انستيتو شرق شناسی مسکو

انستيتو کشورهای آسيا و آفريقا وابسته به دانشگاه دولتی مسکو

اين انستيتو در سال 1956 تاسيس شد و تا سال 1972 انستيتو زبان های شرقی ناميده می‌شد.مدت‌ها است که دانشجویان علاقه زیادی به روسیه برای تحصیل مخصوصا تحصیل پزشکی در روسیه پیدا کرده‌اند. در این میان دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی زیادی در روسیه وجود دارند که پذیرای متقاضیان بین‌المللی هستند. انستیتو شرق شناسی مسکو یک سازمان تحقیقاتی دانشگاهی است که دارای پتانسیل فکری دانشمندانی است که در اینجا کار می‌کنند. این موسسه علم روسیه را توسعه می‌دهد و با افتخار آن را در سراسر جهان ترویج می‌دهد. در حال حاضر، انستيتو شرق شناسی مسکو یک مرکز علمی پیشرو در مقیاس جهانی است که در زمینه‌های مختلف شرق‌شناسی فعالیت می‌کند. دامنه‌ی فعالیت این موسسه شامل کشورهایی از شمال غربی آفریقا تا جزایر اقیانوس آرام و دوره‌هایی از دوران باستان تا امروز است. زندگی و اقامت در روسیه و تحصیل در این کشور مزایای زیادی را به دنبال دارد. از این رو، در این مطلب در موسسه روسانا  برای اعزام دانشجو به روسیه بررسی ویژگی‌های مهم انستیتو شرق شناسی مسکو می‌پردازیم.

در حال حاضر اين انستيتو مرکز پيشرو در تربيت شرق شناسان حرفه ای می باشد. دانشجويانی که در اين انستيتو وارد می شوند، می توانند در يکی از سه گروه تاريخ،‌ فيلولوژی، اجتماعی و اقتصاد تخصص يابند.

انستیتو شرق شناسی مسکو - انیسیتو شرق شناسی مسکو ۱- گروه تاريخ‌:

دانشجويان در رشته های زير تحصيل می کنند: تاريخ آسيا و آفريقا، تاريخ جهان، تاريخ ميهنی، تاريخ اديان، باستان شناسی و مردم شناسی

۲- گروه فيلولوژی:

دانشجويان در رشته های : اصول زيان شناسی و ادبيات، زبان شناسی عمومی و تاريخ ادبی و همچنين رشته های فونتيک نظری و دستور زبان، واژه شناسی، گويش شناسی، تاريخ زبان های شرقی مربوطه، ادبيات،‌ تاريخ، جغرافيا تحصيل می کنند.

۳- گروه اجتماع‍ی و اقتصاد:

دانشجويان در رشته های رياضيات عالی،‌آمار اقتصادی، تئوری اقتصاد عمومی،‌ امور مالی و سيستم های اعتباری، اقتصاد و جغرافيای اقتصادی کشورهای آسيا و آفريقا، اقتصاد روسيه، کشورهای پيشرفته غرب، روابط بين المللی اقتصادی ، تاريخ انديشه های اقتصادی آموزش می بينند.

در انستيتو کشورهای آسيا و آفريقا وابسته به دانشگاه دولتی مسکو برای تحصیل دندانپزشکی در روسیه  مرکز زبان روسی برای گذراندن دوره ی آموزش زبان روسی ( دوره پادفک )وجود دارد. برا‌ی ورود به دوره کارشناسی دانشجويان می بايست 3 امتحان بدهند: زبان روسی، تاريخ روسيه و خارج . دانشجويان خارجی می توانند يکی از 3 بخش ذکر شده در بالا و يکی از زبان های شرقی را انتخاب کنند. آموزش در دوره کارشناسی 4 سال می‌باشد. پس از 4 سال دانشجو مدرک کارشناسی "عقايد و سياست شرقی و مطالعات آفريقايی دانشگاه دولتی مسکو" را اخذ خواهند کرد. در سال گذشته ( 2011- 2012 ) شهريه و هزینه تحصيلی در روسیه در دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد 262000 روبل در سال و برای دوره دکترا 270000روبل در سال بوده است.

تاریخچه

انستیتو شرق شناسی مسکو - تاریخچه

مطالعات شرقی در دانشگاه مسکو از اوایل دهه 1750 شروع شد. انستیتو شرق شناسی مسکو در سال 1956 تأسیس شد، زمانی که چند بخش از دانشکده تاریخ و دانشکده فیلولوژی منشعب شدند. موسسه مطالعات آسیایی و آفریقایی مرکز پیشرو روسیه برای آموزش متخصصان شرق‌شناسی و به ویژه کشورها و مناطق آسیا و آفریقا است.

دانشجویان در این موسسه با زبان‌ها و فرهنگ کشور یا منطقه‌ای که انتخاب می‌کنند آشنا می‌شوند و دانش کاملی از واقعیت‌های محلی در کشورهای آفریقایی یا آسیایی، و آخرین روندها و گرایشات در زندگی اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی خود کسب می‌کنند. برای دانشجویان، شرق یا آفریقا مکانی مرموز و عجیب نیست، همانطور که معمولاً افراد غیر متخصص تصور می‌کنند. این نقاط جهان حوزه تخصصی دانشجویان این دانشگاه هستند. ظهور کنونی کشورهای بزرگ آسیایی، تغییرات سریع در آسیا و آفریقا باعث شده این موسسه به یکی از مراکز پیشرو برای آموزش متخصصان در این زمینه تبدیل شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، می‌توانید با یک موسسه اعزام دانشجو به روسیه مشورت کنید. موسسه روسانا انواع خدمات مشاوره‌ تحصیلی را برای شما فراهم می‌کند.

آشنایی با دانشگاه

انستیتو شرق شناسی مسکو - آشنایی با دانشگاه

هر بخش از موسسه جنبه‌ای از تحقیق یا منطقه جغرافیایی را منعکس می‌کند. مراکز و بخش‌های تحقیقاتی ما عمدتاً با کشورها و مناطق خاصی (به طور مثال مرکز مطالعات عرب، مرکز مطالعات ژاپن، مرکز آسیای جنوب شرقی، استرالیا و اقیانوسیه) مرتبط هستند، با این حال، برخی از گروه‌ها به مشکلات حیاتی شرق مدرن اختصاص دارند (مثل مرکز تحقیقات انرژی و حمل و نقل و غیره). ساختار موسسه همچنین شامل آرشیو علمی، بخش انتشارات و سایر دفاتر است که به فرآیند تحقیق کمک می‌کنند.

در میان هیات علمی 250 نفری 40 استاد تمام و 70 دانشیار حضور دارند. تعدادی از دوره‌ها توسط متخصصان برجسته از سایر موسسات دانشگاهی و تحقیقاتی تدریس می‌شوند.

در پاسخ به چالش جهانی شدن، این موسسه در حال توسعه‌ی همکاری در زمینه تحقیقات علمی و تبادل علمی با دانشگاه‌ها و مراکز علمی برجسته خارج از کشور است که تعدادی از پروژه‌های مشترک خود را اجرا کرده است: مرکز بین‌المللی مطالعات کره‌ای، مرکز مطالعات عربی و اسلامی. مرکز مطالعات عبری و تمدن یهود، مرکز مطالعات هند شناختی و بودولوژیکی، مرکز مطالعات تطبیقی، اجتماعی و اقتصادی، مرکز مطالعات دینی، مرکز مطالعات ویتنام، دانشکده بین دانشگاهی چینی، مرکز «نوسانتارا» برای مطالعات اندونزیایی، مالزیایی و فیلیپین، مرکز آموزش زبان ژاپنی در دبیرستان، مرکز امید خوب برای مطالعات آفریقا.

همکاری علمی بین‌المللی بخش مهمی از زندگی روزمره این موسسه است. دانشمندان این دانشگاه هر ساله در ده‌ها کنفرانس و کنگره بین‌المللی شرکت می‌کنند. از آن جمله می‌توان به کنفرانس دائمی بین‌المللی آلتائیستی، کنگره بین‌المللی مغول‌ها، کنگره‌های انجمن تاریخی و زبان‌شناسی ترکیه، کنگره‌های بین‌المللی سانسکریتولوژی و مطالعات چینی و غیره اشاره کرد.

این موسسه بر اساس نظام آموزشی روسیه، مشارکت فعالی در سازماندهی مجامع بین‌المللی سطح بالا دارد. در چارچوب همکاری‌های بین‌المللی، موسسه میزبان نشست‌هایی از دانشمندان مشهور جهان، سیاستمداران خارجی و حتی رهبران ملی است.

این موسسه با سازمان‌های بین‌المللی متعددی ارتباط نزدیک دارد و در رویدادهای علمی و فرهنگی مشترک با آنها همکاری فعال دارد. این سازمان‌ها عبارتند از: سازمان آموزش، فرهنگ و علم اتحادیه عرب (ALECSO)، انجمن بین‌المللی مغولان، شورای هند برای تحقیقات اجتماعی و غیره.

این موسسه به طور مرتب انواع کنفرانس‌های تخصصی و مختلف مانند «روسیه و شرق: مشکلات تعامل»، «کنفرانس سالانه مطالعات عرب»، «مشکلات ایران مدرن»، «چین: دولت و جامعه»، «استرالیا و اقیانوسیه: گذشته و حال» و«روسیه و جهان عرب» را برگزار می‌کند.

دانشگاه شرق‌شناسی مسکو پایگاهی را برای اکسپدیشن‌های منظم به کشورهای شرقی فراهم می‌کند - به طور مثال اکسپدیشن چند جهته روسیه در یمن از سال 1983 فعالیت می‌کند و در مورد تمدن‌های باستانی عربستان جنوبی و اکسپدیشن باستان‌شناسی روسیه در جیزه، مصر مشغول به تحقیق است. دانشمندان در این دانشگاه در اکسپدیشن‌های مشترک بین‌المللی مانند سفر ایتالیایی - روسی در ابو ارتیله (جزیره مرو، سودان) شرکت می‌کنند. تحقیقات میدانی در جنبه‌های تاریخی و فرهنگی روابط بین روسیه و اقوام شرقی در بوریاتیا و کریمه برگزار می‌شود. یکی از بزرگترین پروژه‌هایی که عمیقاً بر گروه‌های علمی و زندگی فرهنگی روسیه تأثیر می‌گذارد، برنامه تحقیقاتی ملی «قلعه پور باژین» است که شامل حفاری، مرمت و بررسی قلعه باستانی اویغور در تووا است.

رتبه‌بندی دانشگاه

انستیتو شرق شناسی مسکو - رتبه‌بندی دانشگاه

دانشگاه دولتی لومونوسوف مسکو یکی از مهمترین دانشگاه‌های کشور روسیه جهت تحصیل پزشکی و تحصیل داروسازی در روسیه است که در بین صد دانشگاه برتر دنیا قرار دارد و در رتبه‌بندی سایت معتبر QS جایگاه ۷۴ را به خود اختصاص داده است.

بخش‌های مختلف دانشگاه

انستیتو شرق شناسی مسکو -بخش‌های مختلف دانشگاه

موسسه شرق شناسی مسکو شامل 18 گروه است: زبان‌شناسی عربی؛ زبان هندی؛ زبان‌شناسی ایران؛ زبان چینی؛ فیلولوژی ترکی؛ فیلولوژی آسیای جنوب شرقی، کره و مغولستان؛ فیلولوژی ژاپنی تاریخ و فرهنگ ژاپن؛ اقتصاد و جغرافیای اقتصادی کشورهای آسیایی و آفریقایی؛ تاریخ خاور نزدیک و میانه؛ روابط اقتصادی بین‌الملل؛ تاریخ شرق دور و جنوب شرق آسیا؛ تاریخ چین؛ تاریخ جنوب آسیا؛ مطالعات آفریقایی؛ سیاست‌شناسی کشورهای شرقی؛ زبان‌های اروپایی؛ مطالعات عبری.

دانشکده‌ها

دانشجویان از میان بخش‌های فیلولوژی، تاریخ، و اقتصاد و مطالعات اجتماعی انتخاب می‌کنند. برنامه‌های کارشناسی 4 ساله تمام وقت، برنامه‌های مدرک تخصصی 5 ساله و برنامه‌های کارشناسی ارشد 2 ساله در مطالعات شرقی و آفریقا ارائه می‌شوند. دانشجویان بسته به گروهی که انتخاب می‌کنند، یک یا دو زبان شرقی و یک زبان اروپایی را مطالعه می‌کنند. در حال حاضر بیش از 40 زبان آسیایی و آفریقایی در این موسسه تدریس می‌شود.

دانشکده‌های تحصیلات تکمیلی

انستیتو شرق شناسی مسکو -دانشکده‌های تحصیلات تکمیلی

 بخش تحصیلات تکمیلی با محققان جوانتر در سطح بالا کار می‌کند. در پروژه ملی حمایت از دانش پژوهان جوان، فارغ التحصیلان این موسسه از فرصت‌های گسترده ای برای تحقیقات عمیق دانشگاهی برخوردار است. این موسسه سالانه میزبان محققان جوانی است که تبادل بین محققان جوان و مسن‌تر و ادغام همکاران جوان را در جامعه دانشگاهی تسهیل می‌بخشد.

تعداد زیادی از محققان موسسه به دلیل پیشرفت‌های مهم در زمینه‌های مختلف شرق‌شناسی، به دلیل تأثیرگذاری بر توسعه‌ی علم جهانی، تقویت روابط بین‌المللی دانشگاهی و سایر دستاوردها، جوایز و عناوین افتخاری - اعم از روسی و خارجی - دریافت کرده‌اند.

برنامه‌های درسی انستيتو شرق شناسی مسکو

برنامه درسی بخش تاریخ شامل دروس تاریخ عمومی، تاریخ روسیه، تاریخ کشورهای آسیایی و آفریقایی، تاریخ دین، باستان شناسی و قوم‌شناسی است. به دانشجویان دوره‌های اساسی در تاریخ، مطالعات منطقه، اقتصاد، نظام سیاسی، فرهنگ، مطالعات منابع و تاریخ‌نگاری کشوری که به عنوان حوزه تخصصی خود انتخاب می‌کنند، آموزش داده می‌شود.

برنامه درسی بخش زبان‌شناسی شامل دروس زبان‌شناسی، ادبیات و نقد ادبی، تاریخ ادبیات و همچنین دروس ویژه آواشناسی نظری، دستور زبان، واژگان شناسی، گویش‌شناسی و تاریخ یک زبان شرقی و ادبیات، تاریخ، فرهنگ، جغرافیا و نظام سیاسی کشور یا منطقه مربوطه می‌باشد.

برنامه درسی بخش مطالعات اجتماعی و اقتصادی دروس ریاضیات عالی، آمار اقتصادی، نظریه اقتصادی عمومی، سیستم‌های مالی و اعتباری، اقتصاد و جغرافیای اقتصادی کشورهای آسیایی و آفریقایی، اقتصاد روسیه، روابط اقتصادی بین‌المللی را پوشش می‌دهد. دوره‌های ویژه‌ای در اقتصاد مناطق و کشورهایی وجود دارد که دانشجویان به عنوان حوزه تخصصی خود انتخاب می‌کنند.

دروس اصلی اجباری شامل طیف گسترده‌ای از دروس انتخابی هستند: تاریخ جامعه‌شناسی، تاریخ هنر، جمعیت‌شناسی، نظریه و عمل فناوری اطلاعات، مبانی جامعه‌شناسی، مبانی تضادشناسی، روش‌های ریاضی در تحقیقات تاریخی، تاریخ شرق‌شناسی روسیه، اقتصاد کشورهای آسیای مرکزی، اقتصاد جهانی در اینترنت، شرکت‌های فراملی و کشورهای در حال توسعه، تاریخ مطالعات سیاسی، تاریخ فرهنگ شرق و غیره.

برنامه درسی شامل دوره‌های کارآموزی در کشوری است که دانشجویان آن زبان را یاد می‌گیرند، در عین حال دانشجویان به طور فعال با سازمان‌های روسی که با کشورهای شرقی و آفریقایی ارتباط دارند همکاری می‌کنند.

دانشجویان از آزمایشگاه‌های گفتار و وسایل کمک آموزشی شنیداری و بصری ما برای تسلط بر زبان‌ها و بهبود مهارت‌های گفتاری خود و کسب مهارت‌های ترجمه استفاده می‌کنند. کلاس‌های کامپیوتر با دسترسی به اینترنت نیز در اختیار آنها قرار دارد.

فارغ‌التحصیلان برای سازمان‌های دولتی و عمومی، رسانه‌های جمعی، موسسات انتشاراتی، آکادمی علوم روسیه، موسسات آموزش عالی، شرکت‌های روسی و بین‌المللی کار می‌کنند.

هزینه تحصیل در این دانشگاه

انستیتو شرق شناسی مسکو -هزینه تحصیل در این دانشگاه

هزینه‌های تحصیل و آموزش در کشور روسیه در مقایسه با کشورهای اروپایی و کشورهایی مثل کانادا، آمریکا و انگلستان به قابل توجهی پایین‌تر است که مزیت چشمگیری را برای دانشجویان بین‌المللی فراهم می‌کند. علت این امر نرخ برابر روبل روسیه با دلار و همین طور اختصاص یارانه تحصیل دولت کشور روسیه به آموزش عالی و دانشگاه‌های روسیه می‌باشد. مهمترین مزیت شهریه‌ی دانشگاه‌های روسی برابر بودن میزان شهریه برای دانشجویان روس و دانشجویان خارجی است و دانشجویان بین‌المللی و روسی به یک اندازه شهریه پرداخت می‌کنند. هزینه تحصیل در دانشگاه دولتی فرهنگ و هنر مسکو روسیه نیز با توجه به رشته‌ی انتخابی و مقطع تحصیلی متغیر می‌باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با ما تماس حاصل فرمایید.

خوابگاه دانشگاه و شرایط استفاده از آن

انستیتو شرق شناسی مسکو -خوابگاه دانشگاه و شرایط استفاده از آن

در هر دانشگاهی برای دانشجویان خارجی گزینه‌های متعدد و گوناگونی وجود دارد و دانشجو می‌تواند بر اساس ترجیحات خود به طور انفرادی یا به صورت جمعی در خوابگاه زندگی کند. در این دانشگاه برای دانشجویان در حال تحصیل از دیگر شهرها و کشورها، چهار ساختمان خوابگاه دانشجویی وجود دارد که به اسکان دانشجویان روس و همچنین دانشجویان بین‌المللی اختصاص داده شده‌اند. خوابگاه‌های دانشجویی در کشور روسیه محل اقامت بیشتر دانشجویان در حال تحصیل در کشور روسیه هستند، این خوابگاه‌ها معمولاً در نزدیکی پردیس‌های آموزشی ساخته می‌شوند و هزینه‌های اقامت در آنها بسیار کمتر از نرخ اجاره آپارتمان و یا سوییت است.

 امکانات دانشگاه شرق شناسی مسکو

انستیتو شرق شناسی مسکو -  امکانات دانشگاه شرق شناسی مسکو

این دانشگاه مجهز به آزمایشگاه‌های گفتار، آزمایشگاه‌های کامپیوتری، آزمایشگاه فرهنگ اکولوژیکی شرقی است. انتشارات این دانشگاه به تک‌نگاری‌های متعدد محدود نمی‌شود، همچنین مجلات دانشگاهی و سالنامه‌های مختلف را منتشر می‌کند. مجلات «شرق/شرقی»، «آسیا و آفریقا امروز» (با همکاری موسسه آفریقایی آکادمی علوم)، «آرشیو شرقی»، «روانشناسی تاریخی و جامعه‌شناسی تاریخ»؛ سالنامه‌های «مقاله شرق»، «ژاپن»، «آلتایکا» و «ایرانوسلاویکا»؛ سالنامه‌های «چین: دولت و جامعه»، «خاورمیانه در دوران مدرن» (با همکاری موسسه خاورمیانه)، «مطالعات مرکز تحقیقات عرب»، «آسیای جنوب شرقی: مشکلات توسعه» یا بر اساس بحث در کنفرانس های سالانه دانشگاهی به طور منظم منتشر می‌شوند.

انستيتو شرق شناسی مسکو در آموزش نسل جدید خاورشناسان نقش اساسی دارد. برای سال‌های متمادی، دانشگاه شرقی در داخل موسسه مشغول به فعالیت است و متخصصان را در بسیاری از زمینه‌ها آموزش می‌دهد: محققان، معلمان، مقامات دولتی و سازمان‌های بین‌المللی، مدیران در تجارت.

این دانشگاه تقریباً در تمام زمینه‌های مطالعات منطقه‌ای - زبان، ادبیات، قوم‌شناسی، تاریخ، ادیان، اقتصاد، مدیریت، علوم کامپیوتر دوره‌هایی ارائه می‌دهد. مناطق تحت مطالعه در این موسسه دو سوم کل جهان را از خاور دور تا شمال آفریقا و از چین تا استرالیا را پوشش می‌دهند.

گرایش اقتصاد بین‌الملل مستلزم گذراندن دوره‌های اضافی در زمینه‌ی اقتصاد کشورهای شرقی است. برای ادامه تحصیل در هر رشته‌ای، دانشجویان ملزم به یادگیری دو زبان خارجی – یکی شرقی و دیگری اروپایی یا دو زبان اروپایی (به صلاحدید خود) هستند.

برنامه‌های درسی آکادمیک توسط اساتید موسسه شرق‌شناسی، آکادمی علوم روسیه، که نویسندگان کتاب‌های درسی و روش‌های تدریس اصلی نیز هستند، تهیه می‌شوند. 85 مدرس دارای مدرک فوق دکترا در تاریخ، 35 استاد دارای مدرک فوق دکترا در رشته‌های دیگر و 30 مدرس دارای مدرک دکترا هستند. تمام کارکنان را متخصصان با تجربه و تشکیل می‌دهند.

آموزش‌های پیشرفته که در دانشگاه شرقی ارائه می‌شود، فارغ‌التحصیلان مطالعات منطقه‌ای و شرقی را قادر می‌سازد تا برای سازمان‌های دولتی و بین‌المللی و همچنین در زمینه‌های تجاری، تحقیقاتی و دانشگاهی به عنوان کارشناسان، تحلیلگران و متخصصان با وظایف متعدد کار کنند.