دانشگاهBaumanمسکو

دانشگاه دولتي باومان ، يکي از قديمي ترين و بزرگترين مراکز آموزش عالي در روسيه ، در سال 1830 تاسيس يافته است.و طي سال هاي گذشته بيش از 170 هزار مهندس را آماده کارکرده است و در توسعه علم و تکنولوژی روسيه و ساخت و گسترش رشته هاي علمي صنعت کشور مانند اتومبيل سازي، ساخت ابزار دقيق ، هوافضا، هسته ايي ، دفاعي ، فن آوري اطلاعات و غيره. سرمايه گزاري هاي هنگفتي کرده است. دانشگاه باومان اولين دانشگاهي بود که در سال 1989 عنوان دانشگاه فني را به خود اختصاص داد.امروزه دانشگاه دولتي فني باومان هدف خود را حفظ شهرت آموزشي بدست آمده ، بهبود کيفيت آن و رقابت در سطح جهاني مي بيند.
از فارق التحصيلان اين دانشگاه مي توان بنيانگذار فضانوردي س.پ.کارالوف مهندس مشهور و.گ.شوخف، طراح اولين راکتور هسته ای آ.ن.دالژال و سازنده مجموعه هاي موشکي منحصر به فرد س.پ.نپابديميی ، طراحان هواپيما پ.سوخوي و آ.ن.توپلف و بسياري ديگر از مهندسان برجسته و مشهور روسيه را نام برد که توسط همين افراد اولين هليکوپتر روسي ، اولين تونل آئروديناميک ، اولين لوکوموتيو ، اولين خط دستگاه خودکار و بسياري از چيز هايي را که دنياي اطراف ما را تشکيل مي دهند ساخته شده است.موسسات علمي دانشگاه در سطح جهاني شهرت بسياري يافتند و افرادي مانند پدر هوانوردي روسيه ن.ای .ژوکفسکي ، بنيانگذار بيوفيزيک امروزي پ.پ.لازارف ، جد تکنولوژي محاسبات الکترونيکي س.آ.لبدف در سال هاي مختلفي مشغول به کار و تدريس بودند.
دانشکده ها:
الکترونیک و فن آوری لیزر
علوم پایه
فن آوری و مهندسی
ماشین آلات ویژه
رباتیک و اتوماسیون یکپارچه
انفورماتیک و سیستم های کنترل
مهندسی پزشکی
کسب و کار مهندسی و مدیریت
علوم اجتماعی و علوم انسانی
زبان شناسی
تربيت بدني
تکنولوژی موشک و فضا
ابزار سازی
هوافضا
فعاليت هاي بين المللي
فعالیت های بین المللی اين دانشگاه تقریبا از سال 1830 ، زمانی که در مسکو موسسه آموزشي هنر و صنعت سازمان يافته بودآغاز شده است. در سالهاي اول تاسيس، مؤسسه از معلمان و استادان مشهور برون مرزي دعوت به کار و تدريس مي نمود. علاوه بر این ، در کتابخانه موسسه از متون و کتاب هاي علمی و فنی بسیاری به زبان های خارجی وجود داشت ، که توسط دانش آموزان و معلمان مورد استفاده قرارمي گرفتند.
در سال1952 دانشجويان خارجي در دانشگاه حضور يافتند. براي ترم اول تنها 15 دانشجو از چين،13 از مجارستان و 11 نفر از لهستان و همچنين دانشجوياني از آلمان شرقي و روماني پذيرفته شده اند.در همان سال 15 نفر آسپيرانت از چين پذيرفته شده بودند اما از سال 1965 در دانشگاه تنها دانشجويان اتحاد شوروي تحصيل مي کردند.در سال 1991 رئيس دانشگاه تصميم بر گسترش هر چه بيشتر همکاري هاي بين المللي اتخاذ کرد و از اين زمان بود که فعاليت هاي بين المللي ضرورت و اهميت بيشتري يافتند. در حال حاضر دانشجويان کشور هاي فرانسه ، سوئد ، آلمان، اتریش، یونان، هلند، سوریه، هند، چین، کره، مغولستان، پاکستان، اکوادور، پرو و برخی از کشورهای مستقل مشترک المنافع بر اساس قرارداد تحصيلي در دانشگاه باومان مشغول به تحصيل مي باشند.
کتابخانه
کتابخانه علمی دانشگاه دولتی فنی باومان مسکو -- یکی از قدیمی ترین کتابخانه های دانشگاه ها در روسیه مي باشد. کتابخانه همزمان با تاسیس مؤسسه در سال 1830 در مسکو تاسیس شده است.
اين کتابخانه بيش از 30،000 خواننده را در خود جا مي دهد و حدود 1.5 میلیون نسخه از ادبیات را در سال منتشر مي کند و داراي 3 سالن بزرگ مطالعه مي باشد. کارکنان کتابخانه حدود 100 نفرمي باشند. ساختار کتابخانه 12 بخشي است که شامل 6 بخش خدمات و 6 بخش عملکردی است.
موزه
6 نوامبرسال 1967 دستور ساخت موزه تاريخي در دانشگاه فني باومان توسط وزارت آموزش عالي صادر شد و 18 نوامبر موزه رسماً افتتاح گشت.در سال 1968 مديريت موزه به گالينا نيکلايونا آنتسوپاوا ، فارق التحصيل دانشکده زبانها واگزار شد که ثمره 29 سال تلاش او موزه منحصر به فردي است که امروز به اتفاق آرا به عنوان یکی از بهترین موزه های فنی در روسیه به رسمیت شناخته شد.
امروزبيش از 1000 اثر باستاني ، حدود 2500 نسخه کتاب قرن هجدهم و کتب دست نويس اواخر قرن نوزدهم تا اولین کتاب های درسی مهندسی حرارت، خودرو ، سیبرنتیک، فن پرتاب موشک و روبوتیک در اين کتابخانه حفظ شده است .