دانشگاه پاولوف سنت پطرزبورگ

دانشگاه دولتي پزشکی سن پترزبورگ به نام ای. پ. پاولوف شناخته می‌شود. موسسه آموزش عالی سن پترزبورگ اولین دانشگاه پزشکی در سن پترزبورگ است. این دانشگاه پس از گذشت 123 سال، به یکی از برجسته‌ترین دانشگاه‌های پزشکی در روسیه و جهان تبدیل شده است. همچنین دانشگاه پاولوف سن پترزبورگ یکی از ده دانشکده پزشکی برتر در اروپا است که بسیاری از افراد علاقمند به تحصیل در روسیه تمایل به تحصیل در این دانشگاه دارند. این دانشگاه یکی از بزرگترین مراکز علمی در کشور روسیه محسوب می‌شود و طیف وسیعی از رشته‌های شناخته شده را ارائه می‌دهد، از جمله پزشکی، دندانپزشکی، حقوق، مهندسی، هنر و غیره. در سایت روسانا به معرفی کاملِ دانشگاه پاولوف سن پترزبورگ می‌پردازیم.

تاریخچه

دانشگاه پاولوف سنت پطرزبورگ - تاریخچه

دانشگاه پاولوف سن پترزبورگ در 14 (26) سپتامبر سال 1897 به عنوان اولين انستيتو پزشکی زنان تاسيس شد. این اولین موسسه‌ در اروپا بود که فرصتی را برای زنان برای تحصیلات عالی پزشکی فراهم کرده است. بلافاصله پس از تأسیس، موسسه پزشکی زنان (WMI) به یک موسسه معتبر تبدیل شد و یک مدل شناخته شده برای آموزش پزشکی و علوم پزشکی بود. کلینیک‌ها و بخش‌های WMI پیشرفته‌ترین روش‌های تشخیص و درمان را توسعه داده و اجرا کردند.

در 28 مارس سال 1917، این دانشگاه محل برگزاری اولین جلسه انجمن آزاد برای توسعه و انتشار علوم مثبت (SARRPN) را فراهم کرد.

دانشگاه پاولوف سن پترزبورگ يکی از بزرگترين دانشگاه‌های شمال غرب روسيه در زمينه پزشکی م‍ی باشد. در سال 1904 مقطع کارشناسي ارشد در اين دانشگاه راه اندازی شد. در سال 1924 عنوان " اولين انستيتو پزشکی لنينگراد" را گرفت و پس از آن در سال 1936 عنوان " آکادمی ايوان پتروويچ پاولوف، برنده جايزه نوبل " را دريافت کرد. در سال 1994 عنوان " دانشگاه دولتی سن پترزبورگ به نام اي. پ. پاولوف را به آن اعطا کردند. در حال حاضر دانشگاه مشتمل بر 8 دانشکده،‌ 65 گروه آموزشی، 56 آزمايشگاه، 4 انستيتو علمی- تحقيقاتی و 10 مرکز علمی می‌باشد. در بين اساتيد اين دانشگاه، 131 پروفسور، 174 دکترای علوم، 554 کانديدای علوم و 10 عضو فرهنگستان علوم می باشد.

این دانشگاه از زمان تاسیس چندین بار دچار تغییر نام شده است: انستیتوی پزشکی زنان سن پترزبورگ (1918)، اولین موسسه پزشکی لنینگراد، همچنین به عنوان «the 1st Med» (1924) شناخته می‌شود. این نام در تاریخ سن پترزبورگ و پزشکی روسیه ثبت شد. در سال 1936 اولین موسسه پزشکی به افتخار آکادمیسین ایوان پاولوف برنده جایزه نوبل نامگذاری شد. در سال 1994 اولین موسسه پزشکی به دانشگاه پزشکی تغییر نام داد و نام فعلی خود را دریافت کرد.

در دهه 1930 موسسه شیمی و داروسازی و همچنین موسسه اطفال از اولین موسسه پزشکی جدا شده و به عنوان واحدهای مستقل تأسیس شدند. در همین حال، ساخت واحدهای جدید و ساختمان‌های آزمایشگاهی در مرحله طراحی بود، اما جنگ جهانی دوم در تحقق این طرح خدشه وارد کرد. در دوران دفاع قهرمانانه از جنگ لنینگراد، این موسسه از ارائه‌ی مراقبت، آموزش و تحقیقات به بیماران دست برنداشت. بسیاری از فارغ‌التحصیلان این دانشگاه به جنگ رفتند. به احترام کشته شدگان در جنگ، در سال 1987 بنای یادبودی به افتخار پزشکان کشته شده در پارک موسسه، یعنی در همان مکانی که بمب منفجر نشده در آن پیدا شده بود، نصب شد. در دهه 1960-1980، ساخت وسیع ساختمان‌های جدید دانشگاهی، خوابگاه‌ها، آزمایشگاه‌های تحقیقاتی صورت گرفت، بنابراین «the 1st Med» ظاهر امروزی خود را به دست آورد. در دهه 1990، تعدادی از بخش‌ها به موسسه‌های تحقیقاتی تبدیل شدند. امروزه این دانشگاه همچنان به پیشرفت مراقبت از بیمار، آموزش پزشکی و علوم ادامه می‌دهد.

آشنایی با دانشگاه

آکادمیسین‌های برجسته‌ی روسی و اروپایی دانشگاه ملی سن پترزبورگ را در شهر سن پترزبورگ تاسیس کردند. این دانشگاه نقش بزرگی در تولید علم و پرورش نخبگان در سراسر جهان داشته است. این دانشگاه سطح وسیعی از رشته‌های علمی و تحقیقاتی روز دنیا را در بالاترین سطح با بهترین امکانات و آزمایشگاه‌های پیشرفته ارائه می‌دهد. بخصوص رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه پاولوف سن پترزبورگ با استانداردهای بسیار بالا و سطح اعتبار جهانی به دو زبان روسی و انگلیسی عرضه می‌شوند. این دانشگاه تحت اداره‌ی دولت و شامل ۲۴ بخش است که هر بخش آن از چندین دپارتمان تشکیل شده است، از جمله: ساختمان اصلی، مجموعه‌های ورزشی، ساختمان‌های ریاست، کتابخانه بزرگ دانشگاه، مجموعه‌های بزرگ آموزشی، سالن‌های مطالعه، کلینیک و خوابگاه. تحصیل پزشکی و تحصیل دندانپزشکی در روسیه، به خصوص در دانشگاه پاولوف سن پترزبورگ از مزایای زیادی برای دانشجویان برخوردار است. هزینه تحصیل در روسیه نسبتاً مقرون به صرفه است که در پایین با جزئیات به آن می‌پردازیم.

رتبه‌بندی دانشگاه

دانشگاه پاولوف سنت پطرزبورگ - رتبه بندی دانشگاه

بر اساس آخرین رتبه‌بندی جهانی QS در سال 2021، دانشگاه ملی سن پترزبورگ دارای رتبه ۲۲۵ است.

این دانشگاه دارای اعتبار علمی زیر می‌باشد:

رتبه جهانی : 4389

رتبه اروپای مرکزی و شرقی: 356

رتبه اروپا: 1265

رتبه فدراسیون روسیه: 11

رتبه اوراسیا: 2928

بخش‌های مختلف دانشگاه

دانشگاه پاولوف سنت پطرزبورگ - بخش های مختلف دانشگاه

 

دانشگاه پزشکی دولتی پاولف در سن پترزبورگ شامل موسسات و نهادهای زیر برای تحقیقات علمی است:

 •       موسسه تحقیقات نفرولوژی
 •       پژوهشکده ریه‌شناسی
 •       موسسه تحقیقاتی یادبود رایسا گورباچوا در زمینه سرطان، هماتولوژی و پیوند اطفال
 •       موسسه تحقیقات جراحی فک و صورت و دندانپزشکی
 •       موسسه داروسازی والدمن
 •       موسسه تحقیقات قلب و عروق

و همچنین مراکز تحقیقاتی:

 •       مرکز تحقیقات علمی
 •       مرکز پزشکی
 •       مرکز تحقیقات منطقه‌ای زیست‌شناسی اعصاب و روان داروشناسی
 •       مرکز علمی و روش‌شناسی پزشکی مولکولی فدراسیون روسیه
 •       مرکز مراحل اولیه آزمایشات بالینی

دانشکده‌ها

دانشگاه پاولوف سنت پطرزبورگ - دانشکده ها
 •       دانشکده پزشکی
 •       دانشکده دندانپزشکی
 •       دانشکده پزشکی ورزشی
 •       دانشکده فرهنگ تربیت بدنی اقتباس شده
 •       دانشکده اطفال
 •       دانشکده روانشناسی بالینی
 •       دانشکده برای دانشجویان بین‌المللی
 •       دانشکده تحصیلات تکمیلی پرستاری
 •       موسسه پرستاری
 •       دانشکده تحصیلات تکمیلی
 •       دانشکده دوره پیش‌دانشگاهی

زمان تحصیل در دوره‌های پزشکی دانشگاه پاولوف :

دانشکده درمانی: سال تاسيس: 1897. دوره تحصيل: 6 سال دانشکده دندانپزشکی: سال تاسيس: 1959. دوره تحصيل: 5 سال دانشکده طب ورزشی: سال تاسيس 1993. هدف اصلي اين دانشکده آموزش دانشجويان در زمينه پزشکي عمومی با تخصص طب ورزشی می باشد. دوره تحصيل: 6 سال دانشکده تربيت بدني تطبيقی: سال تاسيس 2005. دوره تحصيل: 5 سال دانشکده طب اطفال: سال تاسيس : 2008. دوره تحصيل: 6سال انستيتو پرستار‍ی: اين مؤسسه تنها مؤسسه دولتی روسيه می باشد که در آن آموزش پرستاري در تمام سطوح و بر طبق قوانين کميسيون اتحاديه اروپا و استانداردهاي آموزشی روسيه انجام می شود. دوره تحصيل: 5 سال دانشکده آموزش های تخصصی: در اين دانشکده دانشجويان در رشته های زير آموزش م‍ی بينند: زنان و زايمان، بيهوشی، جراحی اطفال، بيماريهای عفونی، مغز و اعصاب،‌ چشم پزشکی، انکولوژی، روانپزشکی، راديولوژی، دندانپزشکی عمومی، ارتوپدی، جراحی و... دانشکده دانشجويان خارجی:اين دانشکده از همان سالهای تاسيس به پذيرش دانشجويان خارجی پرداخت و تا کنون بيش از 5000 دانشجو از کشورهای مختلف از جمله ايران پذيرفته است. زمينه فعاليت دانشکده : بخش مقدماتی برای دانشجويان خارجی، تخصص طب عمومی ( دستورالعمل ها در روسيه و با زبان تخصصی النگليسی) و مدت زمان تحصيل: 6 سال،‌ تخصص دندان پزشکی ( مقاله به زبان روسی) و مدت زمان آموزش: 5 سال،

دانشکده‌های تحصیلات تکمیلی

دانشگاه پزشکی دولتی پاولف سن پترزبورگ دوره‌ها و برنامه‌هایی را ارائه می‌دهد که منجر به دریافت مدارک تحصیلی عالی از جمله مدارک کارشناسی، کارشناسی ارشد و تحصیلات تکمیلی و دکتری در چندین رشته تحصیلی می‌شود. این دانشگاه چند صد برنامه آموزشی تحصیلات تکمیلی را در دوره‌های بازآموزی حرفه‌ای و آموزش پیشرفته و در برنامه آموزش پزشکی مداوم ارائه می‌دهد. اکثر برنامه‌های آموزشی به زبان روسی هستند.

رشته پزشکی در دانشگاه پاولوف

دانشگاه پاولوف سنت پطرزبورگ - رشته پزشکی در دانشگاه پاولوف

جهت ورود به دوره‌های تحصیلی پزشکی در دانشگاه پاولوف روسیه، دو نوع ظرفیت گوناگون تعیین می‌شود که نوع اول آن عادی و با هزینه شخصیِ دانشجو می‌باشد و تعداد آن 53 نفر برای رشته پزشکی است. ظرفیت دوم تحصیل رایگان است که با بورسیه می‌باشد و تعداد آن 25 نفر است. دوره‌های تحصیلی پزشکی در دانشگاه پاولوف به زبان‌های روسی و انگلیسی برگزار می‌شوند و ظرفیت سالانه‌ی پذیرش برای تحصیل در رشته پزشکی به زبان انگلیسی در این دانشگاه 30 نفر است.

هزینه تحصیل در این دانشگاه

دانشگاه پاولوف سنت پطرزبورگ - هزینه تحصیل در این دانشگاه

رشته پزشکی به زبان انگلیسی: 5300 تا 5500 دلار آمریکا

رشته پزشکی به زبان روسی: 5000 تا 5300 دلار آمریکا

رشته دندانپزشکی به زبان روسی: 5300 تا 5500 دلار آمریکا

رشته پادفک سالانه: 2500 دلارآمریکا

توجه داشته باشید که هزینه‌های شهریه ممکن است سالانه براساس نرخ ارز روبل روسیه تغییر پیدا کنند.

 

خوابگاه دانشگاه و شرایط استفاده از آن

دانشگاه پاولوف سنت پطرزبورگ - خوابگاه دانشگاه و شرایط استفاده از آن

دانشگاه پاولوف روسیه دارای ۴ خوابگاه است که از لحاظ امکانات در سطح مطلوبی قرار دارند. در هر اتاق دو نفر زندگی می‌کنند و در هر طبقه از خوابگاه چندین آشپزخانه، چندین حمام و چندین سرویس بهداشتی وجود دارد که تعداد آن بسیار مناسب است. کارکنان خوابگاه هر روز راهرو و آشپزخانه‌ها را نظافت می‌کنند. در آخر راهروی هر طبقه، تعداد زیادی ماشین لباسشویی وجود دارد که دانشجویان می‌توانند برای شستشوی لباس‌های خود از آنها استفاده کنند.

 

امکانات دانشگاه پاولوف سن پترزبورگ

 

دانشگاه پاولوف سنت پطرزبورگ - امکانات دانشگاه

دانشگاه پزشکی دولتی پاولف سن پترزبورگ همچنین چندین امکانات و خدمات دانشگاهی و غیر دانشگاهی را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد که شامل کتابخانه، مسکن (خوابگاه)، امکانات ورزشی، کمک‌های مالی و یا بورسیه تحصیلی، تحصیل در خارج از کشور و برنامه‌های مبادله و همچنین خدمات اداری است.

پردیس آکادمی این دانشگاه در بخش مرکزی شهر شن پترزبورگ، در یک منطقه‌ی زیبا و پارک بی‌نظیری به مساحت چهل هزار متر مربع واقع شده است. ۵۰ ساختمان چشم‌نواز با معماری خارق‌العاده‌ای در محوطه‌ی آن وجود دارد.

آیا این دانشگاه معتبر است؟ آیا رشته پزشکی و دندانپزشکی این دانشگاه مورد تایید ایران است؟

در فهرست دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت بهداشت ایران در سال 2021، دانشگاه پاولوف جزو دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت بهداشت ایران در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی است. البته فقط تحصیل در این رشته‌ها به زبان روسی مورد تأیید این دانشگاه است و زبان انگلیسی مورد تأیید نیست.