آکادمی دولتی هنر و صنعت استروگانوف

آکادمی دولتی هنر و صنعت استروگانوف

این آکادمی در سال ١٨٢٥ توسط استراناگوا در مسکو تاسیس شد. در ابتدا " مدرسه نقاشی در رابطه با هنر و صنایع دستی " نام داشت. ایجاد این آکادمی برای   هزینه تحصیل در روسیه بنا به خواسته های فرهنگ ملی، توسعه اجتماعی – اقتصادی آن زمان بود. بنیانگذار این آکادمی، استراناگوا، هدف ایجاد این آکادمی را در این می دانست که جوانان بتوانند فرصتی برای شکوفایی خلاقیت های هنری خود داشته باشند. مدرسه برای ٣٦٠ نفر ساخته شد. در ابتدا دارای ٣ رشته بود: طراحی، هندسه، نقاشی ماشین: نقاشی چهره و جانوران، نقاشی گل و تزئینات با موسسه اعزام دانشجو به روسیه همراه باشید. در سال ١٨٦٠ مصوب جدید آکادمی صورت گرفت که در آن ٢ سال آخر تحصیل به تخصص آینده هنرمند مربوط می شد.و در سال ١٨٦٧ گارگاه سرامیک بنا شد.

اهمیت ویژۀ آکادمی

قرار داشتن آن در شهر مسکو  برای تحصیل پزشکی در روسیه  می باشد، شهری که دارای سنت های ملی هنری عمیقی می باشد. استادان و معلمان این آکادمی مطالعۀ وسیعی در مورد جمعیت هنری روسیۀ قدیم داشتند. در مجموع از سال ١٨٦٢ تا سال ١٨٦٧ بیش از ١٠٠٠ نمونه کار هنری در نمایشگاه های مسکو، سن پترزبورگ در معرض دید گذاشته شد. همچنین در سال 1867 در یکی از نمایشگاه های بین المللی که در شهر پاریس برگزار می شد، این آکادمی مدال نقره دریافت کرد. در سال ١٨٦٤ در آکادمی " موزۀ هنر و صنایع دستی " ( اولین موزه ای که در آن هنرهای کاربردی ارائه شده است) ساخته شد. در سال ١٨٩٢ آکادمی را به جای دیگر منتقل کردند، که دیزاینر ساختمان جدید، یکی از معلمان آکادمی، اس. او سالاویوا بود. نمای ساختمان با نقش های برجستۀ آثار د. پ. سوخووا تزئین شده است که منعکس کننده نمونۀ فعالیت های آکادمی  و تحصیل دندانپزشکی در روسیه می باشد.در سال ١٩١٨ اکادمی جزء اولین مؤسسه های دولتی شد. در سال ١٩٤٥ نام این مؤسسه به عنوان " مؤسسه آموزش عالی هنرو صنایع دستی مسکو" تغییر یافت و در سال ١٩٥٢ دورۀ دکترا در آکادمی راه اندازی شد. در سال ١٩٥٧ آکادمی دوباره به مکان جدید نقل مکان کرد.

تاریخچه

در سال ١٩٦٥، ٣ دانشکده افتتاح شد: دانشکدۀ هنرهای صنعتی، دانشکده تجهیزات و تزئینات داخلی، دانشکده هنرهای کاربردی و تزئینی در سال ١٩٧٠ این آکادمی برترین آکادمی در مقایسه با اکادمی های مشابه خود انتخاب شد.در سال ١٩٩٢این آکادمی مجدداً به " انستستو هنر و صنایع دستی مسکو به نام اس. گ. ستاراگوا " تغییر نام داد و چند سال بعد در سال ١٩٩٦ عنوان دانشگاه را به این انستیتو اعطا کردند. در سال ٢٠٠٥ برای ١٨٠ سالگرد تاسیس دانشگاه، در سالنهای نمایشگاهی مختلف مسکو آثار دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه ارائه شد.

دانشکده ها:

دانشکده طراحی:

این دانشکده در سال 1962 تاسیس شد. در حال حاضر دانشکده از 5 کرسی علمی تشکیل شده و دانشجویان را در زمینۀ طراحی در تخصص های زیر آموزش می دهد: طراحی گرافیک، طراحی صنعتی، طراحی محیط زیست، طراحی وسایل نقلیه.

دانشکده هنر و صنایع دستی کاربردی

موزۀ آکادمی:

موزۀ این آکادمی یکی از منحصر به فردترین موزه ها در روسیه می باشد که در سال 1864 تاسیس شد. تصاویری از مجموعه آثار موزه: سرامیک و شیشه: پارچه: فلز: محصولات چوبی: نقاشی:

در حال حاضر آموزش را در رشته های زیر برگزار می کند:

طراحی داخلی و طراحی مبلمان، تزئینات مبلمان پارچه، آموزش دانشجویان در زمینه های مختلف طراحی، مورخان و نظریه پردازان هنر، هنر و مجسمه سازی، نقاشی بر روی فلز، سرامیک و شیشه، مبلمان و آثار هنری فلزی. طیف گسترده ی تخصص ها به دانشجو اجازه می دهد که دانشجو عملاً در تمام زمینه های هنر فعالیت کند.