دانشگاه دولتی تربیت بدنی ، ورزش و گردشگری روسیه

دانشگاه دولتی تربیت بدنی ورزش و گردشگری روسیه یکی از پرمخاطب‌ترین گزینه‌ها برای تحصیل در روسیه است که به عنوان یک مرکز بزرگ در روسیه و سراسر دنیا برای فعالیت در حوزه تربیت بدنی و ورزش و توریستی شناخته می‌شود. این مجموعه دارای ۵۰ هزار متخصص ممتاز تربیت شده است که از میان چهار هزار نفر آن، دانشجویانی هستند که از ۱۵۵ کشور جهان برای تحصیل در روسیه آمدند. همچنین از میان دانشجویان این دانشگاه حدود ۱۷۰ توانستند در راه علاقه‌مندی‌های خود موفق شوند و در قهرمانان المپیک و قهرمانان اروپا و جهان حضور پیدا کنند.

این دانشگاه به خاطر تجربه‌های بسیار و موفقیت‌های روز افزون به عنوان یک موسسه آموزشی پیشرو در زمینه تربیت بدنی شناخته می‌شود و هم اکنون بیش از ۵ هزار دانشجو در این موسسه مشغول به تدریس هستند.

تاریخچه

دانشگاه تربیت بدنی روسیه - تاریخچه  

دانشگاه دولتی تربیت بدنی و ورزش و گردشی روسیه فعالیت خود را از سال ۱۹۱۸ میلادی آغاز نمود و حدود ۲۹ سال است که به تدریس پرورش دانشجویان  از سراسر جهان پرداخته است. این دانشگاه از شروع فعالیت خود تا سال ۱۹۹۳ طبق نظر سازمان دولتی مرکزی لنین به نام انیسیتو تربیت بدنی روسیه شناخته می‌شد. اما از سال ۱۹۹۳ تا ۲۰۰۲ به نام آکادمی تربیت بدنی روسیه شهرت یافت. در حال حاضر، به عنوان بزرگترین موسسه آموزشی روسیه در زمینه تربیت بدنی نامیده می شود که در شهر مسکو یعنی بزرگ‌ترین، صنعتی‌ترین، فرهنگ و تاریخی‌ترین شهر روسیه بنا شده است. دانشگاه دولتی تربیت بدنی ، ورزش و گردشگری روسیه که قدمت آن از 29 می سال 1918 میلادی تا کنون می باشد ، تا سال 1993 با هماهنگی سازمان دولتی مرکزی لنین به انیسیتو تربیت بدنی روسیه شهرت داشت ، از سال 1993 تا 2002 به آکادمی تربیت بدنی روسیه تغییر نام یافت . همچنین این دانشگاه بزرگترین موسسه ی آموزشی روسیه در حیطه ی تربیت بدنی می باشد.

دانشگاه ما در بزرگترین ، غنی ترین ،صنعتی ترین ، فرهنگی و تاریخی ترین شهر روسیه یعنی مسکو واقع است .

دانشگاه ما به عنوان موسسه ی آموزشی پیشرو در حیطه ی تربیت بدنی ،در طول حیات و فعالیت خود بیش از 50000فارغ التحصیل با درجات عالیه داشته که از این شمار 4000 نفر اتباع خارجی از 115 کشور مختلف بودند. امروز در دانشگاه بیش از 5000 دانشجو مشغول سپری کردن دوره ی تحصیلی خود هستند که از این شمار می توان به دانشجویان خارجی از 220 کشور مختلف اشاره کرد. در میان فارغ التحصیلان دانشگاه ما می توان به ورزشکاران مشهور و موفق در رشته های مختلف ورزشی و مدال آوران المپیک های مختلف ورزشی اشاره کرد. از قهرمانان افتخار آور دانشگاه می توان به ورزشکاران : لف یاشکین ، والری برومل، یلنا واتسه خوفسکایا، ایرینا رودینا، اندری بوکین، ناتالیا بستمیانوا، پتر بالوتنیکوف، آنفیسا رستسوا، والری خارلاموف،نیکولای بابلوشین ، گنادی کارپونوسف، ویکتور آگییف، ماریا بوتیرسکایا، آلکساندر بالاشف، الگا بروسنیکینا و... نام برد. در میان اساتید دانشگاه می توان شاهد فعایت های اساتیدی برجسته در عرصه های تربیت بدنی ،ورزش و عرصه های مشابه و همچنین بنیان گذاران مدارس و مرکز ورزشی بود مانند اساتید گورینفسکی، ایوانیتسکی، سارکیزوف، فارفل، کارپمان، نیکیتیوک، ولکوف، تخورفسکی و بیریوکوف در بخش مشکلات پزشکی تربیت بدنی و ورزش . اساتید برنشتین ، دونسکوی، زاتسیورسکی و پاپوف در بخش مکانیک پزشکی در تربیت بدنی و ورزش. اساتید نویکوف، بلینویچ ،ماتوییف، فیلین، سوسلف، بولکاکوا و مدودیف در بخش تئوری و متدهای تربیت بدنی و ورزش. اساتید رودیک، چرنیکوا، داشکویچ ،نورکویچ و رادیونف در بخش موضلات تربیتی و روانی در تربیت بدنی و ورزش. اساتید کوزین، کوکوشکین، استالبتسوف، استولاروف و بیخوفسکایا در بخش مسائل اجتماعی و تاریخی ، فرهنگ شناسی و مشکلات سازمانی و مدیریتی تربیت بدنی و ورزش نام برد.

هم اکنون در دانشگاه نزدیک به 550 استاد در بخش های مختلف دانشگاه از جمله لابراتوارها مشغول به فعالیت هستند که از این شمار 70 درصد آنها دارای مدارک دکترا(250 استاد) و فوق دکترا(100 استاد) می باشند. از دیگر اساتید افتخار آفرین این دانشگاه می توان به 60 استاد شایسته شناخته شده از سوی دولت ، 2 استاد برجسته از سوی سازمان آموزش و پرورش مسکو ، 1 استاد برجسته فرهنگی فرهیخته، 1 استاد از رؤسای فرهنگستان آکادمی علوم تحقیقات روسیه(رائو) ، 4 استاد از اعضای رائو، 38 استاد فرهیخته در بخش فرهنگ و تربیت بدنی ،10 استاد با مدرک دکترای قرمز(بیش از 70 درصد نمرات 20 می باشد) دانشگاه دولتی تربیت بدنی ، ورزش و گردشگری روسیه دارای 2 شورای مهم برای تحصیل در مقاطع دکترا و فوق دکترا می باشد. همچنین هر ساله از سوی اساتید و پروفسورهای دانشگاه تعداد زیادی کتاب، جزوه و بروشور در سطح کشوری به انتشار می رسد. دانشگاه در سال 1998 به خاطر فعالیت های بی دریغ خود در گسترش و پیشرفت تربیت بدنی و ورزش موفق به کسب دیپلم افتخار از سوی سازمان گردید.

آشنایی با دانشگاه

دانشگاه تربیت بدنی روسیه - آشنایی با دانشگاه

این دانشگاه همیشه در تلاش است با آزمایشات مهم در زمینه روش‌شناسی، تمرینات ورزشی و بهینه‌سازی آمادگی ورزشکاران تلاش‌های خود را برای شرکت دانش‌آموختگان در بازی‌های المپیک و مسابقات قهرمانی جهان و اروپا انجام دهد. مهم‌ترین ابزار آن تلاش‌های پژوهشی با هدف شناسایی و اجرای عملی آنها می‌باشد و از روش‌های مختلف برای تمرین فیزیکی، فنی و تاکتیکی روانی و نظریه ورزشکاران استفاده می‌کنند.

علاوه بر دانشجویان برای آماده‌سازی متخصصین موسسه‌های مختلف هم اقدامات مهمی انجام داده به آموزش پیشرفته و بازآموزی حرفه ای پرداخته است و بر مبنای پژوهشکده علمی ورزشی، پژوهشکده علمی پزشکی، ورزشی و موزه تاریخی ورزش در حال فعالیت است.

رتبه بندی دانشگاه

جایگاه پیشرو دانشگاه دولتی تربیت بدنی مسکو در میان دیگر دانشگاه های ورزشی و تربیت بدنی نشانه‌ای از پتانسیل بسیار بالا علمی و بالاترین سطح کیفی کادر آموزشی است. در میان اعضای هیئت مدیره حضور دانشمندان فدراسیون روسیه بسیار پررنگ است و از اساتید بین‌المللی ورزشی برای تدریس استفاده می‌کنند. بنابراین این مجموعه گزینه مناسبی برای تحصیل در روسیه است.

فهرست دانشگاه‌های علوم ورزشی و تربیت بدنی روسیه

دانشگاه تربیت بدنی روسیه - فهرست دانشگاه های علوم ورزشی و تربیت بدنی
 • انستیتوی دولتی علوم ورزشی چایکوف
 • آکادمی دولتی علوم ورزشی خاوردور
 • انستیتوی دولتی علوم پزشکی کاما
 • دانشگاه دولتی علوم ورزشی و گردشگری کوبان
 • آکادمی دولتی علوم ورزشی
 • دانشگاه ملی تحقیقاتی علوم ورزشی و بهداری
 • دانشگاه دولتی علوم ورزشی جوانان
 • آکادمی دولتی و تربیت بدنی و علوم ورزشی ولیکیه لوکی
 • آکادمی دولتی و تربیت بدنی و علوم ورزشی وولگوگراد
 • انستیوی دولتی علوم ورزشی وورونژ
 • آکادمی دولتی علوم ورزشی و گردشگری وولگا

بخش های مختلف این دانشگاه

امروزه دانشگاه تربیت بدنی روسیه دارای ۵ هزار دانشجو است که از طریق اعزام دانشجو به روسیه بیش از ۲۰۰ دانشجوی خارجی را آموزش می‌دهد. ساختار مجموعه آموزشی دارای چهل و سه گروه آموزشی و کارشناسی ارشد، کارشناسی ارشد و دکترا می‌باشد و و شامل موسسه های مختلف ورزشی و تربیت بدنی، علوم انسانی، گردشگری تفریح توانبخشی و تناسب اندام آموزش علمی است.

کتابخانه علمی، جز افتخارت این دانشگاه

دانشگاه تربیت بدنی روسیه - کتابخانه علمی

کتابخانه علمی شعبه مرکزی یکی از افتخارات این مجموعه است که در رشد و بالا رفتن سطح آگاهی و مطالعات دانش‌آموختان بسیار موثر بوده. این کتابخانه یکی از بزرگ‌ترین کتابخانه‌های تربیت بدنی و ورزشی در جهان است که از ۶۵۰ هزار واحد حتی بیشتر تشکیل می‌شود و برای افراد علاقه‌مند به تحصیل در روسیه شرایط ویژه ای ایجاد نموده. هر کدام از واحدها از یک سیستم اطلاع‌رسانی جامع برخوردارند و این ویژگی طراحی و دسترسی خاص کتابخانه را نشان می‌دهد.

 مهم‌ترین هدف برپایی این کتابخانه تضمین فرایند آموزشی و تحقیقات علمی در زمینه تربیت بدنی و ورزش رشته‌های مرتبط است.

خوابگاه دانشگاه و شرایط استفاده از آن

دانشگاه تربیت بدنی روسیه -خوابگاه دانشگاه و شرایط استفاده از آن

این دانشگاه برای اکثر دانشجویان خود دارای محل اقامت است که با توجه به شرایط دانشجویان ممکن است خدمات خوابگاه کمی متفاوت باشد.

آیا این دانشگاه معتبر است؟

آیا به نظام آموزشی روسیه می توان اطمینان کرد؟ برای رسیدن به این سوال تنها کافی است به موفقیت‌های دانش‌اموختان توجه کرد. فارغ‌التحصیلان بسیاری از این دانشگاه در قهرمانان المپیک حضور داشتند؛ مانند لو یاشین، ایرینا رودنینا، والری خرلاموف، سوتلانا ژورووا، الکساندر اووچکین، دیمیتری نوسف و ... . پس می‌توان به راحتی اعتبار دانشگاه را سنجید و بابت این موضوع نگرانی نداشته باشید. همچنین تجربه و مهارت آموزشی، یکی دیگر نشانه های اعتباری دانشگاه است.

امکانات دانشگاه دولتی تربیت بدنی

دانشگاه تربیت بدنی روسیه - اامکانات دانشگاه دولتی تربیت بدنی

امکانات ورزشی این دانشگاه بسیار منحصر به فرد و هیجان انگیز است که موجب شده افراد بسیاری برای دریافت بورسیه تحصیلی به روسیه اقدام کنند:

 • ۱۷ سالن تخصصی سالن دومیدانی با چمن مصنوعی
 • سه سالن تیراندازی
 • استخر با سه توپ شامل توپ هایپینگ
 • استادیوم با زمین فوتبال و دومیدانی
 • پیست یخ سرپوشیده برای ورزش های یخ
 • زمین تنیس در فضای باز و چهار زمین سرپوشیده
 • مجموعه ورزشی و سرگرمی در کوی تخصصی برای ورزش های فنی مانند موتورسیکلت، دوچرخه، مسابقه و غیره
 • دیواره سنگنوردی
 • آکادمی ورزش و هنرهای کاربردی

هزینه تحصیل در این دانشگاه

دانشگاه تربیت بدنی روسیه - هزینه تحصیل در این دانشگاه  

آیا اعزام دانشجو به روسیه به صرفه است؟ هزینه تحصیل در روسیه هر ساله متغیر است. اما اگر تصمیم جدی برای مهاجرت تحصیلی به روسیه دارید باید تمام جوانب را بررسی کنید. دانشگاه دانشگاه تربیت بدنی و گردشگری روسیه یکی از ارزان‌ترین دانشگاه‌های این کشور و در سطح اروپا است که با صرف هزینه بسیار ایده‌آل می‌توانید از امکانات عالی برخوردار شوید.

معمولاً شهریه دانشگاه‌ها با توجه به مقطع تحصیلی مشخص می‌شود. براساس مشاهدات، شهریه پرداختی برای رشته تربیت بدنی در دانشگاه‌های دولتی سالانه حدود ۱۴۰۰ یورو تا ۴۰۰۰ یورو می‌باشد که این مقدار برای دانشگاه‌های خصوصی مطمئن بیشتر خواهد بود.