وضعیت کار در روسیه

مثلستان
مثلستان
سپتامبر 5, 2019

وضعیت کار در روسیه

وضعیت کار در روسیه
یکی از شایع ترین سؤالاتی که معمولاً از جانب علاقمندان به تحصیل در روسیه مطرح می گردد، امکان کسب درآمد جانبی در کنار تحصیل می باشد.
به طور کلی از دیدگاه قوانین فدراسیون روسیه، ارگانهای رسمی حق جذب نیرو از میان دانشجویان را ندارند و دانشجویان به طور رسمی نمی توانند به کار گرفته شوند. اما این فقط ظاهر ماجراست. به قول یکی از منتقدین روس، کسانی که چنین قانونی را وضع کرده اند، احتمالاً به این مسئله اساسی توجه نکرده اند که شکم سیر از قوۀ تعقل می کاهد. منظور از این عبارت این است که دانشجویی که جز درس خواندن و خوردن و خوابیدن کاری نداشته باشد، ممکن است که تحصیلات خود را با موفقیت به انجام رساند ولی هیچگاه نخبه نخواهد شد.
به هر حال، به ظن قوی این قانون حداقل در روسیه نمی تواند خیلی دوام داشته باشد، چرا که ساختار اقتصادی و نظام مالی این کشور به گونه ای است که دانشجو را به کار می طلبد.
طبق آمار، فقط ١٠% کل دانشجویان به طور کامل از سوی خانواده ها تامین می گردند و تنها ١٥% کل دانشجویان از سوی دولتهای خود بورسیه می گیرند و مابقی ٧٥% ولو اینکه از سوی والدین بخشی از هزینۀ لازم را دریافت کنند، به هرحال با مشکلات مالی روبرو بوده و نیاز به کار و فعالیت جانبی را با تمام وجود احساس می کنند. لذا با توجه به مطالب فوق الذکر آنچه بدیهی به نظر می رسد عدم امکان کار کردن به صورت قانونی برای دانشجویان می باشد ولی این به هیچ وجه بدین معنا نیست که دانشجو تا آخر دورۀ تحصیلی خود می بایست با پروسۀ کسب درآمد های جانبی در روسیه خداحافظی نماید.
از دیدگاه قانون، ارگانهای رسمی روسیه حق به کارگیری دانشجویان را بطور رسمی ندارند و حتی اگر قانون چنین اجازه ای را می داد، گمان نمی کنم که دانشجویان با توجه به حجم درسی دانشگاه، می توانستند بطور رسمی جذب ارگانها، شرکتها و سازمانهای روسی گردند چرا که اکثر قریب به اتفاق ارگانهای مذکور نیاز به جذب نیروهای تمام وقت داشته و بر روی کارکنان پاره وقت سرمایه گذاری نمی نمایند ولی برای دانشجویان گزینۀ دیگری وجود دارد و آن کار و کسب درآمد در بازار آزاد می باشد.
به هرحال روسیه از حیث اقتصادی، کشوری قوی و ثروتمند تلقی گردیده و زمینۀ کسب درآمد، مخصوصاً در پایتخت این کشور به گونه ای گسترده وجود دارد و دانشجویان می توانند در شاخه های متعدد کاری در بازار آزاد این کشور مشغول به کار گردند که به عنوان نمونه به چند مورد از آنها به صورت اجمالی اشاره می گردد.
کار در هایپرمارکتها و سوپرمارکتهای روسیه
از آنجائیکه هایپرمارکتها و سوپرمارکتهای روسیه معمولاًدارای سالنی بسیار بزرگ می باشند، معمولاً به غرفه های متعددی تقسیم گردیده و هر غرفه دسته کالاهای خاصی را در خود جای داده اند که در این میان معمولاً تعدادی غرفه نیز وجود دارد که به صورت آزاد به افراد علاقمند کرایه داده می شود و کرایه کنندگان می توانند در غرفه مربوطه یک سری کالاهایی را که هم راستا با کالاهای کلی آن مکان می باشد در معرض فروش بگذارند. در آخرین سفری که به روسیه داشتم، دانشجویی را دیدم که نسبت به آخرین باری که او را دیده بودم، از لحاظ مادی بسیار تغییر کرده بود و با کار و تلاش توانسته بود بر مشکلات مالی خود فائق آید. ایشان در یک مغازه بزرگ، غرفه کوچکی اجاره کرده و به میوه اختصاص داده بود و در اوقاتی که به دلیل تحصیل و نیاز به حضور در کلاسها نمی توانست در غرفه حضور داشته باشد، شخص دیگری را به عنوان همکار به کار می گماشت و بخشی از سود حاصله را به او می داد.
در پاسخ به این سؤال که آیا از درآمد حاصله راضی هست یا خیر، گفت که بسیار راضی می باشد و صرف نظر از اینکه ٢ ماهۀ اول بدلیل عدم تجربه کافی در این زمینه متضرر شده است اما از ماه سوم به بعد بطور تقریبی ماهی ١٠٠٠ تا ١٥٠٠ دلار درآمد خالص دارد.
پرواضح است کار و تحصیل در کنار یکدیگر مخصوصاً از نوعی که ذکر آن رفت، خالی از زحمت نیست ولی به هرحال زحمت آن هرچقدر هم که تلخ باشد، از بی پولی بسیار شیرین تر است. ضمن اینکه افراد پرتلاش از حمایت همه جانبۀ خداوند نیز برخوردارند.
مثال دیگر در رابطه با شخصی است که در یکی از سفرهای روسیه با او برخورد داشتم. او به همراه برادر خود که هردو دانشجو بودند، مغازه ای کوچک در یکی از بازارهای روسیه که به زبان روسی " رینوک " نامیده می شود اجاره کرده بود و در آن فقط شکلاتهای روسی می فروخت و از آنجائیکه اجناس خود را به صورت عمده تهیه می نمود، لذا کالای خود را با قیمتی بسیار مناسب در اختیار خریداران قرار می داد. من خود در یک مورد جهت خرید شکلات به عنوان هدایای مسافرتی به مغازۀ او مراجعه کردم و از مشاهده این تعداد مشتری که برای خرید شکلاتهای مختلف در مقابل مغازۀ کوچک او صف کشیده بودند بسیار مسرور شده و در دل به این دو برادر فعال آفرین گفتم. آنها نه تنها از والدین پول دریافت نمی کردند، بلکه توانسته بودند برای والدین خود در طی فقط ٤-٣ سال کار در روسیه یک خانۀ آبرومند و بزرگ در تهران خریداری نمایند و ٢ خواهر خود را نیز جهاز بدهند.
تجربه نشان داده است که کسانی که استعداد کاری دارند، در روسیه بسیار موفق بوده اند.
مثالهای زیادی از این دست وجود دارد که ذکر تمامی آنها موجبات اطالۀ کلام را فراهم آورده و ممکن است از حوصلۀ خوانندگان خارج باشد، اما قدر مسلم این است که مسکو و نیز دیگر شهرهای بزرگ روسیه از قابلیت اقتصادی بسیار بالایی برخوردارند و یک دانشجو با اعمال اندکی درایت توام با تلاش می تواند به راحتی بر مشکلات اقتصادی خود فائق آید.
خوشبختانه فرهنگ روس به گونه ای است که در آن کار کردن در هر شکل و موقعیت، به شرطی که ماهیت جنایی و غیر اخلاقی نداشته باشد، نه تنها به هیچ وجه ننگ شمرده نمی شود، بلکه از دیدگاه مردم روسیه، افرادی که از طریق صحیح کسب درآمد می کنند بسیار قابل احترام شمرده می شوند. در پایان متذکر می شوم که دنیای خوراک و پوشاک، لوازم الکتریکی، لوازم منزل و غیره...، در روسیه، آنچنان بازار گسترده است که به گمان من کلیۀ دانشجویان به شرط دارا بودن استعداد کاری مکفی می توانند جذب این بازار شده و هزینه های مربوط به تحصیل را به راحتی پوشش می دهند.
حمیدرضا متقی
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

نظرات بسته شده اند