دانشگاه دولتي نيژني نووگوراد


دانشگاه دولتي نيژني نووگوراد (ن.اي.ل.باچفسکي )
دانشگاه پزوهشی و تحقیقاتی ملی
تاريخچه دانشگاه :
اين دانشگاه در سال 1916 در تاريخ 30 ژانويه تاسيس يافت .يکي از دانشگاههاي ملي روسيه و اولين موسسه آموزش عالي در شهر نيژني نووگورود شد.در سال 1918دانشگاه مقام دانشگاه دولتي را به خود اختصاص داد ( اولين دانشگاه شوروي) و در سال 1956دانشگاه به افتخار دانشمند و رياضيدان مشهور نيکولاي ايوانويچ لوباچفسکي نامگزاري شد.
دانشگاه دولتي نيژني نووگورود در شمار بهترين دانشگاههاي کلاسيک روسيه شناخته شده است.اين دانشگاه به عنوان دانشگاه نوآوري محسوب مي شود که مبتني بر پژوهش هاي علمي ، پرسنل مجرب و با کيفيت را آماده کارمي کنند و نياز هاي شخص ، اجتماع و دولت را در طيف گسترده ايي از برنامه هاي اصلي و اضافه بر سازمان را تامين مي کنند.ترکيب کيفيت بالاي آموزش و دسترسي آسان به يادگيري و فرم هاي آمادگي از خصوصيات بارز فعاليت هاي دانشگاه محسوب مي شوند.
در سال 2006 دانشگاه جزء 17 دانشگاه برنده مسابقات در چهارچوب پروژه ملي «آموزش و پرورش» شده است و در سال 2009 بر اساس نتايج انتخابات و با تاييد رياست جمهوري فدراسيون روسيه عنوان دانشگاه تحقيقاتي و پژوهشي علمي را به خود اختصاص داد.
دانشکده ها و موسسات آموزش عالي:
بيولوژي
شيمي
تاريخ
راديوفيزيک
فيزيک
فني _رياضي
اقتصادي
رياضي محاسباتي و سايبرنتيک
زبان
تحصيلات تکميلي دانشگاه فيزيک عممومي و کاربردي
حقوق
مديريت
علوم اجتماعي
تربيت بدني
ارتباطات بين المللي
دانشجويان خارجي
موسسه کارشناسي ارشد و دکتري
موسسه آموزش عالي تحصيلات نظامي
ارتقاء مهارت ها
آموزش تکميلي
مقدماتي
در دانشگاه نيژني نووگورود حدود 40000 دانشجو مشغول به تحصيل مي باشند از اين تعداد 1000 دانشجو در مقطع کارشناسي ارشد و دکتري تحصيل مي کنند .اين دانشگاه داراي مجوز آموزش متخصصان در 52 رشته تخصصي ،کارشناسي در 32 رشته ، کارشناسي ارشد در 28 رشته و 13 رشته تخصصي آموزش متوسطه.آمادگي آسپيرانت ها و دانشجويان مقطع دکتري در 61 تخصص. همچنين در اين دانشگاه 17 شوراي دفاع پايان نامه کارشناسي ارشد و دکتري مشغول مي باشند.هر سال تيم هاي دانشگاه نيژني نووگورود روسيه در المپياد هاي دانشجويي شرکت مي کنند و مقامهايي را در رشته هاي مختلف ورزشي کسب مي کنند. در سال 2009 تيم دانشجويان برنامه نويس مقام اول را در سطح کشور و دوم را در سطح جهاني در مسابقه « Imagine cup» که توسط شرکت « Microsoft» برگزار شده بود را کسب کردند.اين دانشگاه طيف وسيعي از فرم هاي ابتکاري و آموزش و يادگيري مورد نياز اجتماع را ارائه مي دهد ، که از آن جمله برنامه فشرده آمادگي اشخاص چند رشته ايي و همچنين افرادي که در مقطع آموزشي متوسطه مشغول به تحصيل مي باشند. دانشگاه نيژني نووگورود برنامه هاي متنوعي را در زمينه تغيير رشته و افزايش مهارت ها را نيز ارائه مي دهد.امروزه مي توان با اطمينان اظهار داشت که با گذشت دوره اوليه ، پيشرفت در زمان اتحاد شوروي ، با وجود اصلاحات سخت اقتصادي و اجتماعي سالهاي دهه 90 ، دانشگاه دولتي نيژنينووگورود لوباچفسکي توانسته کيفيت بالاي آموزشي و تحقيقاتي و علمي خود را حفظ کند و بر همين اساس است که اين دانشگاه مورد تاييد و تمجيد رياست جمهوري و دوليت فدراتيو روسيه در ابتداي 100 سال جديد شده است.
هم اکنون ، دانشگاه تحقيقاتي پژوهشي ملي همراه با ساير دانشگاههاي پيشرو کشور ، تبديل به نقطه رشد آتي کيفيت آموزش عالي و علوم در روسيه مي شود.هدف دانشگاه ، ارتقاء به سطوح بالاتر شناخت جهاني از ميان ساير دانشگاههاي پيشرو کشور مي باشد.
در دانشگاه بيش از 65% اساتيد از 141 گروه داراي مدارک تحصيلي دکتري يا فوق دکتري مي باشند.در بين اينها 18 عضو از اعضاي آکادمي علوم روسيه ، 340 داراي مدرک دکتراي علوم، 1019 دانشيار ، 91 استاد افتخاري آموزش عالي ، 19 استاد مدارس عالي، 41 برنده جايزه نيژني نووگورود ، 44 برنده جايزه افتخاري دولتي و جايزه رياست جمهوري روسيه مي باشند.
فعالیت های بین المللی:
دانشگاه نیژینی نووگورود یکی از دانشکده ها و موسسات آموزش عالی مطرح جهانی است و عضو اتحادیه اروپایی دانشگاهها ست. این دانشگاه بسیاری از طرح های بزرگ تحصیلات بین المللی و علمی را انجام می دهد.صد ها دانشجو و استاد دانشگاه نیژنی نووگورود تحصیلات و ارتقاء مهارت ها را در بهترین دانشگاههای اروپا به پایان رسانده اند . از سال 2005 در دانشگاه نیژنی نووگورود دانشکده دانشجویان خارجی گشایش یافت .در حال حاضر در اینجا صدها دانشجو و آسپیرانت از بیش از 50 کشور دنیا مشغول به تحصیل می باشند. در دانشگاه بخش های آماده سازی دانشجویان خارجی و آموزش زبان روسی فعاليت دارند و نیز جهت آمادگی دانشجویان دوره کارشناسی در زمینه « تکنولوژی اطلاع رسانی » به زبان انگلیسی بر گزار می شود.
مرکز نانوتکنولوژي:
مرکز نانوتکنولوژي يکي از اولين مراکز در روسيه و در دانشگاه نيژني نووگورود در سال 1998 افتتاح شد.اين مرکز مجهز به تجهيزات و دستگاههاي تخصصي و دقيقي است در 4 آزمايشگاه .در سال 2007 مرکز علمي پژوهشي ديگري در دانشگاه افتتاح شد و اکنون اين مراکز به عنوان مراکز توسعه و گسترش دورنماي تکنولوژي محسوب مي شوند و عبور از تحقيقات و آزمايشات و دخول تکنولوژي هاي جديد در توليدات کشور را تامين مي کنند.
کتابخانه :
اين کتابخانه تقریباً همراه با خود دانشگاه افتتاح شده است.در طول 90 سال تا به امروز حدود 1900000 نمونه کتاب در آن جمع آوری شده است.در دانشگاه روزنامه « دانشگاه نیژنی نووگورود» منتشر می شود.دانشگاه دارای نشریه و چاپ خانه می باشد.در چهارچوب برنامه توسعه و گسترش دانشگاه نیژنی نووگورود به عنوان دانشگاه تحقیقاتی و پژوهشی علمی ، در سال 2009 چاپخانه دانشگاه بر اساس مدرن ترین استاندارد های جهانی بازسازی شد.
موزه دانشگاه :
بیش از 35 سال است که موزه دانشگاه افتتاح شده است. از خصوصیات موزه شرکت آن در کارهای آموزشی ، علمی و تربیتی دانشگاه می باشد.
دانشجویان امروز یعنی نیروی فعال ، هدفمند و خلاق که در زندگی اجتماعی تا ثیرات اجتماعی قابل ملاحظه ایی را به دنبال دارند . برای آنکه این اتفاق مثبت واقع شود در دانشگاه نیژنی نووگورود توجه بسزایی به جنبه های تربیتی که در پروسه آموزشی دخيل مي باشند ، شده است.در دانشگاه تمامی امکانات لازم برای تحصیل موفق و روش سالم زندگی برای دانشجو فراهم آمده است که از آن جمله
مجموعه ورزشی، کمپ دانشجویی «زاریا» در ساحل دریای گورکی ، گروه کر اکادمیک که یکی از قدیمیترین گروه های کر در روسیه می باشد ، مرکز کاریابی فارغ التحصیلان همچنين در داشگاه مرتباً مسابقات ورزشی و هنری برگزار می شوند.
عکس های زیر مربوط به امکانات دانشگاه مذکور می باشد :