پذیرش تحصیلی روسیه

محبوبیت روسیه در بین دانشجویان بین‌المللی ببه قدری زیاد شده است که تحصیل در روسیه طی سال‌های اخیر افزایش یافته است. به عنوان یک دانشجوی خارجی در روسیه می‌توانید دوران هیجان‌انگیزی را سپری کنید. موسسه روسانا به عنوان یکی از پیشگامان عرصه اعزام دانشجو به روسیه برای رسیدن به هدف و تحصیل در این کشور در کنار دانشجویان عزیز است . در اینجا صفر تا صد تحصیل در روسیه را بررسی می‌کنیم.

چرا تحصیل در روسیه

تحصیل در روسیه فرصت‌هایی را در بازار جهانی به صورت عملی و حرفه‌ای برای شما ایجاد می‌کند. اگر درباره‌ی تحصیل در روسیه کنجکاو هستید. در اینجا 5 مزایا را ارائه می‌دهیم که باید قبل از سرمایه‌گذاری در حرفه دانشگاهی خود در روسیه بدانید. بیش از 270.000 دانشجوی خارجی برای تحصیل در دانشگاه‌های روسیه از 168 کشور می‌آیند. همچنین، روسیه به سرعت تبدیل به مقصد اصلی برای دانشجویان خارجی می‌شود. طبق آمار دولت، تعداد ثبت نام کنندگان طی سالهای 2020-2014 به میزان 70 درصد افزایش یافته است. روسیه با نرخ رشد 0.037%، در صدر لیست بالاترین نرخ سواد 99.93 درصد قرار گرفته است. همچنین، تحصیل در روسیه، به ویژه تحصیل پزشکی در روسیه دارای مزایای قابل توجهی است که عبارتند از:
  1. فرصت‌هایی برای شناخت زبان و فرهنگ جدید
  2. امکانات یادگیری به زبان انگلیسی
  3. نسبتِ هزینه‌ی مقرون به صرفه
  4. کیفیت آموزش و فرآیند پذیرش آسان
  5. اشتغال به کار در هنگام تحصیل.

دانشگاه‌های روسیه

روسیه کشوری با تحصیلات بالا و دارای سنت علمی طولانی است. دانشگاه‌های روسیه ذهن‌های بزرگی را پرورش داده‌اند، از جمله تعدادی از برندگان برجسته‌ی جایزه نوبل.

در سالهای اخیر، روسیه تلاش زیادی برای مدرن‌سازی سیستم آموزش عالی خود و گشودن آن به روی دانشجویان خارجی کرده است. در عین حال، «پروژه‌ی ۵-۱۰۰» تحت رهبری دولت قصد دارد حداقل ۵ دانشگاه روسی را به ۱۰۰ دانشگاه برتر در معتبرترین رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی برساند. بیش از دوازده دانشگاه روسی در حال حاضر در بین ۵۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارند و نتایج هر سال در حال بهبود است.

معتبرترین دانشگاه دولتی لومونوسف مسکو (MSU) است. اما تعداد بیشماری دانشگاه بزرگ دیگر در روسیه وجود دارد. در مجموع، اگر می‌خواهید در روسیه به زبان انگلیسی تحصیل کنید، می‌توانید بیش از ۵۰۰ دوره آموزشی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری را انتخاب کنید و این تعداد هر سال در حال افزایش است.

لازم به ذکر است،امروزه بسیاری از دانشجویان ایرانی تمایل به تحصیل پزشکی در روسیه  دارند. البته شمار علاقمندان به تحصیل دندانپزشکی در روسیه نیز بین دانشجویان ایرانی بسیار زیاد شده است . این امر به دلیل پیشرفت‌های چشمگیر روسیه در حوزه پزشکی و دندانپزشکی و استفاده از جدیدترین فناوری‌ها و امکانات آموزشی و کیفیت بالای نظام آموزشی روسیه درحوزه پزشکی، است که باعث افزایش شمار اعزام دانشجویان به روسیه شده است.

لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در فدراسیون روسیه 2023-2022:

جهت مشاهده این لیست به لینک دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت مراجعه نمایید.

۱- دانشگاه پیروگوف مسکو Pirogov Russian National Research Medical University (RNRMU) رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی

۲- دانشگاه مسکو در رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی

۳- دانشگاه رودن مسکو Peoples Friendship University of Russia (RUDN University) رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی

۴- Kazan Federal University رشته های پزشکی و دندانپزشکی

۵- دانشگاه لومونوسف مسکو Lomonosow Moscow State University رشته های پزشکی و داروسازی

۶- دانشگاه نووسیبیرسک سیبری Novosibirsk State University فقط رشته پزشکی

۷- دانشگاه پاولوف سنت پترزبورگ Pavlov First Saint Petersburg State medical University رشته های پزشکی و دندانپزشکی

۸- Saint Petersburg State University رشته های پزشکی و دندانپزشکی

۹- Tomsk State University فقط رشته های پیرا پزشکی

۱۰- A.I Evdokimov Moscow State University of Medicine and Dentistry فقط رشته دندانپزشکی ۱۱- دانشگاه فدرال کازان در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی ۱۲- دانشگاه تومسک در رشته پادفک

هزینه تحصیل در روسیه

برای یک دانشجوی خارجی که در روسیه تحصیل می‌کند، هزینه‌ تحصیل در روسیه نسبتاً مقرون به صرفه‌ خواهد بود. اکثر برنامه‌های تحصیلی چه بخواهید در مقطع کارشناسی در روسیه تحصیل کنید چه کارشناسی ارشد بسیار کمتر از کشورهای اروپایی است و بسیاری از آنها حتی کمتر از ۲۰۰۰ یورو در سال هزینه دارد. دانشجویانی از مناطق خاص و دارای سابقه تحصیلی برجسته حتی ممکن است واجد شرایط دریافت بورسیه دولتی شوند که شهریه دانشگاه و در برخی موارد هزینه زندگی را نیز پوشش می‌دهد.

چرا اعزام دانشجو به روسیه

تحصیل در روسیه فرصت‌هایی را در بازار جهانی به صورت عملی و حرفه‌ای برای شما ایجاد می‌کند. اگر درباره‌ی تحصیل در روسیه کنجکاو هستید. در اینجا ۵ مزایا را ارائه می‌دهیم که باید قبل از سرمایه‌گذاری در حرفه دانشگاهی خود در روسیه بدانید.

بیش از ۲۷۰.۰۰۰ دانشجوی خارجی برای تحصیل در دانشگاه‌های روسیه از ۱۶۸ کشور می‌آیند. همچنین، روسیه به سرعت تبدیل به مقصد اصلی برای دانشجویان خارجی می‌شود. طبق آمار دولت، تعداد ثبت نام کنندگان طی سالهای ۲۰۲۰-۲۰۱۴ به میزان ۷۰ درصد افزایش یافته است. روسیه با نرخ رشد ۰.۰۳۷%، در صدر لیست بالاترین نرخ سواد ۹۹.۹۳ درصد قرار گرفته است.

همچنین، تحصیل در روسیه، به ویژه تحصیل پزشکی در روسیه دارای مزایای قابل توجهی است که عبارتند از:

  1. فرصت‌هایی برای شناخت زبان و فرهنگ جدید
  2. امکانات یادگیری به زبان انگلیسی
  3. نسبتِ هزینه‌ی مقرون به صرفه
  4. کیفیت آموزش و فرآیند پذیرش آسان
  5. اشتغال به کار در هنگام تحصیل.

حداقل معدل برای تحصیل در روسیه

دانشگاه‌های روسیه برای دانشجویان بین‌المللی سیستم پذیرش شایستگیِ رایگان را ارائه می‌دهند. تمام افرادی که دارای مدرک متوسطه هستند، می‌توانند از دانشگاه‌های دولتی روسیه پذیرش بگیرند. برای پذیرش در هر دوره نیازی به هیچ نمره‌ یا معدل خاصی نیست، فقط باید در آزمون‌های مربوطه‌ی دانشگاه نمره قبولی کسب کنید.