگذارید و پس از کسب نمره مورد نیاز به دانشگاه وارد شوید. با این وجود شرایط  تحصیل پزشکی در روسیه در دانشگاه دولتی نواسیبیرسک به شرح زیر است:
 • لازم است متقاضیان تحصیل پزشکی در روسیه، مدرک فارغ التحصیلی معتبر در دوره دبیرستان و پیش دانشگاهی را همراه داشته باشند. به علاوه حداقل معدل دیپلم باید ۱۶ باشد. لازم به ذکر است داشتن نمره‌ بسیار بالا در دروس شیمی، فیزیک و زیست شناسی امکان اخذ پذیرش از دانشگاه‌های روسیه را به طور قابل توجهی افزایش می‌دهد.
 • درباره شرایط سنی نیز متقاضی تحصیل پزشکی باید تا آخر ماه دسامبر همان سال، ۱۷ سال کامل داشته باشد. همچنین داشتن گذرنامه معتبر و گواهی سلامت الزامی است.
 • امکان تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی و روسی فراهم شده است. اگر متقاضی خواستار تحصیل به زبان روسی دانشگاه لومونسف مسکو باشد و به زبان روسی نیز تسلط کافی نداشته باشد لازم است در دوره یکساله پادفک شرکت نماید. 

شرایط تحصیل پزشکی در روسیه-روسانا

تحصیل پزشکی در روسیه به زبان انگلیسی

تحصیل پزشکی در روسیه مانند دانشگاه دوستی ملل روسیه دارای مزایای بی‌شماری است که در این قسمت به بررسی تعدادی از آن‌ها می‌پردازیم: 
 • فرآیند ارسال درخواست و پذیرش برای دانشگاه‌های روسیه بسیار آسان می‌باشد و بدون هیچ سختی می‌توانید درخواست خود را ثبت کنید. 
 • پذیرش بدون آزمون ورودی می‌باشد.
 • نیازی به داشتن مدرک آیلتس یا تافل برای پذیرش نیست. 
 • سطح آموزش در دانشگاه‌‌های کشور روسیه بسیار بالا می‌باشد و استاندارد جهانی تحصیلات عالی دانشگاه رعایت شده است. 
 • شهریه دانشگاه و هزینه‌های زندگی در کشور روسیه نسبت به کشورهای اروپایی بسیار مقرون به صرفه است. 
 • دانشگاه‌های علوم پزشکی روسیه اعتبار جهانی دارند و مدارک این دانشگاه‌ها مورد قبول کشورهای دیگر می‌باشند.
 • امکانات زیاد و مدرن بسیاری در دانشگاه‌های پزشکی روسیه وجود دارد. 
 • مدرک دانشگاهی کشور روسیه در سطح بین‌المللی و سازمان‌های جهانی مانند یونسکو، MCI و … مورد تایید می‌باشد.
 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی نیز وجود دارد و مدارک تحصیلی به زبان انگلیسی نیز برای وزارت علوم ایران از سال 2021 مورد قبول می‌باشند. 
 • بررسی‌های بالینی در بیمارستان‌های زیر نظر دانشگاه‌های پزشکی روسیه ممکن می‌باشد.
 • فضای تحصیلی در دانشگاه‌های روسیه کاملاً امن و مطمئن است.
 • فرآیند درخواست ویزا برای دانشجویان و شرایط بیمه از جمله دانشگاه فدرال کازان بسیار راحت می‌باشد.

مزایای تحصیل پزشکی در روسیه-روسانا

مدارک لازم اخذ پذیرش تحصیل پزشکی در روسیه

جهت اخذ دعوت نامه از دانشگاه‌های روسیه لازم است مدارک زیر را به صورت کاملا خوانا از طریق فکس یا ایمیل ارسال نمایید. مدارک مورد نیاز عبارتند از:
 • پر کردن فرم درخواست به طور کامل
 • کپی گذرنامه معتبر و دارای حداقل ۱ سال اعتبار
 • پرداخت هزینه دعوت نامه و پیک (مبلغی حدود ۵۰۰ دلار)
متقاضیان بعد از دریافت دعوت نامه می‌بایست با به همراه داشتن مدارک زیر به سفارت یا کنسولگری روسیه مراجعه نمایند.
 • ترجمه ریز نمرات و آخرین مدرک مقطع تحصیلی
 • داشتن گواهینامه سلامت جسمانی و روانی
 • عکس با ابعاد گذرنامه
 • داشتن گواهینامه عدم ابتلا به بیماری ایدز و تایید شده توسط وزارت امور خارجه
 • اصل گذرنامه و ترجمه آن 
هنگام آماده سازی مدارک لازم اخذ پذیرش تحصیل پزشکی در روسیه به نکات زیر توجه نمایید: تمامی ترجمه‌های مدارک تحصیلی باید دارای مهر دارالترجمه، دادگستری و وزارت امور خارجه باشد. داشتن و ارائه مدرک زبان تافل یا آیلتس ضروری نیست. همه مدارک مورد نیاز برای تحصیل و ثبت نام در دانشگاه‌های روسیه حتما باید توسط سفارت روسیه در ایران تایید شوند.

مدارک لازم اخذ پذیرش تحصیل پزشکی در روسیه-روسانا

تحصیل پزشکی در روسیه چقدر طول می‌کشد

مدت زمان تحصیل پزشکی در روسیه مانند دانشگاه پزشکی پاولوف بستگی به زبان انتخابی شما برای تحصیل دارد. در صورتی که زبان انگلیسی را برای تحصیل انتخاب کرده باشید، تحصیل شما ۷ سال طول می‌کشد. اما اگر زبان روسی را برای تحصیل پزشکی انتخاب کرده باشید یک سال به ۷ سال تحصیلی شما اضافه می‌شود زیرا در سال اول باید دوره پادفک برای یادگیری زبان روسی و دروس زیست شناسی و شیمی و … به زبان روسی را بگذرانید. 

تحصیل پزشکی در روسیه چقدر طول می‌کشد-روسانا

تحصیل پزشکی در روسیه بدون آزمون

امکان اخذ بورسیه‌ تحصیلی پزشکی و هزینه پایین تحصیل جز اصلی‌ترین مزایای تحصیل در روسیه محسوب می‌شوند. دولت روسیه بورسیه‌های تحصیلی بسیار زیادی را برای دانشجویان بین المللی در نظر گرفته است که شامل پرداخت شهریه دانشگاه و اسکان دانشجو می‌باشد. در نتیجه امکان تحصیل پزشکی رایگان در کشور روسیه ممکن است. اما توجه داشته باشید که اکثر بورسیه‌ها فقط هزینه دانشگاه و خوابگاه را پوشش می‌دهند و هزینه زندگی، رفت و آمد، غذا و … به عهده خود دانشجو است. بورسیه تحصیل پزشکی در روسیه-روسانا
در ادامه لیست دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در فدراسیون روسیه ۲۰۲۳-۲۰۲۲ را معرفی می‌نماییم.

لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران  2023-2022:

۱- Pirogov Russian National Research Medical University (RNRMU) رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی

۲- Peoples Friendship University of Russia (RUDN University) رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی

۳- A.I Evdokimov Moscow State University of Medicine and Dentistry فقط رشته دندانپزشکی

۴- Kazan Federal University رشته های پزشکی و دندانپزشکی

۵- Lomonosow Moscow State University رشته های پزشکی و داروسازی

۶- Novosibirsk State University فقط رشته پزشکی

۷- Pavlov First Saint Petersburg State medical University رشته های پزشکی و دندانپزشکی

۸- Saint Petersburg State University رشته های پزشکی و دندانپزشکی

۹- Tomsk State University فقط رشته های پیرا پزشکی

آزمون ورود به دانشگاه‌های روسیه

بسیاری از دانشگاه‌های روسیه به صورت جداگانه یا مشترک آزمون‌ها را برگزار می‌کنند و بر اساس نتایج، متقاضیان بین‌المللی با استعداد را گزینش می‌کنند. نمایندگان دانشگاه‌ها از کشورهای مختلف دیدن می‌کنند یا برای همکاران خود در خارج از کشور آزمون‌های مربوطه را ارسال می‌کنند. متقاضیان با بهترین نتایج آزمون می‌توانند هنگام ثبت نام در دانشگاه‌های روسیه، شرایط بهتری را انتظار داشته باشند.

همچنین بسیاری از دانشگاه‌های روسیه از دانشجویان خارج از کشور می‌خواهند که نمرات آزمون مهارت انگلیسی را ارائه دهند. در صورت نیاز به موارد مشابه، قبل از درخواست برای دانشگاه باید آزمون‌هایی مانند IELTS، PTE Academic یا TOEFL را بگذرانید.

مدرک A2 زبان روسی چیست؟

مدرک زبان روسی a2

 

برای تعیین سطح دانش زبان روسی، باید در آزمون TORFL بین المللی (TORFL مخفف «آزمون زبان روسی به عنوان یک زبان خارجی») نمره قبولی کسب کنید، به خصوص برای تحصیل پزشکی در روسیه.

سطوح TORFL، سطح دانش زبان روسی به عنوان یک زبان خارجی به شش مرحله تقسیم می‌شود:

۱- A1 (TEU: سطح مقدماتی).

حداقل سطح دانش زبان روسی، به طور محدودی در زندگی روزمره کافی است.

۲- A2 (TBU: سطح پایه).

سطح آغازین دانش زبان روسی که برای برقراری ارتباط در تعداد محدودی از شرایط زندگی روزمره کافی است. این حداقل سطح برای انجام فعالیت‌های حرفه‌ای به میزان محدود است.

۳- B1 (ToRFL-I: سطح اول).

سطح متوسط ​​زبان روسی، که به شما امکان می‌دهد در رشته‌های آموزشی و حرفه‌ای ارتباط برقرار کنید.

۴- B2 (TORFL-II: سطح دوم).

سطح کافی دانش زبان روسی که برای برقراری ارتباط در تمام زمینه‌های فعالیت کافی است. این سطح اجازه می‌دهد تا در رشته‌های مهندسی، بشردوستانه و طبیعی-علمی کار کنید. مدرکِ این سطح برای اخذ مدرک کارشناسی، کارشناسی ارشد یا تخصصی ضروری است.

۵- C1 (TORFL –III: سطح سوم).

با دریافت مدرکِ این سطح، می‌توانید به عنوان فیلولوژیست، مترجم، ویراستار، روزنامه‌نگار، دیپلمات و مدیر که در گروه روسی زبان فعالیت می‌کند، به زبان روسی فعالیت حرفه‌ای انجام دهید.

۶- C2 (TORFL –IV: سطح چهارم).

این سطح با سطح یک فرد بومی قابل مقایسه است. این سطح برای دریافت مدرک کارشناسی ارشد فیلولوژیست که به تمام انواع فعالیت‌های آموزشی و تحقیقاتی در زمینه زبان روسی اعطا می‌شود، ضروری است.

 

چرا تحصیل MBBS در روسیه انجام می‌شود؟

تحصیل در روسیه برای ایرانیان - چرا تحصیل MBBS در روسیه انجام می‌شود

MBBS در روسیه برای دانشجویان روز به روز محبوب‌تر می‌شود، به این دلایل زیر:

 • روند پذیرش رایگان و بدون دردسر
 • شهریه کمتر
 • آموزش با کیفیت توسط متخصصان
 • کمک هزینه تحصیلی هر ساله هزاران دانشجو را برای دریافت مدرک MBBS جذب می‌کند

دانشگاه‌های برتر پزشکی روسی همیشه به کیفیت آموزشی که به دانشجویان خود ارائه می‌دهد، توجه دارد. دانشگاه پزشکی دولتی دوره‌هایی به روز با کمک آخرین تکنولوژی‌های موجود ارائه می‌دهند. دانشگاه پزشکی روسی نه تنها دانشجویان خود را برای داشتن پزشکانی کارآمد آماده می‌کند بلکه آن‌ها را برای آزمون شورای پزشکی و آموزش عالی آماده می‌کند.

از آنجا که دانشجویان برای آزمون‌ غربالگری MCI و سایر آزمون‌های شورای پزشکی آمادگی دارند، می‌توانند در کشور خود یا در روسیه طبابت کنند و بعداً برای تابعیت نیز اقدام کنند.

دانشجویان همچنین می‌توانند برای تحصیلات عالی به یک موسسه پزشکی روسیه بروند و یا ادامه تحصیلات خود را در کشور خود ادامه دهند. همچنین می‌توانند تحصیلات عالی خود را در ایالات متحده آمریکا به پایان برسانند. دانشگاه روسی همچنین دوره‌های داروسازی، شیمی و دندانپزشکی را جدا از مدرک MBBS ارائه می‌دهد.

موسسات پزشکی روسی بخاطر رویکرد عملی در تدریس معروف هستند. آنها به دانشجویان خود راهنمایی‌های تخصصی و آموزش‌هایی را ارائه می‌دهند که از بهترین آموزش‌هاست.دلایل زیادی وجود دارد در مورد اینکه چرا MBBS در روسیه برای دانشجویان کاربردی است، اما این شما هستید که یا می‌خواهید به آرزوی خود برسید یا از آن منصرف شوید!

به طور خلاصه، به جای اینکه برای شروع تحصیلات MBBS خود در روسیه مردد باشید، سفر خود را برای شغل رویایی خود آغاز کنید. با پشتیبانی مشاوران صادق و قابل اعتماد آموزش در خارج از کشور، یک قدم به دانشگاه پزشکی خود در روسیه نزدیک‌تر شوید.

۵ دلیل اصلی برای انتخاب رشته پزشکی

اگر فردی هستید که چالش‌ها، علوم تجربی و خدمت کردن را دوست دارید، این رشته‌ مناسب شماست.بیایید نگاهی بیندازیم به دلایل اصلی انتخاب رشته پزشکی:

۱. ثبات 

وقتی آن را با سایر رشته‌ها مقایسه کنیم، شاهد ثبات در این رشته هستیم. بیشتر به این دلیل که این حوزه‌ی تخصصی همیشه مورد تقاضا است.

برخلاف سایر رشته‌ها دانشجویان بعد از فارغ‌التحصیلی بیکار نمی‌مانند! ثبات همان چیزی است که افراد به دنبال آن هستند و این رشته آن را فراهم می‌کند. 

۲. شاخه‌های مختلف

رشته‌ای که هر چه یاد بگیری باز هم کم است، شاخه‌های مختلف پزشکی روز به روز در حال پیشرفت هستند. داشتن مدرک MBBS فقط آغاز کار است پس از آن چالش واقعی پیش شروع می‌شود. مسئولیت هزاران نفر برای درمان آنها بر دوش شماست.

۳. رشد و توسعه فردی

با انتخاب این رشته، در موقعیت بهتر و امکانات کاملا جدیدی قرار می‌گیرید. یادگیری از اشخاص با‌تجربه، مطالب زیادی به دانش شما اضافه می‌کند! با همه این‌ها، شما متوجه می‌شوید که چقدر با دلسوزی و از خود گذشتگی به مردم خدمت می‌کنید.

۴. موقعیت‌های شغلی مختلف

شما برای انتخاب شغل گزینه‌های مختلفی دارید، مثلا کار در بیمارستان‌ها، مراکز درمانی، آزمایشگاه‌ها یا حتی بخش‌های پزشکی. تنها کاری که باید انجام دهید این است که رشته‌ای که مناسبی خودتان است را انتخاب کنید و مدرک آن را دریافت کنید. بعضی از این مدرک‌ها عبارتند از: 

 • مدرک مدیریت سلامت
 • مدرک داروسازی
 • پرستاری
 • بهداشت عمومی

۵. کار در گروه‌های چند تخصصی

کار و مسئولیت در این گروه‌ها ممکن است زیاد باشد. اما نگران نباشید زیرا متخصصان حوصله سر بر در کنار شما نیستند. روش‌های علمی و دیدگاه‌های مختلفی وجود دارد. همانطور که شامل کار گروهی است. اینجاست که شما باید جدا از موسسه خود در مورد رهبری و کار گروهی بیشتر بیاموزید.

خلاصه

اگر علاقمند به رشته پزشکی هستید، عزم راسخ و سخت‌کوشی شما را به جای مناسب می‌رساند. با توسعه تکنولوژی، سیر تکاملی و وضعیت موجود، درمان پزشکی برای هر بیماری می‌تواند جان میلیون‌ها انسان را نجات دهد. نیاز به پزشکان متخصص روز به روز در حال افزایش است، بنابراین اگر در فکر انتخاب رشته پزشکی هستید، اکنون زمان مناسبی است. در پایان، آنچه مهم است، نتیجه، شکوفایی، تجربه و آینده شغلی بهتر است.

مدت زمان تحصیل در رشته پزشکی در کشور روسیه بستگی به زبان انتخابی شما دارد. در صورتی که انتخاب شما تحصیل به زبان انگلیسی باشد، مدت زمان تحصیل شما هفت سال و در صورتی‌که زبان روسی انتخاب شما باشد، مدت زمان تحصیل شما هشت سال خواهد بود.

در دانشگاه‌های پزشکی روسیه معمولا محدودیت سنی برای افراد متقاضی وجود ندارد. اما شرط معدل در برخی رشته‌ها یا دانشگاه‌ها اهمیت دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این رابطه می‌توانید با شماره‌های زیر تماس بگیرید. 02166900641 – 02166900201

امتیاز کاربران