دانشگاه پیراگوف

دانشگاه پیراگوف این روزها بسیار مورد استقبال افراد قرار گرفته است. روسیه دارای برترین و پیشرفته‌ترین دانشگاه‌های پزشکی و دندانپزشکی در سطح بین المللی است که دانشجویان زیادی را به جهت تحصیل در روسیه به سمت خود جذب می‌کند.

برخی از بهترین دانشگاهی برتر روسیه عبارتند از: دانشگاه پیراگف، دانشگاه ملی سنت پترزبورگ، دانشگاه کازان و دانشگاه سچینوا. اگر به دنبال آشنایی با هزینه تحصیل در روسیه و آگاهی از شرایط پذیرش در دانشگاه پیرا‌گف هستید با ما همراه شوید.

تاریخچه دانشگاه پیراگوف روسیه

تاریخچه دانشگاه ملی پزشکی تحقیقاتی پیراگف به اواخر قرن بیستم و اوایل قرن بیست و یکم برمی‌گردد. در سال ۱۹۰۶ دانشکده پزشکی به عنوان بخشی از دوره‌های آموزشی عالی زنان مسکو تاسیس شد. این رویداد دیدگاه‌های جدیدی را برای ترغیب زنان به تحصیلات عالی را به وجود آورد. این در حالی بود که کشور روسیه به متخصصان پزشکی برای تحصیل پزشکی در روسیه نیاز داشت.

اولین فارغ التحصیلی در بهار سال ۱۹۱۲ اتفاق افتاد. این دوره بسیار مورد استقبال قرار گرفت و در نتیجه در سال ۱۹۰۶ تعداد اعضای هیات علمی پزشکی در سال ۱۹۰۸ به ۲۸۵ نفر افزایش یافت.

تحول پزشکی شوروی در سخت‌ترین شرایط جنگ داخلی، بحران غذا و سوخت صورت گرفت. اگرچه این کشور دچار کمبود پزشک بود اما روند آموزش پزشکی به دلیل کمبود در گرمایش، برق، کاغذ، جوهر، بدون تجهیزات آموزشی ویژه و تحقیقات آزمایشگاهی دشوار شد. دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه‌های پزشکی به کمک نیروهای نظامی روسیه پیوستند و مجروحان را درمان می‌کردند.

دانشگاه پیراگف در سال ۲۰۱۹ مقطع کارشناسی ارشد را به دیگر مقاطع افزود و رتبه بندی معتبر بین المللی "THE" و "QS" را به دست آورد. از زمان تاسیس دانشگاه بیش از ۸۰۰۰۰ پزشک پس از تحصیل دندانپزشکی در روسیه فارغ التحصیل شده‌اند. 

آشنایی با دانشگاه پیراگوف

دانشگاه ملی تحقیقات پزشکی پیراگوف یکی از قدیمی‌ترین موسسات عالی پزشکی در روسیه و شناخته شده در سراسر جهان است. سال ۲۰۱۶ مصادف با ۱۱۰مین سالگرد تاسیس دانشگاه، جشن بزرگی برپا شد.

جالب است بدانید که دانشگاه پیراگوف اولین دانشگاه روسیه بود که امکان تحصیلات عالی پزشکی را برای خانم‌ها فراهم ساخت و اولین دانشکده پزشکی اطفال و زیست پزشکی را در جهان تاسیس کرد و الگویی برای دیگر دانشگاه‌های جهان شد.

به دلیل مشارکت فعال در حوزه پزشکی، حمایت دائمی از تحقیقات علمی و معرفی نوآوری‌ها سبب شده موقعیت جایگاه پیشرو در آموزش پزشکی روسیه را به خود اختصاص داده است.

امروزه دانشگاه پیراگوف دارای مجموعه‌ای از مراکز آموزشی، علمی و پزشکی و برگزار کننده دوره‌های آموزشی در تمام سطوح پزشکی عمومی، زیست پزشکی، روانشناسی، کار اجتماعی و داروسازی می‌باشد.همچنین این دانشگاه جز دانشگاه های دندانپزشکی روسیه نیز به حساب می‌آید و دوره‌های دندانپزشکی نیز برگزار می‌کند.

این دانشگاه به دانشجویان امکانات زیادی از جمله ترم تابستانی رشته پزشکی، سالن سخنرانی هفتگی، دوره‌های کارشناسی ارشد و دوره‌های آمادگی به زبان روسی و انگلیسی.

این دانشگاه از سال ۱۹۵۹، شروع به پذیرش دانشجویان بین المللی کرد و از سال ۲۰۱۳، دوره‌های آموزشی را به زبان انگلیسی  ارائه می‌دهد. مرکز آموزشی پزشکی در سال ۲۰۱۰ به دانشگاه ملی تحقیقات تبدیل شد.بیش از ۲۰۰۰ استاد در بیش از ۲۵۰ دوره، سمینار و کلاس‌های آزمایشگاهی عملی در علوم طبیعی، بشردوستانه و پزشکی و اعزام دانشجو به روسیه فعالیت دارند.

مراکز بالینی این دانشگاه به کودکان و بزرگسالان خدمات ارائه می‌کند. همچنین درباره داروهای جدید و تجهیزات پزشکی نیز تحقیقات بالینی انجام می‌شود.

این دانشگاه خوابگاه، مرکز ورزشی فوق العاده، کتابخانه و اینترنت را در دسترس دانشجویان قرار می‌دهد.

رنکینگ دانشگاه پیراگوف مسکو

دانشگاه پیراگف - رتبه بندی دانشگاه

 دانشگاه‌های جهان QS طبق موضوع، شهرت دانشگاه، مهارت استادان و تاثیر پژوهش رتبه بندی می‌شوند. دانشگاه پیرا‌گف دارای رتبه ۳ ملی و رتبه ۶۴۶ جهانی است. رنکینگ بالای دانشگاه پیرا‌گف یکی از دلایل اصلی متقاضیان برای پذیرش در این دانشگاه است.

رتبه دانشگاه رتبه امتیاز

رتبه دانشگاه‌های جهان 

۶۴۶ ۳۱.۲۹۴

رتبه آموزشی 

۴۶۰

۴۵.۹۸۱

رتبه تحقیقات 

۶۷۷ ۱۷.۸۴۹

رتبه تنوع بین المللی 

۷۱۶

۱۵.۸۶۹

رتبه پایداری مالی  ۷۱۳

۲۷.۲۱۱

 بخش‌‌های‌ ‌مختلف‌ ‌دانشگاه 

دانشگاه پیرا‌گوف بیش از ۱۱۵ رشته تحصیلی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری و پست دکتری را ارائه می‌دهد. بخش‌های مختلف این دانشگاه عبارتند از:

 • دپارتمان پزشکی قانونی
 • دپارتمان میکروبیولوژی و ویروس شناسی
 • دپارتمان ژنتیک سلولی و مولکولی
 • دپارتمان پاتوفیزیولوژی
 • دپارتمان داروسازی
 • دپارتمان اطفال
 • دپارتمان آناتومی توپوگرافی و جراحی
 • دپارتمان پروبیوتیک بیماری‌های داخلی
 • دپارتمان فیزیک و ریاضی

 دانشکده‌‌ها‌ 

 • دانشکده داروسازی
 • دانشکده پزشکی عمومی
 • دانشکده تخصصی اطفال
 • دانشکده دندانپزشکی
 • دانشکده زیست پزشکی
 • دانشکده روانشناسی و علوم اجتماعی
 • دانشکده تحصیلات تکمیلی
 • دانشکده آموزش پزشکی دائمی
 • دانشکده بین الملل

دانشکده‌‌های‌ ‌تحصیلات‌ ‌تکمیلی‌

دانشکده تحصیلات تکمیلی با هماهنگی واحد آموزش و کار دانشجویان تحصیلات تکمیلی، کارشناسی بالینی و دانشکده دکتری را با یکدیگر ادغام می‌کند.

۵۴ تخصص پزشکی دستیاری بالینی و ۳۸ گرایش تحصیلی در مقطع دکترا در حوزه‌های پزشکی پایه و بالینی، علوم زیستی، روانشناسی، مراقبت‌های بهداشتی وجود دارد، همچنین برای تحصیل داروسازی در روسیه نیز دانشجویان زیادی به این دانشگاه درخواست می دهند. و آموزش به زبان روسی انجام می‌شود.

دانشگاه پزشکی پیراگوف

برای تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی در این دانشگاه به مدرک متوسطه یا معادل آن نیاز است. همچنین از متقاضیان بین المللی که قصد تحصیل به زبان انگلیسی دارند، در رشته‌های شیمی و زیست شناسی آزمون گرفته می‌شود. متقاضیان بین المللی که قصد تحصیل به زبان روسی را دارند علاوه بر شیمی و زیست شناسی، باید از زبان روسی نیز آزمون دهند.

شغل پزشکی یکی از شریف‌ترین و ضروری‌ترین مشاغل است. تحصیل در دوره «پزشکی عمومی» اولین گام برای ورود به این حرفه است. دانشجویان به مدت ۶ سال به زبان روسی یا انگلیسی علوم تئوری و بالینی پزشکی و همچنین علوم انسانی و علوم طبیعی را می‌آموزند.

برای طبابت، فارغ التحصیل باید مراحل تایید گواهی‌نامه طبابت را بگذرانند. دانشجویان می‌توانند برای ادامه تحصیل در تخصص پزشکی به آموزش در رزیدنتی بالینی بپردازند.

فارغ التحصیلان می‌توانند در پلی کلینیک‌ها، ایستگاه‌های اورژانس، بیمارستان‌ها و کلینیک‌های خصوصی، آسایشگاه‌ها، درمانگاه‌ها و موسسات تامین اجتماعی مشغول به کار شوند که شامل:

 • دانشکده پزشکی عمومی
 • دانشکده اطفال
 • دانشکده درمانی

شهریه ‌دانشگاه پیراگوف

تحصیل در مقطع کارشناسی
شهریه، زبان انگلیسی ۶ سال، سالانه ۸۸۰۰ دلار
شهریه، زبان روسی ۶ سال، سالانه ۸۸۰۰ دلار
تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد، دکترا، دستیاری بالینی)
شهریه  ۳ سال، سالانه ۷۷۰۰ دلار
هزینه بخش تدارکاتی سالانه ۵۴۰۰ دلار
هزینه اقامت / خوابگاه سالانه ۱۲۰۰ دلار

خوابگاه دانشگاه 

دانشگاه پیرا‌گوف تسهیلات اقامتی را به دانشجویان ارائه می‌دهد. اتاق‌های خوابگاه به صورت اشتراکی در دسترس هستند و معمولا ۲ یا ۳ نفر می‌باشند. این خوابگاه در هر طبقه آشپزخانه مجزا دارد، که دانشجویان می‌توانند غذای خود را تهیه کنند.

امنیت خوابگاه‌ها به صورت شبانه روزی با دوربین‌های مدار بسته تامین می‌شود. ساعت ورود و خروج در این خوابگاه چک می‌شود.

برای اقامت گرفتن در خوابگاه، باید فرم درخواستی را پر کرده و موافقت خود را با قوانین اقامت در خوابگاه اعلام کنید. دانشجویان باید برای استفاده از خوابگاه هزینه پرداخت کنند.

امکانات‌ ‌دانشگاه‌ ‌پیراگوف‌

 • امکانات ورزشی

دانشگاه پیرا‌گوف امکانات ورزشی را برای دانشجویان فراهم می‌کند. مجموعه ورزشی این دانشگاه با انواع تجهیزات مدرن و به روز ساخته و تجهیز شده است. ورزش‌هایی است که این دانشگاه ارائه می‌دهد عبارتند از: فوتبال، والیبال، بدمینتون، بسکتبال، هاکی، فریزبی، تنیس، دو و قایقرانی. 

سالن بدنسازی مجهز و زمین بازی نیز برای دانشجویان در دسترس است. بازی‌های مخصوص فضای باز و فضای بسته، شطرنج، دارت، سامبو و شنا در این دانشگاه وجود دارد. فعالیت‌های ورزشی سالم به آمادگی جسمانی دانشجویان مربوط می‌شود به همین دلیل این دانشگاه از چنین فعالیت‌هایی حمایت می‌کند. 

 • غذا

کافه‌ها و سالن‌های غذاخوری در محوطه دانشگاه وجود دارد که انواع غذاها را سرو می‌کنند.  

نتیجه گیری

تحصیل یا اخذ پذیرش تحصیلی در کشور دیگری شما را با چالش‌هایی روبرو می‌سازد. بنابراین بهتر است قبل از اقدام برای پذیرش درباره امکانات، رشته و مقاطع تحصیلی و اعتبار دانشگاه مورد نظر خود تحقیق کنید.

دانشگاه پیرا‌گف روسیه یکی از قدیمی‌ترین، بهترین و معتبر‌ترین دانشگاه‌های روسیه در رشته‌های علوم پزشکی از جمله پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی است که در سال ۲۰۲۱ در لیست کشورهای مورد تایید وزارت بهداشت ایران قرار گرفت.

1رشته‌ ‌پزشکی‌ ‌و‌ ‌دندانپزشکی‌ ‌این‌ ‌دانشگاه‌ ‌مورد‌ ‌تایید‌ ‌ایران‌ ‌است؟‌
از آنجایی که سابقه این دانشگاه در زمینه‌های علوم پزشکی بسیار زیاد است و یکی از معتبرترین دانشگاه‌های سراسر جهان می‌باشد، سالانه افراد زیادی برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی به این دانشگاه می‌روند. خوشبختانه سال ۲۰۲۱ میلادی این دانشگاه در لیست دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت قرار گرفته است.
2آیا‌ ‌این‌ ‌دانشگاه‌ ‌معتبر‌ ‌است‌ ‌؟‌
بله، در سال ۲۰۲۱ میلادی این دانشگاه در لیست دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت قرار گرفته است. دانشگاه‌های دیگری که مورد تایید وزارت بهداشت هستند، عبارتند از: - لومونسف مسکو - رودن مسکو - ملی سن پترزبورگ - پاولوف - فدرال کازان - نووسیبیرسک
امتیاز کاربران