دانشگاه‌های روسیه

تحصیل در دانشگاه های روسیه به زبان روسی انجام می‌شود به این صورت که دانشجودر ابتدا می‌بایست یکسال کالج زبان روسی یا دوره پادفک رو بگذراند و در انتهای کالج آزمون  ورود  به کورس اصلی پزشکی و یا دندانپزشکی  را میبایست قبول شود تا بتواند وارد کورس اصلی بشود.

ضمن اینکه در تعدادی از دانشگاه ها امکان تحصیل به زبان انگیسی نیز وجود دارد که جهت ورود به کورس اصلی این دانشگاهها می‌بایست دانشجو مدرک آیلتس و یا تافل داشته باشد.

نحوه گرفتن پذیرش از دانشگاه های روسیه

هم خارجی‌ها و هم شهروندان روسیه می‌توانند در دانشگاه‌های روسیه با هزینه‌ی دولت روسیه یا به صورت خصوصی به تحصیل در روسیه بپردازند. بودجه تحصیلی توسط فدراسیون روسیه سه گزینه برای ثبت نام در مکان‌هایی با بودجه دولتی دارد.

داوطلبان می‌توانند:

  • برنده یکی از مسابقات علمی که در روسیه یا خارج از کشور برگزار می‌شود، باشند؛
  • امتحان دولتی یا امتحانات ورودی را قبول شوند؛
  • در گزینش رقابتی برای بورسیه دولتی (سهمیه) انتخاب شوند.

اگر متقاضیان بودجه‌ی خودشان را دارند، می‌توانند یک موسسه آموزشی را انتخاب کرده و با نمایندگان آن ارتباط برقرار کنند. عموماً دانشگاه‌ها می‌خواهند یک برنامه اولیه را از طریق ایمیل ارسال کرده و با اسناد مناسب از آن پشتیبانی کنند.

مدارک لازم جهت ثبت نام در دانشگاه های روسیه :

مدارکی که برای ثبت نام رشته های پزشکی و دندانپزشکی مورد نیاز است عبارتند از : دیپلم و ریزنمرات، پیش دانشگاهی و ریزنمرات ، تاییدیه تحصیلی از آموزش و پرورش ، گذرنامه که حداقل دو سال اعتبار داشته باشد . جهت مقاطع ارشد و دکتری ، آخرین مدرک تحصیلی به همراه ریزنمرات و گذرنامه مورد نیاز می باشد. .

یک دانشجو برای تحصیل علاوه بر هزینه تحصیل در روسیه، و رفت و آمد ، هزینه های زندگی دانشجویی نیز دارد .

پادفک زبان روسی چیست ؟

دوره پادفک (PODFAK ) زبان روسی یا کالج زبان دوره ایست جهت آمادگی قبل از ورود به دانشگاه و مانند دوره پیش دانشگاهی می‌باشد که گذراندن این دوره در صورتیکه زبان آموزش انگلیسی باشد اجباری نیست اما درصورتیکه زبان آموزش روسی باشد،گذراندن این دوره اجباری خواهد بود. این دوره که شامل دو ترم تحصیلی می باشد در ترم اول از ابتدا و از صفر آموزش زبان روسی داده می شد و در ترم دوم علاوه بر زبان روسی دروس مرتبط به رشته تحصیلی شما نیز اموزش داده می شود . به طور مثال برای دانشجویانی که قصد تحصیل در رشته پزشکی در روسیه را دارند در دوره پادفک علاوه بر زبان روسی دروس زیست و شیمی نیز اموزش داده می شود.

مدت دوره پادفک:

مدت زمان پادفک روسیه در حدود 8 ماه می‌باشد.

زمان ثبت نام پادفک:

زمان ثبت نام این دوره از سپتامبر تا اکتبر شروع می شود و تا ژوئن ادامه دارد.

در دانشگاه های روسیه بعد از دوره پادفک آزمون ورودی گرفته می شود که توسط هر دانشگاه جداگانه پیش از ورود دانشجویان به دانشگاه برگزار می گردد.

 

مدرک A2 زبان روسی چیست ؟

از سال تحصیلی ۲۰۲۱ یکی از شروط تحصیل در روسیه بخصوص به زبان روسی گذراندن دوره A2 و گرفتن مدرک بین المللی زبان روسی است. به طور کلی مدرک زبان روسی برای دانشجویان خارجی به چند سطح تقسیم بندی می شود. سطح مقدماتی که به A1 معروف است سطح پایه زبان روسی یا A2 سطح یک زبان روسی B1 سطح دو زبان روسی B2 سطح سه زبان روسی C1 سطح چهار زبان روسی C2 آزمون بین المللی زبان روسی شامل پنج بخش می شود و در صورت قبولی در هر بخش (نمره ۶۵ به بالا) به شما مدرک بین المللی زبان روسی داده می شود. آزمون شامل : خواندن – نوشتن – دستور زبان روسی – گوش دادن – صحبت کردن

لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در فدراسیون روسیه 2022-2021:

جهت مشاهده این لیست به لینک دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت مراجعه نمایید.

۱- دانشگاه پیراگوف مسکو Pirogov Russian National Research Medical University (RNRMU) رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی

۲- دانشگاه مسکو در رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی

۳- دانشگاه رودن مسکو Peoples Friendship University of Russia (RUDN University) رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی

۴- دانشگاه دولتی کازان Kazan Federal University رشته های پزشکی و دندانپزشکی

۵- دانشگاه لومونوسف مسکو Lomonosow Moscow State University رشته های پزشکی و داروسازی

۶- دانشگاه نواسیبیرسک سیبری Novosibirsk State University فقط رشته پزشکی

۷- دانشگاه پاولوف سنت پترزبورگ Pavlov First Saint Petersburg State medical University رشته های پزشکی و دندانپزشکی

۸- دانشگاه دولتی سن پترزبورگ Saint Petersburg State University رشته های پزشکی و دندانپزشکی

۹- Tomsk State University فقط رشته های پیرا پزشکی

۱۰- A.I Evdokimov Moscow State University of Medicine and Dentistry فقط رشته دندانپزشکی

۱۱دانشگاه فدرال کازان در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی

۱۲– دانشگاه تومسک در رشته پادفک