دانشگاه دولتی نواسیبیرسک

دانشگاه دولتی نووسیبیرسک بر اساس رتبه‌بندی موسسه تایمز در سال ۲۰۱۹ در جایگاه ۵۰۱ تا ۶۰۰ برترین دانشگاه‌های دنیا قرار گرفته است. این دانشگاه بسیار معتبر بوده و از امکانات آموزشی و خدماتی زیادی برخوردار است که در کنار طبیعت زیبای شهر نووسیبیرسک بسیاری از افراد را برای تحصیل جذب می‌کند. از آنجایی که امروزه اعزام دانشجو به روسیه با استقبال زیادی روبرو است و به خصوص تحصیل پزشکی در روسیه این روزها بسیار روی بورس است، در این مطلب به بررسی جامع دانشگاه دولتی نووسیبیرسک خواهیم پرداخت.

نواسیبیرسک سومین شهر بزرگ روسیه پس از مسکو و سنت پترزبورگ است . این شهر با 1.4 میلیون نفر جمعیت پرجمعیت ترین و بزرگ ترین شهر سیبری می باشد . نواسیبیرسک در جنوب شرقی دشت سیبری غربی واقع شده است و مرکز استان نواسیبیرسک است . متروی نواسیبیرسک در سال ۱۹۸۶ تأسیس شده و هم‌اکنون دارای ۲ خط و ۱۳ ایستگاه می‌باشد. فاصله نواسیبیرسک از مسکو پایتخت روسیه 3.400 کیلومتر است که با هواپیما حدود 4 ساعت می باشد و این شهر از ساعت رسمی مسکو 4 ساعت جلوتر می باشد .

 دانشگاه‌های زیادی در کشور روسیه مورد استقبال دانشجویان بین‌المللی قرار دارند که از میان آنها می‌توان به دانشگاه کازان یا دانشگاه دوستی ملل نیز اشاره کرد. با این کال، دانشگاه ایالتی نووسیبیرسک همیشه مقصد پرطرفداری برای تحصیلات پزشکی بوده است.

تاریخچه دانشگاه دولتی نووسیبیرسک

دانشگاه دولتی نواسیبیرسک - تاریخچه

دانشگاه دولتی نووسیبیرسک (NSU) یکی از نهادهای آموزشی برتر روسیه در زمینه‌ی تحصیلات عالی برای تحصیل دندانپزشکی در روسیه محسوب می‌شود. این دانشگاه در سال ۱۹۵۹ در شهر نووسیبیرسک تأسیس گردید؛ این شهر یک مرکز فرهنگی و صنعتی در سیبری می‎باشد.

این دانشگاه در فاصله‌ی بسیار کمی از شهر نووسیبیرسک واقع شده است و حدود ۷۰ آزمایشگاه پژوهشی و ۵۰ موسسه علمی - تحقیقاتی دارد. همچنین افراد می‌توانند انواع رشته‌های تحصیلی در علوم مختلف و ریاضیات را در دانشگاه نووسیبیرسک روسیه برای ادامه تحصیل انتخاب کنند. نکته قابل توجه این است که دانشگاه نووسیبریسک فاقد دانشکده دندانپزشکی است.

شهر نووسبیرسک در منطقه‌ی سیبری، کشور روسیه و در فاصله‌ی ۳۴۰۰ کیلومتری از پایتخت روسیه (شهر مسکو) قرار گرفته است. پرواز مستقیم از مسکو به سیبری حدود ۳ ساعت و نیم طول می‌کشد.

دانشگاه دولتی نووسیبیرسک در منطقه‌ی Akademgorodok واقع شده است که منطقه‌ای منحصر به فرد شناخته شده است و غالباً بر علوم، آموزش و دانش تجاری تمرکز دارد. دانشجویان دانشگاه نووسیبیرسک همچنین می‌توانند در انواع فعالیت‌های تحقیقاتی و کارهای پژوهشی مرتبط با موسسه علمی - آموزشی دانشگاه نووسیبیرسک شرکت کنند.

همانطور که گفتیم دانشگاه  نووسیبیرسک در سال ۱۹۵۹ تاسیس شد و در حال حاضر این دانشگاه شامل مدرسه عالی (مدرسه فیزیک و ریاضی) و کالج برتر، ۱۳ ساختمان، مدرسه اساتید، دپارتمان تحصیلات در مقطع کارشناسی ارشد، موسسه فنی و حرفه‌ای و دپارتمان پژوهشی  و دریافت هزینه تحصیل در روسیه است.

آشنایی با دانشگاه:

دانشگاه دولتی نواسیبیرسک - آشنایی با دانشگاه

دانشگاه دولتی نواسیبیرسک که در این شهر واقع شده است سومین دانشگاه برتر روسیه در سطح جهان به شمار می‌رود و بعد از دانشگاه دولتی مسکو و دانشگاه دولتی سن پترزبورگ قرار دارد.  که برای تحصیل در روسیه در رشته پزشکی بسیار مناسب است. این دانشگاه در سال ۱۹۵۹در شهر نووسیبیرسک، که شهری فرهنگی و صنعتی در سیبری است تأسیس شده است. براساس رتبه‌بندی QS در سال ۲۰۱۶ این دانشگاه در رتبه دوم بهترین دانشگاه‌ها در بین کشورهای اقتصاد نوظهور اروپا و آسیای مرکزی قرار گرفته‌است. دانشگاه نووسیبیرسک در بین ۲٪ از بهترین دانشگاه‌های جهان می‌باشد. دارای ۱۳۸آزمایشگاه علمی و مراکز تحقیقاتی که از تجهیزات و تکنیک‌های پیشرفته استفاده می‌کنند.

رتبه بندی دانشگاه دولتی نووسیبیرسک :

دانشگاه دولتی نواسیبیرسک - رتبه بندی دانشگاه

طبق گزارشات رده‌بندی جهانی QS دانشگاه‌ها، دانشگاه نووسیبیرسک بهترین دانشگاه روسیه از لحاظ پژوهش‌های علمی در سال ۲۰۱۴–۲۰۱۶ است و در رتبه اول قرار دارد.

در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان مؤسسه QS در سال 2021 دانشگاه نووسیبیرسک در رده 246 برترین دانشگاه‌های دنیا و سومین دانشگاه روسیه قرار گرفته‌است. همچنین بر اساس رتبه‌بندی مؤسسه تایمز در سال 2020 این دانشگاه در رتبه 800–601 برترین دانشگاه‌های دنیا قرار دارد.

بخش‌های مختلف دانشگاه

دانشگاه دولتی نواسیبیرسک - بخش های مختلف دانشگاه

برخی از مهمترین بخش‌های دانشگاه نووسیبیرسک عبارتند از:

  •       9 دانشکده و  112 دپارتمان
  •       آزمایشگاه‌های تحقیقاتی مجهز به تجهیزات به‌روز
  •       موسسه علمی – پژوهشی شعبه RAS سیبریا (برای دانشجویان NSU)
  •       بیش از هزار آزمایشگاه علمی – پژوهشی مجهز به تجهیزات پیشرفته.

دانشگاه نووسیبیرسک در مرکز علمی نووسیبیرسک Akademgorodok واقع شده و جایی است که در آن انواع تحقیقات علمی انجام می‌شود. دانشجویان NUS می‌توانند در حین تحصیل به تحقیق و پژوهش بپردازند و امکان انجام تحقیقات پس از پایان دوره تحصیلی نیز برای آنها وجود دارد.

دانشگاه دولتی نووسیبیرسک بزرگترین مرکز علمی- آموزشی روسیه است. این دانشگاه که در مرکز تحقیقاتی مشهور بخش سیبری، آکادمی علوم روسیه -آکادم‌گورودوک- واقع شده‌است، دارای ۳۵ مؤسسه پژوهشی و پارک علم و فناوری می‌باشد و به دانشجویان این فرصت را می‌دهد فعالیت‌های پژوهشی خود را در بیش از ۱۰۰ آزمایشگاه تحقیقاتی به انجام برسانند. هدف این دانشگاه تربیت متخصصین برجسته و کارآمد در زمینه علوم، آموزش و صنایع دانش بنیان است.

رشته های دانشگاه دولتی نووسیبیرسک

این دانشگاه دارای ۹ دانشکده می‌باشد که عبارتند از: • دانشکده مکانیک و ریاضیات • دانشکده فیزیک • دانشکده علوم طبیعی • دانشکده زمین‌شناسی و ژئوفیزیک • دانشکده اقتصاد • دانشکده فناوری اطلاعات • دانشکده علوم انسانی • دانشکده پزشکی و روانشناسی • دانشکده فلسفه و قانون

دانشکده‌های تحصیلات تکمیلی

دانشگاه دولتی نواسیبیرسک - دانشکده تحصیلات تکمیلی

 با تحصیل در دانشگاه نووسیبیرسک روسیه می‌توانید در حدود 13 موضوع در مقطع تحصیلات تکمیلی، 17 دوره در مقطع کارشناسی و 23 رشته تحصیلی در مقطع لیسانس به زبان روسی به تحصیل و آموزش بپردازید. در دانشکده پزشکی این دانشگاه نیز یک برنامه تخصصی ارائه می‌گردد. اگر نیاز دارید که زبان روسی را بیاموزید و تقویت کنید، این امکان برای شما وجود دارد که در دوره‌های زبان روشی که خود دانشگاه برگزار می‌کند شرکت نمایید.

رشته پزشکی در دانشگاه دولتی نووسیبیرسک

بر اساس فهرست جدید وزارت بهداشت ایران، دانشگاه پزشکی نووسیبیرسک روسیه مورد تأیید قرار دارد. رشته پزشکی در دانشگاه نواسیبیرسک به زبان انگلیسی تدریس میشود که بعد از دو سال مجدد تحصیل به زبان روسی خواهد بود ، شهریه این دانشگاه برای رشته پزشکی عمومی 6500 دلار بوده و برای کالج زبان 4500 دلار می باشد .

هزینه تحصیل در این دانشگاه

هزینه تحصیل دوره پزشکی در روسیه ۶۰۰۰ دلار در سال است. هزینه اقامت و خوابگاه ۱۹۰ دلار در سال است و هزینه زندگی در این شهر حدود ۳۰۰ دلار در ماه می‌باشد. علاوه بر موارد فوق الذکر، فرصت کار کردن با متخصصان برجسته و مدرن نیز برای افراد وجود دارد.

کمک هزینه و بورسیه تحصیلی

دانشجویان خارجی هر سال فرصت دارند بورسیه تحصیلی را از دولت روسیه درخواست کنند که این بورسیه شامل شهریه کامل و کمک هزینه‌ی ماهیانه می‌باشد. در ضمن، معیارها و مراحل انتخاب و تعداد بورسیه‌های تحصیلی به کشور متقاضی بستگی دارد.

خوابگاه دانشگاه و شرایط استفاده از آن

دانشگاه دولتی نواسیبیرسک - خوابگاه

دانشگاه نواسیبیرسک مجتمع بزرگی می باشد که تمامی امکانات رفاهی و همچنین خوابگاه را شامل می شود . خوابگاه های این دانشگاه دارای اتاق های تمیز و از نظر هزینه با قیمت مناسبی می باشد.

خدمات و امکانات آموزشی و رفاهی دانشگاه نووسیبیرسک به راحتی در اختیار تمامی دانشجویان این دانشگاه قرار دارد. خوابگاه دانشجویان حدود سه دقیقه تا دانشگاه اصلی فاصله دارد. این خوابگاه دارای اتاق‌های دو تخته و سه تخته است با Wifi رایگان است که چشم‌اندازهای خارق‌العاده‌ای از جنگل را فراهم می‌کنند. خوابگاه دارای نگهبان، حراست و دوربین نیز می‌باشد. دانشجویان این دانشگاه ملزم به پرداخت هزینه‌ی کتب درسی نیستند و به محض ثبت‌نام در این دانشگاه می‌توانند به کتابخانه بزرگ این دانشگاه که دارای مطالب ادبی، آموزشی و ... است دسترسی پیدا کنند. می‌توانید در مرکز ورزشی این دانشگاه در بیش از 40 نوع فعالیت ورزشی شرکت کنید. باشگاه ها و انجمن های دانشگاه نووسیبیرسک سرگرمی‌های زیادی مثل تئاتر، موسیقی، آواز، رقص، طراحی و ... را به دانشجویان ارائه می‌دهند. هزینه‌ی اجاره‌ی اتاق‌های دو تخته و سه تخته در خوابگاه‌های این دانشگاه بین ۱۸ تا ۲۰ دلار در ماه می‌باشد.

 امکانات دانشگاه دولتی نووسیبیرسک

دانشگاه ایالتی نووسیبیرسک از امکانات زیادی برخوردار است که در پایین به برخی از آنها اشاره می‌کنیم:

1- کتابخانه

کتابخانه دانشگاه نووسیبیرسک یک مخزن و بانک اطلاعاتی عظیم برای دانشجویان و اساتید می‌باشد. در این کتابخانه، کتب و مجلات زیادی در رشته‌های مختلف مطالعه می‌شوند.

2- سالن غذاخوری

سالن غذاخوری و کافه تریا در تمامی ساختمان‌های این دانشگاه وجود دارد و با حداقل قیمت و هزینه می‌توانید از خدمات آنها استفاده کنید.

3- مرکز سلامتی

در مرکز سلامتی این دانشگاه خدماتی مثل ماساژ، فیزیوتراپی، نور و گرما درمانی و ... ارائه می‌گردد. باشگاه بدنسازی، استخر، اردوگاه تفریحی، اینترنت Wifi رایگان، خوابگاه و ... نیز از دیگر امکانات این دانشگاه به شمار می‌روند.

1آیا این دانشگاه معتبر است؟ رشته پزشکی و دندانپزشکی این دانشگاه مورد تایید ایران است؟

دانشگاه نووسیبرسک روسیه یکی از معتبرترین دانشگاه‌های کشور روسیه می‌باشد. همانطور که قبلاً اشاره کردیم، فقط رشته پزشکی در این دانشگاه  ارائه شده و رشته‌های دندانپزشکی در روسیه و داروسازی موجود نیستند. رشته پزشکی به هر دو زبان روسی و انگلیسی ارائه می‌گردد.

بر اساس آخرین فهرست دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت بهداشت ایران سال 2022-2021، رشته‌ی پزشکی به زبان روسی و انگلیسی در دانشگاه ایالتی نووسیبیرسک مورد تأیید است. توجه داشته باشید که در صورت تحصیل در رشته پزشکی در دانشگاه ایالتی نووسیبیرسک به زبان انگلیسی، دانشجو پس از سال سوم باید تحصیل خود را به زبان روسی ادامه داده و در آخر، مدرک تحصیلی خود را به زبان روسی اخذ می‌کند.

Обшежитие нгу 4