هزینه زندگی دانشجویی

هزینه تحصیل در روسیه

میانگین هزینه تحصیل در مقاطع مختلف چقدر است ؟ و آیا دانشگاه رایگان هم است ؟

میانگین هزینه تحصیل در روسیه به صورت زیر است .شهریه دانشگاهها ، بسته به رشته تحصیلی متغیر می باشد ولی در حالت کلی میانگین هزینه های مربوط به شهریه دانشگاه به شرح زیر است : - مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد بین ۴۵۰۰ تا ۶۰۰۰ دلار - مقاطع دکترا و فوق دکترا از ۵۵۰۰ به بالا - هزینه سالیانه خوابگاه بین ۵۰۰ تا ۲۰۰۰ دلار(بسته به شهر ) - هزینه شهریه دوره های پزشکی ، دندان و دارو از ۶۵۰۰ به بالا

در رابطه با دانشگاه رایگان ، شایان ذکر است که تنها در صورت برخورداری از بورسیۀ ملل می توان از تحصیلات رایگان برخوردار گردید و از آنجائیکه که سهمیه ملل کشور ایران محدود می باشد لذا احتمال برخورداری از بورس ملل بسیار اندک می باشد .

هزینه زندگی در روسیه

میانگین هزینه زندگی در سال برای یک دانشجو چقدر است؟

میانگین هزینه ماهانۀ زندگی برای دانشجویان در روسیه بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ دلار در ماه می باشد.لازم به ذکر است که مبلغ مذکور صرفا هزینه خورد و خوراک دانشجو می باشد و از آنجائیکه دانشجویان با هدف تحصیل و در محیط خوابگاه زندگی می کنند بسیاری از هزینه های جانبی مانند هزینه تاکسی ، هزینۀ تفریحات گران قیمت ،هزینه های درمانی و ... را ندارند. در حالت کلی میانگین هزینۀ ماهانه اجاره آپارتمان به شرح زیر است ( هزینه ذکر شده برای آجاره سوئیت های حدوداً ۴۰ متری می باشد). اجاره آپارتمان در روسیه - میانگین هزینه کرایۀ آپارتمان در مسکو بین ۵۵۰ دلار به بالا ( بسته به متراژ و منطقه ) - در سن پترزبورگ بین ۴۵۰ دلار به بالا ( بسته به متراژ و منطقه ) - در شهرستانها بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ دلار( بستگی به شهر دارد)