دانشگاه فدرال کازان

درباره دانشگاه:

دانشگاه فدرال کازان (Kazan (Volga region) Federal University) یکی از قدیمی ترین دانشگاه های روسیه است وبیش از 200 سال پیش تأسیس شده است و در رتبه بندی جهانی این دانشگاه در سال 2021 در رتبه بندی QS ۳۷۰ قرار داده شده است. دانشگاه کازان در جمهوری تاتارستان می باشد و در سال 2009 به دانشگاه فدرال ارتقاء یافته است. در سال 2021 دانشگاه فدرال کازان روسیه جز دانشگاه های معتبر و مورد تایید وزارت بهداشت ایران قرار گرفت. تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی در این دانشگاه به دو زبان روسی و انگلیسی انجام می شود که هر دو مورد تایید وزارت بهداشت ایران است. علاوه براین داروسازی این دانشگاه که به زبان روسی تدریس می شود نیز از طرف وزارت بهداشت ایران تایید می‌شود. طول دوره تحصیل پزشکی در روسیه و در دانشگاه فدرال کازان حدود 6 سال است و طبق بخش نامه اخیر این دانشگاه شهریه یک سال تحصیل پزشکی 237هزار روبل معادل 85 میلیون تومان برآورد می‌شود.

دانشگاه فدرال کازان روسیه دارای دو خوابگاه جدید و قدیم است . در خوابگاه جدید دانشجویان سال های اول و دوم و دانشجویان پادفک اقامت داده می شوند و در خوابگاه قدیمی دانشجویان سال های آخر سکونت دارند. هزینه ی اقامت در خوابگاه ماهانه حدود 20 دلاراست.

کازان یا قازان پایتخت جمهوری تاتارستان در فدراسیون روسیه است که براساس سرشماری ۲۰۱۰ روسیه با ۱٬۱۴۳٬۵۳۵ نفر جمعیت، هشتمین شهر پرجمعیت و یکی از مهم‌ترین شهرهای روسیه به‌شمار می‌رود. این شهر با فاصله ۷۹۷ کیلومتری از شهر مسکو در قسمت شرقی روسیهٔ اروپایی قرار گرفته‌است. قازان بیش از ۱٫۱ میلیون نفر جمعیت دارد و ۴۰٪ ساکنان آن کمتر از ۳۰ سال سن دارند. قازان از مراکز صنعتی، بازرگانی و فرهنگی در مرز اروپا و آسیاست و مهم‌ترین شهر فرهنگی برای تاتارهاست. این شهر در محل به‌هم‌پیوستن دو رودِ وُلگا و قازانکا قرار دارد. شهر اولیه در محل قازان شهر کرمن بود که گفته می‌شود روی تپه‌ای دیگ‌مانند بنا شده‌بود، و واژه «قازان» در زبان تاتاری به‌معنای دیگ است. قازان از سال ۱۸۰۱ دارای دانشگاه شده و از سال ۲۰۰۵ بزرگترین مسجد روسیه (و احتمالاً اروپا) به نام مسجد قُل‌شریف در آن ساخته شده‌است. در سال ۲۰۰۵، قازان هزارسالگی خود را جشن گرفت.

راه های دسترسی و ارتباطی کازان:

متروی قازان در سال ۲۰۰۵ تأسیس شده و هم‌اکنون دارای ۱ خط و ۱۰ ایستگاه است. قازان دارای سه فرودگاه به‌نام‌های فرودگاه بین‌المللی قازان، فرودگاه شماره دو قازان و قازان بوریسوگلبسکویه است.

جایگاه علمی دانشگاه فدرال قازان امروز:

- مقام 551- 600 مقام در رتبه بندی QS؛

- مقام 301-350 در رتبه بندی THE؛

- دارای بیش از 3200 هیئت علمی ؛

- دارای 47 هزار دانشجو؛

- دارای300 رشته تخصصی لیسانس، کارشناسی، فوق لیسانس و دکترا.

رشته های اولویت‌دار پژوهشهای علمی دانشگاه فدرال قازان، شامل دستاوردها در فارماکولوژی، زیست پزشکی، زمین شناسی، شیمی، فیزیک، نفت و گاز، فناوری نانو و فناوریهای اطلاعات است. همچنین در زمینه هایی از جمله روانشناسی و فرهنگ شناسی، علوم انسانی، آموزش و پرورش و حوزه های میان رشته ای فعالیت می نماید.

دانشگاه فدرال قازان یک مرکز تحقیقاتی پیشرو ملی است که در آن 33 آزمایشگاه مدرن و مجهز با آخرین فناوریها فعالیت می کنند. در این دانشگاه پژوهش در زمینه اقتصاد، آروماتیک و ترکیب برق، رادیوفیزیک کاربردی و مدل سازی ریاضی انجام می شود. تجهیزات منحصر بفرد برای آزمایشگاه های تحقیقاتی جدید در شیمی، فیزیک، زیست شناسی، زیست پزشکی و محیط زیست و زمین شناسی تهیه شده است.

گرایشات و رشته‌های تحصیلی دانشگاه فدرال کازان:

این دانشگاه از سال 1977دانشجویان خارجی را می پذیرد. تعداد کل دانشجویان خارجی هم اکنون 3200 نفر است. دانشگاه فدرال قازان دارای 17 مؤسسه، 3 آموزشگاه عالی و 3 شعبه در نزدیکترین شهرستان‌های اطراف قازان است که به آموزش متخصصان در زمینه های گوناگون در رشته های زیر انجام می پردازد:
 • علوم فیزیک و ریاضی؛
 • علوم طبیعی؛
 • پزشکی؛
 • علوم انسانی؛
 • علوم اجتماعی؛
 • آموزش و علوم تربیتی؛
 • فرهنگ و هنر؛
 • اقتصاد و مدیریت؛
 • بخش خدمات؛
 • نقشه برداری و مدیریت زمین؛
 • زمین شناسی، اکتشاف و توسعه منابع معدنی؛
 • اتوماسیون و کنترل؛
 • علوم کامپیوتر و تکنیک حسابگر؛
 • ایمنی زندگی، مهندسی محیط زیست و حفاظت از محیط زیست

موفقیت های دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه

فارغ التحصیلان و دانشجویان دانشگاه فدرال قازان تاکنون به موفقیت های زیادی در حوزه های مختلف رسیده اند. در میان آنها، به نیکلای نیکیفروف وزیر ارتباطات و مخابرات فدراسیون روسیه ، ایلدار خالیکوف نخست وزیر جمهوری تاتارستان می توان اشاره نمود. همچنین آرتیوم نیکالایف دانشجوی این دانشگاه، برنده مجموعه ای کامل از جوایز مسابقات بیست و هفتم دانشگاه های جهان (اسلواکی، 2015) می باشد.

دسترس بودن بخش مقدماتی برای دانشجویان خارجی

آموزش زبان برای شهروندان خارجی (یادگیری زبان روسی) در برنامه های آموزش عالی، در دانشگاه فدرال قازان از سال 1979 آغاز شده است.

در سال 2004، شعبه مقدماتی برای دانشجویان خارجی ایجاد شد، و در سال 2010 در اساس آن بخش مقدماتی باز شد. این بخش دانشجویان خارجی را برای ورود و تحصیل در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا آماده می سازد.

آموزش در چهار جهت انجام شده است:

علوم انسانی علوم پزشکی و زیستی علوم طبیعی اقتصادی

پشتیبانی و حمایت از دانشجویان خارجی در دانشگاه

برای دانشجویان خارجی جهت خدمات وسایل نقلیه از فرودگاه و ایستگاه قطار مساعدت می کند. همچنین، کمک لازم برای اقامت در خوابگاه، ثبت نام مهاجرتی و دریافت بیمه پزشکی انجام می شود.

علاوه بر این، بخشی جهت خوگیریی دانشجویان خارجی مساعدت لازم را بدین صورت انجام می دهد:

برگزاری مراسم های فرهنگی، ورزشی ، فعالیت های علمی و آموزشی. برگزاری بازدید از موزه ها، گردش درون دانشگاه فدرال قازان، شهر قازان و تاتارستان. همکاری با اتحادیه های اجتماعی دانشجویان خارجی و حمایت از فعالیت های ارگان های دولت های دانشجویی. ارائه اطلاعات دربارۀ روسیه، تاتارستان، شهر قازان و دانشگاه فدرال قازان. همکاری با اتحادیه های اجتماعی دانشجویان خارجی دانشگاه های دیگر قازان و روسیه، نمایندگان جوانان انجمن ملل تاتارستان.

زندگی در دانشگاه فدرال قازان روسیه :

دانشگاه فدرال قازان امکانات کافی برای اسکان دادن به همه دانشجویان خود را دارد. در سال 2010، دانشگاه 20 ساختمان مسکونی که برای مسابقات جهانی دانشجویی 2013 در دهکده المپیک ساخته شده است، را در اختیار گرفت. دانشجویان سال اول دانشگاه فدرال قازان می‌توانند اتاق مورد علاقه خود را در یکی از 26 خوابگاه راحت انتخاب کنند جایی که همه چیز لازم برای زندگی، آموزش و تفریح وجود دارد.

همچنین، در محل خوابگاه دانشگاه ورزشگاه، اتاق مطالعه، استودیوهای هنر، آزمایشگاه‌های کامپیوتر با دسترسی به اینترنت، اتاق ناهار خوری و امکانات دیگر وجود دارد. با دانشجویان که آنجا زندگی می‌کنند، مربی‌ها کار می‌کنند. هر هفته، مراسم ورزشی و فرهنگی برگزار می‌گردد.

فعالیت های تفریحی دانشگاه فدرال قازان:

شهر قازان مرکز ورزشی روسیه است. هرسال، در شهر قازان مسابقات ورزشی منجمله مسابقات در سطح جهانی هم برگزار می گردد. در سال 2013، در قازان مسابقه یونیورسیاد (المپیک ورزشی دانشجویان جهان) برگزار شد که دانشجویان خارجی دانشگاه فدرال قازان شرکت کردند. در سال 2015، مسابقه جهانی FINA (جام جهانی ورزشهای آبی-شنا) برگزار شد. غیر از این، قازان مرکز برگزاری "World Rhythmic Gymnastics Championships (2017)" و ""FIFA World Cup (2018) خواهد بود.

بیوپزشکی و داروسازی:

در چارچوب همکاری دانشگاه فدرال قازان با شرکت‌های داروسازی جهانی، منجمله Pfizer""،"Novartis"،"Bayer"، دانشجویان دانشگاه در فعالیت‌های پژوهشی مشترک شرکت می‌کنند، از سمینارها بازدید می نمایند و دوره آموزشی دارند.

همکاری دانشگاه فدرال قازان با مرکز انکولوژی "Fox Chase Cancer Center, USA" امکان برگزاری دوره علمی برای کارمندان و دانشجویان دکترا را در این کلینیک فراهم می‌کند. بر طبق اخبار "US News" این کلینیک جزو بیست مؤسسه برتر پزشکی در زمینه انکولوژی ایالات متحده آمریکا محسوب می‌شود.