روش‌های مقابله با افسردگی پس از مهاجرت

اقامت روسیه از طریق خرید ملک 2022
اقامت روسیه از طریق خرید ملک 2022
آوریل 6, 2022
مهاجرت بدون مدرک زبان به کدام کشورها امکان‌پذیر است؟
مهاجرت بدون مدرک زبان به کدام کشورها امکان‌پذیر است؟
آوریل 14, 2022

روش‌های مقابله با افسردگی پس از مهاجرت

افسردگی پس از مهاجرت

افسردگی از جمله اختلالات شایع است که فرد را در تنگنای ضعف جسمی و پریشانی رفتاری قرار می‌دهد. منشأ افسردگی را می‌توان غم و اندوه فراوان دانست. غم و اندوه به جهت فقدان عزیزان، جدایی و حتی مهاجرت. میل به مهاجرت و تصمیم‌گیری راجع به آن، کار چند ساعت یا چند روز نیست.

بی‌شک فردی که قصد مهاجرت دارد، از مدت‌ها پیش برنامه‌ریزی کرده و به دنبال تدارک مقدمات آن بوده است. به دنبال مهاجرت، مجموعه‌ای از احساسات از جمله دلتنگی، فرهنگ متفاوت و… زمینۀ افسردگی پس از مهاجرت را ایجاد می‌کند. به دلیل اهمیت فراوان، به ذکر روش‌های زیر جهت مقابله با این اختلال که افسردگی پس از مهاجرت نام دارد، برآمده‌‎ایم.

روش‌های غلبه بر تنهایی و افسردگی پس از مهاجرت

غلبه بر دلتنگی و تنهایی

تصمیم به مهاجرت، تصمیم سخت و دشواری است که آینده و چه بسا موقعیت شغلی شخص مهاجر را تحت شعاع قرار می‌دهد. فردی که از تصمیم خود کوتاه نیامده و قصد قطعی برای مهاجرت دارد، نباید به افسردگی پس از مهاجرت تن دهد؛ بلکه در مقابل، باید قدرت کنترل احساسات خود را داشته باشد و بتواند به شکل صحیح آنها را مدیریت کند.

دلتنگی و تنهایی بیش از هر چیز دیگری فرد مهاجر را تحت فشار قرار می‌دهند؛ لذا با ایجاد موقعیت‌های مفرح، راه دادن دوستان جدید به زندگی و خوش‌بینی نسبت به آینده باید بر این دو حس غلبه کرد و آنها را تا جای ممکن، کنترل نمود.

تمرکز بر اهداف شخصی و شغلی

ازدواج، ادامۀ تحصیل و ایجاد شغل از اهدافی است که می‌تواند شخص را به مهاجرت تشویق و ترغیب کند. به عنوان شخصی که مهاجرت کرده و در غلبه بر این اختلال موفق نبوده، توصیه ‌می‌کنیم که اگر قصد بیرون آمدن از دامِ افسردگی پس از مهاجرت را دارید، باید در رسیدن به این اهداف و تحقق آنها، ثابت قدم باشید.

باور داشته باشید که با تمرکز بر این مسئله، دشواری‌های مهاجرتی مانند مهاجرت تحصیلی به روسیه برایتان کم‌رنگ خواهد شد؛ بنابراین در مدت زمانی که شاید به اندازۀ یک پلک زدن برای شما طول کشیده است، می‌توانید به این دوری و مشکلات ناشی از آن پایان دهید.

تمرکز بر اهداف شخصی و شغلی برای مقابله با افسردگی پس از مهاجرت

عادت کردن به شرایط جدید و خو گرفتن با محیط

از جمله مواردی که می‌تواند موجب افزایش افسردگی پس از مهاجرت باشد، محیط ناشناخته و جدیدی است که شخص مهاجر خود را موجودی غریب و تنها می‌داند که به این محیط، ورود پیدا کرده است. به عنوان کسی که به کشور یا شهر دیگری مهاجرت نموده، غیرممکن است به مسئله ناشناخته بودن محیط زندگی یا تحصیل خود فکر ننموده و نسبت به آن دوراندیشی نکرده باشید.

تلاش برای هماهنگی با محیط و عادت کردن به شرایطی که در آن قرار گرفته‌اید، بی‌تأثیر در درمان افسردگی نیست. تلاش کنید تا در مدت زمان کوتاهی به این محیط ناشناخته خو بگیرید، از زیبایی‌های آن لذت برده و آن را دوست داشته باشید.

 

با شرایط تحصیل دندانپزشکی در روسیه آشنا شوید.

تلاش مضاعف برای پیدا کردن دوستان جدید

در قیاس با مواردی که تاکنون ذکر شد، یافتن یک دوست یا همسایۀ خوب را می‌توان در بهبود افسردگی پس از مهاجرت نسبت به موارد مذکور، در اولویت قرار داد. نزدیکی به افرادی که ویژگی‌های رفتاری مثبتی دارند یا حتی به لحاظ رفتار یا چهره مشابۀ عزیزانتان هستند، بیشترین کمک را در رفع مشکلات شما پس از مهاجرت خواهد داشت.

داشتن یک همنشین خوب که شما را از حصار تنهایی که دور خود کشیده‌اید خارج کرده و بتواند جای عزیزانتان را پر کند، بی‌شک سودمند و مفید فایده خواهد بود.

به آغوش کشیدن خانواده از راه دور

مهاجرت برای آن دسته از افراد که به تنهایی راهی دیار غربت شده‌اند و تا مدت زمان نسبتاً طولانی نیز از خانواده و دوستان خود دور هستند، شرایط طاقت فرسا و بسیار سختی را به دنبال دارد.

البته باید اشاره کرد که این مسئله نیز تقریباً قابل حل است و به کمک فضای مجازی می‌توان بر چنین مشکلی غلبه کرد. اکثر مردم با مضرات فضای مجازی آشنا هستند؛ تاکنون در این باره صحبت شده و مطالب فراوانی نیز به رشتۀ تحریر درآمده است.
قابل اهمیت آن است که بدانیم در این بحث، فضای مجازی اگر ده ضرر داشته باشد، یقیناً یک فایده هم دارد.

یکی از فواید آن این امکان را در اختیار فردی که مهاجرت کرده قرار می‌دهد تا با روش‎‌‎های مختلف، با خانواده و دوستان خود ارتباط برقرار کرده و از حال خوب آنها مطلع شود. تماس تصویری یا همان ویدئوکال، یکی از برترین روش‌های ارتباط از راه دور است که افراد زیادی آن را به تماس تلفنی ترجیح می‌دهند و تمایل دارند با مشاهدۀ تصویر اعضای خانواده یا دوستان، یک دلِ سیر رفع دلتنگی کنند.

رفتن به گردش و تفریح

ماندن در محیط خانه و هجوم افکار منفی و مأیوس‌کننده، بیشترین آسیب را متوجه فرد می‌کند. برای پیشگیری از آسیب‌های احتمالی و ساختن خاطرات شیرین از زندگی جدید، بایستی به دنبال لحظات مفرح و سرگرم کننده بود. گشت و گذار در شهر یا محل زندگی، خرید، رفتن به سینما و بازدید از مراکز فرهنگی و تفریحی از جمله کارهایی است که به بیشترین میزان می‌تواند در تغییر روحیه و شادابی فرد مهاجر، مفید واقع شود.

این تغییرات خوشایند، سبب تشکیل تفکرات مثبت در تقابل با افسردگی پس از مهاجرت می‌شود. همچنین شخص را به ادامۀ زندگی یا تحصیل در محیطی که در ابتدا آن را ناشناخته و غریب می‌دانست، علاقه‌مند می‌کند.

غلبه بر تنهایی برای مقابله با افسردگی پس از مهاجرت

کمک گرفتن از متخصصان

به عنوان راه حل آخر و در مواردی که با وجود تلاش‌های مکرر نتوانسته‌اید افسردگی پس از مهاجرت را شکست دهید، توصیه می‌شود به یک مشاور متخصص، روانپزشک یا روانشناس مراجعه کنید. در مواردی که افسردگی به بیشترین حد خود برسد، متأسفانه احتمال کاهش و کنترل آن بدون نظارت متخصص، جلسات درمانی و مصرف دارو بعید به نظر می‌رسد.

روانشناس یا روانپزشک با ارائه راهکارهای مناسب، بستر پذیرش شرایط جدید را برای فرد مهاجر فراهم می‌کند تا در مدت زمان مناسب، این اختلال کم رنگ و به تدریج حذف شود.

جمع‌بندی از افسردگی پس از مهاجرت و راه‌های مقابله با آن

با توجه به آنچه که گفته شد، بر هیچکس پوشیده نیست که افسردگی بیشتر گریبان‌گیر افرادی می‌شود که به یأس یا اندوه فراوان دچار شده‌اند و امید چندانی به بیرون آمدن از این یأس و اندوه ندارند. ضعف جسمی، خستگی، بی‌اشتهایی، پریشان‌حالی، اضطراب، نگرانی و… بخشی از پیامدهایی است که در اثر افسردگی پس از مهاجرت ایجاد می‌شود.

با توجه به این که هرکدام از این عوامل به تنهایی می‌تواند سلامت جسم و روان شخص مهاجر را به خطر انداخته و او را از هدفی که دارد دور کند، لازم است با تلاش و ارادۀ جدی روش‌های یاد شده مورد استفاده قرار گیرند تا چیزی جز خاطرات شیرین و دلپذیر از این مهاجرت باقی نماند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.