تحصیل دندانپزشکی در روسیه

تحصیل دندانپزشکی در روسیه در بین اتباع خارجی بسیار محبوب است. بعد از تحصیل پزشکی در روسیه ، رشته ای که بیشتر بین دانشجویان بین المللی جستجو می شود دندانپزشکی در روسیه است . دانشجویان خارجی می توانند بلافاصله پس از اتمام 10+2 برای دندانپزشکی در روسیه اقدام کنند. برای کسب اطلاع بیشتر در خصوص دانشگاه های دندانپزشکی در روسیه به لینک مراجعه کنید.

دوره دندانپزشکی در روسیه به طور کلی 5 سال است  و یک سال کمتر از دوره تحصیل پزشکی در روسیه زمان می‌برد.  دانش آموز باید برای آزمون ورودی دروس زیست شناسی و شیمی و در برخی موارد آزمون زبان (زبان روسی به عنوان زبان دولتی برای تحصیل در زبان روسی) را بگذرانند. برخی از دانشگاه ها همچنین ممکن است به گواهینامه مهارت انگلیسی مانند IELTS یا TOEFL نیاز داشته باشند . برنامه دندانپزشکی نیز مانند برنامه پزشکی در روسیه بسته به دانشگاه انتخابی به زبان انگلیسی یا روسی آموزش داده می شود.  

دندانپزشکی تحصیلی چیست؟

دندانپزشکی یک شاخه پزشکی مستقل است که شامل تشخیص ، پیشگیری و درمان حالات بیمار حفره دهان و دندان است. این بیماری عمدتاً شامل دو بیماری شایع عفونی مزمن جمعیت است-پوسیدگی دندان و بیماری های پریودنتال و عوارض آنها ، و سایر حالاتی که بر حفره دهان و قسمت فک و صورت تاثیر می گذارد. میزان دانش عمومی پزشکی در محتوای مورد نیاز برای پیشگیری از سلامت با جهت گیری ویژه برای سلامت و بیماری های حفره دهان در ارتباط با کل ارگانیسم است.

مزایای تحصیل در رشته دندانپزشکی در روسیه:

۱- یکی از مزیت‌ها هزینه ی مناسب تحصیل در رشته دندانپزشکی است
۲ - درزمان تحصیل دانشجویان اجازه کار به صورت قانونی را دارند .
۳ - دانشجویان این رشته از تمام امکانات رفاهی و آموزشی دانشگاه برخوردار خواهند شد.
۴ - در زمان تحصیل اجازه استفاده از خوابگاه‌های دانشجویی با هزینه‌ی بسیار مناسب را دارند.
۵ - شرط معدل برای تحصیل در این رشته وجود ندارد.
۶ -شرط سنی هم برای تحصیل در این رشته مطرح نیست.

 

شرایط تحصیل دندانپزشکی در روسیه در سال ۲۰۲۱:

۱- اولین شرط برای گذراندن دوره دندانپزشکی در روسیه داشتن دیپلم است. ۲- جهت آمادگی ورود به دانشگاه باید ابتدا یک دوره پادفک زبان روسی ( دوره مقدماتی ) را بگذرانید . این دوره حدود ۹ ماه زمان خواهد بردو حداقل نمره قبولی ۵۰٪‌ می باشد. ۳- در آزمون ورودی دانشگاه شرکت کنید و بعد از قبولی در آزمون وارد دانشگاه خواهید شد.

 

هزینه تحصیل در رشته دندانپزشکی روسیه:

هزینه تحصیل دندانپزشکی به دانشگاه و زبان مورد نظر بستگی دارد.اما معمولا تحصیل در روسیه در دانشگاه‌های مسکو گرانتر از سایر شهرهاست. تحصیل در رشته دندانپزشکی به زبان انگلیسی نیز گرانتر از تحصیل به زبان روسی است. از میان دانشگاه‌های مورد تایید ایران دانشگاه فدرال کازان به زبان روسی ارزانتر است که حدود ۸۵ میلیون تومان در سال است و دانشگاه رودن کازان به زبان انگلیسی گرانترین است که حدودا ۲۸۵ میلیون تومان در سال هزینه دارد.

هزینه تحصیل دندانپزشکی در روسیه

نام دانشگاه شهریه به روبل
رودن مسکو(زبان روسی) -
رودن مسکو(زبان انگلیسی) -
سماشو مسکو ۵۱۰,۰۰۰
کازان (زبان روسی) ۲۳۷,۰۰۰
کازان (زبان انگلیسی) ۳۹۰,۰۰۰
پیراگف ۴۴۰,۰۰۰
دانشگاه ملی سن پترزبورگ ۳۲۸,۰۰۰
پاولوف ۳۴۰,۰۰۰

تحصیلات MBBS در روسیه مقرون به صرفه ترین هزینه در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی را دارد . هزینه های تحصیل از 3400 دلار شروع می شود و تا 9500 دلار می رسد. هزینه های زندگی به همان اندازه خوب است،هزینه های اقامت بین 200 تا 1000 دلار در ماه بسته به نوع زندگی و شهری که در آن زندگی می کنید. وعده های غذایی از 180-400 روبل در روز شروع می شود.

مدرک A2 زبان روسی چیست ؟

از سال تحصیلی ۲۰۲۱ یکی از شروط تحصیل در روسیه بخصوص به زبان روسی گذراندن دوره A2 و گرفتن مدرک بین المللی زبان روسی است. به طور کلی مدرک زبان روسی برای دانشجویان خارجی به چند سطح تقسیم بندی می شود. سطح مقدماتی که به A1 معروف است سطح پایه زبان روسی یا A2 سطح یک زبان روسی B1 سطح دو زبان روسی B2 سطح سه زبان روسی C1 سطح چهار زبان روسی C2 آزمون بین المللی زبان روسی شامل پنج بخش می شود و در صورت قبولی در هر بخش (نمره ۶۵ به بالا) به شما مدرک بین المللی زبان روسی داده می شود.
آزمون شامل :
خواندن – نوشتن – دستور زبان روسی – گوش دادن – صحبت کردن

دیپلم آبی چیست ؟

دانشجویانی که در کشور روسیه مشغول به تحصیل می باشند پس از سپری کردن دوره پادفک و پیش از وارد شدن به دانشگاه های معتبر روسیه جهت ادامه تحصیل و ورود به کورس اصلی دانشگاه باید مدارک تحصیلی پیشین خود را در وزارت علوم روسیه ارزشگذاری نمایند. نام مدرک ارزشیابی صادره از سوی وزارت علوم روسیه که به رنگ آبی می باشد، دیپلم آبی روسیه یا ناسترفیکاتسیا می باشد. نحوه دریافت دیپلم آبی اینگونه است که مدارک دیپلم دبیرستان و پیش دانشگاهی خود را به همراه ترجمه آن به وزارت علوم روسیه ارسال می کنید و آنها مدرکی برای شما صادر می کنند که ارزشی معادل دیپلم دبیرستانی در روسیه دارد .