هزینه تحصیل در روسیه

از آنجا که هزینه تحصیل پزشکی در روسیه در هر دانشگاه با دانشگاه دیگر متفاوت است و معمولا بالاتر از بعضی رشته های دیگر می‌باشد اما با قیمت دانشگاه برای تحصیل دندانپزشکی در روسیه چندان تفاوتی ندارد.

به طور کلی هزینه تحصیل رشته پزشکی در روسیه بین ۴۵۰۰ تا ۷ هزار دلار در سال است. و زمان تحصیل پزشکی در روسیه و دکترای داروسازی در روسیه ۶ سال می‌باشد.

و هزینه تحصیل رشته دندانپزشکی در روسیه بین ۵۵۰۰ تا ۸ هزار دلار در سال است. و زمان تحصیل پزشکی در روسیه برای دوره دندانپزشکی به ۵ سال می رسد.

البته لازم به ذکر است که برای گذراندن دوره های تخصص در رشته های پزشکی و دندانپزشکی باید بین ۲ تا ۳ سال وقت صرف نمود.

هزینه تحصیل در روسیه 2022

هزینه تحصیل در روسیه - هزینه تحصیلات عالی برای خارجیان در فدراسیون روسیه چقدر است؟

تحصیل در یک دانشگاه روسی مانند دانشگاه دوستی ملل روسیه به صورت قراردادی ترکیبی مطلوب از قیمت و کیفیت است: دانشجویان بین‌المللی می‌توانند با قیمتی بسیار مناسب، دانش بنیادی و مدارک معتبر را کسب کنند. شهریه‌ دانشگاه‌های روسیه ممکن است متفاوت باشد، اما در هر صورت، کمتر از اروپا یا سایر کشورها است. در عین حال، کیفیت آموزش روسی به خوبی آموزش اروپایی است.

وزارت علوم و آموزش عالی فدراسیون روسیه حداقل شهریه را تعیین می‌کند - این مبلغ نمی‌تواند کمتر از مبلغِ سرمایه‌گذاری شده‌ی دولت برای هر دانشجو باشد. به طور حتم، شهریه‌ی دانشگاه‌های روسیه بستگی به برنامه درسی تخصصی، مدت زمان آن و موسسه‌ای که آموزش در آن برگزار می‌شود، دارد.

علاوه بر این، هزینه‌های خانوارها در روسیه (مسکن، غذا، حمل و نقل، بیمه درمانی و غیره) نسبت به بسیاری از کشورها کمتر است. به دانشجویان بین‌المللی تمام وقت همانند دانشجویان روسی مزایای مختلفی ارائه می‌شود. بعضی از دانشگاه‌های روسیه گاهی اوقات دانشجویان با استعداد را از موسسه اعزام دانشجو به روسیه تشویق می‌کنند و به آنها تخفیف شهریه می‌دهند.

هزینه تحصیل در دانشگاهای روسیه 2022

هزینه تحصیل در روسیه - میانگین هزینه تحصیل در مقاطع مختلف چقدر است

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های روسیه بسته به منطقه، دانشگاه و رشته تحصیلی از 122.500 تا 880.000 روبل (1.750-12.570 دلار آمریکا) در سال متغیر است.

دانشجویانی که به صورت رقابتی در مکان‌های تأمین شده توسط دولت پذیرفته می‌شوند یا به آنها بورسیه دولتی (سهمیه) تعلق می‌گیرد، به صورت رایگان تحصیل می‌کنند. این دانشجویان کمک هزینه دریافت می‌کنند (متوسط ​​کمک هزینه ماهانه در سال 2020، 1.484 روبل / 22 دلار آمریکا، برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی 2.921 روبل / 42 دلار آمریکا).

دانشجویانی که به صورت رقابتی در مکان‌های تأمین شده توسط دولت پذیرفته می‌شوند یا به آنها بورسیه دولتی (سهمیه) تعلق می‌گیرد، به صورت رایگان تحصیل می‌کنند. این دانشجویان کمک هزینه دریافت می‌کنند (متوسط ​​کمک هزینه ماهانه در سال 2020، 1.484 روبل / 22 دلار آمریکا، برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی 2.921 روبل / 42 دلار آمریکا).

۱-هزینه‌ اخذ مدرک کارشناسی در روسیه

دانشجویان پس از اتمام مقطع چهار ساله‌ی کارشناسی، مدرک کارشناسی و دیپلم آموزش عالی را اخذ می‌کنند. پس از آن، دانشجویان می‌توانند تحصیلات خود را ادامه داده و مقطع کارشناسی ارشد را بگذرانند. هزینه‌ی تحصیل در مقطع کارشناسی در گروه تمام وقت تقریباً ۲۴۰-۲۶۰ هزار روبل (۳.۴۳۰-۳.۷۱۵ دلار) در سال است. حداقل هزینه ۱۲۲.۵۰۰ روبل (۱.۷۵۰ دلار) در سال است؛ حداکثر هزینه ۸۸۰.۰۰۰ روبل (۱۲.۵۷۰ دلار) در سال است.

۲-هزینه‌ اخذ مدرک کارشناسی ارشد در دانشگاه روسیه

مدرک کارشناسی ارشد پس از دو سال آموزش اعطا می‌شود و دانش عمیق‌تری از رشته‌های انتخابی را ارائه می‌دهد. اگر دارای مدرک کارشناسی یا تخصص هستید، می‌توانید برای مقطع کارشناسی ارشد درخواست دهید. هزینه‌ی آموزش به صورت تمام وقت در مقطع کارشناسی ارشد به طور متوسط ​​260-280 هزار روبل (3.715-4.000 دلار) در سال است. حداقل هزینه 147.000 روبل (2.100 دلار) در سال است؛ حداکثر هزینه 460.000 روبل (6.570 دلار) در سال است.

۳- هزینه‌ اخذ مدرک تخصصی در دانشگاه روسیه

مدرک تخصصی پس از حداقل پنج سال آموزش اعطا می‌شود. این مقطع در مقایسه با کارشناسی، بیشتر بر کارهای عملی تمرکز دارد. هزینه‌ی آموزش در گروهِ تمام وقتِ مدرک تخصصی به طور متوسط ​​حدود 240-260 هزار روبل (3.430-3.715 دلار) در سال است. حداقل هزینه 122.5 هزار روبل (1.750 دلار) در سال است؛ حداکثر هزینه 632.580 روبل (9.036 دلار) در سال است.

هزینه‌ی تحصیل در مقطع تخصصی در یک دانشگاه پزشکی در روسیه به طور متوسط ​​ (۶۰۰۰-۵۰۰۰ دلار) در سال است.

۴- هزینه تحصیلات تکمیلی در دانشگاه روسیه

تحصیل در مقطع تحصیلات تکمیلی حداقل سه سال طول می‌کشد. فارغ‌التحصیلان دارای مدرک کارشناسی ارشد یا تخصص می‌توانند در صورت تمایل به تحقیق و تدریس برای مقطع تحصیلات تکمیلی اقدام کنند. پس از دفاع پایان‌نامه، به دانشجویانِ فارغ‌التحصیل مدرک کارشناسی ارشد اعطا می‌شود.

هزینه‌ تحصیل در مقطع تمام وقت کارشناسی ارشد به طور متوسط ​​280-300 هزار روبل (4.000-4.285 دلار) در سال است. حداقل هزینه 79.300 روبل (113 دلار) در سال است. حداکثر هزینه 413.000 روبل (5.900 دلار) در سال است.

۵-هزینه آموزش در گروه مقدماتی دانشگاه روسیه

بسیاری از دانشگاه‌ها دارای گروه‌های مقدماتی هستند، جایی که دانشجویان بین‌المللی می‌توانند یک دوره آموزشی فشرده را بگذرانند، که به آنها امکان می‌دهد در آینده در هر دانشگاه روسی اپلای کنند. معمولاً این مقطع شامل یک درس فشرده زبان روسی و همچنین برخی از دروس عمومی است که برای قبولی در یک رشته تحصیلی مورد نیاز ضروری است.

آموزش در گروه مقدماتی می‌تواند از چند ماه تا یک سال به طول انجامد. مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد از نظر برنامه درسی و شهریه متفاوت هستند. هزینه‌ی تحصیل در گروه مقدماتی، برای دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد، تقریباً یکسان است - به طور متوسط ​​160 هزار روبل (2.285 دلار) برای دوره سالانه.

۶- شهریه مدرسه تابستانی

برنامه های موضوعی مختصری وجود دارد که نه تنها شامل آموزش، بلکه برنامه فرهنگی و سرگرمی در بیشتر دانشگاه‌ها است. بیشتر اوقات، این یک مدرسه تابستانی است، اما دانشگاه‌ها همچنین دوره‌های بهار، پاییز و زمستان را میزبانی می‌کنند.

به طور معمول، چنین برنامه‌هایی از سه تا هشت هفته طول می‌کشند و دارای گواهی مشارکت هستند. هزینه‌ی تحصیل در یک مدرسه تابستانی به طور متوسط ​​حدود 45 هزار روبل (643 دلار) است. بعضی اوقات دانشگاه‌ها به دانشجویان پیشنهاد می‌دهند فقط هزینه سفر و اقامت را بپردازند و خودِ برنامه آموزشی رایگان است.

در اینجا یک ابزار جستجوی مناسب در وب سایت ما وجود دارد که به شما در انتخاب یک برنامه آموزشی مناسب (مقطع کارشناسی، تخصص، کارشناسی ارشد یا تحصیلات تکمیلی) یا یک دوره اضافی (گروه مقدماتی، مدارس تابستانی و سایر موارد) کمک می‌کند.

در توضیحات مربوط به هر برنامه آموزشی می‌توانید اطلاعات مربوط به شهریه را دریافت کنید. پس از انتخاب برنامه، حساب شخصی خود را ثبت کنید، پرسشنامه را پر کنید، مسیر آموزش را انتخاب کنید و درخواست را به صورت رایگان مستقیماً به دانشگاه ارسال کنید. شما باید نام برنامه‌ی مورد علاقه‌ی خود را در قسمت نظرات ذکر کنید. پاسخ را ظرف ده روز دریافت خواهید کرد.

با شرایط تحصیل دندانپزشکی در روسیه آشنا شوید.

تحصیل غیر پزشکی در روسیه

در حالی که تحصیل در روسیه تا حد زیادی بر اساس اصول بولونیا است، اما تحصیلات در روسیه کمی متفاوت با سایر کشورهای اروپایی است. 3600 برنامه آموزشی توسط بهترین دانشگاه‌های دولتی روسیه ارائه می‌شود.

  • با اتمام تحصیلات متوسطه، دانش‌آموزان می‌توانند مدرک کارشناسی یا تخصصی را دنبال کنند که در هر دو مقطع، دانشجویان واجد شرایط برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد هستند. مدرک کارشناسی پس از چهار سال تحصیل تمام وقت در دانشگاه اعطا می‌شود. مدارک تخصصی پس از حداقل پنج سال تحصیل اعطا می‌شوند و بیشتر بر آموزش عملی در رشته‌ی انتخابیِ دانشجو متمرکزند. هر دو مدرک مستلزم آن است که دانشجویان با موفقیت از پایان نامه دفاع کرده و امتحانات خود را با موفقیت پشت سر بگذارند. این مدرک در تمام رشته‌ها به جز پزشکی، که در آن اولین مرحله آموزش به مدت شش سال به طول می‌انجامد، اعطا می‌شود.
  • مدارک کارشناسی ارشد پس از دو سال تحصیل که یک سالِ آن به تحقیق اعم از تمرین و آماده‌سازی برای دفاع از پایان‌نامه اختصاص داده شده اعطا می‌شود.
  • دانشجویانی که دارای مدرک کارشناسی ارشد هستند، واجد شرایط برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری می‌باشند. تحصیلات تکمیلی در روسیه به دو قسمت تقسیم می‌شود و برای تأیید وضعیت دانشجویان به عنوان یک دانشمند، دو مدرک مورد نیاز است. تحصیلات تکمیلی فقط در دانشگاه یا موسسه علمی قابل‌پیگیری است. پس از اتمام موفقیت‌آمیز اولین قسمت از تحصیلات تکمیلی، به دانشجویان مدرک «داوطلب علوم» اعطا می‌شود.
  • مدرک دکتری نهایی پس از 2-4 سال تحصیل اضافی در تحصیلات تکمیلی به دست می‌آید. این مدرک سپس به مدرک دکتری منتهی می‌شود. از آنجا که بین هر دو مدرک 10 سال فاصله وجود دارد، مدرک نهایی دکتری اغلب پس از اینکه داوطلبان علوم حرفه‌ی خود را در دانشگاه گذراندند، به آنها اعطا می‌شود.

هیچ مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد در سیستم شوروی وجود نداشت و برای تطابقِ سیستم آموزشی روسیه با استانداردهای بین‌المللی مطابق با روند بولونیا معرفی شد.

علاوه بر این، MBA  (کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی) در روسیه در بین دانشجویان بین‌المللی بیشتر از پیش محبوب شده است، زیرا روسیه یک ابرقدرت مالی در بخش انرژی و گاز محسوب می‌شود.

این تغییر باعث شده که مدارک تحصیلات عالی روسیه به رسمیت شاخته شوند در خارج از کشور پذیرفته شوند، که مشکل قبلی فارغ‌التحصیلان بین‌المللی بود و همچنین علت افزایش تعداد دانشجویان بین‌المللی که روسیه را به عنوان مقصد تحصیل در خارج انتخاب می‌کنند را توضیح می دهد!

هزینه اقامت دانشجویی

معمولی‌ترین گزینه‌های اقامت روسیه برای یک دانشجوی بین‌المللی عبارتند از خوابگاه دانشگاه، یک آپارتمان اجاره‌ای یا یک خانواده‌ی میزبان. بسیار مهم است که بهترین گزینه را با توجه به بودجه‌ی خود پیدا کنید. قبل از متعهد شدن به یک گزینه، تمام «جوانب مثبت و منفی» را در نظر بگیرید. انتخاب مکانی که در آن اقامت خواهید داشت، موفقیت تحصیلی شما را مشخص می‌کند.

هزینه اقامتگاه دانشجوییِ اجاره‌ای در روسیه بسته به منطقه، نوع و محل اقامت (خوابگاه، اتاق اجاره‌ای یا آپارتمان) بین 500 تا 35000 روبل (7-500 دلار) در ماه متغیر است.

طبق اطلاعات رسمی، حداقل سبد خرید (شامل نان، ماکارونی، گوشت، ماهی، سبزیجات، میوه، شیر و شکر) در روسیه 4.209 روبل (60 دلار) در ماه هزینه دارد.

این هزینه بسیار بستگی به منطقه‌ای دارد که فرد در آنجا زندگی می‌کند و اینکه چه چیزی را از کجا خریداری می‌کند (خواربارفروشی، سوپر مارکت، بازار). میانگین هزینه ناهار در کافه‌ها و رستوران‌های مسکو بین 800 تا 2000 روبل (11 تا 28 دلار) متغیر است، در حالی که هزینه‌ی یک وعده ناهار ثابت در روسیه بین 270 تا 420 روبل (4-6 دلار آمریکا) است. قیمت فست فودها حتی پایین‌تر است.

خوابگاه دانشگاه

هزینه تحصیل در روسیه - خوابگاه دانشگاه

خوابگاه دانشگاه مقرون به صرفه‌ترین گزینه است. برای دانشجویان بین‌المللی و خارج از شهر، خوابگاه در نظر گرفته شده است. به طور معمول این خوابگاه‌ها در محوطه دانشگاه یا در فاصله کمی از دانشگاه قرار دارند. در بیشتر موارد 2 تا 4 دانشجو در یک اتاق مشترک زندگی می‌کنند.

در یک اتاق خواب معمولی، میز تحریر، صندلی، کمد، قفسه کتاب، تختخواب و میز پاتختی را خواهید دید. خوابگاه‌های دانشگاه به طور معمول مجهز به آشپزخانه مشترک، حمام و تواتت مشترک و  لباسشویی هستند. هزینه‌ی اقامت توسط دانشگاه تعیین می‌شود. بسته به دانشگاه و شهر، هزینه ممکن است از ۱۵۰۰ تا ۱۲۰۰۰ روبل در ماه متغیر باشد و در مقایسه با یک آپارتمان اجاره‌ای، گزینه‌ای بسیار ارزانتر است. پرداخت‌ها را می‌توان به صورت ماهانه یا دوره‌ای انجام داد. گاهی اوقات حتی می‌توانید مبلغ کل سال تحصیلی را در ابتدا بپردازید.

دانشجویانی که در خوابگاه زندگی می‌کنند باید قوانین خاصی را رعایت کنند. موارد بدیهی این است که به اثاثیه آسیب نرسانند، اتاق خود را مرتب نگه دارند، سر و صدای زیادی ایجاد نکنند (موسیقی بلند، تلویزیون و غیره)، و غیبت طولانی مدت خود را به سرپرست محل اقامت اطلاع دهند. سیاستِ عدم نوشیدن الکل و سیگار کشیدن در سالن‌های محل اقامت روسیه وجود دارد. به محض ورود از این قوانین مطلع خواهید شد.

شرایط ورود به خوابگاه دانشجویی:

  • یک دانشجوی تمام وقت، ثبت نام شده در مقاطع اصلی آموزشی (برای کل مدت دوره مدرک تحصیلی)؛
  • یک دانشجوی نیمه وقت، ثبت نام شده در مقاطع اصلی آموزشی (در طول امتحانات موقت و نهایی).

هنگام ارائه‌ی درخواست ثبت نام از نمایندگان دانشگاه خود بپرسید که آیا واجد شرایطِ اقامت در خوابگاه هستید یا می‌توانید آن را در وب سایت دانشگاه جستجو کنید.

اطمینان حاصل کنید که تمام اطلاعات لازم را از ابتدا به درستی متوجه شده‌اید:

  • محل خوابگاه؛
  • انواع اتاق‌ها و امکانات موجود؛
  • هزینه‌ها و گزینه‌های پرداخت.

اگر همه چیز برای شما مناسب است، می‌توانید درخواست اقامت خود را ارسال کنید.

به یاد داشته باشید که شما فقط می‌توانید از طریق نمایندگان دانشگاه، و فقط تحت قرارداد اجاره، در خوابگاه جا بگیرید. شرکت‌ها و نمایندگی‌هایی که ادعا می‌کنند می‌توانند برای شما جایی در خوابگاه پیدا کنند، کلاهبردار هستند.

اجاره آپارتمان

هزینه تحصیل در روسیه - اجاره آپارتمان

اگر دانشگاه شما خوابگاه ندارد یا به دلایلی آن را به عنوان یک گزینه در نظر نمی‌گیرید، توصیه می‌شود به دنبال یک آپارتمان یا اتاق اجاره‌ای باشید. طبیعتاً چنین مکانی گران‌تر خواهد بود، اما می‌توانید مکان و سطح راحتی را که مناسب خودتان است پیدا کنید.

اگر قصد دارید با همکلاسی‌های خود یک آپارتمان اجاره کنید یا در یک خانواده میزبان اقامت داشته باشید، می‌توانید همسایه‌های خود را انتخاب کنید. شهرهای مسکو و سن پترزبورگ به دلیل داشتن گرانترین آپارتمان‌ها شهرت زیادی دارند. هرچه شهر کوچکتر و از شهرهای بزرگتر فاصله داشته باشد، اجاره بها کمتر است.

برای مثال، از سال ۲۰۲۰ در مسکو، با توجه به موقعیت و امکانات موجود، یک تختخواب برای شما حدود ۳۰-۳۵ هزار روبل (۴۲۸-۵۰۰ دلار) در ماه و یک اتاق حدود ۱۵-۲۰ هزار روبل (۲۱۴-۲۸۶ دلار) در ماه هزینه دارد. در نووسیبیرسک، گزینه‌های مشابه ۵۰ درصد ارزانتر هستند.

برخی از دانشگاه‌ها به دانشجویان خود در یافتن محل اقامت کمک می‌کنند که شامل یافتن خانواده‌های میزبان نیز می‌شود. بنابراین، ابتدا از نمایندگان دانشگاه خود بپرسید که آیا چنین خدماتی را ارائه می‌دهند یا خیر. این امر جستجوی سریع و ایمنِ گزینه‌های اقامت را تضمین می‌کند.

در حالی که به دنبال یک آپارتمان مناسب هستید، می‌توانید در خوابگاه اقامت کنید. اگر دانشگاه شما چنین خدماتی را ارائه نمی‌دهد، از شخصی در مورد مسکن مشاوره بخواهید یا به دنبال آپارتمانی در cian.ru، irr.ru، avito.ru و غیره باشید.

به خاطر داشته باشید که جدا از اجاره، باید یک سپرده (پرداخت ۱۰۰٪ از اجاره ماهانه به عنوان ودیعه) و سود مسکن ۵۰ تا ۱۰۰٪ از اجاره ماهانه را پرداخت کنید.

تحصیل رایگان در روسیه 2022

در رابطه با دانشگاه رایگان ، شایان ذکر است که تنها در صورت برخورداری از بورسیه روسیه (بورسیه ملل) می‌توان از تحصیلات رایگان برخوردار گردید و از آنجائیکه که سهمیه ملل کشور ایران محدود می باشد لذا احتمال برخورداری از بورس ملل بسیار اندک می باشد.ثبت نام و شهریه پادفک در سال 2022 به تومان

نام دانشگاه شهریه به روبل شهریه به دلار
لومونسف ۴۲۰,۰۰۰ ۶,۰۰۰
شچینوا مسکو ۲۵۵,۰۰۰ ۳,۵۰۰
سماشو مسکو ۲۵۰,۰۰۰ ۳,۵۰۰
نووسیبرسک ۳۱۵,۰۰۰ ۴,۵۰۰
پاولوف سن پترزبورگ ۱۵۰,۰۰۰ ۲,۲۰۰

دانشگاه‌های روسیه از اعتبار بالایی برخوردار هستند و شما می‌توانید ضمن تحصیل در رشته‌های پرطرفداری مانند پزشکی و دندانپزشکی مدارک با اعتبار جهانی کسب کنید. ضمن آن‌که تحصیل در روسیه نسبتا کم هزینه است.

در دانشگاه‌های روسیه می‌توانید به زبان‌های روسی و انگلیسی ادامه تحصیل بدهید. البته زبان رسمی در بیشتر دانشگاه‌های این کشور، زبان روسی است.

امتیاز کاربران