دانشگاه فدرال کازان

دانشگاه فدرال کازان روسیه (Kazan (Volga region) Federal University) در شهر روسیه که یکی از قطب‌های تحصیلی شناخته شده می‌باشد قرار دارد و جزو برترین دانشگاه‌های این شهر محسوب می‌شود و از نظر قدیمی بودن سومین دانشگاه  روسیه می‌باشد که پر طرفدارترین رشته‌های آن پزشکی و دندانپزشکی است که دانشجویان را به قصد تحصیل دندانپزشکی در روسیه  و پزشکی به سمت خود و اعزام دانشجو به روسیه برای می کشاند.

ظرفیت سالانه هر کدام از رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی  در این دانشگاه به زبان انگلیسی 120 نفر و به زبان روسی هرکدام 50 نفر می‌باشد.

معرفی دانشگاه فدرال کازان

تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی در این دانشگاه به دو زبان روسی و انگلیسی انجام می شود که هر دو مورد تایید وزارت بهداشت ایران است. علاوه براین داروسازی این دانشگاه که به زبان روسی تدریس می شود نیز از طرف وزارت بهداشت ایران برای تحصیل در روسیه تایید می‌شود. طول دوره تحصیل پزشکی در روسیه و در دانشگاه فدرال کازان حدود 6 سال است و طبق بخش نامه اخیر این دانشگاه شهریه یک سال تحصیل پزشکی 237هزار روبل معادل 85 میلیون تومان برآورد می‌شود.

ظرفیت دانشگاه

این دانشگاه برای دانشجویان خارجی ظرفیت جداگانه‌ای در نظر گرفته است و این دانشجویان می‌توانند از طریق آزمون ورودی که محتوای آن زیست و شیمی به زبان انگلیسی و روسی می‌باشد و به صورت تستی و تشریحی برگزار می‌شود در دانشگاه پذیرش بگیرند، در حال حاضر حدود 7600 نفر دانشجو از کشورهای مختلف در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند.

کشور روسیه شرایط مناسبی را برای تحصیل ایجاد کرده است و از آن جایی که این کشور به کشور ایران نزدیک می‌باشد مورد توجه افراد زیادی قرار گرفته است و شما می‌توانید برای پذیرش تحصیلی روسیه اقدام کنید، به این نکته حتما دقت کنید که یکی از اولویت‌های دانشگاه کازان برای پذیرش شرایط مناسب روحی و جسمی می‌باشد.

دانشگاه فدرال کازان روسیه دارای دو خوابگاه جدید و قدیم است . در خوابگاه جدید دانشجویان سال های اول و دوم و دانشجویان پادفک اقامت داده می شوند و در خوابگاه قدیمی دانشجویان سال های آخر سکونت دارند. علاوه بر هزینه تحصیل در روسیه دانشگاه کازان روسیه هزینه ی اقامت در خوابگاه ماهانه حدود 20 دلاراست.

کازان یا قازان پایتخت جمهوری تاتارستان در فدراسیون روسیه است که براساس سرشماری ۲۰۱۰ روسیه با ۱٬۱۴۳٬۵۳۵ نفر جمعیت، هشتمین شهر پرجمعیت و یکی از مهم‌ترین شهرهای روسیه به‌شمار می‌رود. این شهر با فاصله ۷۹۷ کیلومتری از شهر مسکو در قسمت شرقی روسیهٔ اروپایی قرار گرفته‌است. قازان بیش از ۱٫۱ میلیون نفر جمعیت دارد و ۴۰٪ ساکنان آن کمتر از ۳۰ سال سن دارند. قازان از مراکز صنعتی، بازرگانی و فرهنگی در مرز اروپا و آسیاست و مهم‌ترین شهر فرهنگی برای تاتارهاست. این شهر در محل به‌هم‌پیوستن دو رودِ وُلگا و قازانکا قرار دارد. شهر اولیه در محل قازان شهر کرمن بود که گفته می‌شود روی تپه‌ای دیگ‌مانند بنا شده‌بود، و واژه «قازان» در زبان تاتاری به‌معنای دیگ است. قازان از سال ۱۸۰۱ دارای دانشگاه شده و از سال ۲۰۰۵ بزرگترین مسجد روسیه (و احتمالاً اروپا) به نام مسجد قُل‌شریف در

دانشگاه کازان - تاریخچه

آن ساخته شده‌است. در سال ۲۰۰۵، قازان هزارسالگی خود را جشن گرفت.

دانشگاه کازان جزو دانشگاه‌های ممتاز روسیه می‌باشد و در 5 دهه اخیر توانسته است رشد فوق العاده‌ای داشته باشد که از کشورهای زیادی مانند ایران دانشجو می‌پذیرد، این دانشگاه شامل یک دانشکده و تعدادی موسسه است و جزو 500 دانشگاه برتر جهان قرار دارد.

سالانه در دانشگاه کازان حدود 40 هزار دانشجو در مقاطع و رشته‌های مختلف تحصیل می‌کنند که حدود 15 درصد آنها از کشورهای دیگر هستند.

این دانشگاه از نظر معماری ساختمان‌های بسیار زیبایی دارد که در سال 1825 ساختمان اصلی آن، یکی از بهترین ساختمان‌های زمان خود محسوب می‌شد.مانند دانشگاه پیراگوف مسکو

دانشگاه کازان با کشو‌ر‌هایی مثل: آلمان، برزیل، کره جنوبی، مکزیک، ژاپن، اسپانیا، نروژ ایتالیا و...همکاری‌های بین المللی جهت انتقال دانشجویان دارد و کسانی که شرایط لازم را داشته باشند می‌توانند برای تحصیل در کازان اقدام کنند.

تاریخچه دانشگاه فدرال کازان

این دانشگاه در سال 1804 در روسیه تاسیس شده است و از سال 1827 تا 1846 شخصی به نام نیکولای ایوانوویچ لوباچفسکی ریاست آن را به عهده داشته است.

در دانشگاه کازان اشخاص بزرگی که نقش بسزایی در تحول شیمی داشته‌اند تحصیل کرده‌اند، مثل: الکساندر بوتلروف، ولادیمیر مارکونیکف، الکساندر آربوزوف و اوگنی زاویسکی. این دانشگاه در زمینه‌های علوم انسانی، علوم فضایی،‌ پزشکی و داروسازی فعالیت‌های بسیار گسترده‌ای دارد که در بین 75 دانشگاه رتبه 51 را کسب کرده است.

همچنین دانشگاه کازان توانسته است رتبه 370 را در رتبه بندی جهانی برترین دانشگاه‌های جهان موسم به QS کسب کند.

در سال 1925، این دانشگاه به افتخار معروف‌ترین دانشجوی خود ولادیمیر ایلیچ اولیانوف (لنین) تغییر نام پیدا کرد و به این نام خوانده شد، همچنین در سال 2010 به نام دانشگاه فدرال کازان تغییر نام داد.

این دانشگاه بیش از 200 سال پیش تأسیس شده است و در رتبه بندی جهانی این دانشگاه در سال 2021 در رتبه بندی QS ۳۷۰ قرار داده شده است. دانشگاه کازان در جمهوری تاتارستان می باشد و در سال 2009 به دانشگاه فدرال ارتقاء یافته است.

در سال 2021 دانشگاه فدرال کازان روسیه جز دانشگاه های معتبر و مورد تایید وزارت بهداشت ایران قرار گرفت.

راه های دسترسی و ارتباطی کازان:

متروی قازان در سال ۲۰۰۵ تأسیس شده و هم‌اکنون دارای ۱ خط و ۱۰ ایستگاه است. قازان دارای سه فرودگاه به‌نام‌های فرودگاه بین‌المللی قازان، فرودگاه شماره دو قازان و قازان بوریسوگلبسکویه است.

جایگاه علمی دانشگاه فدرال کازان امروز:

- مقام 551- 600 مقام در رتبه بندی QS؛

- مقام 301-350 در رتبه بندی THE؛

- دارای بیش از 3200 هیئت علمی ؛

- دارای 47 هزار دانشجو؛

- دارای300 رشته تخصصی لیسانس، کارشناسی، فوق لیسانس و دکترا.

رشته های اولویت‌دار پژوهشهای علمی دانشگاه فدرال قازان، شامل دستاوردها در فارماکولوژی، زیست پزشکی، زمین شناسی، شیمی، فیزیک، نفت و گاز، فناوری نانو و فناوریهای اطلاعات است. همچنین در زمینه هایی از جمله روانشناسی و فرهنگ شناسی، علوم انسانی، آموزش و پرورش و حوزه های میان رشته ای فعالیت می نماید.

دانشگاه فدرال قازان یک مرکز تحقیقاتی پیشرو ملی است که در آن 33 آزمایشگاه مدرن و مجهز با آخرین فناوریها فعالیت می کنند. در این دانشگاه پژوهش در زمینه اقتصاد، آروماتیک و ترکیب برق، رادیوفیزیک کاربردی و مدل سازی ریاضی انجام می شود. تجهیزات منحصر بفرد برای آزمایشگاه های تحقیقاتی جدید در شیمی، فیزیک، زیست شناسی، زیست پزشکی و محیط زیست و زمین شناسی تهیه شده است.

رنکینگ دانشگاه فدرال کازان

در رتبه بندی QS دانشگاه‌های جهان، در سال ۲۰۲۱ دانشگاه فدرال کازان  جزو ۵۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارد. نمونه‌ای از رتبه بندی‌های این دانشگاه شامل موارد زیر است:

رتبه‌بندی جهانی دانشگاه در سال 2015 در حدود 551-600

رتبه‌بندی جهانی دانشگاه در سال 2014 در حدود 551-600

رتبه‌بندی جهانی دانشگاه در سال 2013 در حدود 601-650

رتبه‌بندی جهانی دانشگاه در سال 2012 در حدود 601

 رشته‌های تحصیلی دانشگاه فدرال کازان:

دانشگاه کازان - رشته های دانشگاه کازان

این دانشگاه از سال 1977دانشجویان خارجی را می پذیرد. تعداد کل دانشجویان خارجی هم اکنون 3200 نفر است. دانشگاه فدرال قازان دارای 17 مؤسسه، 3 آموزشگاه عالی و 3 شعبه در نزدیکترین شهرستان‌های اطراف قازان است که به آموزش متخصصان در زمینه های گوناگون در رشته های زیر انجام می پردازد:

 • علوم فیزیک و ریاضی؛
 • علوم طبیعی؛
 • پزشکی؛
 • علوم انسانی؛
 • علوم اجتماعی؛
 • آموزش و علوم تربیتی؛
 • فرهنگ و هنر؛
 • اقتصاد و مدیریت؛
 • بخش خدمات؛
 • نقشه برداری و مدیریت زمین؛
 • زمین شناسی، اکتشاف و توسعه منابع معدنی؛
 • اتوماسیون و کنترل؛
 • علوم کامپیوتر و تکنیک حسابگر؛
 • ایمنی زندگی، مهندسی محیط زیست و حفاظت از محیط زیست

دانشکده‌های دانشگاه کازان

دانشکده های دانشگاه کازان روسیه
 • دانشکده حقوق
 • موسسه پزشکی بنیادی و زیست شناسی
 • موسسه زمین شناسی و فناوری‌های نفتی
 • موسسه روابط بین الملل
 • موسسه ریاضیات و مکانیک
 • موسسه فیزیک
 • موسسه شیمی
 • موسسه کامپیوتر، ریاضیات و فن آوری‌های اطلاعات
 • موسسه فلسفه و ارتباطات بین فرهنگی
 • موسسه اجتماعی و فلسفی
 • موسسه روانشناسی و آموزش
 • موسسه مهندسی
 • موسسه عالی فناوری اطلاعات و سیستم‌های هوشمند
 • موسسه مدیریت، اقتصاد و امور مالی
 • موسسه عالی تجارت
 • موسسه مدیریت دولتی

موفقیت های دانشجویان و فارغ التحصیلان

فارغ التحصیلان و دانشجویان دانشگاه فدرال قازان تاکنون به موفقیت های زیادی در حوزه های مختلف رسیده اند. در میان آنها، به نیکلای نیکیفروف وزیر ارتباطات و مخابرات فدراسیون روسیه ، ایلدار خالیکوف نخست وزیر جمهوری تاتارستان می توان اشاره نمود. همچنین آرتیوم نیکالایف دانشجوی این دانشگاه، برنده مجموعه ای کامل از جوایز مسابقات بیست و هفتم دانشگاه های جهان (اسلواکی، 2015) می باشد.

دس

بخش مقدماتی برای دانشجویان خارجی

آموزش زبان برای شهروندان خارجی (یادگیری زبان روسی) در برنامه های آموزش عالی، در دانشگاه فدرال قازان از سال 1979 آغاز شده است.

در سال 2004، شعبه مقدماتی برای دانشجویان خارجی ایجاد شد، و در سال 2010 در اساس آن بخش مقدماتی باز شد. این بخش دانشجویان خارجی را برای ورود و تحصیل در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا آماده می سازد.

آموزش در چهار جهت انجام شده است:

علوم انسانی علوم پزشکی و زیستی علوم طبیعی اقتصادی

پشتیبانی و حمایت از دانشجویان خارجی در دانشگاه

برای دانشجویان خارجی جهت خدمات وسایل نقلیه از فرودگاه و ایستگاه قطار مساعدت می کند. همچنین، کمک لازم برای اقامت در خوابگاه، ثبت نام مهاجرتی و دریافت بیمه پزشکی انجام می شود.

علاوه بر این، بخشی جهت خوگیریی دانشجویان خارجی مساعدت لازم را بدین صورت انجام می دهد:

برگزاری مراسم های فرهنگی، ورزشی ، فعالیت های علمی و آموزشی. برگزاری بازدید از موزه ها، گردش درون دانشگاه فدرال قازان، شهر قازان و تاتارستان. همکاری با اتحادیه های اجتماعی دانشجویان خارجی و حمایت از فعالیت های ارگان های دولت های دانشجویی. ارائه اطلاعات دربارۀ روسیه، تاتارستان، شهر قازان و دانشگاه فدرال قازان. همکاری با اتحادیه های اجتماعی دانشجویان خارجی دانشگاه های دیگر قازان و روسیه، نمایندگان جوانان انجمن ملل تاتارستان.

زندگی دانشجویی دانشگاه فدرال کازان روسیه :

دانشگاه کازان - زندگی در دانشگاه فدرال قازان روسیه

دانشگاه فدرال قازان امکانات کافی برای اسکان دادن به همه دانشجویان خود را دارد. در سال 2010، دانشگاه 20 ساختمان مسکونی که برای مسابقات جهانی دانشجویی 2013 در دهکده المپیک ساخته شده است، را در اختیار گرفت. دانشجویان سال اول دانشگاه فدرال قازان می‌توانند اتاق مورد علاقه خود را در یکی از 26 خوابگاه راحت انتخاب کنند جایی که همه چیز لازم برای زندگی، آموزش و تفریح وجود دارد.

همچنین، در محل خوابگاه دانشگاه ورزشگاه، اتاق مطالعه، استودیوهای هنر، آزمایشگاه‌های کامپیوتر با دسترسی به اینترنت، اتاق ناهار خوری و امکانات دیگر وجود دارد. با دانشجویان که آنجا زندگی می‌کنند، مربی‌ها کار می‌کنند. هر هفته، مراسم ورزشی و فرهنگی برگزار می‌گردد.

امکانات دانشگاه

این دانشگاه جزو بهترین دانشگاه‌های فدراسیون روسیه می‌باشد که بسیار مجهز است و امکانات بسیار زیادی دارد، مثل خوابگاه‌های نوساز که مانند هتل هستند و تمام امکانات لازم برای زندگی را دارند، کتابخانه‌های بزرگ، باشگاه‌های ورزشی مثل فوتبال، کوهنوردی، آزمایشگاه‌های کامپیوتر با دسترسی به اینترنت، سالن‌های تئاتر، ساختمان‌های آموزشی وابسته به دانشگاه، رصد خانه بین المللی و پیشرفته، سالن‌های غداخوری و…

خوابگاه دانشگاه فدرال کازان

این دانشگاه برای تمام دانشجویان خود خوابگاه‌های بسیار شیکی دارد که خوابگاه‌های این دانشگاه با نام دهکده‌های دانشجویی نیز شناخته می‌شود، معمولا این اتاق‌ها 3 یا 4 نفره هستند که اتاق‌های تک نفره و دو نفره متعلق به دانشجویان دکترا می‌باشد، دانشجویان در سال اول می‌توانند اتاق مورد علاقه خود را انتخاب کنند.

در محل خوابگاه دانشگاه امکانات فوق العاده‌ای مثل  ورزشگاه، اتاق مطالعه، استودیوهای هنر، آزمایشگاه‌های کامپیوتر با دسترسی به اینترنت، اتاق ناهار خوری و امکانات دیگر وجود دارد و نیز برای کار با دانشجوها تعدادی مربی هستند که آخر هفته‌ها مراسم‌های ورزشی برگزار می‌شود و هزینه‌های  این خوابگاه  حدودا ماهی 800 روبل تا 1500 روبل (21 تا 45 دلار) در هر ماه می‌باشد که کسانی که زودتر ثبت نام کنند در اولویت هستند و بعد از این که معاینه پزشکی شوند خوابگاه به آنها تعلق می‌گیرد.

فعالیت های تفریحی دانشگاه فدرال قازان:

شهر قازان مرکز ورزشی روسیه است. هرسال، در شهر قازان مسابقات ورزشی منجمله مسابقات در سطح جهانی هم برگزار می گردد. در سال 2013، در قازان مسابقه یونیورسیاد (المپیک ورزشی دانشجویان جهان) برگزار شد که دانشجویان خارجی دانشگاه فدرال قازان شرکت کردند. در سال 2015، مسابقه جهانی FINA (جام جهانی ورزشهای آبی-شنا) برگزار شد. غیر از این، قازان مرکز برگزاری "World Rhythmic Gymnastics Championships (2017)" و ""FIFA World Cup (2018) خواهد بود.

دانشگاه فدرال کازان پزشکی

دانشگاه پزشکی کازان دومین دانشگاه قدیمی در روسیه می‌باشد که توسط امپراطور الکساندر در سال 1804 در مرکز شهر تاسیس شد، این دانشگاه به عنوان زادگاه آلی شیمی شناخته شده است و  یک نهاد دولتی چند منظوره و چند لایه آموزش عالی در زمینه پزشکی می‌باشد.

این دانشگاه با سابقه دو قرن توانسته است پزشکان زیادی را به جامعه تحویل دهد و جزو معتبرترین دانشگاه‌های پزشکی به حساب می آید.

حدود 1400 نفر از پزشکان و اساتید کشور روسیه در این دانشگاه مشغول تدریس هستند.

از آنجا که رشته پزشکی جز پرطرفدارترین رشته‌ها می‌باشد داوطلبان باید به صورت اجباری در دوره پادفک شرکت نموده و در آزمون ورودی دانشگاه شرکت نمایند.

یکی از مزیت‌های بزرگ این دانشگاه این است که شما اگر حتی ترم اول دانشگاه باشید می‌توانید به بیمارستان رفته و در کنار دکترها به عنوان دستیار مشغول شوید و تجربه به دست بیاورید.

یکی از برنامه‌های جدیدی که این دانشگاه انجام داده است این است که  بسیاری از کشور‌های اروپایی پزشکانی جهت دوره های جراحی به این دانشگاه انتقال می‌یابند و بلعکس. جالب است بدانید دانشگاه کازان در حوزه جراحی‌های نوین و استفاده از جراحی به خصوص جراحی میکروسکوپی و لیزری یکی از دانشگاه های پیشرو می‌باشد.

از آن جایی که اکثر دوره‌های این رشته به زبان روسی هستند و شما برای تحصیل پزشکی در روسیه نیاز دارید این زبان را یاد بگیرید، هر ساله دانشگاه پزشکی کازان  کلاس‌های تابستانی زبان روسی را برگزار می‌کند.

 برای ورود به دانشگاه کارزان باید مدارک زیر را تهیه کنید:

 • کلیه اسناد دانشگاهی
 • فرم درخواست آنلاین
 • گذرنامه
 • شماره تماس
 • آدرس ایمیل
 • جزئیات خانواده
 • عکس‌ها
 • اثبات پرداخت هزینه
 • هزینه درخواست
 • رزومه/رزومه (فارغ التحصیل، فوق لیسانس)
 • بیمه سلامت و زندگی
 • ویزای دانشجویی
 • گواهی پزشکی
 • اعلامیه حمایت مالی
 • نامه تشویق
 • طرح پیشنهادی تحقیق (MA ، PhD)
 • گواهی آزمایش HIV
 • درخواست اطلاعات

بیوپزشکی و داروسازی:

در چارچوب همکاری دانشگاه فدرال قازان با شرکت‌های داروسازی جهانی، منجمله Pfizer""،"Novartis"،"Bayer"، دانشجویان دانشگاه در فعالیت‌های پژوهشی مشترک شرکت می‌کنند، از سمینارها بازدید می نمایند و دوره آموزشی دارند.

همکاری دانشگاه فدرال قازان با مرکز انکولوژی "Fox Chase Cancer Center, USA" امکان برگزاری دوره علمی برای کارمندان و دانشجویان دکترا را در این کلینیک فراهم می‌کند. بر طبق اخبار "US News" این کلینیک جزو بیست مؤسسه برتر پزشکی در زمینه انکولوژی ایالات متحده آمریکا محسوب می‌شود.

سخن آخر

دانشگاه کازان یکی از بهترین دانشگاه‌های روسیه می‌باشد که دانشجویان زیادی از سراسر دنیا تمایل به تحصیل در این دانشگاه محبوب را دارند. تحصیل در این دانشگاه نیاز به موارد خاصی دارد که در این مقاله ذکر کردیم تا شما عزیزان بتوانید یک قدم به رویای تحصیل در خارج از کشور و در یکی از بهترین دانشگاه‌های خارجی نزدیک شوید.