تحصیل دندانپزشکی در روسیه

تحصیل دندانپزشکی در روسیه در بین اتباع خارجی بسیار محبوب است. بعد از تحصیل پزشکی در روسیه ، رشته ای که بیشتر بین دانشجویان بین المللی جستجو می شود دندانپزشکی در روسیه است.

دانشجویان خارجی می توانند بلافاصله پس از اتمام 10+2 برای دندانپزشکی در روسیه اقدام کنند. برای کسب اطلاع بیشتر در خصوص دانشگاه های دندانپزشکی در روسیه به لینک مراجعه کنید.

دوره دندانپزشکی در روسیه به طور کلی 5 سال است  و یک سال کمتر از دوره تحصیل پزشکی در روسیه زمان می‌برد.  دانش آموز باید برای آزمون ورودی دروس زیست شناسی و شیمی و در برخی موارد آزمون زبان (زبان روسی به عنوان زبان دولتی برای تحصیل در زبان روسی) را بگذرانند.

برخی از دانشگاه ها همچنین ممکن است به گواهینامه مهارت انگلیسی مانند IELTS یا TOEFL نیاز داشته باشند . برنامه دندانپزشکی نیز مانند برنامه پزشکی در روسیه بسته به دانشگاه انتخابی به زبان انگلیسی یا روسی آموزش داده می شود.

تحصیل دندانپزشکی در روسیه 2022

دندانپزشکی یک شاخه پزشکی مستقل است که شامل تشخیص ، پیشگیری و درمان حالات بیمار حفره دهان و دندان است.
این بیماری عمدتاً شامل دو بیماری شایع عفونی مزمن جمعیت است-پوسیدگی دندان و بیماری های پریودنتال و عوارض آنها، و سایر حالاتی که بر حفره دهان و قسمت فک و صورت تاثیر می گذارد. میزان دانش عمومی پزشکی در محتوای مورد نیاز برای پیشگیری از سلامت با جهت گیری ویژه برای سلامت و بیماری های حفره دهان در ارتباط با کل ارگانیسم است.

 دانشگاه‌های دندانپزشکی عالی رتبه روسیه

 دانشگاه سچینوا:

نخستین دانشگاه دولتی ارائه دهنده دوره تخصصی بهداشت و سلامت دهان، دانشگاه پزشکی سچینوا می‌باشد. لازم به ذکر است این دانشگاه امکان گذراندن تمرین و دوره‌های عملی را همزمان با تحصیل برای دانشجویان فراهم ساخته است.

فارغ التحصیلان در دوره تحصیلی ۵ ساله خود تمام مهارت‌های مورد نیاز نظیر تشخیص بیماری، توانبخشی، درمان و شیوه‌های مدیریتی مراقبت و سلامت دهان و دندان را می‌آموزند.

علاوه بر موارد ذکر شده دانشجویان نکات مدیریتی مربوط به معالجه رایگان، بیمه پزشکی، نحوه عملکرد تجهیزات ستوماتولوژی و همچنین نحوه مطالعه روی مواد ستوماتولوژی را فرا می‌گیرند. مزیت دیگر دانشگاه فراهم سازی امکان تحصیل دانشجویان برتر و عالی رتبه در دوره تخصصی دندانپزشکی کودکان می‌باشد.

 دانشگاه‌های دندانپزشکی عالی رتبه روسیه-روسانا

 دانشگاه فدرال کازان

دانشگاه کازان ارائه دهنده دوره ستوماتولوژی به هر دو زبان انگلیسی و روسی است. این دوره تخصصی ۵ سال زمان می‌برد. 

 دانشگاه دوستی ملل روسیه

نیز ارائه دهنده دوره دندانپزشکی عمومی و رزیدنتی پزشکی در حد دندانپزشکی کودکان می‌باشد.

مزایای تحصیل دندانپزشکی در روسیه-روسانا

تحصیل دندانپزشکی در روسیه به زبان انگلیسی

دریافت ویزای تحصیلی روسیه برای متقاضیان و دانشجویان در مقایسه با دیگر کشورها ساده‌تر می‌باشد. از مهم‌ترین مزایای دانشگاه‌های روسیه این است که نیازی به شرکت در آزمون ورودی برای تحصیل در رشته دندانپزشکی نیست.

لازم به ذکر است که سطح علمی و کیفیت آموزش دانشگاه‌های روسیه بسیار بالا می‌باشد و با دانشگاه‌های اروپایی مطرح در دنیا برابری می‌کند. از آنجایی که می‌توان به زبان انگلیسی نیز در رشته دندانپزشکی ادامه تحصیل داد، این یکی از مزیت‌های بسیار مهم برای علافمندان به تحصیل در روسیه به شمار می‌آید. باید بدانید که محیط دانشگاه‌های روسیه بسیار امن است. 

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های روسیه برای دانشجویان خارجی و شهروندان روسی تفاوتی ندارد و نسبت به شهریه دانشگاه‌های اروپایی بسیار کم‌تر است.

لازم به ذکر است که در کشورهای اروپایی شهریه دانشگاه برای دانشجویان بین‌المللی بیشتر می‌باشد. در نتیجه همین امر سبب شده تا دانشجویان، تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه‌های روسیه را به دانشگاه‌های اروپایی ترجیح دهند. 

مدرک تحصیلی دندانپزشکی که در دانشگاه‌های روسیه صادر می‌شود مورد تایید سازمان بهداشت جهانی (WHO)، یونسکو (UNESCO) و دیگر سازمان‌های بین‌المللی می‌باشد.

مدارک لازم پذیرش تحصیل دندانپزشکی در روسیه

در قدم اول متقاضی باید از سمت وزارت مهاجرت کشور روسیه برای اعزام دانشجو به روسیه دعوتنامه تحصیلی را دریافت نماید. سپس لازم است برای اخذ ویزای تحصیلی روسیه به سفارت یا کنسولگری کشور روسیه در کشور خود مراجعه نماید.

دانشجو هنگام مراجعه به سفارت روسیه واقع در کشور خود باید مدارک زیر را همراه داشته باشد:

  • گذرنامه دارای اعتبار
  • فرم تکمیل شده درخواست اخذ ویزا  
  • دو عکس با پس زمینه سفید و در ابعاد ۳۵ × ۴۵ میلی‌متر 
  • یک کپی از گواهی پذیرش و نامه پشتیبانی ویزا از سمت دانشگاه مورد نظر
  • گواهی سلامت و عدم ابتلا به ایدز (HIV)
  • ترجمه مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی
  • ترجمه ریز نمرات دیپلم
  • اصل و اسکن پاسپورت معتبر

مدارک لازم پذیرش تحصیل دندانپزشکی در روسیه-روسانا

تحصیل دندانپزشکی در روسیه چقدر طول می‌کشد

طبق نظام آموزشی روسیه یک سال تحصیلی حدود ۱۰ ماه می‌باشد. یعنی از ۱ سپتامبر تا ۳۰ ژوئن و یک سال تحصیلی دو ترم دانشگاهی است.

در صورتی که بخواهید به زبان روسی به تحصیل دندانپزشکی بپردازید، ۶ سال تا اتمام دوره تحصیلی طول می‌کشد زیرا یک سال آن برای آزمون پادفک صرف می‌شود تا شما زبان روسی را تا حد مطلوبی یاد بگیرید. اگر تمایل به تحصیل دندانپزشکی به زبان انگلیسی را دارید که حدود ۵ سال طول می‌کشد تا بتوانید مدرک فارغ‌التحصیلی خود را دریافت کنید. 

تحصیل دندانپزشکی در روسیه چقدر طول می‌کشد-روسنا

بورسیه تحصیل دندانپزشکی در روسیه

با وجود اینکه در برخی از کشورها مانند آلمان، نروژ و اتریش امکان تحصیل رایگان برای تمامی دانش آموزان و دانشجویان از جمله دانشجویان بین المللی رایگان و مجانی است. اما در کشور روسیه اینگونه نیست و دانشجویان بین المللی برای تحصیل ملزم به پرداخت هزینه می‌باشند.

به عبارتی تحصیل رایگان در کشور روسیه تنها زمانی میسر است که متقاضی از دانشگاه مورد نظر خود در کشور روسیه بورسیه دریافت نماید. البته لازم به ذکر است که دریافت بورسیه در رشته‌های پرمتقاضی مانند پزشکی و دندانپزشکی شرایط آسانی ندارد. 

 به طور خلاصه طبق قوانین دانشگاه‌های روسیه افراد متقاضی اخذ بورسیه می‌بایست دارای مدرک معتبری مبنی بر تسلط کافی به زبان روسی باشند. همچنین در دروس زیست شناسی و شیمی نمره خوبی کسب کرده باشند. یکی دیگر از شرایط اخذ بورسیه دریافت انگیزه نامه عالی به زبان روسی می‌باشد.

جالب است بدانید که بورسیه‌ دندانپزشکی روسیه بصورت فول فاند نیست. منظور از بورسیه فول فاند بورسیه‌ایی است که تمام هزینه‌های تحصیلی و زندگی متقاضی را در روسیه را در بر می‌گیرد. به عبارت دیگر متقاضی از پرداخت هرگونه هزینه برای تحصیل و زندگی معاف می‌شود.

این در حالی است که بورسیه دندانپزشکی در کشور روسیه تنها شامل هزینه شهریه و خوابگاه است و هزینه‌های رفت و آمد، خورد و خوراک و … را در بر نمی‌گیرد. با این وجود در صورت واجد شرایط بودن دانشجو جهت اخذ بورسیه دندانپزشکی، ماهانه مبلغی بین ۴۰ تا ۲۰۰ دلار به عنوان کمک هزینه دریافت می‌کند. 

بورسیه تحصیل دندانپزشکی در روسیه-روسانا

شرایط تحصیل دندانپزشکی در روسیه ۲۰۲۲:

۱- اولین شرط برای گذراندن دوره دندانپزشکی در روسیه داشتن دیپلم است.

۲- جهت آمادگی ورود به دانشگاه باید ابتدا یک دوره پادفک زبان روسی ( دوره مقدماتی ) را بگذرانید . این دوره حدود ۹ ماه زمان خواهد بردو حداقل نمره قبولی ۵۰٪‌ می باشد.

۳- در آزمون ورودی دانشگاه شرکت کنید و بعد از قبولی در آزمون وارد دانشگاه خواهید شد.

در صورتی که بخواهید رشته دندانپزشکی را با زبان روسی ادامه دهید، ضمن اینکه باید کلاس‌های زبان روسی را بگذرانید، یک آزمون شامل دروس زیست شناسی، زبان و شیمی نیز از شما گرفته می‌شود که آزمون پادفک نام دارد. در صورتی که بخواهید این رشته را به زبان انگلیسی بگذرانید باید مدرک IELTS یا TOFEL  داشته باشید.

شرایط تحصیل دندانپزشکی در روسیه-روسانا

هزینه تحصیل دندانپزشکی روسیه:

هزینه زندکی به دانشگاه و زبان مورد نظر بستگی دارد.اما معمولا تحصیل در روسیه در دانشگاه‌های مسکو گرانتر از سایر شهرهاست. تحصیل در رشته دندانپزشکی به زبان انگلیسی نیز گرانتر از تحصیل به زبان روسی است.

از میان دانشگاه‌های مورد تایید ایران دانشگاه فدرال کازان به زبان روسی ارزانتر است که حدود ۸۵ میلیون تومان در سال است و دانشگاه رودن کازان به زبان انگلیسی گرانترین است که حدودا ۲۸۵ میلیون تومان در سال هزینه دارد.

هزینه تحصیل دندانپزشکی در روسیه

نام دانشگاه شهریه به روبل
رودن مسکو(زبان روسی) -
رودن مسکو(زبان انگلیسی) -
سماشو مسکو ۵۱۰,۰۰۰
کازان (زبان روسی) ۲۳۷,۰۰۰
کازان (زبان انگلیسی) ۳۹۰,۰۰۰
پیراگف ۴۴۰,۰۰۰
دانشگاه ملی سن پترزبورگ ۳۲۸,۰۰۰
پاولوف ۳۴۰,۰۰۰

تحصیلات MBBS در روسیه مقرون به صرفه ترین هزینه در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی را دارد . هزینه های تحصیل از 3400 دلار شروع می شود و تا 9500 دلار می رسد.

هزینه های زندگی به همان اندازه خوب است،هزینه های اقامت بین 200 تا 1000 دلار در ماه بسته به نوع زندگی و شهری که در آن زندگی می کنید. وعده های غذایی از 180-400 روبل در روز شروع می شود.

مدرک A2 زبان روسی چیست ؟

از سال تحصیلی ۲۰۲۱ یکی از شروط تحصیل در روسیه بخصوص به زبان روسی گذراندن دوره A2 و گرفتن مدرک بین المللی زبان روسی است. به طور کلی مدرک زبان روسی برای دانشجویان خارجی به چند سطح تقسیم بندی می شود.

سطح مقدماتی که به A1 معروف است

سطح پایه زبان روسی یا A2

سطح یک زبان روسی B1

سطح دو زبان روسی B2

سطح سه زبان روسی C1

سطح چهار زبان روسی C2

آزمون بین المللی زبان روسی شامل پنج بخش می شود و در صورت قبولی در هر بخش (نمره ۶۵ به بالا) به شما مدرک بین المللی زبان روسی داده می شود.

آزمون شامل :

خواندن – نوشتن – دستور زبان روسی – گوش دادن – صحبت کردن

دیپلم آبی روسیه چیست ؟

دانشجویانی که در کشور روسیه مشغول به تحصیل می باشند پس از سپری کردن دوره پادفک روسیه و پیش از وارد شدن به دانشگاه های معتبر روسیه جهت ادامه تحصیل و ورود به کورس اصلی دانشگاه باید مدارک تحصیلی پیشین خود را در وزارت علوم روسیه ارزشگذاری نمایند.

نام مدرک ارزشیابی صادره از سوی وزارت علوم روسیه که به رنگ آبی می باشد، دیپلم آبی روسیه یا ناسترفیکاتسیا می باشد.

نحوه دریافت دیپلم آبی اینگونه است که مدارک دیپلم دبیرستان و پیش دانشگاهی خود را به همراه ترجمه آن به وزارت علوم روسیه ارسال می کنید و آنها مدرکی برای شما صادر می کنند که ارزشی معادل دیپلم دبیرستانی در روسیه دارد.

امتیاز کاربران